Єврo-2012

Підготовка

Євро-2012 у фокусі зарубіжних ЗМІ 2009-05-18

Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Протягом минулого тижня зарубіжні ЗМІ продовжували приділяти значну увагу підготовці України та Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Найбільше зацікавлення викликало засідання виконкому УЄФА в Бухаресті, де визначалися міста-організатори Євро-2012 в обох країнах.

2009-05-18 09:00

Польське агентство преси (РАР) інформує, що в столиці Румунії прийнято рішення залишити розподіл міст-організаторів між країнами у форматі 4:4, однак при цьому поставлені певні умови. Зокрема, остаточно визначено п'ять міст, які прийматимуть турнір – Київ, Варшава, Гданськ, Вроцлав, Познань. Інші три українські міста – Львів, Харків та Донецьк матимуть час до 30 листопада 2009 року, щоб покращити стан підготовки до турніру в багатьох напрямках. У випадку неготовності українських міст, УЄФА матиме право змінити формулу розподілу міст на 4:2 на користь Польщі. Чиновники у Ньоні остаточно відкинули по два міста від кожної країни, які не прийматимуть поєдинки ЧЄ-2012: українські міста Одесу і Дніпропетровськ та польські Краків і Хожув, відзначає агентство.

РАР також повідомляє, що реакція на бухарестське рішення УЄФА в Польщі була різною. Голова Ради Міністрів Польщі Дональд Туск висловив жаль з приводу вибуття Кракова та Хожува. Він зазначив, що його уряд створив усі оптимальні фінансові умови для підготовки міст, а їх вибір належав до виключної компетенції чиновників з Ньону. Голова уряду також наголосив, що переконуватиме Польську федерацію футболу (PZPN), аби більшість матчів національної збірної РП проводити на стадіонах у цих двох містах.

Міністр спорту й туризму РП Мірослав Джевецький позитивно оцінив рішення виконкому УЄФА, інформує РАР. «Радію, що три нові стадіони (у Варшаві, Гданську та Вроцлаві – УКРІНФОРМ) братимуть участь в Євро-2012», – сказав він. Водночас, висловлюючи жаль з приводу вибуття двох польських міст, він зауважив, що вони й надалі реалізовуватимуть інвестиції, започатковані під час підготовки до чемпіонату. «Краків і Хожув готуватимуться для того, щоб решта обраних міст не спочивали на лаврах. Якщо хтось із них думатиме, що можна сповільнити темпи підготовки, то може опинитися в ситуації, коли його змінить якесь із цих міст», – зауважив урядовець.

Свою позицію з цього питання висловив і президент PZPN Гжегож Лято. «Я сприйняв рішення з розумінням. Воно не було простим, оскільки всі шість польських міст були добре підготовлені. Переможцями, однак, визнано тих, які вже мали угоди з УЄФА», – цитує РАР Г.Лята. «Рішення є остаточним», – додав керівник PZPN. Він також відкинув звинувачення в його бік, що Польща могла б отримати й більше міст у випадку активнішої позиції. Г.Лято наголосив, що Варшава підписала з Києвом дружню угоду, згідно з якою «кожна сторона не може вирішувати власні питання за рахунок іншої».

Польський політикум також активно коментував рішення в Бухаресті. Як відзначає телеканал tvn24, опозиційна партія «Право та Справедливість» (PiS) назвала рішення виконкому УЄФА поразкою діючого уряду. На думку колишнього міністра спорту й туризму РП Ельжбети Якубяк, уряд не зробив нічого, щоб виконати свою обіцянку і домогтися, аби організаторами турніру стали шість польських міст. «Це погано організований проект з боку Ради Міністрів. Ми мали бути лояльні до українців і вибороти проведення чемпіонату у шести польських та шести українських містах», – заявила вона.

Не приховує свого розчарування і мер Кракова Яцек Майхровський. За його твердженням, як інформує tvn24, в останньому звіті УЄФА Краків мав найкращі позиції серед польських кандидатів у підготовці до ЧЄ-2012. «Я сердитий на УЄФА. Спочатку приїжджають, оцінюють, говорять, що не уявляють чемпіонату без Кракова, а потім його відкидають», – наголосив чиновник. Він зазначив, що хотів би знати причину такого рішення. Водночас Я.Майхровський запевнив, що модернізація краківського стадіону завершиться згідно з графіком – у червні 2010 року.

Інформагентство Рейтер відзначає, що рішення Союзу європейських футбольних асоціацій могло б не бути таким оптимальним для українців, якби не позиція президента ФФУ Григорія Суркіса. «Під час моєї промови в Бухаресті я намагався переконати виконком УЄФА, що дотримання рівних пропорцій є необхідністю, а перегляд рішення не в сторону України може призвести до суспільної апатії в країні», – відзначає слова Г.Суркіса агентство. Він додав, що «українці сприйняли б нерівномірний поділ як особисту трагедію, відчували б себе людьми нижчого сорту». Водночас, президент ФФУ запевнив, що ситуація у містах-організаторах єврофоруму в Україні покращуватиметься, наголошує Рейтер.

Польське видання «Пшеглонд Спортови» звертає увагу на прибутки від організації турніру. Інформуючи про те, що на організації чемпіонату УЄФА зможе отримати навіть 1,46 млрд євро прибутку, газета ставить запитання, скільки з проведення чемпіонату отримає Польща? Директор інституту туризму РП Кшиштоф Лопаціньський на її шпальтах висловив думку, що все залежатиме від того, яка кількість туристів відвідає країну. «Оптимістичні прогнози – це 400 тис. осіб»,– зазначив він. Речник спілки «PL.2012» Катажина Меллер у коментарі для газети заявила, що Польща до цього часу займалася іншими проблемами, але незабаром займеться й цим питанням. «За кілька місяців спільно з одним з університетів проведемо дослідження з цього приводу», – додала вона.

Польске Радіо «Зет» повідомляє про заходи з польської сторони щодо мінімізації проявів хуліганства на стадіонах під час Євро-2012. Інформується, що міністерство внутрішніх справ та адміністрації РП (MSWiA) РП пропонує всім країнам ЄС, а також Україні укласти багатосторонню угоду, яка дозволятиме максимально обмежити появу небажаних осіб на стадіонах. На думку заступника міністра MSWiA Адама Рапацького, наявність такої угоди давала б юридичні підстави не пускати на територію РП футбольних хуліганів з інших країн. Він не виключив, що у випадку, якщо не вдасться реалізувати цю ідею, під час ЧЄ-2012 Польща відновить прикордонний режим у середині Шенгенської зони, відзначає радіо.

Польська «Газета Правна» звертає увагу на підготовку столиці Польщі до чемпіонату. Наголошується, що згідно з графіком у місті будується лише Національний стадіон. Через нестачу коштів та несприятливу кон'юнктуру на девелоперському ринку, як відзначає часопис, на сьогодні не облаштовується територія навколо спортивної споруди площею 40 га.

Своєю чергою, позитивно оцінюється варшавський аеропорт «Окенцє», який вже сьогодні може приймати щогодини до 36 повітряних суден. До 2012 року, згідно з інформацією «Газети Правної», пропускна спроможність аеропорту має бути збільшена до 42 літаків на годину. Наголошується, що місто працює над оптимальним варіантом комунікації міста, а це дозволить у найкоротші терміни з аеропорту потрапити до центру столиці та стадіону. Зокрема, оцінюється, що впровадження нових ліній швидкісних трамваїв дозволятиме доїхати з «Окенця» до центру Варшави за 20 хвилин.

Водночас констатується, що до Євро-2012 у Варшаві не побудують нових залізничних вокзалів, а проведуть лише їх косметичні ремонти. Проблемним аспектом для польської столиці залишаються також під'їзні шляхи до міста.

Аналізуючи підготовку столиці до Євро-2012, мер Варшави Ханна Гронкевич-Вальц заявила, що в місті в рамках підготовки до турніру реалізовується 50 проектів на суму 7 млрд злотих (більше 2 млрд доларів США). За її прогнозом, кожен з п'яти поєдинків Євро-2012, які мають відбутися у Варшаві, зможуть подивитися 40-50 млн глядачів, а загалом у день матчу до столиці Польщі зможуть потрапити до 100 тис. вболівальників.