Єврo-2012
Підготовка
Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2009-11-16
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Зарубіжні ЗМІ минулого тижня зосередили увагу читачів на таких темах: внутрішня політична ситуація в Україні, перспективи надання фінансової допомоги з боку міжнародних фінансових установ, двосторонні відносини, поширення вірусу H1N1. Польські засоби масової інформації, зокрема, зупинилися на президентській виборчій кампанії в Україні.
2009-11-16 05:50
«Річ Посполита» інформує, що Президент України Віктор Ющенко не має наміру ініціювати перенесення дати проведення виборів в Україні з 17 січня 2010 року на пізніший термін. «Підходить час, коли потрібно зробити свій вибір, вибрати долю та майбутнє країни. Тому не бавитимуся в маніпуляції, карантин чи надзвичайний стан», – цитує слова Глави Української держави часопис.
Продовжуючи цю тему на шпальтах «Речі Посполитої», відомий публіцист українського походження Богдан Осадчук відзначає, що велика кількість кандидатів на пост Президента України не є європейською практикою, де вибори відбуваються між кількома лідерами великих політичних сил. На його переконання, це свідчить про слабкість і мінливість політичної системи в Україні. Водночас Б.Осадчук висловив думку, що найбільші шанси стати майбутнім Президентом України має нинішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко.
Українські лідери не змогли знайти вихід із глухого кута, пише авторитетне американське ділове та економічне видання «The Wall Street Journal». Автор зазначає, що зустріч урядових високопосадовців і представників адміністрації президента не дала результатів, отже черговий транш МВФ опинився під загрозою.
Уряд запевняє, що все ще існує надія на досягнення компромісу з Віктором Ющенком відносно закону про підвищення пенсій і зарплат. Однак, попри зусилля Юлії Тимошенко, Європейської комісії та МВФ, Президент навряд чи змінить позицію напередодні виборів, припускає автор. «Оскільки МВФ наголошує, що зможе надати допомогу Україні лише у випадку досягнення консенсусу, заплановане виділення кредиту у розмірі 3,8 млрд доларів США здається надзвичайно малоймовірним», – йдеться у публікації. У ній, із посиланням на думку експертів, стверджується, що позиція Віктора Ющенка демонструє його твердий намір «завдати удару колишній союзниці Юлії Тимошенко». «Якщо Україна не отримає черговий транш, їй буде надзвичайно важко забезпечити дефіцит бюджету, що продовжує зростати», – підсумовує видання. Українські політики не виключають також можливості виникнення проблем із розрахунками за російський газ.
Газову тему продовжує агентство економічних новин «Bloomberg». Автор статті звертає увагу на той факт, що російське керівництво знову попередило про можливе припинення постачання блакитного палива. «Нездатність політичних лідерів до компромісу та складна економічна ситуація ставлять під загрозу можливість Києва вчасно заплатити за газ. Цей конфлікт уже перетворюється на своєрідну щорічну традицію», – пише агентство.
Україна, через територію якої проходить близько 80% російського газу для європейських споживачів, може знову затримати виплати. Про це заявив віце-прем'єр-міністр Григорій Немиря, пославшись на те, що Україні необхідний черговий транш від МВФ.
Водночас агентство упевнене, що можлива суперечка між двома сусідніми країнами цього разу не настільки зачепить європейських споживачів, як останній конфлікт. Економічна криза та скорочення виробництва сприяли тому, що у західних країн залишилися значні запаси палива у сховищах. Україна, яка переживає у другому кварталі скорочення ВВП на 17,8%, планує найближчим часом продовжити переговори з Міжнародним Валютним Фондом.
Економічну тематику продовжили російські ЗМІ. Зокрема, «Коммерсантъ» пише про появу тексту російського варіанту угоди між урядом РФ і Кабінетом Міністрів України про співпрацю в газовій сфері. У ньому вісім статей, у яких говориться, в основному, про гарантії з боку України. Київ буде зобов'язаний гарантувати недоторканність природного газу й «об'єктів газотранспортної системи» (ГТС), що належать російській стороні, й розміщених на території України, і ця власність не може бути піддана примусовому вилученню. Норми угоди поширюються до 2030 року із правом пролонгації ще на п'ять років. Видання нагадує, що зараз усі магістральні газопроводи України перебувають у державній власності й не можуть бути передані у власність іншої держави. Втім, компанія «Ренова» російського підприємця Віктора Вексельберга має частки в п'яти облгазах, що контролюють розподільчі газопроводи.
У Києві пропозицію російської сторони розцінюють як чергову спробу Кремля прибрати під контроль магістральні газопроводи України, резюмує «Коммерсантъ»
«Комсомольськая правда» запевняє, що Володимир Путін попередив Європу в особі канцлера Австрії Вернера Файмана: якщо Київ почне відбір енергоресурсів, призначених країнам Євросоюзу, Росія скоротить подачу транзитного газу. «Будуть платити нам партнери за постачання для внутрішнього споживання, то будуть отримувати газ для внутрішнього споживання. Не будуть платити за постачання для внутрішнього споживання в Україні – не будуть отримувати газ. Якщо не будуть отримувати, швидше за все, буде відбір з експортного трубопроводу. А як почнеться відбір, ми будемо скорочувати постачання», – цитує газета російського прем'єра.
Німеччина посилила підтримку прагнень України приєднатися до Європейського Союзу, пише он-лайн видання «Open Democracy». Оглядач зазначає, що питання членства України в ЄС має виключно важливе значення як для міжнародних відносин, так і для розвитку молодої української демократії.
Автор, однак, переконаний, що Україна «поки не отримала достатнього стимулу для всебічної демократизації та ефективного державобудування», а ЄС займає у цьому питанні неоднозначну позицію. «Через таку невизначеність постійно відкладається і вирішення питання про те, що робити демократичній країні, яка знаходиться в Європі та вважає себе частиною пан'європейських традицій», – пише видання. Разом із тим, більшість представників впливової та консервативної економічної, політичної еліти Західної Європи вважають, що Україні, як і цілому рядові інших держав регіону, слід розраховувати лише на «привілейоване членство».
Після створення нового Кабінету Міністрів у Німеччині ставлення Євросоюзу до України може стати «більш відкритим і дружнім», переконаний автор. Він висловлює сподівання на те, що протягом наступних 4-х років ми станемо свідками появи в ЄС «проукраїнської коаліції». «Такий альянс може складатися із центральноєвропейських та країн Балтії, Великої Британії й Німеччини, і зможе наполягати на тому, щоб союз офіційно зайняв схвальну позицію у питанні майбутнього вступу України у свої ряди», – йдеться у статті.
Зарубіжні ЗМІ не оминули увагою і тему поширення вірусу А (H1N1), зокрема, як повідомляє «The New York Times», Всесвітня організація охорони здоров'я у зв'язку з погіршенням епідеміологічної ситуації в терміновому порядку перекидає протигрипозні препарати до України, Афганістану й інших країн Східної Европи та Середньої Азії. Інформується, що на сьогодні серед інших найбільше постраждала й Україна, де відчувається брак апаратів штучної вентиляції легенів. У Львові підвищилися ціни на часник і лимони, місцеві політики виступали з «суперечливою або невірною інформацією про грип», повідомляє NYT.
Основну причину високої смертності лікарі вбачають у невчасному наданні спеціалізованої допомоги хворим: багато людей можна було б врятувати, якби їх почали лікувати противірусними препаратами раніше. «На усвідомлення того, що люди вмирають саме від вірусу H1N1, в української влади пішло близько двох тижнів», – пише газета. У зв'язку з цим внесено зміни в рекомендації ВООЗ: тепер фахівці закликають приймати противірусні препарати в порядку профілактики, тобто не чекаючи підтвердження діагнозу.