Єврo-2012

Підготовка

Ключковський: «Ми – одна команда»

За матеріалами журналу «Главред» В інтерв’ю з приводу відзначання у Польщі низки подій, що сприяли демократизації держави, в якому, як очікується, візьмуть участь прем’єр-міністри України та Росії Юлія Тимошенко і Володимир Путін, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Яцек Ключковський прокоментував взаємовідносини між нашими країнами та спільну підготовку до Євро-2012.

2009-08-27 10:30

– А як би ви в цілому оцінили відносини України і Польщі? Чи настільки вони безхмарні, як це може здатися на перший погляд?

– З політичної точки зору вони – зразкові. Тому що ми – політичні еліти та народ – усвідомлюємо значення цих відносин. Але ми – сусіди, а тому проблемних питань вистачає. Це і черги перед консульствами, черги на кордоні, економічна сфера... Ви знаєте, що поляки пішли шляхом лібералізації візового режиму із Україною. Попри те, що ми повинні виконувати жорсткі правила Шенгенської зони, ми і в цій ситуації робимо все можливе, аби полегшити отримання віз для українців. Так, на західному кордоні України існує два польські консульства – у Львові й Луцьку. Вони видають більше віз, аніж деякі країни, або й низка країн ЄС загалом. Ми спеціально робили все можливе, аби не додавати жодних бар’єрів для громадян України. Хоча проблеми виникають, не вистачає переходів на кордонах, через те що існуючі пункти перетину кордону не в найкращому стані. Усе-таки ми намагаємось вирішити ці проблеми. Я не можу сказати, що всім задоволений. І ми, дипломати, маємо що робити.

– Україна і Польща справді спроможні вирішувати свої проблеми без публічних листів. Лідери двох країн зустрічаються доволі часто…

– …Усі складні проблеми вирішуємо доволі успішно. У будь-якому разі, краще розмовляти, аніж припиняти діалог.

– Українські дипломати висловлювали раніше побажання провести переговори з країнами ЄС про надання українцям віз безкоштовно. Такі переговори ведуться?

– Так, на рівні ЄС. Українська сторона пропонує також окремим країнам ЄС, зокрема й Польщі, запровадити безкоштовні національні візи для українців. Це питання наразі розглядається. Я не думаю, що Польща не піде назустріч Україні. Однак варто тут застосовувати принцип взаємності.

– Україна ж скасувала візовий режим для всіх громадян країн Євросоюзу…

– Йдеться про національні довгострокові візи. Безкоштовними є лише короткострокові – до 90 днів. Українські довгострокові візи втричі дорожчі, аніж польські – для українців. Наші коштують ?35, а українські – $240.

– Тобто є предмет для переговорів…

– Звичайно.

– Україна та Польща мають спільний проект для співпраці – підготовку до «Євро-2012». Чи задоволені у Варшаві співпрацею з Києвом? Чи вщухли вже розмови про те, що Польща шукає собі нового партнера для проведення Чемпіонату?

– Польща та Україна тісно співпрацюють щодо координації підготовки. Ми – одна команда. Але «Євро-2012» – це не власність України чи Польщі, а лише УЄФА. Рішення про проведення Чемпіонату ухвалювали не в Києві чи Варшаві, а УЄФА. Зараз чотири польські міста отримали від УЄФА право на проведення «Євро». В Україні, на жаль, тільки Київ, і тільки на рівні групових матчів. Але думаю, що все-таки міста України стоять у черзі, вони отримали шанс, який, я впевнений, буде підтверджено 10 грудня на засіданні правління УЄФА. Думаю, все пройде успішно.

– Представники Польщі заявляли про те, що ЄС може допомогти Україні у спорудженні доріг. Це справді можливо? – Йдеться про інфраструктурні проекти. Тут треба говорити з Єврокомісією. Я б не хотів спекулювати. Хоча теоретична можливість існує.