Єврo-2012
Підготовка
Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2010-11-02
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Минулого тижня увага польських ЗМІ залишалася прикутою до скандалу зі звинуваченням колишнього діяча федерації футболу Кіпру Спироса Марангоса на адресу України і Польщі у нібито підкупі в 2007 році п'ятьох членів Виконкому УЄФА в контексті голосування за українську-польську заявку на проведення Євро-2012.
2010-11-02 09:00
Крім того, популярною новиною в Польщі стала презентація логотипів польських міст-організаторів турніру.
Як повідомляє власний кореспондент Укрінформу, польські мас-медіа уважно стежили за розвитком подій навколо звинувачень кіпріота. Зокрема РАР повідомляє, що українські та польські організатори чемпіонату, федерації футболу обох країн назвали заяви С.Марангоса неправдивими, а Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) почав вимагати від нього документальних підтверджень корупційних дій. В іншому випадку УЄФА обіцяла подати на особу відповідний позов до суду, зауважує Польське агентство преси (РАР).
«Якщо хтось має якісь претензії, то нехай звертається з ними до суду і представляє докази. Якщо їх немає, то це просто наклеп», – цитує з цього приводу РАР директора організаційного комітету «Євро-2012 Україна» Маркіяна Лубківського. Він зазначив, що схожі звинувачення вже звучали в минулому. «Прошу не робити з цього сенсації, бо її тут немає. Маємо важливіші завдання, які стосуються підготовки до турніру, ніж реагування на подібні заяви»,– наголосив він.
Схожу думку з цього приводу висловив і віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков: «Якщо б у цих заявах була б хоч крихта правди, то ми ніколи б не отримали права проводити жодні чемпіонати». Він висловив думку, що ці заяви є проявом внутрішнього конфлікту між діячами Кіпрської асоціації футболу, повідомляє інформагентство.
Тим часом, як зазначає РАР, УЄФА поставив С.Марангосу вимогу надати до 27 жовтня цього року документальні підтвердження фактів корупції. Не отримавши їх до вказаного терміну, УЄФА заявив про готовність подати позов до суду на кіпріота за наклеп на адресу організації, а також приймаючих сторін. Від його дій «відхрестилася» й Кіпрська асоціація футболу (CFA). «Засвідчуємо, що CFA не мала інформації щодо звинувачень, виголошених паном Марангосом й опублікованих у ЗМІ», – йдеться у повідомленні Асоціації футболу Кіпру, інформує РАР. 30 жовтня УЄФА подало позов у кримінальну поліцію Швейцарії, а також генеральну прокуратуру Кіпру позов проти С.Марангоса про безпідставне звинувачення в корупції.
Водночас адвокат кіпріота Неокліс Неоклеус зазначив, що його підопічний «надасть європейським органам правосуддя всі наявні у нього докази». Крім того, міжнародна організація «Transparency International» запропонувала свою допомогу С.Марангосу у вивченні й оприлюдненні документів. «Ми спеціалізуємося у таких справах і забезпечуємо повну конфіденційність. Наші експерти можуть перевірити докази і, не оприлюднюючи їх зміст, незалежно ствердити, чи вони правдиві», – наводить польське інформагентство слова речника організації Анне Швельбе (Anne Schwoelbe).
Водночас, правоохоронні органи Польщі і Румунії розпочали власні антикорупційні розслідування у цій справі. Як повідомляє видання «Дзеннік Газета Правна», спеціальне розслідування по заявах С.Марангоса здійснює Центральне антикорупційне бюро (CBA) Польщі. «Про деталі наших дій не можу сказати, але детально перевіряємо інформацію, що з’являється», – цитує часопис керівника CBA Павла Войтуніка. Схоже розслідування, за інформацією РАР, розпочав і румунський антикорупційний орган (DNA). Він перевірить, чи міг би бути причетним голова Румунської федерації футболу Мірча Санду (як член Виконкому УЄФА) до можливої корупційної афери.
Як інформує газета «Річ Посполита», у Варшаві офіційно презентовано логотипи міст-учасників футбольного єврофоруму 2012 року. Зокрема, логотипом Варшави став символ міста – русалка. Водночас «футбольною емблемою» Гданська буде Нептун, а Вроцлава – Грюнвальдський міст. Натомість дещо іншу графічну концепцію презентації міста обрав Познань. Логотипом столиці Великопольського воєводства стане м’яч, який складається з кольорових зірок. Як пояснив мер Познані Рішард Гробельний, логотип символізує характерну ознаку міста де розвивається ноу-хау і його відкритість з приводу проведення футбольного турніру.
Як зазначив присутній на презентації у Варшаві операційний директор УЄФА Мартін Каллен, узгодження маркетингових рекомендацій УЄФА з польськими містами відкрило перед ними можливості промоції міст за допомогою інструментарію організації. Йдеться про використання ними офіційної символіки чемпіонату, презентацію себе на офіційній сторінці УЄФА чи створення спеціалізованих власних інтернет-ресурсів. Міста-організатори домовилися з УЄФА про бронювання певної кількості місць на стадіонах під час турніру саме для мешканців цих міст.
Як інформує РАР, згідно з проектом бюджету Польщі на 2011 рік, міністерство внутрішніх справ і адміністрації (MSWiA) РП на підготовку до Євро-2012 витратить 102,3 млн злотих (понад 35 млн доларів США). За інформацією заступника головного коменданта польської поліції Анджея Трелі, за ці кошти у 2011 році для потреб поліції буде придбано 450 автомобілів і 24 одиниці швидкої допомоги. Крім того, планується закупити 7 тис. шоломів, 2 тис. щитів і 5,5 тис. одиниць спецодягу для функціонерів поліції. Планами міністерства передбачається також придбання декількох автомобілів біологічної та хімічної розвідки.
У MSWiA РП при Центрі навчання поліції в містечку Легіоново поблизу Варшави у 2011 році планують розгорнути Центр управління операцією (ЦУО), а також Центр обміну інформацією (ЦОІ). Ними здійснюватиметься координація діяльності усіх служб, які забезпечуватимуть проведення Євро-2012 в масштабі всієї Польщі. Під час ЧЄ-2012 в Легіонові перебуватимуть також і представники органів правопорядку з усіх країн-учасників турніру.
Під час турніру в Центрах щодня загалом працюватимуть близько 300 осіб. Це будуть представники різних польських спецслужб і представники правоохоронних органів України та усіх країн-учасниць Євро-2012. Зокрема в роботі при ЦУО буде задіяно 152 особи, а в ЦОІ – 108.
РАР інформує, що до столиці Польщі доставлено третій елемент шпиля Національного стадіону у Варшаві. «Третій елемент буде приєднано до двох попередніх, які вже змонтовано на будмайданчику. Незабаром розпочнеться операція з прикріплення тросів і підняття шпилю», – цитує інформагентство керівника фірми «Cegielski Poznan SA», яка виготовила цю конструкцію, Ярослава Лазурка. Загалом конструкція має завдовжки 70 метрів і важитиме 80 тонн.
За інформацією РАР, Україна і Польща спільно працюватимуть над вдосконаленням пропускного режиму на кордоні між двома країнами. «Ми зацікавлені в розвитку прикордонної інфраструктури перед Євро-2012 і обговоренні усіх тем, пов’язаних з українсько-польськими відносинами», – заявив під час візиту до Львова віце-прем’єр польського уряду Вальдемар Павляк. Водночас віце-прем’єр-міністр України Борис Колесніков наголосив, що «Євро-2012 є нагодою для презентації світові досягнень двох країн після повалення тоталітарних режимів».
Під час спільного українсько-польського засідання заступник міністра транспорту України Олексій Баранов поінформував, що на всіх прикордонних пунктах здійснюється робота з модернізації інфраструктури з метою приведення їх до вимог ЄС. Він наголосив, що здійснюються заходи щодо приведення до єдиних стандартів ширину колії на кордоні між країнами. Натомість заступник голови Прикордонної служби України Павло Шишолін наголосив на важливості організації спільного контролю на кордоні. У цьому контексті представник міністерства внутрішніх справ РП Гжегож Полак сказав, що «важливим сигналом для розв’язання цієї проблеми є ратифікація Україною угод про охорону особистих даних, що є однією з головних вимог ЄС». Після засідання делегації обох країн урочисто започаткували будівництво автошляху Львів-Краковець. Він має стати частина загальноєвропейського транспортного коридору Берлін-Дрезден-Вроцлав-Львів-Київ, повідомляє РАР.
Канада фінансуватиме створення українського супутника, який обслуговуватиме усі телекомунікаційні проекти під час Євро-2012, інформує РАР. «Ми вдячні канадським партнерам за реалізацію цього важливого проекту. Канада інвестує значні кошти – понад 350 млн канадських доларів у будівництво першого українського супутника», – цитує РАР посла України в Канаді Ігоря Осташа. Він повідомив про українсько-польський проект під час візиту до Львова Прем’єр-міністра Канади Стівена Харпера.