Єврo-2012
Підготовка
Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2009-10-05
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Підготовка України та Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року продовжує цікавити зарубіжні, у тому числі польські ЗМІ. Так Польське радіо із посиланням на віце-прем'єр-міністра України Івана Васюника повідомляє, що частина коштів на підготовку країни до футбольного Єврофоруму братиметься з продажу державних облігацій.
2009-10-05 09:00
На думку урядовця, їхня емісія буде корисною як для уряду України, так і для інвесторів.
Польське агентство преси (РАР) із посиланням на заступника міністра у справах сім'ї, молоді та спорту України Сергія Драча інформує про поступи в реконструкції НСК "Олімпійський" у Києві. «Стадіон не лише виконуватиме всі вимоги УЄФА для об'єктів класу «еліт», але й відповідатиме умовам, які ставляться перед аренами для проведення фінальних поєдинків найбільших турнірів», – цитує С.Драча РАР. Інформагентство відзначає, що на сьогодні будівельні роботи вступили в найбільш інтенсивну фазу: на 90% збудовано перший рівень трибун, триває зміцнення фундаментів верхнього рівня, монтування спеціальної конструкції, яка підтримуватиме дах над трибунами. «Робота на об'єкті відбувається за затвердженим УЄФА графіком. Олімпійський стадіон має всі шанси стати головною ареною Євро-2012, на якій відбудеться фінальний матч чемпіонату»,– відзначає слова українського урядовця РАР.
РАР повідомляє, що Рада Міністрів Польщі переглянула весь спектр підготовки країни до фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу 2012 року і відмовилася від реалізації частини інвестицій. У проекті спеціального урядового розпорядження відзначається, зокрема, що у Варшаві до 2012 року біля Національного стадіону не будуватиметься Національний центр спорту (NCS). У цьому спортивно-комерційному комплексі мали розташуватися великий зал для спортивних подій, басейн, майданчик для хокею на траві, а також музей та експоцентр. Зміна плану уряду щодо цього об'єкту викликана «нестачею можливостей реалізувати інвестиційний проект до 2012 року». В документі підкреслюється, що всі сили та засоби зосереджено на реалізації найважливішого проекту – будівництві столичної футбольної арени.
У проекті зазначається, що у Гданську уряд змінив концепцію будівництва паркінгів та сполучень між ними і стадіоном. У місті також не зводитиметься новий санітарний колектор. Повідомляється, що існуюча міська каналізаційна мережа зможе прийняти велику кількість стічних вод зі споруджуваної «Балтік-арени».
Водночас у Познані, як інформується в урядовому документі, до 2012 року не буде трамвайного сполучення до залізничної станції «Познань Схід». Там планувалося звести паркінг і пересадочний пункт, звідки вболівальники, які приїжджали би до міста власними автомобілями, змогли міським транспортом доїхати до його центру. Крім того, в Познані буде відкладено реконструкцію спортивно-розважальної арени, де планувалося створити фан-зону під час ЧЄ-2012. В документі підкреслюється, що її розташують у міжнародному виставковому центрі.
У зв'язку з цим РАР наводить слова міністра внутрішніх справ та адміністрації (MSWiA) Польщі Гжегожа Схетини: «Не виконаємо на 100% заплановані завдання, але будемо готові настільки, щоб провести цей чемпіонат». Він констатував, що час, бюджетні можливості та світова фінансова криза «внесуть корективи в реалізацію кожного проекту».
Більшість польських ЗМІ не оминули своєю увагою і скандал, що розгорівся в країні, в епіцентрі якого опинився відповідальний за Євро-2012 в РП міністр спорту та туризму (MSiT) РП Мірослав Джевецький. Зокрема, телеканал tvn24 інформує, що урядовець підозрюється в незаконному лобізмі інтересів підприємців грального бізнесу. Повідомляється, що він домагався скасування положення в проекті Закону про функціонування грального сектору країни, яким передбачалося збільшення його оподаткування. Наголошується, що це могло призвести до втрат на суму 469 млн злотих (близько 165 млн доларів США), а ці кошти мали йти на підготовку країни до Євро-2012. Повідомляється, що подальшу долю М.Джевецького як керівника MSiT, на засіданні уряду 6 жовтня вирішуватиме голова Ради Міністрів РП Дональд Туск.
Журнал «Ньюсвік Польща» аналізує підготовку інфраструктури РП до ЧЄ-2012. У цьому контексті відзначається, що найбільше випробування ляже на авіаційну сферу, оскільки більшість уболівальників прибуде в країну повітряним шляхом. Відзначається, що за оцінками УЄФА до кожного з польських міст перед черговим поєдинком прилітатиме щонайменше 20 тис. вболівальників, при цьому 95% з них прибуватимуть в країну, орієнтовно, за десять годин до початку поєдинку, а повертатимуться додому в такий же період часу після завершення матчу.
На думку експерта з питань авіаційного транспорту Станіслава Бжега-Велунського, при інтенсивному пасажиропотоці може бути паралізовано роботу польських аеропортів. Координатор з питань аеропортів у відповідальній за організацію Євро-2012 в Польщі спілці «PL.2012» Томаш Шимчак зазначає, що повітряний рух у Варшаві під час турніру частково розвантажать запасне летовище в Лодзі та реконструйований колишній військовий аеродром «Модлін». Крім того, в столичному аеропорті «Окенцє» до Євро-2012 збудують нові ворота для пасажирів, перехід між терміналами та додаткове полотно для зупинки літаків, оскільки сьогодні аеропорт може приймати 36 повітряних суден на годину, а УЄФА вимагає 46. Реалізація інвестиційних проектів столичного летовища коштуватиме 1,2 млрд злотих (понад 410 млн доларів США), інформує «Ньюсвік Польща».
Водночас у Вроцлаві завдяки спорудженню нового терміналу та полотна для зупинки 14 літаків на загальну суму 350 млн злотих (близько 120 млн доларів США) аеропорт зможе збільшити пасажиропотік з 1,2 млн у 2009 році до 3,2 млн у 2012 році. У Познані будуватиметься другий термінал та смуга для перебування літаків, що дозволить збільшити кількість літако-вильотів повітряних суден з 8-10-ти у цьому році до 30-ти у 2012. Натомість найгірша ситуація на сьогодні спостерігається з аеропортом імені Леха Валенси у Гданську, наголошує видання. Підкреслюється, що в місті поки що не вистачає коштів на будівництво нового терміналу. Крім того, частина землі під нову смугу для літаків перебуває у приватній власності, а переговори з господарем щодо її викупу завершилися фіаско. Тому відповідно до спецзакону про організацію Євро-2012 розпочалася тривала процедура переведення цієї ділянки у державну власність, констатує журнал.
У контексті підготовки летовищ «Ньюсвік Польща» відзначає слова експерта УЄФА з питань аеропортів Пітера Хемпсона (Peter Hampson), що нинішня осінь та зима будуть «знаковими» для України та Польщі. На його переконання, якщо в цей час країни не розпочнуть реалізацію інвестицій, вони не встигнуть їх завершити до початку турніру.
РАР інформує, що німецький експерт з безпекових питань Юрген Шуберт на засіданні Ради безпеки спортивних подій Польщі поділився власним досвідом у сфері гарантування правопорядку під час проведення масштабних спортивних заходів, зокрема, чемпіонатів Європи та світу з футболу.
Зокрема, Ю.Шуберт підкреслив, що однією з найважливіших передумов у питаннях безпеки є міжнародна співпраця, зокрема, превентивні дії: заборона відвідування стадіонів хуліганами та вміння вчасно виявляти потенційних порушників серед вболівальників. Експерт навів приклад, коли під час Чемпіонату світу з футболу в Німеччині у 2006 році допомогла Велика Британія, яка заборонила 3,5 тис. футбольним хуліганам з Туманного Альбіону відвідувати стадіони, завдяки чому ці особи не приїхали на Мундіаль до ФРН.
Німецький експерт познайомив також із практикою застосовування заборони відвідування спортивних подій потенційними порушниками у ФРН. Зокрема, футбольний хуліган не може купити білет на стадіон, оскільки це перевіряється під час реалізації квитків. Крім того, такі люди повинні під час турніру регулярно з'являтися для перевірки в поліцію. «Особисто звертаємося до цих осіб, інформуємо, що їх дії відслідковуються. Якщо людина буде помічена в протиправних вчинках, її арештують», – цитує німецького експерта РАР. Він додав, що перед Чемпіонатом Світу 2006 року німецькі правоохоронці відвідали вдома чи за місцем роботи понад 8 тис. осіб й попередили їх про відповідальність за свою поведінку.
У цьому ж контексті Польське радіо додає, що наразі розглядається можливість допомоги німецької поліції польським правоохоронцям у підтриманні безпеки під час чемпіонату. Як підкреслив Ю.Шуберт, досвід німців в Австрії та Швейцарії (Євро-2008) може стати в нагоді для Польщі. Водночас заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації РП Адам Рапацький підтвердив, що німецькі поліцейські допомагатимуть польським колегам під час ЧЄ-2012. «Можемо і плануємо прийняти поліцейських з інших країн в Польщі»,– зазначив чиновник. Водночас він наголосив, що їх не буде занадто багато, оскільки польські сили правопорядку здатні самотужки впоратися із загрозами безпеці під час чемпіонату. А.Рапацький додав, що іноземці, в основному, працюватимуть у штабах із забезпечення конкретних матчів. На його переконання, досвід та інформація поліцейських із-за кордону допоможуть швидше опановувати загрозливі ситуації за участю іноземних вболівальників.