Турніри

Ліга Європи

Шлях у греки

«Динамо» має робочі шанси на вихід у 1/8 фіналу Ліги Європи, хоча фаворитом цього протистояння буде «Олімпіакос».

Богдан БУГА, «Футбольний клуб»

2018-12-17 23:24

«Футбольний клуб» пропонує експрес-аналіз майбутнього протиборства київського «Динамо» з пірейським «Олімпіакосом» у 1/16 фіналу Ліги Європи УЄФА.

У першу чергу хочу підкреслити, що подальші роздуми та висновки базуються на статусі-кво, адже шанси та розподіл сил цій парі можуть суттєво змінитись після закриття трансферного вікна (чи, наприклад, у випадку травм певних ключових гравців).

Що треба знати про «Олімпіакос»?

«Динамо» зустрінеться з найбільш титулованим клубом Греції. В минулому сезоні «Олімпіакос» посів третє місце, зараз іде на другому з відставанням у п'ять очок від ПАОКа, в якого ще й матч в запасі.

У поточній Лізі Європи «Олімпіакос» вийшов із дуже складної групи, вигравши боротьбу за друге місце в «Мілана» (першим став «Бетіс»). До слова, в останньому турі грекам в очній зустрічі з конкурентом треба було вдома перемогти у два м'ячі – й вони це зробили (3:1).

У складі суперників «Динамо» немає справжніх зірок, але вистачає кваліфікованих виконавців із хорошою школою та досвідом.

Лідером можна назвати Костаса Фортуніса, в активі котрого три голи та два асисти у п'яти матчах ЛЄ. За обома цими показниками він найкращий у команді, як і за ключовими передачами (в середньому 2,5 за матч) – тобто його вплив на гру в атаці є визначальним.

Базовою схемою «Олімпіакоса» можна вважати 4-2-3-1, але вона часто перетворюється на 4-3-3 або один з її гібридів (4-1-4-1 чи 4-5-1). За необхідності команда може зіграти й 4-4-2.

Одним словом, недарма з нею працює португалець Педру Мартінш – рівень сучасної тренерської школи в цій країні, зокрема у області тактики, загальновідомий.

Важливий момент: у фазі атаки пірейці більше покладаються на правий фланг, особливо коли там у захисті діє норвежець Омар Елабделлауї. Скажімо, у вирішальному домашньому матчі з «Міланом» 43% атак «Олімпіакоса» проводились цим флангом, а у поєдинках з «Бетисом» – 54% (на виїзді) та 56% (вдома).

Стиль гри «Олімпіакоса» не базується на контролі м'яча – їхній середній показник володіння в груповій стадії складає 45% (для порівняння у «Динамо» – 51%).

Але і контратакуючою командою «Олімпіакос» не назвеш. Скоріше, він і радий був би домінувати, але далеко не завжди це вдається.

Тож хоч-не-хоч довелось навчитись грати без м'яча, вибудовувати щільний захист, але із швидким виходом з оборони у пірейців не все гаразд.

Утім, в цілому якість роботи з м'ячем у них вища, ніж у киян (і це з поправкою на рівень суперників у групах).

Скажімо, в «Олімпіакоса» 122 втрати м'яча за груповий турнір, а в «Динамо» – 168. Точність передач – 85% (2409 із 2764) проти 83% (2328 із 2778). 

В атаці «Олімпіакос» у груповому турнірі діяв теж агресивніше, ніж команда Олександра Хацкевича. Приміром, в активі греків 85 ударів по воротах (38 точних, два – в каркас), у киян – 62 (29 точних, два – в каркас). Ключові передачі – 68 проти 50, обводки – 51 проти 42.

Які ще фактори на користь «Олімпіакоса»?

Разом з цим, перевага в статистиці може нічого не означати: випадки, коли одна команда на папері сильніша, а на полі «возить» іншу, але все одно програє, трапляються дуже і дуже часто.

Згадайте хоча б гру «Динамо» в Астані, або навпаки – втрати киянами очок в чемпіонаті України при повній перевазі над суперниками.

Утім, є інші – об'єктивніші – фактори, що свідчать на користь грецького клубу. Серед них – більш збалансований та глибокий склад, а також потужніші (хоч і не значно) фінансові можливості для потенційного зимового посилення.

Не варто забувати й про гарячу атмосферу на стадіоні «Георгіос Караїскакіс». І що ще дуже важливо – кращий ігровий ритм, адже на момент лютневих матчів «Олімпіакос» буде в накаті. 

А як щодо переваг «Динамо»?

На мій погляд, у «Олімпіакоса» краща кадрова ситуація – хороший баланс таланту, молодості й досвіду, та ще й лава запасних непогана.

Однак, наприклад, авторитетний сайт Transfermarkt вважає, що «Динамо» якісніше укомплектоване. Якщо брати сукупну вартість команд, то кияни коштують 81,5 млн євро, а пірейці – 59 млн.

У середньому на одного гравця (це теж важливий показник, адже склади різні за розміром): 2,91 млн за умовного динамівця проти 2,11 млн – за «олімпійця».

Щодо ігрового ритму, то це з одного боку має бути перевагою «Олімпіакоса», але за певних обставин може стати проблемою. Адже в період з 9 по 21 лютого пірейці проведуть два матчі з «Динамо», а ще зіграють із головними конкурентами на внутрішній арені – ПАОКом і АЕКом.

Також один з ключових, на мій погляд, факторів полягає в тому, що «Олімпіакос» – достатньо серйозний суперник, щоб у «Динамо» не виникало безпідставних думок про свою вищість, але недостатньо страшний, щоб кияни надто мандражували.

Практика показує, що при належній концентрації кияни можуть демонструвати і ефективну, і красиву гру – як, наприклад, проти «Ренна». А такий «збалансований» суперник якраз і повинен забезпечити цей рівень настрою.

Додам, що головна зброя проти такого «Олімпіакосу» – швидкі переходи (в обох напрямках), а особливо флангові прориви. Також у греків є проблеми з контролем опорної зони, і гравець з якостями Шапаренка повинен знаходити там достатньо простору.

Тобто, по ідеї, сильні сторони «Динамо» якраз дуже «пасують» потенційним вадам суперника. Залишилось «всього-на-всього» використати їх.

Тож, резюмуючи, скажу, що наразі шанси «Олімпіакоса» виглядають трішки вищими, ніж у «Динамо». Однак за умови правильного плану на гру та його хорошої реалізації команда Хацкевича цілком здатна досягти успіху в цьому протистоянні.

footclub.com.ua