Єврo-2012

Підготовка

Олькович: «З аренами проблем нема»

Юрій БАНАХЕВИЧ, «Укрінформ» До початку фінальної частини ЄВРО-2012 залишилося менше 400 днів. Про те, чим на нинішньому етапі підготовки найбільше переймається Польща, а також про сучасні проблеми польського футболу в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспондентові «Укрінформу» розповів голова Місцевого оргкомітету з підготовки РП до ЄВРО-2012 Адам Олькович.

ukrinform.ua

2011-05-14 06:30

– Пане голово, чи є на сьогодні проблеми в Польщі з підготовкою основної спортивної інфраструктури – стадіонів до ЄВРО-2012?

– Не маю жодної інформації щодо проблем з польськими стадіонами у містах-учасниках чемпіонату. Кілька днів тому керівництво польської Федерації футболу (PZPN. – Укрінформ.) інспектувало стадіон у Гданську, будівництво якого перебуває на фінальній стадії. Там роботи ведуться згідно з графіком, а 9 червня на ньому відбудеться перший офіційний матч – між Польщею і Францією.

У Познані стадіон функціонує вже близько року, однак потребує певних «косметичних» змін. Кілька днів тому ми перебувати там спільно з Мартіном Калленом (операційний директор УЄФА. – Укрінформ.) та підготували план необхідної адаптації стадіону, виконання якого мер міста Рішард Гробельний візьме під особистий контроль.

У Вроцлаві ліквідовано відставання, що виникло після зміни виконавця в січні 2010 року. Технічна перевірка готовності стадіону запланована на серпень, а перший матч має відбутися в листопаді. Водночас у Варшаві всі роботи ведуться згідно з графіком, а 6 вересня на Національному стадіоні відбудеться перший офіційний матч між збірними Польщі й Німеччини.

– Ви сказали про необхідність проведення додаткових робіт на стадіоні у Познані. Розкажіть, будь-ласка, детальніше.

– Йдеться про поліпшення системи гастрономічних пунктів, адже все має бути організовано на високому рівні. Крім того, важливим для цього стадіону є питання безпеки. З одного боку арена межує з ділянкою іншого власника. Тож систему входу на стадіон вирішено організовувати таким чином, щоб у кожен сектор впускали лише тих осіб, які викупили в ньому квитки. На стадіоні в Познані плануємо також поліпшити інші елементи інфраструктури, і в деяких аспектах власника об’єкту фінансово підтримає УЄФА. Якщо говорити про додаткові фінансові витрати на модернізацію інфраструктури цієї арени, то вони сягатимуть кількох мільйонів євро.

– На думку деяких польських експертів, об’єднання в групи для проведення матчів фінальної частини ЄВРО-2012 Варшави і Вроцлава, а також Познані і Гданська не є найкращим рішенням з погляду транспортного сполучення. Чи погоджуєтеся Ви з цим?

– Такому розподілу міст передували численні дискусії та аналіз багатьох елементів. Тоді брався до уваги не лише аспект залізничного, а й авіаційного й автомобільного сполучення. Як УЄФА, так і представники різних польських інституцій, що брали участь у визначенні груп, вивчали цілий комплекс чинників. Тож маємо визнати, що це – найоптимальніший варіант.

– Нещодавно УЄФА шляхом лотереї розподілив майже 600 тис. квитків на матчі ЄВРО-2012 між уболівальниками. Чи матимуть шанувальники футболу, які не отримали квитків, потрапити на матчі?

– Насамперед хочу підкреслити, що зацікавлення серед уболівальників поєдинками майбутнього турніру є рекордним: загалом отримано понад 12,1 млн звернень, що майже вдесятеро більше, ніж можуть вмістити українські та польські стадіони на всіх матчах ЄВРО-2012. Бажання отримати квитки виявили громадяни з 206 країн світу. У травні майбутні власники квитків мають їх оплатити, а отримають їх навесні наступного року. Це робиться, зокрема, й для того, щоб вони занадто довго не були в обігу і їх не могли підробити. Хочу відразу попередити, що єдиним офіційним каналом придбання квитків є УЄФА. Всі інші організації, які через інтернет пропонують купити квитки чи корпоративні пакети, діють нелегально.

Математично шанси на отримання квитків за такого попиту у вболівальників були невеликими – 1:25. Однак вони все ж таки залишаються. Їх можна буде отримати завдяки проведенню різноманітних конкурсів офіційними спонсорами ЄВРО-2012. Крім того, кожна федерація футболу, національна збірна якої братиме участь в чемпіонаті, на матчі своєї команди отримуватиме 16% квитків від загальної кількості місць на стадіоні. Свою частину квитків PZPN, наприклад, продаватиме через мережу Інтернет. Крім того, з липня діятиме офіційна платформа УЄФА щодо обміну і продажу квитків. Якщо хтось під час лотереї отримав квиток, але не має змоги чи бажання відвідати конкретний матч, він зможе перепродати його УЄФА за номінальною ціною. Водночас УЄФА періодично проводитиме лотереї, на яких розігруватиме між зареєстрованими вболівальниками повернуті квитки. Крім того, додатковий шанс на їх отримання матимуть і мешканці міст-організаторів – на кожен матч близько 2 тисяч. На жаль, на всіх квитків не вистачить, тому запрошуємо до фан-зон.

– До речі, як у Польщі здійснюється робота з підготовки додаткових місць для вболівальників?

– У Польщі функціонуватимуть офіційні фан-зони в містах-організаторах чемпіонату. Водночас ми плануємо створити фан-зони, які не матимуть статусу УЄФА. Можливо, зробимо такі майданчики для вболівальників у 212 великих і маленьких містах країни, що символічно пов’язуватиметься з роком проведення турніру. Організовуватиметься це спільно з польським телебаченням (TVP), яке отримало від УЄФА право на трансляцію всіх матчів ЄВРО-2012. Ми вже узгодили з УЄФА, що телевізійний сигнал на великі екрани в цих містах надаватиметься за символічну плату. Водночас на етапі узгодження залишаються умови щодо дотримання інтересів головних спонсорів УЄФА.

Після врахування всіх деталей підписуватимемо з містами угоди щодо організації фан-зон. Вважаю, що ця ідея матиме широку підтримку в Польщі, оскільки щодня тут транслюватимуться всі матчі ЄВРО-2012 з різних міст Польщі й України.

– Яким чином у Польщі організовуватиметься робота з відбору волонтерів, які працюватимуть під час ЄВРО-2012?

– 12 травня у Варшаві буде представлено логотип волонтерів, які обслуговуватимуть чемпіонат від імені УЄФА. Згодом, 14 червня, розпочнеться прийом заяв від кандидатів у волонтери. Їх можна буде подати виключно електронним шляхом. У Польщі УЄФА загалом набиратиме 2,5 тис. волонтерів: у Варшаві їх працюватиме близько 1 тис., а у Гданську, Вроцлаві і Познані – по 500.

– Коли у Варшаві запрацює Міжнародний трансляційний центр для обслуговування турніру?

– У травні або на початку червня нинішнього року ми проведемо у варшавському центрі EXPO XXI, де під час чемпіонату функціонуватиме Міжнародний трансляційний центр, першу прес-конференцію. Ми маємо всі технічні дані EXPO XXI, необхідні для подальшого поділу об’єкту на сектори, студії, кабіни між усіма зацікавленими сторонами. На сьогодні триває процес збирання заявок від країн про бажання вести трансляції з цього центру. Слід зазначити, що право на телетрансляцію вже отримали зацікавлені суб’єкти з понад 150 країн світу.

– Зараз у Польщі активно говорять про безпеку на стадіонах після останніх інцидентів за участю фанатів...

– Так. Це створило за кордоном негативний образ польських уболівальників. Мені б дуже не хотілося, щоб сигнали з Польщі стосувалися лише поведінки фанатів, оскільки це позначається на сприйнятті країни як співорганізатора ЄВРО-2012. Я переконаний, що після останніх інцидентів (у березні в Каунасі і травні в Бидгощі. – Укрінформ.) буде змінено законодавство, і на стадіони в Польщі будуть допускатися лише люди, особисті дані яких відомі організаторам спортивної події. Крім того, на нових стадіонах – а в Польщі на сьогодні будується понад 20 великих спортивних арен – існуватиме нова система відеомоніторингу. Кадри відеозйомок слугуватимуть в судах доказом ганебної поведінки. Відповідні зміни законодавства також розширять повноваження правоохоронних органів, і вони діятимуть більш рішуче.

– З ініціативи голови уряду Дональда Туска після інцидентів на матчах «Легії» і «Леха» прийнято рішення провести наступні зустрічі цих клубів у чемпіонаті країни за пустих трибун. Як Ви це можете прокоментувати?

– У цьому питанні немає спільної думки в Польщі. Вважаю, що це не найкраще рішення, оскільки заборона стосується всіх уболівальників. Якщо на матчі «Леха» і «Легії» в середньому приходить по 20 тис. уболівальників, то хуліганів з них лише приблизно 100 осіб. То краще було б їх затримати, ніж позбавляти 20 тис. фанів задоволення спостерігати за спортивним видовищем. Але це складна справа, й тому сьогодні тривають обговорення в різних органах і службах, які намагаються знайти оптимальне рішення. Слід сказати, що в останні роки значно поліпшилася ситуація з безпекою на польських стадіонах. Утім, один-два інциденти, на жаль, затьмарюють усі позитивні здобутки.

– Чи знайдуть своє відображення події останніх днів у спецзаконі щодо безпечного проведення ЄВРО-2012? – Так. До парламентських відпусток планується ухвалення закону, який передбачатиме покарання за безчинства на стадіонах. Це буде хороша юридична база для боротьби з футбольними хуліганами. Ці люди мусять розуміти, що нестимуть суворе покарання.

www.ukrinform.ua