Єврo-2012

Підготовка

Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2009-08-25

Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Упродовж минулого тижня польські ЗМІ продовжували звертати пильну увагу на пов'язані з підготовкою до Євро-2012 події. Газета «Річ Посполита» інформує, що за три роки до початку Євро уже розпочалися спекуляції з продажем квитків на матчі турніру. Зокрема, лондонська фірма SMG Marcus Evans запропонувала шанувальникам футболу VIP-квитки на матч-відкриття…

2009-08-25 11:00

… з можливістю проведення ланчу із «зірками» футболу за ціною 29,5 тис. євро. При цьому компанія наголошує, що ціна є «промоційною», оскільки за такий пакет послуг, як правило, потрібно викласти 85 тис. євро.

У Спілці «PL.2012», до якої видання звернулося за роз’ясненням, наголосили, що єдиним дистриб’ютором квитків на Євро-2012 є УЄФА, а всі шанувальники футболу, які купуватимуть білети у цієї лондонської фірми та інших працюючих на чорному ринку фірм, матимуть проблеми з проходженням на стадіон під час турніру.

Польське агентство преси (РАР) розмістило дані опитування міжнародної дослідницької компанії Sport+Markt, згідно з якими кожен третій дорослий громадянин РП планує відвідати матчі фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року, що відбудеться в Польщі та Україні. Близько половини чоловіків та 20% жінок в РП хочуть спостерігати за футбольними баталіями з трибун стадіонів, а 34% поляків повідомили про свої наміри відвідати хоча б один матч турніру. Експерт Sport+Markt Марія Волш (Maria Walsh) з цього приводу відзначила: «Бажання третини поляків відвідати поєдинки Євро-2012 є неочікуваним фактом. У Швейцарії та Австрії за рік до проведення Євро-2008 кількість таких осіб була значно меншою».

Опитування свідчить, що в Польщі спостерігатиметься високий попит на квитки перед чемпіонатом, однак більшість місцевих вболівальників не зможуть потрапити на матчі, констатують експерти компанії. Відзначається, що кількість призначених для місцевих шанувальників футболу місць на стадіонах буде вдесятеро менше реального попиту.

Дослідження Sport+Markt в Польщі також продемонструвало, що 85% поляків від 16 до 69 років задоволені фактом проведення Євро-2012 в Польщі та Україні.

РАР також повідомляє про останні висновки Вищої контрольної палати (NIK) Польщі, відповідно до яких реалізація заходів із підготовки країни до Євро-2012 упродовж 2007-2008 років загалом відбувалася нормально. Зокрема, до позитивних сторін віднесено підготовку як основних об’єктів (стадіони, центри перебування команд), так й інфраструктури (дороги, аеропорти тощо).

Найбільшими недоліками Вища контрольна палата Польщі назвала відсутність єдиної програми підготовки до Євро-2012, невизначення загальної суми коштів на підготовку чемпіонату, а також  джерел фінансування проектів. Як вважають у контролюючому органі, програму підготовки країни до ЧЄ-2012 за всіма напрямами повинен був підготувати й затвердити уряд Польщі. Відзначається, що Раді Міністрів РП необхідно було визначити орган, відповідальний за всю систему підготовки до турніру, яким мало стати Міністерство спорту та туризму країни.

Вища контрольна палата РП висловила й ряд застережень щодо діяльності з підготовки до чемпіонату окремих державних органів. Так, зауважено, що в Міністерстві внутрішніх справ та адміністрації (MSWiA) відсутній план дій групи з питань координації зусиль усіх підлеглих відомству служб щодо організації чемпіонату, а підготовлені  міністерством інфраструктури Польщі (MI) плани розвитку дорожньої та залізничної інфраструктури країни до початку Євро-2012 не завжди є реальними.

РАР інформує й про проведення у Вроцлаві робочої зустрічі щодо медичного забезпечення міст-організаторів чемпіонату під час турніру. Відзначається, що в питанні підготовки шпиталів та медичних служб спостерігаються значні поступи.

«Газета Виборча» звертає увагу на підписаний у Харкові представниками міст-організаторів фінальної частини чемпіонату Європи з футболу Меморандум за доповненнями до Декларації про створення Ради міст Євро-2012. Видання акцентує на тому, що головним гаслом українсько-польської підготовки до турніру будуть слова «Дві країни – одна команда». У меморандумі зазначається, що важливим елементом співпраці є інформаційна стратегія, яка повинна запобігти «випадкам маніпулювання інформацією», підкреслює часопис. Представники міст-організаторів також зобов’язалися привести до єдиних стандартів інформаційну політику, яка проводитиметься перед чемпіонатом, відзначає газета.

Телеканал tvn24 повідомляє, що одне з польських міст-організаторів – Вроцлав має досить серйозні проблеми з купівлею у приватного власника ділянки землі біля місця майбутньої спортивної арени до ЧЄ-2012, де мають розташуватися кінцеві зупинки автобусів та швидкісного трамваю. Відзначається, що сторони не дійшли згоди в ціні: місто оцінило ділянку в 3,6 млн злотих (понад 1,2 млн доларів США), а власник наполягав на сумі 7,4 млн злотих (понад 2,5 млн доларів США). Ситуацію ускладнило й те, що власник переписав ділянку своєму родичу, а це вимагає проведення нових кількамісячних переговорів уже з іншою особою. Одним з варіантів виходу з тупикової ситуації речник муніципалітету Вроцлава Павел Чума називає затвердження у вересні поточного року Сеймом РП ініційованих урядом країни змін до закону щодо проведення Євро-2012. Зокрема, це стосується закріплення юридичних підстав передачі землі з приватної у державну власність із подальшою компенсацією її власнику. П.Чума також запевнив tvn24, що існуюча проблема поки-що не впливає на графік виконання робіт поблизу стадіону у Вроцлаві, оскільки на цій ділянці вони розпочнуться у грудні цього року.