Моніторинг

Аналітика

Королівство кривих дзеркал

Вам не здається, що в українському футболі стало аж надто багато політики? Або поставимо питання інакше – а чи не здається вам, що наш футбол вже й сам став політикою?

«Футбольний клуб»

2018-12-28 14:48Напередодні новорічних свят на офіційному сайті Федерації футболу України з’явилося «унікальне» для вітчизняного футболу звернення Виконавчого комітету ФФУ. Ось воно.

«Звернення Виконавчого комітету Федерації футболу України до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та колишнього Президента України Леоніда Кравчука стосовно неприпустимості впливу органів державної влади на діяльність ФФУ.

Виконавчий комітет Федерації футболу України вимушений констатувати, що гібридна інформаційна війна проти ФФУ та її керівництва, яка розпочалася навесні 2018 року, продовжується й досі. Її проявами є окремі заяви, відверто упереджені статті та сюжети ЗМІ, які містять необгрунтовані звинувачення на адресу організації. На жаль, замовники цієї кампанії заради досягнення поставлених цілей не гребують маніпулюванням фактами, відомими іменами зі світу футболу та політичними діячами.

Як приклад, нещодавнім проявом цієї гібридної інформаційної війни стало звернення колишнього Президента України та голови правління ФК «Динамо» Київ Леоніда Макаровича Кравчука до чинного глави держави Петра Олексійовича Порошенка з проханням «розібратися в ситуації, пов’язаній із діяльністю Федерації футболу України та її керівництва». Окрім того, Леонід Кравчук заявив про те, що таке прохання підтримали два десятки відомих ветеранів футболу України. У той же час деякі зі згаданих ним особистостей пізніше повідомили, що не підписували цього листа, а їхні підписи могли бути сфальсифіковані.

Очевидно, колишнього главу держави, за часів президентства якого було створено Федерацію футболу незалежної України, ввели в оману та не проінформували щодо реального стану справ у ФФУ та можливих наслідків його звернення до Президента України.

Разом із тим вважаємо за необхідне нагадати, що відповідно до Статуту ФІФА кожна асоціація здійснює управління своїми справами незалежно та не може зазнавати жодного впливу, зокрема, політичного, а також втручання у свою діяльність з боку третіх осіб, у тому числі держави та органів державної влади.

Порушення даних вимог тягне за собою негайну реакцію ФІФА у вигляді призупинення членства асоціації у ФІФА та дискваліфікації всіх збірних і клубних команд асоціації з відстороненням від усіх змагань, які проводяться під егідою ФІФА.

Є приклади того, як членство цілої низки національних асоціацій було призупинене ФІФА через різні форми втручання та безпосередній вплив держави на їхню діяльність: незаконну зміна керівництва без проведення прозорих демократичних виборів, блокування доступу керівництва до управління, блокування рахунків організацій, введення адміністрації, судові позови держави до асоціацій, тиск держави з приводу можливих корупційних зловживань та погрози держави щодо розпуску чинної асоціації та створення їй на зміну альтернативної.

Як наслідок, лише за останні роки через втручання держави та її вплив на діяльність асоціацій ФІФА було призупинено членство Пакистану, Судану, Малі, Нігерії, С’єрра-Леоне, Камеруну, Кувейту.

Федерації футболу та керівництво таких футбольних країн, як Іспанія, Греція, Нігерія, Гана та Албанія отримували від ФІФА попередження про можливе призупинення їхнього членства у ФІФА у випадку, якщо держава негайно не припинить будь-які дії стосовно її втручання у футбольні справи.

Власне, відповідний негативний досвід є й в історії українського футболу. Зокрема, наприкінці 2010 року, коли команда іншого колишнього Президента України – Віктора Януковича намагалася силовими методами та всупереч статуту ФФУ змінити керівництво федерації, УЄФА надіслав попередження про неприпустимість таких дій. Згадані дії влади створили в той час серйозну загрозу втрати Україною права на проведення матчів фінальної частини Євро-2012.

З огляду на це, звертаємося до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України із закликом та застереженням утриматися від будь-яких дій, які можуть бути розцінені ФІФА як вплив або втручання держави в діяльність Федерації футболу України та здатні спричинити призупинення членства ФФУ у ФІФА з автоматичною дискваліфікацією та відстороненням усіх збірних та клубних команд України від змагань, які проводяться під егідою ФІФА.

Федерація футболу України завжди відкрита до діалогу зі ЗМІ, громадськістю, уболівальниками та органами влади. Головними пріоритетами в діяльності ФФУ є всебічний розвиток футболу серед усіх верств населення, а також максимальна прозорість і соціальна відповідальність. Виконавчий комітет ФФУ, який представляє футбольну спільноту України, висловлює всебічну та повну підтримку курсу реформ, який реалізує керівництво Федерації футболу України й підтримує всі його ініціативи, спрямовані на оновлення та зростання українського футболу», – йдеться у заяві на офіційному сайті організації.

P.S. Майже рік тому (а саме 4 січня 2018 року) відомий журналіст Костянтин Андрiюк у статті на сайті «Спорт-Експрес в Україні» розповів як український футбол став політикою. Ознайомившись із «творінням» ФФУ-шників, пропонуємо згадати і той матеріал.

«Давайте спершу ознайомимося зі статутами міжнародних футбольних органів. Там, де вказують про невтручання політики у футбольні справи країн їхніх національних асоціацій.
 
Ось, наприклад, статут найвищого футбольного органу світу ФІФА:
 


 
Простою мовою це можна перекласти так: »Кожна асоціація-учасник керує своїми справами самостійно та без впливу з боку третіх сторін».
 
Це так по-європейськи, це так толерантно – завуалювати слова «політика», «уряд» та решту назв державних органів завдяки одному твердженню – «треті сторони».
 
Втім для цивілізованої Європи цього цілком достатньо для розуміння. Спробуйте знайти у Франції, Швейцарії чи Німеччині депутатів Бундестагу чи Сенату, які одночасно ще й розвивають футбол у країні. Там кожен займається своїми справами та вже точно не лізе туди, де є некомпетентним.
 
Інша справа – Україна.
 
Помилуйтеся та підрахуйте:
 
Павелко Андрій – президент ФФУ (БПП).
Голуб Владислав – голова федерації футболу Черкаської області (БПП).
Єфімов Максим – голова федерації футболу Донецької області (БПП).
Сергій Куніцин – голова федерації футболу АР Крим (БПП).
Юрик Тарас – голова федерації футболу Тернопільської області (БПП).
Москаленко Ярослав – голова федерації футболу Київської області («Воля народу»).
Івченко Вадим – член виконкому ФФУ («Батьківщина»).
Крулько Іван – президент Всеукраїнської футбольної асоціації студентів («Батьківщина»).
Герега Олександр – віце-президент ФФУ (безпартійний).
Бандуров Володимир – член Виконавчого комітету ФФУ («Воля народу”).
Лунченко Валерій – президент Асоціації жіночого футболу України («Батьківщина»).
 
11 народних депутатів у структурі ФФУ.
 
Ви вражені? Не поспішайте видихати, попереду ще 6 цікавих посад, які вражають своїм «колоритом».

Гордєєв Андрій – голова федерації футболу Херсонської області (чинний губернатор Херсонської обл. Потрапив із партії БПП).
Головко Валерій – голова федерації футболу Полтавської області (чинний губернатор Полтавської обл. Потрапив із партії «Батьківщина»).
Павлюк Руслан – голова федерації футболу Житомирської області (БПП, обласна рада).
Холодницький Назар – 1-й віце-президент ФФУ. Голова Слідчої Антикорупційної Прокуратури.
Єлісєєв Костянтин – віце-президент ФФУ. Заступник голови Адміністрації Президента України.
Юрій Почотний – член Виконавчого комітету ФФУ (помічник депутата Валерія Лунченка).
 
(…)
 
Виконавчий комітет ФФУ зараз налічує 43 члена. З них пов'язаних з політикою, державою чи державними структурами – 15. У відсотковому перерахуванні – майже 35% від загальної кількості», – поділився Андріюк своїми спостереженнями.

footclub.com.ua