Єврo-2012
Підготовка
Євро: новий поштовх для співпраці
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Наприкінці минулого тижня у Варшаві відбулося засідання Парламентської асамблеї України та Польщі, що стало четвертим в історії двосторонніх взаємин з моменту заснування органу в 2003 році. Співголова асамблеї з українського боку, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко прокоментував основні результати зустрічі у Варшаві.
2009-03-16 06:50
На початку розмови політик підкреслив, що переговори були успішними і проходили у хорошій, позитивній атмосфері. «На сьогоднішньому, четвертому засіданні ми повністю надолужили відставання у співпраці», – наголосив парламентарій, пояснивши, що з об’єктивних причин (дострокові вибори в український парламент 2007 року, відсутність упродовж тривалого часу віце-спікерів ВРУ) торік не вдалося організувати таку зустріч. Микола Томенко висловив задоволення з приводу участі в засіданні й маршалка Сейму Броніслава Коморовського, до обов’язків якого це й не входило (співголовою асамблеї з польського боку є віце-маршалок Сейму РП, екс-міністр оборони країни Єжи Шмайдзінський). «Цим він підтвердив, що асамблея – це не лише справа віце-спікерів, як її співголів, але й розуміння парламентів обох країн», – підкреслив заступник Голови ВРУ.
На його думку, найголовнішим під час дводенних переговорів було те, що значно розширено спектр міжпарламентської співпраці: до нині існуючих трьох робочих груп (з питань європейської інтеграції, транскордонного співробітництва і реформування органів місцевого самоврядування) додано ще групу з питань підготовки України та Польщі до «УЄФА. Євро-2012». При цьому, зважаючи на важливість питання, її очолять особисто співголови асамблеї з української та польської сторони – Микола Томенко та віце-маршалок Сейму Єжи Шмайдзінський. «Як тільки у травні УЄФА визначить перелік міст, що прийматимуть чемпіонат, ми одразу організуємо парламентський моніторинг – українці спостерігатимуть за підготовкою польських міст, а поляки, відповідно, українських», – повідомив про плани роботи новоствореної групи її співголова. На переконання політика, це дасть змогу тримати співпрацю між сторонами на високому рівні. Крім того, Микола Томенко поінформував, що робоча група з транскордонного співробітництва відтепер займатиметься також питаннями екології та охорони довкілля.
За словами заступника Голови Верховної Ради України, головними темами засідання асамблеї були: підготовка до фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу 2012 року та польсько-шведська ініціатива Східного партнерства. Зокрема, у контексті організації Євро-2012 Микола Томенко вважає важливим підписання у рамках асамблеї спільної заяви, де «чітко зафіксовано дотримання принципу паритетності при визначенні міст-учасників турніру між Україною та Польщею».
Віце-спікер також зазначив, що інформуватиме на погоджувальній раді у ВРУ про необхідність спеціального дня законодавчої підтримки «УЄФА. Євро-2012». На його переконання, для ефективної підготовки до футбольного єврофоруму необхідно зменшити податкове навантаження на місцеві бюджети і дати змогу містам активно працювати власними коштами. «Ми мусимо проголосувати, щоб ці міста, крім транспортного збору, залишали ще податок від забруднення навколишнього середовища і 10 відсотків від ПДВ», – вважає Микола Томенко.
Він зауважив, що другий етап активізації роботи українського законодавчого органу заплановано на травень, коли остаточно визначиться перелік міст-організаторів Чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Політик переконаний, що в умовах кризи потрібно переглянути стратегію підготовки України до Євро-2012. «Моя позиція є така, що сьогодні від оптимістично-благодушної доктрини потрібно перейти до реалістично-антикризової», – наголосив Микола Томенко. Він додав, що міста не повинні розраховувати лише на державні кошти, а максимально працювати над залученням інвестицій. Як приклад він навів досвід Дніпропетровська, де передбачено поліваріантний принцип фінансування: на кожен об’єкт, крім державної підтримки, одночасно передбачено й кошти інвесторів.
Торкаючись другого питання розгляду асамблеї – Східного партнерства, М.Томенко повідомив, що з цього питання також прийнято спільну заяву. «У ній вказується, що це (програма Східне партнерство – авт.) не є альтернативою нашому членству в Євросоюзі, а є допоміжним механізмом того, як працювати всистемі взаємодії ЄС з Україною», – сказав він. Політик відзначив, що, попри різні думки в Україні з приводу цієї ініціативи, він особисто вважає, що «така формула є цікавою і посилить співпрацю України з Євросоюзом». Підписання відповідної заяви в рамках асамблеї він вважає особливо важливим напередодні розгляду програми на саміті країн Євросоюзу у Празі.
Коментуючи перспективи українсько-польської співпраці у форматі Парламентської асамблеї, заступник Голови Верховної Ради України повідомив, що сторони мають намір надати йому більш прагматичного характеру. Зокрема, Микола Томенко відзначив домовленість про те, щоб наступні переговори присвятити торговельно-економічній та прикордонній співпраці. Останнє питання, на його думку, є однією з найболючіших тем двосторонніх відносин, тому для стимуляції роботи у цьому напрямі на наступну зустріч вирішено запросити керівників прикордонних та митних служб обох країн.
На зустрічі з польськими законодавцями українська сторона порушила також питання спрощення візового режиму між Євросоюзом та Україною у відповідь на введення з 2005 року Києвом безвізового режиму для громадян ЄС. «Ми хочемо залучити Польщу до більш активної розмови про те, що альтруїзм вічним не буває і, очевидно, Європа не зовсім адекватно ставиться до нашої доброї волі», – заявив у розмові М.Томенко. Він підкреслив, що потрібно об’єднати зусилля українських законодавців, державних чиновників, МЗС щодо стимулювання європейських країн вирішувати цю проблему. На його переконання, ті демократичні стандарти, які продемонструвала Україна, повинні знайти своє відображення і в європейських столицях. «Не може бути подвійних стандартів у цьому питанні», – підсумував заступник Голови ВРУ.