Єврo-2012

Підготовка

Васюнык: «Прочь разочарования!»

Liga.net В понедельник, 13 октября, на сайте ЛІГА.net состоялась интернет-конференция вице-премьер-министра Украины Ивана Васюныка. Основной темой для беседы посетители интернет-странички, которым было предложено задать чиновнику интересующие их вопросы, избрали грядущий чемпионат Европы 2012 года, подготовку которого и курирует Иван Васюнык.

liga.net

2008-10-13 18:00

– Приветствую, Вас! Сейчас Вы курируете вопросы подготовки к чемпионату Европы по футболу. Потому, как правительство относится к этому событию – это не просто футбол и праздник для украинцев, а по моему мнение лакмусовая бумажка, по которой можно определить умение чиновников созидать. На данный момент кроме разрушения, вымывания денег из бюджета чиновники так и не научились по настоящему работать. Так, все-таки, что конкретно Вы сделали для проведения первенства? Пожалуйста, конкретно.

– Я, безперечно, задоволений і числом, і змістом запитань, що стосуються питань підготовки України до Євро. Я задоволений перш за все з того, що ваші читачі справді сприймають Євро не просто як футбольний турнір, а як великий шанс для України. Я пригадую, як відразу перед засіданням у Відні на «Інтері» у Савіка Шустера, тоді люди поділялися десь на 77% людей учасників цієї програми не були певні, що Євро залишиться в Україні. Я тоді сказав, що я не боюся своєї відставки з посади віце-прем’єр-міністра України, тому що я знаю, що Україна спроможна вийти з цієї кризи. Але, разом з тим, перед всіма нами, не тільки перед урядом, зараз є завдання змінити країну.

Я хотів би, щоби ми всі були партнерами – і уряд, і громадяни України, і журналісти, і недержавні організації – в реалізації цього проекту. Україна повинна використати цей шанс не тільки для підготовки стадіонів, аеропортів і готелів, а повинна справді змінитися и стати кращим життя кожної української родини. Декілька прикладів: зараз Міністерство охорони здоров’я на основі вимог УЄФА до надання швидкої допомоги вболівальникам готує рішення по зміні всієї системи надання цієї допомоги всьому населенню України. Я певен, що Україна запровадить до Євро-2012 цілий ряд економічних програм, зокрема, одна з таких програм – це програма роздільного збирання побутових відходів. Ми практично змінимо всю туристичну структуру держави, а це десятки тисяч нових робочих місць. Нам треба український туристичний сервіс зробити багатомовним і програму вивчення іноземних мов треба запроваджувати вже в найближчий час. У кожній сфері суспільного життя Євро буде стимулювати зміни.

Я, перш за все, з однієї сторони, дякую за таке конкретне питання. Хоча я не розділяю цей скептицизм автора запитання. Я спробую його переконати в зворотньому. Я справді, починаючи з весни цього року віце-прем’єр-міністр в уряді, відповідальний за підготовку до Євро-2012. В цей час Україна, особливо після рішень засідання виконавчого комітету УЄФА у Відні була перед дуже серйозною проблемою. Питання було поставлено – справді бути або не бути Євро в Україні. Мотив УЄФА виходив з того, що за рік часу відтоді, коли навесні 2007 року було прийнято рішення про Україну і Польщу як переможця Євро-2012, Україна насправді не зробила прогресу у підготовці.

Питання не в тому, що УЄФА очікувало за 2007 рік якогось чуда, питання в тому, що в 2007 році не було жодного позитивного досягнення, не була утворена структура, не було розпочато фізично жоден проект, крім тих стадіонів у Донецьку і Дніпропетровську, які почали будуватись ще до прийняття рішення у Кардіфі. У нас було декілька кризових ситуацій – НСК «Олімпійський», аеропорти і готелі. Я персонально очолив антикризовий штаб по реконструкції НСК «Олімпійський», і, як було відзначено вже у засіданні наглядової ради в Ліоні. А потім у Бордо, власне прогрес, який продемонструвала українська команда урядова і Федерації футболу по НСК, їх в основному і переконала у спроможності України не словами, а реально виконувати зобов’язання перед УЄФА. Наступний етап такої серйозності – це початок в кінці листопада на початку грудня роботи по реконструкції НСК.

Я хочу з впевненістю сказати, що ці роботи будуть розпочаті, і вже в наступному році «Олімпійський» буде знято з червоної зони ризику. Те ж саме ми продемонстрували і в питанні підготовки аеропортів. Це для України взагалі було неоране поле, бо за 17 років жоден аеропорт крім Борисполя не зазнав розвитку, і тут Кабінет Міністрів за моєю пропозицією прийняв єдино правильне рішення, яке було єдино виправданим, – різко збільшити витрати держбюджету на підготовку аеропортів, а по суті – взяти на витрати держбюджету реконструкцію злітно-посадкових смуг у 6 аеропортах. Таким чином, УЄФА отримало гарантії, що до 2012 року 6 аеропортів зможуть приймати відповідні літаки. Останній штрих, який має важливе значення в частині убезпечення від наслідків фінансової кризи, є те, що у програмі підготовки до Євро, зміни до якої Кабмін прийняв декілька тижнів тому, ми загалом збільшили витрати з державного і місцевого бюджетів з 33 млрд. грн. до більш ніж 50 млрд.

– Чи розумієте Ви це, пане Іване?...Десятки мільярдів гривень витратить наша країна на організацію першості континенту. Але є небезпека, що сотні нових готелів так і можуть залишитися порожніми. Цілком ймовірно, що ФІФА скасує віковий ліміт гравців, збільшить квоти для європейських збірних і зробить футбольний турнір на Олімпіаді в Лондоні надзвичайно престижним. Родоначальники гри мільйонів у себе вдома захочуть обов’язково виграти футбол і виставити найсильнішу збірну. Тим більше, що вперше в історії буде грати не Англія, а Велика Британія. А останні успіхи цього Королівства на Олімпіаді і Паралімпіаді вражають. Звичайно, МОК піде назустріч господарям, які мають на це право як організатори. У такому випадку, в спорі двох змагань, які проходитимуть майже одночасно, континентальна першість перетвориться на таку собі прохідну і не зовсім популярну подію напередодні Олімпіади, як і у всіх інших видах спорту. Після того, як тенісисти вже поєднали Уїмблдон з Іграми, а боксери-професіонали вийдуть на лондонський ринг, футбол залишиться єдиним видом спорту де перемога на чемпіонаті світу, поки що престижніше за олімпійське «золото»...

– Я розумію ваше хвилювання, і видно, що ви професійно цікавитесь цією проблемою. Але хотів би вас заспокоїти – нема підстав зараз вважати, що за 4 наступні роки Євро загрожує втрата третього світового спортивного заходу. Тим більше, що УЄФА робить багато змін, які на часі, і за всіма прогнозами, і число туристів, і число телеглядачів чемпіонату Європи в Україні та Польщі, може зрости за мінімальними оцінками десь на 30%. А це мільйони туристів і мільярди телеглядачів. Щодо небезпеки, що сотні нових готелів можуть лишитись порожніми – це не відповідає філософії УЄФА, УЄФА ставить вимогу будівництва тих об’єктів інфраструктури і такого масштабу, який би експлуатувався після чемпіонату.

Ми зараз зіткнулись з цією проблемою по м.Донецьку, де найбільший дефіцит 5-зіркових готелів. Я хочу нагадати, що жоден готель в 6 приймаючих містах не будується за державні кошти, це все кошти приватних інвесторів. І таких інвесторів в Донецьку на 5-зіркові готелі немає, тому що фактично після цього вони б пустували. Тому ми ведемо переговори з УЄФА про те, щоб рівень 5-зіркових готелів був знижений до 4-зіркових, і щоб об’єднати приймаючі потужності Дніпропетровська та Донецька.

Господин Васюник, да конца текущего года ВР должна была принять ряд законов, направленных на подготовку к Евро-2012. Теперь ВР в Украине не будет минимум полгода. Вопрос... мы таки утратили возможность (долго подбирал эти два слова, чтобы не выразиться нецензурно) провести чемпионат? Горько как-то от всего этого...

– Не спішіть розчаровуватися, шановний Ігоре. Ми не втратили і не втратимо права проводити Євро.

– Шановний, Іване Васильовичу!Наскільки відомо зі ЗМІ, від Уряду – ви персонально відповідаєте за підготовку до ЄВРО-2012, також останнім часом вас запрошує УЄФА на всі пов’язані з ЄВРО 2012 важливі зустрічі. Скажіть будь-ласка чи правда, що фінансова криза та неефективність системи управління – є головними негативними чинниками при підготовці до європейської першості? Чи буде створена єдина вертикаль з підготовки: Уряд-міністерства-регіони-міста. Чи так і залишиться окрема позиція КМУ, національного агентств та ФФУ?Також буду вдячний, якщо ви поясните чому Польща створила структурний підрозділ «переманивши» спеціалістів з приватного бізнесу за великі гроші для ефективної підготовки. а Україна пропонує 2000-3000 грн. за роботу в центральних, місцевих органах виконавчої влади і говорить про відсутність корупції, коли ціни навколо нас ростуть?Дуже дякую вам, за персональну зацікавленість в підготовці, що ми не побачили від попередніх віце-прем`єр міністрів за останні 3 роки.

– Я Андрію по питанню кризи вже відповів. Фінансова криза на цей час ще не встигла стати ризиком підготовки України до Євро. А от неспроможність чи неготовність системи державного управління певні проблеми створила. В першу чергу тому, що українська система державного управління до цього часу не планувала і не реалізовувала такі масштабні проекти. Я обіцяв, що в найближчий час я представлю Президенту України і Кабміну проект відкоригованої системи управління. Завершується підготовка такого рішення, воно, перш за все, передбачає посилення персональної відповідальності віце-прем’єр-міністра за реалізацію програми підготовки до Євро, а також створення в структурі Секретаріату КМУ координаційного департаменту з питань підготовки до турніру на чолі із заступником міністра Кабінету Міністрів. У найближчий час проект цих рішень буде винесено на обговорення.

– Не являясь фанатом футбола, прошу ответить на мой вопрос. Что конкретно получит Сумщина от Евро-2012? 6-8 городов, безусловно – да! Проведут новые линии метро, проложат отличные дороги, построят гостиницы, отремонтируют сети водопровода и канализации, возведут новые стадионы. Все это за деньги бюджета, но что от этого тысячам других городов? Они окажутся отброшенными в своем развитии еще на десятки лет назад. Престиж страны, потоки туристов. Раньше думай о Родине – потом о себе. Нас 70 лет кормили этими байками, может, стоит подумать о конкретном Человеке: накормлены ли его дети, тепло ли в его доме, может ли он оплатить крайне необходимую операцию, оплатить обучение в школе (я не говорю об институте), какие дороги (не только от п. А до п. Б, а и от его дома до работы), хорошо ли освещены улицы, вывезен ли вовремя мусор, заасфальтирован ли двор, может ли нормальный человек позволить себе хотя бы раз в месяц сходить в театр, купить лекарство... Показуха с этим Вашим ЕВРО. За красивыми витринами спрячете грязь городов, нищету народа, отсутствие элементарного порядка. Определитесь четко с тем местом, которое занимает Украина в Европе по уровню жизни, пенсиям... и соответственно думайте, своевременно ли проводить демонстрацию роскоши на фоне нищеты!? Конкретизирую вопрос – что конкретно получат Сумы от проведения в стране Евро-2012? Какие бюджетные средства, и на какие цели? Приведите планы финансирования конкретно по областям.

– Перш за все я хотів би сказати, що до Євро будуть готуватись не тільки 6 приймаючих міст. У загальнодержавну програму підготовки включається програма підготовки всіх областей України. По Сумах тільки одна цифра – до 2012 року планується завершити дорогу до російського кордону Кіпті-Глухів-Бачиськ, яка по території Сумської області буде 100 км. Це буде сучасна дорога, з держбюджету на неї виділяється 430 млн. грн. Крім того, будуть на належному рівні облаштовані митні переходи на кордоні з РФ.

– Іван Васильович. Наскільки реальним є дотримання термінів по зносу забудови «Троїцького» біля НСК «Олімпійський», оскільки останній термін спливає 15 жовтня? – Проблеми забудови на площі Троїцькій біля НСК «Олімпійський» в Україні вже не існує. Роботи виконані на 93%, але вони вже ніяким чином не можуть негативно вплинути на процес реконструкції НСК «Олімпійський». День чи два запізнення ні нас, ні УЄФА не будуть тривожити.

www.liga.net