Україна

Перша ліга

Рябоконь: «Команда набирала хід»

Віктор МУХА, «Український футбол» На самому початку першого місяця осені відомий вітчизняний футбольний фахівець Олександр Рябоконь дав своє перше інтерв'ю як новий головний тренер чернігівської «Десни» нашій газеті. Чемпіонат уже набирав обертів, а йому дісталася команда, котра, очевидно, загрузла в аутсайдерському болоті. І ось минуло три місяці.

2008-12-10 06:00

– Олександре Дмитровичу, наприкінці серпня, очоливши «Десну», яка ледь трималася на плаву, ви отримали у спадок три очки, здобуті в шести стартових турах. У семи наступних поєдинках (враховуючи матч із луганським «Комунальником», який потім знявся з розиграшу) було набрано вже 10 очок. І шістнадцять із вісімнадцяти – на останній третині турнірної дистанції. Будь ласка, ваш коментар.

– Гадаю, все закономірно. Так і мало б статися. Дещо оновивши склад, я не ділив хлопців на «своїх» і «старожилів». Ми багато працювали й крок за кроком виходили з кризи. Даючи шанс кожному, приглядався до гравців, а вони притиралися один до одного. Налагоджувалися нові ігрові зв’язки. У результаті на полі поступово почали проявлятися узгодженість колективних дій, а з часом – їхня синхронність. І команда набирала ходи. Взагалі, головну роль, вважаю, відіграла згуртованість колективу – як футболістів, так і керівництва. Ситуація була складною, але всі швидко усвідомили, що ми, так би мовити, в одному човні І почали дружно гребти в один бік.

– Провівши однакову кількість матчів на своєму й чужому полі, вагоміший «урожай» очок команда зібрала в гостях – 14 проти 12. Це, відповідно, четвертий і дев’ятий показники в лізі. А як же істина, що вдома й стіни допомагають?

– У матчах на своєму полі ми більше володіли м’ячем, більше атакували. Суперник часто-густо «закривався», і наші хлопці мали проявляти індивідуальну майстерність, щоб долати масовані захисні редути. Це виходило не завжди. Бракувало конструктивізму і – головне – точних завершальних ударів. А ось у гостях нерідко складалося по-іншому. Граючи від оборони, ми одержували в атаці оперативний простір. І це давало результат.

– В осінній частині чемпіонату «Десна» виявилася найбільш непробивною командою ліги. «Сухих» матчів набралося аж вісім. А загалом пропущених голів – лише 16. Завдяки чому?

– Важливо, що команда безболісно перейшла на зонну систему оборони. Відтак у центрі захисту на двох позиціях у різних поєднаннях діяли три футболісти. Це Мамаді Сангаре, Олександр Маклаков та Денис Стоян. А правий фланг, щойно з’явившись у «Десні», надійно «закрив» інший із братів Стоянів – Максим. Водночас на протилежному фланзі ми по черзі використовували Володимира Чуланова та Андрія Панчука. Проте, кажучи футбольною мовою, обидва вони правоногі, і це, природно, давалося взнаки. Загалом же, командні дії в захисті були надійними. Позитивної оцінки заслуговує й воротар Андрій Федоренко.

– А ось за забитими м’ячами – чотирнадцять – команда опинилася на передостанньому місці. Яке ваше пояснення?

– Якщо успіх гри в обороні – це насамперед організація колективних дій і сувора ігрова дисципліна, то в нападі передусім потрібна виконавська майстерність футболіста. А саме її і бракувало...

– У попередньому чемпіонаті «Десна» забила чимало голів зі штрафних та після розиграшу кутових, їх майстерно виконували в першому колі Колодій, Круковець та Кучеренко і в другому теж Кучеренко. А ось у завершеному напівсезоні гострих стандартів бракувало. Можливо, ви їх недооцінюєте?

– Скажу так: після того, як я прийняв команду, ми протягом десь восьми турів практично не виконували штрафних ближче, ніж за 35 метрів до воріт суперника, їх просто не було. Я не хочу сказати, що за цим тільки судді стоять. Безумовно, позначалося й те, що не гостро діяли наші нападники. Але, зважте, – штрафних не було, вже не кажучи про пенальті. А що Маклаков забив «Сталі» зі штрафного, так там було метрів 35-37. Хоча, звісно, стандарти – це дуже важливий компонент гри. І якщо в обороні він у нас награний, усі знають свої позиції, то в атаці, безперечно, над цим потрібно попрацювати.

– Після відомої прес-конференції про ФК «Десна» почала говорити вся футбольна Україна. Водночас команда спромоглася на потужний фінішний ривок, вигравши п’ять матчів поспіль. Що це? Простий збіг чи, зокрема, позначилося й те, що в лиху годину принишкли судді?

– Треба дивитися правді у вічі: всі ці перемоги були не на класі, не за рахунок майстерності, а за рахунок сурової ігрової дисципліни та максимальної самовіддачі футболістів. Вони, скажімо так, вигризали ці очки. А те, що протягом усього осіннього напівсезону не було симпатій суддів до нашої команди, то це однозначно. Швидше за все, відчувалися антипатії. Втім, арбітри, скажімо так, стали більш обережними у своїх рішеннях, їхній пресинг не посилився, а, навпаки, послабшав. Однак нині, безумовно, існує згубне явище, про яке треба говорити і з яким треба боротися. Це заважає гравцям, тренерам та й самим суддям теж. Я переконаний, що наші арбітри уміють судити не гірше за європейських. Однак через певні причини одним командам вони симпатизують, а іншим – ні.

У ФУТБОЛКАХ «ДЕСНИ»

В осінньому напівсезоні-2008 у футболках «Десни» на поле виходив 31 футболіст. Троє з них відіграли практично від дзвінка до дзвінка. Чітко проглядається і весь основний склад та його найближчий резерв.

У всіх 19 календарних матчах (з урахуванням анульованого з «Комунальником») брав участь віце-капітан команди Сергій Кучеренко. До того ж, кожного разу він був у стартовому складі, за винятком зустрічі 2 листопада з «Геліосом», коли вийшов на заміну. І лише по одній зустрічі, та й то через перебір жовтих карток, пропустили Мамаді Сангаре та Богдан Кобець. Показово також, що обидва вони не потрапляли до стартового складу лише раз.

По 17 матчів мають у своєму активі Володимир Чуланов і Олександр Гребинюк, 16 – Олександр Маклаков. У 13 поєдинках брали участь Дмитро Євстафієв, Олександр Ба бор, Петро Кондратюк. Щоправда, останній був у стартовому складі лише тричі.

Дебютувавши в «Десні» майже в середині першого кола, по 11 матчів провели Андрій Федоренко та Максим Стоян. Зате перший міцно зайняв місце у воротах, а другий надійно закрив правий фланг оборони. На матч менше зіграв інший із братів Стоянів – Денис, на три – Олег Мазуренко.

І нарешті про тріо, котре виступало за квотою молодих гравців. У 10 матчах узяли участь Юрій Федосенко і Тимур Рустмов, у семи – Ярослав Сердюк.

РЕКОРДНІ СЕРІЇ ЧЕРНІГІВЦІВ

Здобувши п’ять перемог поспіль, «Десна» встановила свій новий рекорд у першолігових турнірах. Переможна серія була розпочата 26 жовтня, коли підопічні Олександра Рябоконя виграли у Бурштині в тамтешнього «Енергетика» – 1:0. Потім, вже на початку листопада, так само завершилися поєдинки з «Геліосом» і ПФК «Олександрія». А далі з рахунком 2:1 деснянці розібралися з київським «Динамо-2» та «Феніксом-Іллічівцем». До того ж, три з цих перемог здобуті в гостях.

Серію з трьох перемог чернігівці записали до свого активу в першому чемпіонаті незалежної України у 1992-му році. В першій декаді червня молода команда, очолювана Юрієм Грузновим, перемогла в Житомирі «Полісся» і в Чернігові – київський СКА та черкаське «Дніпро». А чотири вікторії поспіль першоліговим деснянцям виявилися до снаги через шістнадцять років – у другому колі минулого чемпіонату. Наприкінці березня цього року вони під керівництвом Сергія Кучеренка взяли гору на своєму полі над ФК «Львів», а в першій половині квітня – в Луцьку над «Волинню» і в проведених на стадіоні ім. Ю. Гагаріна зустрічах з МФК «Миколаїв» та «Феніксом-Іллічівцем».

У 1970 році, виступаючи під керівництвом Олега Базилевича у другій групі класу «А» чемпіонату СРСР, «Десна» порадували своїх шанувальників двома серіями із трьох переможних матчів поспіль. У травні вони успішно пройшли львівський СКА, чернівецьку «Буковину», гомельський «Гомсільмаш», у вересні – «Німан» (Гродно), «Спартак» (Брест) і «Балтику» (Калінінград).

А найтривалішою залишається переможна серія чернігівської команди на рівні другої ліги в шостому чемпіонаті України. У листопаді 1996 року націлені на першолігову путівку підопічні Юхима Школьникова виграли два заключні матчі першого кола, а навесні тріумфальна хода без єдиного збою тривала ще впродовж семи турів.