Єврo-2012

Підготовка

Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2010-12-07

Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Підготовка до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року в Україні та Польщі не випадає з-під уваги польських мас медіа. Упродовж минулого тижня місцеві ЗМІ цікавилися як організаційною так й інфраструктурною підготовкою до турніру. Однією з подій, що викликала найбільший інтерес, стало оголошення імен талісманів Євро-2012.

2010-12-07 06:35

В цьому контексті Польське агентство преси (РАР) інформує, що УЄФА оприлюднив у Києві дані голосування, яке проводилося на офіційному сайті Організації (uefa.com), у всіх ресторанах McDonald's в Україні та Польщі, а також під час презентації талісманів у восьми містах-організаторах турніру з 16 листопада цього року. Найбільшу прихильність громадськості отримала пара імен – Славек і Славко, за яку проголосували понад 21,8 тис. (56%) із загальної кількості 39,2 тис. учасників голосування. Водночас за дві інші пари – Шемко і Стімко та Клемек і Ладко – проголосували, відповідно, 29% і 15% учасників опитування.

РАР також повідомляє, що Україна підписала з УЄФА керівні принципи щодо маркетингового забезпечення чемпіонату. Вони стосуватимуться популяризації міст-організаторів чемпіонату на місцевому, національному та міжнародному рівнях, проведення інформаційних кампаній і організації фан-зон для вболівальників.

Інформагентство також звертає увагу на позитивну реакцію відповідального за підготовку до ЧЄ-2012 Віце-прем'єра українського уряду Бориса Колеснікова на інформацію щодо проведення Мундіалю 2018 року в Росії. «Дороги, які з'єднують Західну Європу з Росією проходять через Україну, а після Євро-2012 наша країна володітиме необхідною інфраструктурою. Іноземці, які їхатимуть автомобілями в Росію, проїжджатимуть через Україну і матимуть можливість познайомитися з нашою гостинністю»,– сказав з цього приводу Б.Колесніков. Він додав, що факт сусідства для України є плюсом, і ЧС-2018 в Росії позитивно вплине на українську економіку, зазначає РАР.

Інформагентство з посиланням на мерію Києва повідомляє, що офіційна фан-зона для вболівальників під час Євро-2012 буде розміщена на Майдані Незалежності та прилеглій до неї вулиці Хрещатик. У ній зможе розміститися до 100 тис. осіб, а рух автотранспорту під час турніру на Хрещатику буде тимчасово припинено. Окрім фан-зони в центрі української столиці, влада міста обладнає ще одне місце для вболівальників поблизу Олімпійського стадіону.

Інтернет-портал Onet.pl пише, що УЄФА застерігає вболівальників від купівлі у нелегальних організацій квитків на Євро-2012 й до того ж по завищених цінах. «Вболівальники мають пам'ятати про те, що лише УЄФА може продавати квитки на Євро-2012. Їх купівля з інших джерел, по-перше, є нелегальною, а по-друге, загрожує втратою значних коштів»,– цитує Onet.pl операційного директора УЄФА Мартіна Каллена. Європейський футбольний чиновник нагадав, що офіційне розповсюдження квитків на матчі чемпіонату Організація розпочне в березні 2011 року.

Польські ЗМІ прискіпливо спостерігають також за підготовкою до чемпіонату у свооїй країні. Так, РАР пише, що стадіон до Євро-2012 у Познані на сьогодні не відповідає повністю стандартам УЄФА, тож є необхідність внести деякі зміни для покращення безпеки вболівальників під час матчів. Про це в польському Сеймі заявив відповідальний за безпекову складову підготовки країни до турніру, заступник міністра внутрішніх справ і адміністрації (MSWiA) РП Адам Рапацький.

«Стадіон у Познані реконструйовано, введено в експлуатацію, однак там потрібно ще багато зробити для підвищення безпеки. Спортивну арену нещодавно відвідали експерти УЄФА, які підготували рекомендації для вдосконалення об'єкту, аби дійсно гарантувати його безпеку»,– сказав заступник керівника MSWiA. Він додав, що розмовлятиме з цього приводу з владою міста.

Інформагентство звертає увагу, що польські стражі порядку висловили свої застереження щодо умов безпеки на стадіоні під час нещодавнього матчу Ліги Європи між місцевим «Лехом» і «Манчестер Сіті» (Англія), коли поєдинок відбувався в умовах підвищеного ризику. Після зауважень поліції, на стадіоні відремонтовано пошкоджену огорожу, укріплено бруківку на спортивній арені і поблизу неї і відокремлено переходи між секторами.

Видання «Дзеннік Газета Правна» пише, що готелі, які розмістять у себе футбольні збірні під час турніру, зможуть заробити навіть по 2 млн злотих (за нинішнім курсом близько 690 тис. доларів США). Газета нагадує, що конкурувати за право приймати національні команди країн-учасників чемпіонату будуть 21 польський і 17 українських готелів. Часопис звертає увагу, що в Польщі 13 таких об'єктів вже модернізовано під необхідні стандарти УЄФА, чотири об'єкти її завершують, а ще чотири готелі ще будуються.

Газета «Річ Посполита» пише, що жодна з автомагістралей, які на сьогодні будуються в Польщі, не буде повністю готовою до Євро-2012. Видання зазначає, що попри запевнення директора Головної дирекції національних доріг і автомагістралей Польщі Леха Вітецького забезпечити проїзд цими шляхами, ситуація з цим є непевною.

Польські експерти стверджують, що навіть це важко буде реалізувати через нестачу кваліфікованих кадрів і будівельних матеріалів. Іншою причиною, яка може вплинути на терміни завершення дорожніх інвестицій в РП, може бути зменшення на близько 19 млрд злотих (понад 6,5 млрд доларів) витрат на це з бюджету упродовж 2011-2012 років, констатує часопис.

Підготовка до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в Польщі є добрим шансом на подолання расизму у спорті. Як інформує РАР, таку думку висловили учасники конференції «Ні расизму у спорті», що відбулась у Варшаві. За інформацією представника організації «Ніколи більше» Яцека Пурського, у Польщі футбольні команди й офіційні фан-клуби отримали матеріали, у яких ідеться про відповідальність за прояви ксенофобії. Крім того, проводяться освітні акції під гаслом «Ліквідуємо расизм на стадіонах», розроблено електронну версію посібника про те, як боротися з цим явищем.

«Думаю, що це хороша база, особливо для клубів і організаторів спортивних подій. Часто на прапорах чи транспарантах з'являється фашистська чи расистська символіка. Інформація про неї допоможе ліквідувати це явище», – вважає Я.Пурський.

Відповідальна за підготовку до турніру в Польщі проурядова спілка «PL.2012» також здійснює кроки щодо протидії расизму. На конференції підкреслювалося, що серед шкільної молоді активно пропагується ініціатива під гаслом «Євро-2012 = Толерантність + рівність». «Сподіваємося, що таким чином ми діятимемо глибше, а результати наших дій будуть далекосяжними», – повідомила координатор проекту з Варшавського центру суспільно-освітніх інновацій Барбара Клімчак. Ця ініціатива має підтримку і в канцелярії глави Ради міністрів РП й курується уповноваженим уряду з питань рівності ставлення, зазначає інформагентство.

«Газета Виборча» пише, що стадіони, які будуються на Євро-2012, зможуть заробити на свою самоокупність. «Нові стадіони будуть у змозі працювати з прибутком, однак не таким великим, щоб покрити кошти, витрачені на їхнє будівництво»,– заявив з цього приводу експерт дорадчої фірми Ernst & Young Кшиштоф Сахс. На його переконання, найбільші шанси на це матимуть стадіони, на яких регулярно гратимуть місцеві футбольні команди. Водночас спортивні арени зможуть заробляти не тільки на організації поєдинків, концертів й інших масових заходів, але й завдяки оренді офісів, проведенню різноманітних конференцій, розміщенню ресторанів. Крім того, у Гданську та Вроцлаві додатково зароблять на оренді на стадіонах приміщень для зберігання комп'ютерних серверів.

Утім, найбільшою проблема самоокупності стоятиме перед Національним стадіоном у Варшаві. Натомість відповідальний за будівництво об'єкту керівник Національного центру спорту (NCS) РП Рафал Каплер вважає, що спортивна арена зможе заробляти на себе достатньо коштів через значну кількість офісів і конференц-залів. «Щодня в приміщеннях стадіону перебуватиме 2-3 тис. осіб. Щороку на Національному стадіоні відбуватиметься понад 300 великих і малих заходів, зустрічей, конференцій тощо»,– цитує Р.Каплера «Газета Виборча».