Єврo-2012
Підготовка
Євро-2012 у фокусі зарубіжних ЗМІ 2009-08-31
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Упродовж минулого тижня зарубіжні ЗМІ акцентували увагу на урочистому відкритті «Донбас-арени» у Донецьку, а також продовжували відстежувати всі напрями підготовки України та Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Так, німецька газета «Financial Times Deutschland» відзначає: «Із відкриттям грандіозного стадіону в Донецьку...
2009-08-31 10:40
...Україна підкреслила серйозність своїх намірів щодо проведення Євро-2012». Автор статті звертає увагу на те, що незважаючи на внутрішньополітичну кризу на святкування завітали лідери найбільших політичних сил, у тому числі президент та прем’єр-міністр країни, а також лідер опозиції. Газета нагадала, що у грудні УЄФА вирішуватиме, чи готові Україна й Польща приймати Євро-2012.
Польське агентство преси (РАР) цитує директора турніру «Євро-2012 Польща» Адама Ольковича: «Відкриття стадіону в Донецьку – це черговий крок на підтвердження того, що спортивна інфраструктура в Україні до чемпіонату стає реальністю». РАР відзначає, що спортивна арена у Донецьку класу «еліт» вартістю 400 млн доларів США сьогодні є найкращою спорудою такого типу в Європі.
Продовжуючи цю тему, Польське радіо зазначає, що українці мають привід для гордості за стадіон у Донецьку. Об’єкт, який вміщуватиме 50 тис. глядачів, не тільки відповідає усім вимогам УЄФА, але й перевищує їх.
Крім того, Польське радіо з посиланням на віце-прем’єр-міністра України Івана Васюника та міністра з питань сім’ї, молоді та спорту Юрія Павленка повідомляє, що підготовка України до Євро-2012 відбувається згідно з графіком. Радіо підкреслює, що І.Васюник не має жодного сумніву, що фінал чемпіонату відбудеться в столиці України, оскільки спорудження Олімпійського стадіону відбувається без затримок. У свою чергу, Ю.Павленко зазначив, що немає проблем з фінансуванням об’єкту, а уряд прагне залучити до його спорудження й приватних інвесторів. «Сьогодні готується бізнес-план, відповідно до якого арена не буде збитковою для держави», – цитує міністра радіо.
Коментуючи питання організації турніру у РП, Польське радіо зі слів міністра спорту та туризму країни Мірослава Джевецького інформує, що уряд разом з головною торговельною школою (SGH) у Варшаві готує аналітичне дослідження з розрахунками того, яку суму коштів зможе заробити держава під час Євро-2012. А РАР з посиланням на М.Джевецького передає, що до кінця 2009 року у Польщі розроблять і представлять «дорожню карту» з усіх напрямів підготовки країни до Євро-2012. Урядовець зазначив, що його відомство в консультаціях з іншими міністерствами вже працює над створенням уніфікованого графіка загальної підготовки Польщі до чемпіонату, а також визначенням загальної суми коштів на реалізацію проектів до Євро-2012. М.Джевецький також повідомив, що MSiT здійснює контроль над усіма проектами підготовки до чемпіонату й регулярно отримує звіти з реалізації пов’язаних з організацією турніру заходів.
РАР також звертає увагу на те, що Польський Сейм прийняв дев’ять запропонованих Сенатом РП поправок до Закону про підготовку країни до Євро-2012. Більшість рекомендованих вищою палатою польського парламенту поправок до Закону мають уточнюючий характер. Найістотнішою з них вважається зміна положення про відшкодування приватним власникам коштів за переведення у державну власність нерухомості та землі в рамках реалізації інвестицій до ЧЄ-2012. Зокрема, новою редакцією Закону передбачається: якщо протягом двох місяців з моменту прийняття рішення про купівлю майна з його власником не вдасться узгодити ціну, воєвода відповідного воєводства повинен самостійно й без зволікань визначити її. У попередній версії цього положення воєводі відводилося на цю процедуру 30 днів. Таким чином, законодавці на один місяць скоротили час прийняття остаточного рішення, щоб не зволікати з реалізацією проектів до «УЄФА. Євро-2012», наголошує інформагентство.
Згідно з інформацією РАР, члени правління Спілки «PL.2012» до грудня 2012 року щомісяця отримуватимуть на 3,5 тис. злотих менші зарплати (близько 1,2 тис. доларів США). Таким чином вони повертатимуть у держбюджет країни призначені їм за 2008 рік премії. «Зниження зарплат через зміну особистих контрактів є найкращим способом повернення премій. З юридичної точки зору члени правління не могли безпосередньо повернути призначені їм кошти. Тому вони погодилися на підписання доповнень до особистих угод, що передбачатиме виплату меншої зарплати. Загалом це дасть змогу отримати суму, яку вони отримали у вигляді премій», – пояснила речник Спілки «PL.2012» Катажина Меллер. Вона також додала, що топ-менеджерам інституції не виплачуватимуться також подальші премії до завершення дії діючих контрактів.
Газета «Пульс бізнесу» інформує, що у Польщі 50 центрів виборюють право на розміщення національних футбольних збірних у 2012 році. Видання пише, що до кінця року міністерство спорту та туризму РП запропонує УЄФА 30 центрів, а в 2010 році 16 з них потраплять до каталогу УЄФА. У подальшому визначений у Ньйоні перелік цих об’єктів буде надіслано 53 європейським федераціям футболу. «На сьогодні відбуваються перевірки центрів на предмет інвестицій у їх розвиток, а також ходу будівництва спортивних об’єктів та готелів», – повідомив газеті координатор з питань готелів та розміщення в РП Рафал Росєяк. Він зазначив, що у переліку є й об’єкти, розташовані відносно далеко від міст-організаторів чемпіонату. Чиновник пояснив це тим, що інколи команди віддають перевагу розташуванню подалі від міст, а до так званих транзитних центрів біля місця проведення футбольного поєдинку приїжджають напередодні гри.
Інтернет-видання wnp.pl звертає увагу на розбудову інфраструктури в Польщі до початку турніру. За словами члена правління відповідальної за організацію ЧЄ-2012 Спілки «PL.2012» Анджея Богуцького, найважливішим для організації турніру є максимальний розвиток авіаційної інфраструктури, оскільки більшість уболівальників прибуде на чемпіонат саме повітряним шляхом. У цьому контексті А.Богуцький зазначив, що Варшавський аеропорт «Окенцє» практично вже сьогодні відповідає критеріям УЄФА. Водночас, він висловив сподівання, що до 2012 року відбудеться часткове об’єднання першого та другого терміналів, а також запрацює південний пірс столичного аеропорту. Не викликає побоювання й вдосконалення злітно-посадкових смуг у Гданську та Познані. Стосовно ж авіаційних терміналів, зокрема у Гданську, розглядається можливість використання тимчасових об’єктів, що практикується під час організації таких подій, висловив думку Анджей Богуцький.
Видання «Польська» звертає увагу на питання безпеки під час проведення турніру. Зокрема, експерт Центру досліджень і стратегічних прогнозів Вищої школи міжнародних досліджень у Лодзі Ришард Махніковський на шпальтах часопису стверджує, що рівень протидії тероризму в РП є низьким, а в найближчі роки така загроза в країні зростатиме і до початку чемпіонату 2012 року досягне свого апогею. Експерт відзначив, що сьогодні Польща сприймається терористичними організаціями як місце, де легко можна діяти з огляду на існуючу корупцію та низький рівень інституційної готовності до протидії загрозам тероризму.