Єврo-2012

Підготовка

Круглый стол Евро-2012. Итоги года

Komitet12.org.ua 22 декабря в Мраморном зале Союза писателей Украины состоялся круглый стол «Подготовка Евро-2012 в Украине. Итоги 2008 года. В обсуждении вопросов принимали участие Вице-премьер правительства Украины Иван Васюник, Президент ФФУ Григорий Суркис, исполнительный директор ФФУ Иван Федоренко…

komitet12.org.ua

2008-12-30 06:05

…глава Координационного бюро по подготовке ЕВРО-2012 при Кабинете министров Украины Илья Шевляк, координаторы профильных направлений Координационного бюро, депутаты ВР Валерий Сушкевич, Олесь Доний, Директор ЦСИ «София» Андрей Ермолаев, независимые эксперты, Комитет ЧЕ-12.

Тимошенко ТЕТЯНА: – Шановні учасники та гості ювілейного засідання круглого столу Комітету громадського контролю ЧЄ-12. Я дуже пишаюся можливістю повідомити, що минув рік з дня коли Комітет ЧЄ-12 провів свою першу публічну презентацію. Аби не перетворювати засідання нашого круглого столу на славетні звіти на партійних з’їздах про виконану роботу (тим більше, що про всі наші подвиги протягом року ви можете дізнатися із розданого Вам буклету) та аби налаштувати присутніх одразу на тональність конструктивну та ділової розмови, ми пропонуємо Вашій увазі розроблену експертами Комітету ЧЄ-12 «Модель підготовки України до Євро-2012». Одразу зазначу, що багато позицій цієї презентації – це не є «now how» Комітету – це давно відомі прописні істини, які працюють під час підготовки будь-яких проектів у світі. Я мала честь взяти участь лише у двох стажуваннях з обміну досвідом щодо підготовки масштабних спортивних проектів, та запевняю, що цього достатньо, щоб констатувати факт відсутності в Україні усвідомлення цілісності процесу підготовки до Євро-2012.

Повертаючись до презентації моделі підготовки до Євро-2012, я мушу наголосити на тому, що головне, що ми винесли як висновок, виконуючи аналіз ефективності процесу підготовки це те, що досі відсутнє повне розуміння цілісності та комплексності у підходах до процесу підготовки до Євро-2012 в Україні. Існує лише уявлення про планування певних кроків аби провести певний захід. А часу залишилось обмаль – станом на сьогодні 1265 днів. Другий слайд це наочно демонструє. Про це постійно потрібно пам’ятати Слайди презентації є у роздрукованому вигляді у всіх презентаційних папочках. Ви можете слідкувати за моєю промовою. Весь світ, готуючись до проектів подібного масштабу, обов’язково розробляє так званий «master plan», який за своєю сутність відповідає всім вимогам розробки будь-якого бізнес-плану і має всі його обов’язкові стандартні складові:

І Визначення місії проекту ІІ Визначення основних показників ІІІ Проведення SWOT– аналізу ІV Розробка стратегій V Визначення інструментів у розрізі організаційної, фінансової та кадрової складових.

Щодо визначення місії проекту, знов таки наполягаю на тому, що відсутнє в Україні бачення системного і комплексного підходу. Євро-2012 досі сприймається як самоціль, як кінцевий результат. Експерти Комітету ЧЄ-12 вкотре наполягають на тому, що Євро-2012 – не мета, а інструмент: – залучення системних інвестицій; – модернізації інфраструктури держави; – промоції України як держави з потужним туристичним потенціалом; – формування позитивного міжнародного іміджу України; – доведення того, що Україна є надійний партнер в контексті євроінтеграційного спрямування перспективного розвитку.

Як результат за умови виконання всіх цих позицій маємо ефект капіталізації національної економіки (підвищення вартості активів держави в цілому).

Що стосується визначення основних показників, необхідно справедливості заради, зазначити, що насамперед з цим у нас проблем менше за все. Розроблено напрямки підготовки, визначені координатори, визначені відповідальні особи. Але знов підкреслюю, всі ці напрямки сприймаються як окремі показники, окремі складові – відсутнє цілісне, системне бачення процесу підготовки в цілому. Окремо хотілось би зупинитися на такій складовій як кадри і менеджмент. Вже сьогодні потрібно усвідомлювати те, що об’єкти, які ми побудуємо до Євро-2012 потрібно буде комусь обслуговувати. Потрібно замислюватись над підготовкою кадрів, діяльність яких повинна здійснюватись на основі високих світових стандартів. Щодо проведення SWOT-аналізу та розробку стратегій – ми виклали ці позиції на прикладі підготовки туристичної інфраструктури, тому що ми неодноразово висловлювались про те, що вся інфраструктура, яка буде побудована під час підготовки до Євро-2012, а це і аеропорти, готелі, дороги тощо ні що інше як розбудова туристичної інфраструктури держави, і розбудова цих об’єктів – це є поштовх, стимул розвитку туристичної галузі в цілому.

Переходячи до коментаріїв до п’ятої позиції нашого бізнес-плану не зайвим буде ще раз нагадати основні постулати успішності проекту в цілому – це є: – Чітка організація структури підготовки; – Чіткий розподіл повноважень; – Адекватний розподіл відповідальності; – Постійні комунікації всередині системи підготовки; – Розробка чіткого графіку поетапного виконання завдань з визначенням кінцевих термінів реалізації та відповідальних осіб; – Чітке уявлення про джерела фінансування всіх заходів; – Широке використання досвіду проведення подібних заходів (консультації, тренінги).

Окремо хотілось зазначити про джерела фінансування – не існує конкретного чітко визначеного порядку фінансування проектів подібного масштабу. Кожна держава, кожне місто підходить індивідуально до цього питання. Але мені хочеться навести єдиний приклад: у Солт Лейк Сіті при підготовці до проведення Олімпійських ігор 2002 року було сформовано єдиний інвестиційний фонд підготовки, до якого надходили кошти із різних джерел: федеральні, кошти штату, надходження від приватних інвесторів, кошти від Міжнародного олімпійського комітету. Ці всі кошти були акумульовані і використані на інвестування у проекти з досить високою рентабельністю з метою отримання прибутку, і лише отримавши прибуток в результаті використання цих коштів, спрямували кошти на будівництво необхідних об’єктів для проведення Олімпійських ігор, тим самим знизили собівартість будівництва об’єктів інфраструктури для проведення Олімпіади. Теж саме вони зробили і з фондом прибутку після проведення Олімпійських ігор – утворили єдиний інвестиційний фонд, кошти вільно рухаючись, приносять прибуток, частина якого покриває витрати на утримання олімпійських об’єктів. Цей фонд працює і досі на підтримання в належному стані об’єктів, збудованих для проведення Олімпійських ігор 2002 року.

Що стосується використання досвіду проведення подібних заходів. Саме на цьому хотілось би зупинитися детальніше. Оскільки ми ведемо тісне співробітництво з організацією, відповідальною за підготовку Польщі до Євро-2012 PL2012, ми зараз пропонуємо вашій увазі адаптовану для української дійсності, для українського ринку, дорожню карту підготовки до Євро-2012, розроблену спеціалістами PL2012, який вміщується всього на одному слайді!

Отже, висновки! Що саме ми отримуємо в результаті використання саме такої моделі підготовки. Всі ми знаємо, що на сьогодні Україна знаходиться в стані економічної, фінансової та політичної нестабільності. Що нас якісно вирізняє від інших країн – це право на проведення Євро-2012, яке дає нам унікальну можливість достатньо природного залучення системних інвестицій в інфраструктурні проекти, що саме собою призводить до пожвавлення попиту на внутрішньому ринку. Пожвавлення попиту автоматично забезпечує гарантовані робочі місця, а це стимулює споживацький попит – все це як результат має оздоровлення економіки в цілому!

Ми готові до обговорення нашої моделі нашого бачення процесу підготовки до Євро-2012 у будь-яких робочих групах на будь-яких рівнях. Завжди готові до співпраці заради Євро-2012! Заради України! Дякую за увагу!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое, Татьяна! Я хотел бы добавить, что презентация, которую Вы получили в распечатанном виде, есть на всех флешках, которые есть у вас в раздаточном материале. Еще раз добрый день и большое спасибо всем участникам, которые нашли время принять участие в работе этого круглого стола. Спасибо коллегам! Я хочу напомнить, что сегодня почти год с того момента, когда мы в этом зале провели наш первый круглый стол. Можно говорить, что год прошел – Евро-2012 в Украине – никто уже в этом не сомневается. Мы прошли немало сложных этапов – были и сомнения, разного рода разговоры, провокации, но декабрь 2008 – мы готовимся к 2009 году, готовимся в непростых условиях. И я бы сейчас попросил Президента Федерации футбола Григория Суркиса оценить 2008 год и рассказать о видении на 2009 год: что сделать и как избежать тех ошибок и тех промахов с тем, чтобы 2009 был использован по полной программе. Пожалуйста, Григорий Михайлович!

Григорій СУРКІС: – Добрий день, шановні колеги! Перш за все я дякую Комітету громадського контролю за те, що вони висувають певні ініціативи, пов’язані з підтримкою цього важливого заходу. По-друге, я повинен наголосити на тому, що закінчується не тільки 2008 рік, закінчується майже два роки з того моменту, коли ми отримали перемогу, не очікувану можливо нашими конкурентами, але очікувану з точки зору того, що Федерація футболу України спільно з усіма партійними осередками в країні, тобто партіями, при підтримці двох президентів Кучми та Ющенко, при підтримці всіх прем’єр-міністрів, починаючи з Януковича, і продовжуючи цей ряд Тимошенко, Єхануров, Янукович і Тимошенко, постійно демонстрували своє бажання провести цей турнір в Україні. 18 квітня 2007 року ми отримали це право. З великим жалем я сьогодні повинен констатувати, що ми повинні були ще раз підтвердити свою перемогу вже у вересні місяці в Бордо цього року. Я повинен сказати, що ми вже вийшли на фінішний етап не підготовки, а фінішний етап того, що до травня місяця наступного року ми повинні продемонструвати всій європейській спільноті, що ми тільки маємо можливість бажати, а ще і щось робити. І після травня місяця наступного року, коли чергове засідання стратегічної ради, а потім вже і виконавчого комітету конкретно викаже свою точку зору конкретно перш за все, як оцінюють експерти УЄФА на той момент стан підготовки обох країн Польщі і України, визначать ті міста, які будуть приймати цей турнір, а це буде як мінімум шість, але вважаю, що це все ж таки буде вісім місць: 4 в Україні і 4 в Польщі, якщо якась країна не буде в змозі підготувати інфраструктуру чотирьох міст, то майже будемо казати, що ми вийдемо на фінішну пряму вже не стільки балаканини, а вже і підготовки стосовно того плану, який є не тільки в Комітеті громадського контролю. Це ваше бачення – ми дуже дякуємо вам. Але повірте мені, що експерти ФФУ та Виконавча дирекція разом з урядом робить все можливе з тим, щоб з кожним наступним днем продемонструвати, що Україна не тільки бажає, як я вже сказав, але і в змозі підготувати інфраструктурно країну до проведення Євро-2012 саме в визначених євро стандартах.

Чому я наголошує саме в визначених євро стандартах, тому що немає жодного сумніву в тому, якщо ми не будемо готові перш за все інфраструктурно, то ніхто не дасть нам можливість провести цей турнір. Але УЄФА не буде розглядати в принципі якоюсь трагедією, що Україна підготує наприклад, два міста, тобто Київ – це обов’язково, і ще одне місто, яке в повній мір буде стандартизоване до тих, перш за все зобов’язань, яке це місто на себе брала держава, а по-друге, до тих стандартів, які застосовує УЕФА з точки зору гарантій. Скажу вам відверто, що я є як і раніше оптимістом. Тобто не зважаючи на те, що зараз на тлі фінансово-економічної кризи, яке на сьогодні є у всьому світі, і треба бути відвертими, вона не обійшла і нашу країну стороною, потрібно зосередити і консолідувати дії суспільства, політичних партій, власних інституцій: і президента, і парламент, і уряд, я не кажу вже про міста, які будуть проводити цей турнір. Я можу сьогодні констатувати єдине – це є випробовування держави на її спроможність реагувати на виклики часу. Тобто Євро-2012 не слід розглядати лише під наголосом, що це є інфраструктурний, без перебільшення підготовка до цього турніру призведе до зміцнення стану наших об’єктів спортивних, об’єктів розміщення, аеропортів, доріг тощо. Але при цьому, на мій погляд, не достатньо працюють на формування єдиного інформаційного формату подачі інформації про підготовку до Євро-2012. Потребує негайної узгодженості інформаційна політика, яка надавала кожній сім’ї, кожній людині своє не тлумачення, а саме інформацію про те, що отримає кожний пересічний громадянин від проведення Євро-2012. Якщо ми будемо наголошувати бабці чи дідусю в селі, що він буде жити в умовах, адаптованих до європейських стандартів, то я думаю, його це не цікавить. Але, якщо ми будемо казати, що його онуки чи правнуки будуть жити в зовсім іншій країні через декілька років, то я вважаю, що більшість цих бабусь та дідусів будуть з оплесками приймати все те, що робимо ми – Федерація футболу України, ви, як Комітет, який бажає сьогодні підтримати цей захід, що робить уряд, що роблять всі ті, які на сьогоднішній момент допомагають просувати цей проект до його здійснення. Але скажу вам відверто, на сьогоднішній день такої інформаційної політики не створено.

На сьогоднішній день в суспільстві точиться дискусія стосовно того, що це проект, який певним чином повинен слугувати якійсь «абстрактній масі людей», які лобіювали цей проект і які зараз намагаються цей проект якось здійснити. І в тому числі від вас, в тому числі від засобів масової інформації залежить, яким чином суспільство буде сприймати подальші наші кроки для того, щоб здійснити цей проект з точки зору прагнення, перш за все, продемонструвати те, що ми українці спроможні провести третій по значенню в світі турнір і відчувати гордість за те, що майбутні покоління будуть жити зовсім в інших умовах. Я без перебільшення хочу наголосити на тому, на чому я зупиняв увагу суспільства після перемоги, що сотні тисяч українців, які зараз і тоді працювали в інших країнах, мешкаючи за межами країни і не маючи умов для того, щоб бути поруч із своїми дітлахами, втому числі і сьогодні коли більшість інфраструктурних проекті в вже не проводяться, вони могли б тим більше повернутися в країну і реалізувати ті інфраструктурні проекти з точки зору того досвіду, який вони отримали в Італії, Португалії, будуючи об’єкти для проведення Євро-2004.

Стосовно туристичної інфраструктури, яка на мій погляд є дуже важливою в цьому проекті. Ніколи і ніде ми не демонстрували, що ми є саме туристична держава. Ніколи ми не демонстрували, що ми можемо запропонувати іноземцям, але на прикладі Португалії, яка була найбіднішою країною Євросоюзу в 2000-му році, коли отримала право на проведення Євро-2004. На цьому прикладі можна продемонструвати те, що відбувається після проведення в 2004 році чемпіонату, тобто туристичного буму без перебільшення. Це є свідчення про те, що мультиплікатор такий, як мільйон вболівальників, які відвідали Португалію в 2004 році потім перетворився на десятки мільйонів туристів, які приїхали в наступні роки, тобто вони відкрили для себе нову країну. Та було і після проведення олімпійських ігор в Барселоні, коли громадяни, які проживають в Барселоні для себе відкрили, що вони мешкають на березі океану. Тобто скажу вам відверто, що для мене це є певний ризик наголошувати сьогодні, що все гаразд, але я сьогодні кажу, що якщо суспільство не здатне провести такий турнір, а зважаючи на економічну і фінансову кризу сьогодні, то на нас сьогодні тягар вдвічі-втричі більший, ніж було раніше. Але скажу вам, у всякій кризі є позитив. Позитив від того, що на сьогоднішній день, так як і в часи Великої депресії, американці застосували громадські роботи і підтримували своє населення в рамках будівництва доріг, мостів, переходів тощо. І сьогодні, можливо, потрібно сконцентрувати дії можливо вже сьогодні, тому будівництво доріг – це те, з чого починала Німеччина, перебудовуючи свою економіку. І це є певною можливістю відповіді на той виклик, який несе сьогодні в державі фактично безробіття, і кажуть, що в червні місяці майбутнього року будуть ледь не п’ять мільйонів людей, які залишаться без роботи.

Але я ще раз наголошую, шановні колеги по Комітету, представники засобів масової інформації – дуже слушно саме сьогодні, щоб ви продемонстрували суспільству, що ми об’єдналися під час такої кризи, яка мабуть буде ще не один рік. Але я впевнений, що ми можемо знайти відповідь на всі ті виклики, які сьогодні торкаються нашої країни саме в плані підготовки нашої країни до Євро-2012. Єдине, про що я мрію, щоб в 2012 році все те, що ми робимо всі разом дало нам можливість пересвідчитись в тому, що ми вистояли, що ми всі разом перемогли. Переміг не Суркіс, не Федерація, не пан Цируль, який організував цей комітет, перемогли не окремо один чи два журналісти, а переміг здоровий глузд тому, що коли ми сьогодні кажемо, що ми бажаємо стати асоційованими членами ЄС. Скажіть будь ласка, хто буде сприймати наші побажання серйозно, якщо у нас відберуть право на проведення Євро-2012. Да, ніхто – ми на десятки років перекреслимо всі ті можливості, які цей турнір надає суспільству для того, щоб без перебільшення, акумулюючи весь ресурс, перш за все, в рамках політичної волі, людських ресурсів, технологічних можливостей і фінансових ресурсів довести, що ми спроможні. І я переконаний, що ми всі разом зробимо все належне від себе для того, щоб 2012 рік зустріти у всеозброєння. Я вам дякую за увагу!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо, Григорий Михайлович! Я бы единственное, что добавил, что информационная политика во многом зависит от нормальной реакции в частности на приглашения СМИ, мы имеем в этом отношении печальный опыт приглашения тех чиновников, которые непосредственно отвечают за подготовку к Евро-2012 в Украине. К сожалению, за этот год мы увидели, что чиновники очень часто игнорируют приглашения, хотя мы очень часто приглашаем серьезных экспертов, а отсутствие информации влечет за собой появление разного рода слухов, домыслов и т.д. Поэтому я надеюсь, что в 2009 году мы будем более синхронно работать со всеми исполнительными структурами и я бы сейчас хотел услышать мнение представителя Кабинета Министров. Какова, если мы говорим о разных вариантах общей дорожной карты на 2009 год, позиция правительства на следующий год, что происходит с бюджетом, поскольку это очень важно – как будет проходить финансирование и можете и Вы нам дать гарантию того, что процесс подготовки к Евро-2012 будет продолжаться во что бы то ни стало? Слово предоставляется господину Шевляку – руководителю вновь созданного Координационного бюро по подготовке к Евро-2012 при Кабинете Министров Украины, заместителю Министра Кабинета Министров.

Ілля ШЕВЛЯК: – Доброго дня, шановні колеги! Доброго дня, шановні організатори, учасники цього засідання круглого столу! Доброго дня, шановні представники засобів масової інформації! Для мене велика приємність і велика честь сьогодні бути разом з вами, працювати в колі експертів, які працюють над підготовкою Євро-2012. Я тому хотів би з самого початку приєднатися до подяк, які пролунали від Григорія Михайловича на адресу організаторів. Направду, на сьогодні, це чи не єдина громадська організація, яка постійно здійснює не просто контроль за підготовкою до проведення чемпіонату, а також готова надавати конкретні експертні пропозиції, що направду, напевне, найважливіше! Бо лише з урахуванням фахових пропозицій, фахових рекомендацій ми можемо вийти на підготовку Євро-2012 на належному рівні. Зі свого боку, шановні колеги, я розумію, що сьогодні ми в певній мірі розглядаємо і підсумки 2008 року і плани на 2009 рік, тому я почну з тих змін, які відбулися в системі управління процесом підготовки до Євро-2012. Як ви знаєте нещодавно Кабінетом Міністрів було прийняте рішення, яким я би не говорив ліквідоване національне агентство, я би сказав, що реорганізована система управління – в рамках Секретаріату Кабінету Міністрів створена нова структура – Координаційне бюро.

Таким чином через ліквідацію Національного агентства, але з урахуванням всієї проробленої роботи, яка до цього періоду виконувалась всіма відповідальними органами виконавчої влади звичайно спільно з Федерацією футболу України. На сьогоднішній день можна говорити про те, що створено єдину систему управління процесом підготовки Євро-2012, і не лише тому що створено Координаційне бюро в складі Кабінету Міністрів, а тому що ми маємо на сьогоднішній день конкретну вертикаль по підготовці Євро-2012. Передбачається створення відповідних управлінь на рівні обласних державних адміністрацій, а також управлінь чи відділів в рамках мерій приймаючих міст – мова йде на сьогоднішній день про шість міст, крім цього цією ж постановою Кабінету Міністрів було запроваджено інститут національних координаторів. На сьогоднішній день затверджено 17 національних координаторів на рівні заступників міністрів профільних міністерств. Таким чином ми можемо говорити про те, що є єдина комплексна система, яка дозволяє оперативно вирішувати ті проблеми, які виникають, і виходити на якісний рівень підготовки до чемпіонату. Говорячи про 2008 рік, на мою думку, можна констатувати факт, що він був звичайно непростим – були і епохальні засідання виконкому УЄФА у вересні місяці, але сьогодні ми вийшли на стабільний рівень підготовки до Євро-2012 і на мою думку не викликає жодних сумнівів той факт, що Євро-2012 відбудеться в Україні. В 2008 році, якщо ми говоримо про конкретні цифри, було використано понад 3 млрд. грн. на підготовку тих заходів, які передбачено державною цільовою програмою з підготовки Євро-2012. Як ви знаєте, державна цільова програма – це є базовий документ, по суті кошторис тих видатків, які будуть здійснюватись і з державного бюджету, і з місцевого бюджету, а також те, як будуть фінансуватися ті заходи за рахунок інвестиційних коштів. Ці три млрд. грн. було використано на підготовку аеропортів, доріг, звичайно НСК «Олімпійський» як центральної спортивної арени, де має пройти фінальний матч. Коротко про плани на 2009 рік, які я вбачаю, ми маємо сконцентрувати наші зусилля і досягнути відповідних результатів.

Насамперед, для мене найважливіше – це забезпечення системної підготовки до чемпіонату, взаємоузгодженість дій усіх гілок влади і громадськості, реалізація інфраструктурних проектів, звичайно важливо до підготовки до чемпіонату, насамперед мова іде про аеропорти, стадіони, дороги. Підготовка необхідної нормативно-правової бази, розробка та впровадження механізмів сприяння залученню інвестиційних ресурсів, створення експертного середовища за напрямами підготовки до чемпіонату, звичайно за участю представників громадськості. І те, про що говорив Григорій Михайлович, звичайно вироблення єдиної інформаційної стратегії, тут немає жодних сумнівів напевне ні в кого, що Євро-2012 розглядається не просто як чемпіонат з футболу – це є інфраструктурний проект, як національний проект розвитку для всієї країни. Навколо цієї ідеї мають об’єднатися як політики, так і представники економічних кіл. Дякую за увагу.

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое. Давайте мы сделаем так, чтобы коллеги не делали этот большой миграционный круг. Я бы сейчас передал слово господину Карандееву. Меня интересует позиция одного из основных министерств, которое отвечает за подготовку к Евро-2012. Заместитель министра по делам семьи, молодежи и спорта. Ваша дорожная карта. И что все-таки происходит с бюджетом более конкретно, который вот-вот будет подан на рассмотрение в Верховную Раду, пожалуйста.

Ростислав КАРАНДЄЄВ: – Шановні, колеги, шановні організатори, учасники засідання, всі запрошенні. Звісно питання підготовки спортивної інфраструктури є ключовим як таке, від якого взагалі залежить доля чемпіонату. І як сказав під останніх нарад в УЄФА Президент УЄФА Мішель Платіні: саме доля центрального стадіону, а саме НСК «Олімпійський» є визначальним для подальших кроків щодо визнання України та Польщі приймаючими країнами чемпіонату 2012. На сьогоднішній день ми дуже задоволені тим, що якісно просуваються проекти в Дніпропетровську, Донецьку, Харкові. В той же час маємо певне розуміння того, що на позитивному динамічному шляху знаходяться проекти в інших містах. Одним з ключових питань, які для нас є важливими, є питання підготовки НСК «Олімпійський». Станом на сьогоднішній день графік робіт, який був затверджений урядом щодо будівництва стадіону повністю виконується. Більше того, по деяким статтям існує перевиконання. Ми раді, не зважаючи на те, що існує певна фінансова економічна криза в світі, констатувати, що ті зобов’язання, що уряд і міністерства фінансів дало УЄФА щодо забезпечення всіх робіт на НСК «Олімпійський» виконуються в повному обсязі.

Ми не маємо на сьогоднішній день ніяких заборгованостей. Більше того, всі ті роботи, які свого часу анонсувалися, на сьогоднішній день мають завдяки відповідному рішенню уряду бити про авансованими в цей період, який залишається до кінця року. Нагадаю, що відповідною постановою Кабінету Міністрів з метою подолання фінансово-економічної кризи, що існує в країні було заборонено авансування за рахунок коштів державного бюджету певних проектів капітального будівництва. Це на наше щастя на сьогоднішній день не буде розповсюджуватись на НСК «Олімпійський». Це дозволить нам цього року використати майже в повному обсязі передбачений бюджетом обсяг фінансування в розмірі 300 млн. грн. Розуміючи необхідність активізації дій по будівництву стадіону, враховуючи і жорсткі часові рамки і вимоги УЄФА, складений генеральним підрядником робіт з будівництва холдинговою компанією «Київміськбуд» план робіт на наступний рік, який дає можливість нам прогнозувати виконання робіт в обсязі до 800 мн.грн. Відповідні подання ми здійснили до уряду і на сьогоднішній день маємо підтримку як міжвідомчої робочої групи на чолі з Віце-прем’єр-міністром України Іваном Васюником, так і Міністерства фінансів. Ми передбачаємо, що в проекті бюджету на наступний рік в розрізі видатків на реконструкцію НСК «Олімпійський» буде зазначена саме ця цифра – 800 млн. грн. В той же час ми маємо певне занепокоєння, щодо виокремлення саме цих показників в проекті бюджету, адже той проект, який на сьогоднішній день розроблений, не містить як такий видатки на капіталовкладення, а всі проекти, які стосуватимуться розвитку інфраструктури фінансуватимуться за рахунок стабілізаційного фонду. Ті дискусії, які тривають на сьогоднішній день, дають нам можливість прогнозувати, що все ж таки окремим рядочком ми будемо мати в проекті бюджету наступного року видатки на Євро і нам вдасться чітко зафіксувати і показати це нашим партнерам з УЄФА, що держава в повній мірі виконує зобов’язання щодо фінансового забезпечення інвестиційних проектів за бюджетні кошти. Не менш складним, а може і по деяким параметрам і складнішим є проект будівництва нового стадіону в місті Львові. За нашим столом присутній мій колега заступник Львівського міського Голови Олександр Жаріков.

Очевидно він прокоментує дещо краще, але я скажу, що найбільш складними проектами є бюджетні проекти. І львівський стадіон, який на сьогоднішній день так само як і Київський є бюджетним, але й має до того ж завдання винайти відповідні кошти не в державному, а в місцевому бюджеті, стоїть зараз перед необхідністю прийняття багатьох непростих рішень щодо залучення відповідних коштів і саме головне, залучення їх в необхідну частину міського бюджету. Маючи можливість здійснити будівництво об’єктів спортивної інфраструктури, ми раді тому, що Президент в керівники провідних професійних футбольних клубів прийняли настільки важливі для держави і для підготовки до Євро-2012 рішень, інвестують відповідні кошти і це як раз ті об’єкти, де ми можемо бути абсолютно спокійними. Ви бачите готовий стадіон в Дніпропетровську, майже готовий стадіон в Донецьку, майже з завершенням всіх робіт і введення в експлуатацію в липні 2009 року. Є певні перспективи щодо вирішення певних питань в Одесі. На екваторі знаходиться будівництво стадіону в Харкові. Я думаю, що в даному випадку, ми прийдемо до Євро-2012 з готовими об’єктами спортивної інфраструктури, такими як стадіони. Що стосується тренувальних баз, це теж сфера відповідальності нашого міністерства, то згідно державної цільової програми, нами підготовлено перелік 32 баз, вони знаходяться в різному стані – деякі з них вже є, деякі тільки проектуються. В даному випадку 15% всіх обсягів фінансування робіт з підготовки тренувальних баз мають бути здійснені за рахунок державного бюджету, всі ж інші – за рахунок інвесторів. Так само м сподіваємось, що прийняття Кабінетом Міністрів України на виконання закону про Євро-2012 постанови, яка дозволить внести певні пільги в розмитнення тих спортивних товарів, які будуть надходити відповідно з-за кордону. Дозволить про стимулювати інвесторів і якісно підготувати наявні на сьогоднішній день, які мають бути тренувальні бази. Також до сфер відповідальності нашого міністерства відносяться питання підготовки фан-зон в приймаючих містах, роботи з вболівальниками. Можливо вони ще не є досить актуальними на сьогоднішній день, але з часом, а час цей очевидно наступить вже скоро після травня місяця, ми зможемо більш активно спільно з міністерством освіти і науки приступити до виконання програм з підготовки волонтерів та стюардів.

Загалом Міністерство сім’ї, молоді та спорту на сьогоднішній день 50 % приблизно всієї уваги приділяє нашому ключовому об’єкту. І враховуючи велику допомогу з боку Федерації футболу України, відповідно керівників в приймаючих містах, ми можемо дещо простіше віднестися до питань підготовки в інших містах, маючи певні вже заділи в маючи там більш менш серйозні гарантії. Ми маємо низку проблемних питань щодо НСК «Олімпійський», але активна робота міжвідомчої робочої групи з питань будівництва цього стадіону, велика увага, в тому числі вас, шановні колеги, громадськості до цього питання очевидно не дозволить нам спустивши рукава дивитися на це питання. І вже найближчим часом ми зможемо видати проектні рішення щодо розв’язання проблем по прилеглим ділянкам до НСК «Олімпійського», а також врахування проекту реконструкції спортивного павільйону, який будується зараз біля стадіону в рамках єдиного проекту підготовки центральної спортивної арени до проведення фінального матчу. Дякую.

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое! Прежде чем передать слово представителям Харькова и Львова, я бы хотел услышать точку зрения Директора исполнительной дирекции Евро-2012 Федерации футбола Украины, господину Федоренко. Пожалуйста.

Іван ФЕДОРЕНКО: – Доброго дня, шановні колеги! По-перше, я хотів би всіх нас привітати з першою річницею роботи Комітету ЧЄ-12. Ми розпочинали її складно, але дуже швидко нам разом вдалося відпрацювати всі юридичні і статутні документи. І вже рік Комітет працює як юридична установа і допомагає у вирішенні питань підготовки Євро-2012. Тетяна презентувала сьогодні, зробила презентацію дорожньої карти. Для нас дуже важливими є чотири місяці наступного року. Січень, лютий, березень і квітень, де ми маємо реалізувати третій план дій відповідно який запропонувало УЕФА. Ми маємо за цей час продемонструвати прогрес по всім напрямкам. І саме головне, на виконкомі, який відбудеться в травні місяці УЕФА винести вже конкретні пропозиції і по містам, і відповідно по напрямках підготовки інфраструктури. Рішення відповідно буде приймати виконком УЕФА і сьогодні є здорова конкуренція, яка з’явилася між кожним із шести наших приймаючих міст, хто буде кращим до травня місяця. Я єдине хотів би запропонувати, нажаль, дорожня карта, яку запропонувала Тетяна в деяких напрямках не співпадає з цим планом дій і ми готові протягом тижня опрацювати її і передамо всім засобам масової інформації з тим, щоб був конкретний контроль. Дата така-то, особливо на ці чотири місяці. Тоді вони зможуть отримати відповідну інформацію і саме головне, запитати кожного, а що ти зробив для того, щоб реалізувати третій план дій УЕФА. Я думаю, що сьогодні нажаль не всі міста присутні, але Львів і Харків – це дуже вболівають за те, щоб бути в Євро-2012, але вони більш детально розкажуть про ту роботу, яку вони відповідно проводять. Ще раз з першою річницею і всім нам успіхів, в тому числі засобам масової інформації, тому що ви всі є членами нашої команди. Дякую!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое! И теперь я, как я и обещал, предоставляю слово представителям регионов. Заместитель мера города Львова Александр Жариков, пожалуйста. И пока идет установка микрофонов, я хотел бы еще раз заметить, как правильно сказал господин Федоренко о том, что Харьков и Львов находятся больше всего в центре внимания. Последнее, что я сегодня вытащил в Интернете, что на площадке, где должны строить стадион, нашли еще 60 мин и снарядов. То есть это как-то уже ...

Олександр ЖАРІКОВ: – Спасибо большое за приглашение. Прежде всего я хотел бы поприветствовать присутствующих и поблагодарить, что дали такую возможность сделать короткое выступление и мы в принципе давно.... Перейду на украинский язык... Ми всі давно чули про Комітет, чули про його роботу, але я маю переший раз таку можливість сказати декілька слів. Справді для кожного міста, яке в Україні претендує на право проведення Євро – це є унікальна можливість з декількох причин. Перш за все – це зробити додаткові робочі місця шляхом запровадження тих великих проектів, які планується збудувати і реалізувати для того, щоб прийняти на належному рівні чемпіонат в кожному місці. Подати податки до міського бюджету теж будуть надзвичайно великі, тому що ці проекти дуже великі і важливі. Туристичний бум про те, про що говорив Григорій Михайлович – це теж дуже важливо і про це свідчить практика – і це особливо важливо для Львову, тому що Львів дуже розвинений в плані туристичному. В нас плани збільшити вже в наступному році кількість приїзжаючих до 10 млн. осіб, і це буде дійсно допомагати. Хочу сказати ще, що можливість протягом трьох-чотирьох років зробити те, що ми запланували – це унікальна можливість. Зазвичай на це потрібні роки. Тому виклик дуже великий, і ми давно це усвідомили. Ті програмні дії, які ми розробили, які увійшли до міської програми підготовки Львова до чемпіонату – він готовий, а ми йдемо крок за кроком по його впровадженню. Але хочу зараз пройтись по кожному з основних напрямків. Перше, це є підготовка спортивної інфраструктури – і те, про що ми говоримо, це стадіон.

Львів був змушений піти важким шляхом, тому що жаль у Львові немає президента клубу, олігарха, який зміг би побудувати стадіон за європейськими стандартами. Тому міська влада була змушена на протязі року провести безліч переговорів, перемовин, тендерів, зустрічей з потенційними інвесторами, з генпідрядниками, з проектантами для того, щоб вибрати дійсно найкращого проектанта та генпідрядника для того щоб почати будувати стадіон. І зазвичай, на такі дії уходить більше часу, ніж вийшло у нас. Тому зараз ідуть ту роботи, які я їх називаю «видимі», ми зараз бачимо, як будується стадіон. І ми маємо один з найкращих проектів – це моя переконлива думка, яку нам зробила австрійська компанія «Альпіна» – це заснований на проекті, який вже діє і який був розроблений під Євро-2008 року в Кляйнфурді. І цей проект впроваджено буде з найпотужнішими генпідрядними організаціями України – це «Азовінтекс». Тому ми переконані, ми впевнені, що ми в графіку знаходимось – ми встигнемо здати стадіон найбільш важливу структуру спортивну – новий стадіон, до кінця 2010 року. Що стосується структури розміщення. Це другий найважливіший напрямок підготовки міст до Євро-2012. Тут як я і говорив, туристична інфраструктура Львова є достатньо розвинута. І ті цифри, які м подавали експертам УЕФА – вони позитивні, але попри все нам дуже багато роботи предстоїть, тому що дотягнути кількість п’ятизіркових номерів для розміщення сім’ї УЕФА і чотиризіркових готелів – це факт. Особливо труднощі виникають у зв’язку з економічною кризою, якій ми стаємо свідками, але всі угоди та меморандуми, всі стосунки з інвесторами, які ми проводимо майже кожен день, з членами робочої групи свідчить про те, що всі ці об’єкти будуть реалізовані до проведення Євро-2012.

По дорогам хочу сказати, що комунальні дороги – це один з найважливіших напрямків підготовки кожного міста до Євро. Ми розробили транспортну концепцію міста, ми залучили міжнародні світові банківські структури ЄБРР, Світовий банк до розробки розвитку транспортної мережі міста. І ми внесли певний перелік доріг, розв’язок транспортних тощо до програми. Якщо говорити про це в цифрах, то це понад 1 млрд. грн. коштуватиме реалізація транспортної інфраструктури. І ми маємо сподівання на те, що нам обіцяно з боку уряду спів фінансування 50 % цих витрат. Це нам дуже допоможе, тому що власним місцевим бюджетом ми це не потягнемо. Навіть в цьому році ми витратили 103 млн. грн. на підготовку транспортної інфраструктури, а це в три рази більше, ніж зазвичай ми витрачаємо на ці цілі. В цьому році ми не очікували допомогу від уряду, почали ці роботи проводити самостійно, а це викликало деякий негатив з боку мешканців, тому що багато вулиць було задіяно під реконструкцію розбудови, але вже зараз ми відкриваємо одну вулицю за іншою, ми вже бачимо те, що готували до цього. Ну в кінці я хочу декілька слів сказати – кожне місто унікальне і кожне місто має право на проведення Євро, але Львів має три великі переваги: 1. географічне положення Львова, 2. туристичний розвиток міста – це один з туристичних центрів України, 3. Львів має великі футбольні традиції, тому я більш ніж впевнений, що ми зможемо реалізувати. Зможемо підготуватися до прийому Євро у Львові і сподіваємось на те, що у нас буде іти далі так, як воно повинно іти. Дякую.

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое. И Владимир Громов, отвечающий за подготовку к Евро в Харьковском исполкоме. Какая ситуация в Харькове, поскольку разговоры идут разные по поводу того, что 24 часа идет работа – цитирую господина Суркиса, до сложных каких-то моментов. Наверное вам будет проще прокомментировать. Спасибо.

Владимир ГРОМОВ: – Добрый день. В поддержку слов Григория Михайловича я хочу первое сказать, в Харьковском городском совете и в команде по подготовке к Евро-2012, которая работает, есть полное взаимопонимание с экспертами ФФУ, надеюсь будет полное взаимопонимание с представителями координационного бюро и весь перечень необходимых документов, которые нам предъявляют нам сегодня эксперты УЕФА, они выполняются. Что касается основных моментов. Первое, о чем мы говорили, это основные показатели. Хочу подчеркнуть, что стадион «Металлист» – реконструкция началась задолго до того, как было принято решение о проведении в Украине Евро-2012. Это областная собственность, то коммунальное предприятие – стадион « Металлист». И могу заверить всех, что на ближайшей сессии областного совета будет пересмотрены показатели с тем, чтобы объект стадион «Металлист» согласно европейским нормам сдать в эксплуатацию не в июне 2010 года, а в декабре 2009. Политическая составляющая этого решения уже подкрепляется, но оно должно пройти через сессию облавного совета и закрепить все это финансово. Но решение такое принято. Следующий немаловажный вопрос. Это реконструкция международного аэропорта «Харьков».

Вопрос о его реконструкции впервые начал подниматься в 1999 году. И это тоже коммунальная собственность. Слава Богу компания DCH, которую возглавляет Александр Ярославский – ему это предприятие передано в долгосрочную аренду на 49 лет. И сегодня работы по реконструкции аэропорта «Харьков» ведутся с опережением графиков. И в этом могут убедиться все. то есть Харькову очень сильно нужен международный аэропорт – это развитие бизнеса, это социально-экономическое развитие города. Следующее – транспорт. Південна залізниця и наш южный вокзал могут обслужить в сутки до 80 тыс. пассажиров. Плюс уникальное расположение нашего стадиона – вокруг стадиона в 20 минутной пешей доступности несколько станций метрополитена. Проходит линии троллейбуса, трамвая и две станции конечные узловые станции железной дороги. То есть по доступности города нет проблем. С тем, чтобы увеличить пропускную способность харьковского аэропорта Харьковский міський голова Михаил Маркович Добкин подписал угоду о сотрудничестве между Харьковом и Полтавой, которая находится менее часовой доступности от международного аэропорта. Полтава на сегодня нам дополнительно дает до 1000 номеров по размещению в пяти и четырезвездочном уровнях. Чего сегодня не хватает в городе Харькове – по последнему отчету, когда ездил Григорий Михайлович и Иван Васильевич Васюник в штаб-квартиру УЕФА отчитывались, только город Харьков находится в красной зоне по размещению. У нас по пятизвездочным номерам идет красная зона – всего 168тнгмеров, но эти 168 номеров – они шли в красной зоне подчеркиваю за июль месяц, когда здесь была комиссия УЕФА и мы ей все показывали.

На сегодняшний момент мы уже готовим изменения в городскую программу и мы сегодня этот дефицит ликвидируем. Что касается транспортной коммуникации и безопасности – так как стадион находится в очень уникальном месте – вопрос по транспортной доступности, по эвакуации не стоит. Что касается вопросов связи, то на Украине служба 112 была изобретена в Харькове. Есть проблема по эвакуации в связи с тем, что многие, кто знает город Харьков, в непосредственной близости в 300 м от стадиона находится конный рынок – это злощастное место. Но будем говорить, буквально в течении последних 10 дней было принято принципиальное решение между собственниками. Расположенными на 500 метровой прилегающей территории стадиона «Металлист», то там полностью проведена реконструкция и будет эта территория иметь европейский вид. Могу еще сказать следующее, что бизнесмены, которые располагались там и имели свой кусок земли – они разных политических взглядов. И найдена точка с политической точки зрения, что инструмент Евро-2012 он вне политики, так как дает нам шанс социально-экономического развития города. Стадион нам нужен как спортивно-культурный центр, т.е. эта территория – это будет второй, третий центр города Харькова.

Что касается следующих вопросов – все наверное помнят концерт группы QUEEN, который только на самой площади крупнейшей в Европе, собрал более 200 тысяч, а вообще на прилегающих территориях, скверах – более 350 тысяч – это данные официальные. И мы планируем на этой площади по современным европейским меркам сделать фан-зону не менее чем на 100 тысяч человек. Плюс еще три зоны для гостей города у нас будут оборудованы 4 фан-зоны общей вместимостью на 200 тысяч человек. По безопасности. Этот вопрос еще впереди, но мы уже над ним работаем. Медицинское обеспечение. Город Харьков уникальный по медицине разработал концепцию, которую прописали совместно с МОЗ и взята за основу. Что еще хочется сказать? Вопросы рекламы нашего города – разные точки зрения на эти вопросы. Хочется сказать, что мы не резервные, мы идем основными и уже в СМИ прозвучала следующая информация – одна школа обратилась к городскому голове с просьбой провести конкурс среди детей 5-7 классов – они хотят написать сочинение на тему: « что нам даст Евро? И что мы получим в 2012 году». Это первый момент, второе – дети пишут – Харьков против расизма. Вроде бы тема не сегодняшняя, но к нам приедут игроки команд разных национальностей! И дети хотят в поддержку города Харькова написать письмо Мишелю Платини: «дядя Миша! Харьков готовится! Харьков будет готов!» Вот на этой ноте я хотел бы закончить. Спасибо!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое. Григорий Михайлович, а можно короткий комментарий в отношении того, что сказали представители Харькова и Львова. Тем более, что именно с готовностью городов-участников в большей степени будет все-таки решать Федерация футбола Украины.

Григорій СУРКІС: – По-перше, Федерація футболу не буде вирішувати, які з українських міст проведуть цей захід – це перше. Друге: це рішення буде виконавчого комітету в рамках тих рішень, які експерти УЄФА представлять на розгляд виконкому. Я єдине, що можу сказати, що жодним чином не потрібно сьогодні наголошувати на тому, що є міста резервні і є міста основні. Немає таких понять взагалі після рішення виконкому в Бордо, де Платіні на підсумковій прес-конференції наголосив а наступному: як мінімум, 6 міст, як максимум 8, більш того, принцип пропорційності не обов’язково буде в цьому сенсі застосовуватись. Тобто, якщо експерти УЄФА будуть вважати, що наприклад 6 міст України більш ніж у Польщі готові прийняти Євро-2012, то буде матчі проведено саме в цих українських містах. Я не хочу на сьогоднішній день паплюжити досягнення наших партнерів поляків. Тому що ми вирішили остаточно, що жодним чином кожна країна, кожна Федерація футболу ні польська, ні українська не будуть робити якихось лобіюючих дій, які б привели до того, щоб принцип відбору був непропорційним, повинен бути застосований пріоритет. Я сьогодні можу сказати головне, що все, що сьогодні потрібно зробити містам, щоб бути основними, це конкретно реалізувати ті гарантії, ті зобов’язання, які на себе вони взяли. Є певні зрушення в кожному місті. Я сьогодні можу сказати наступне, що кожне місто на сьогодні демонструє потужний ходу, але, яв першій частині свого виступу не зосередив на цьому увагу, я скажу вам відверто. Знаєте, яка головна біль наша на сьогодні, це низька виконавча дисципліна. Сьогодні не виконуються Укази Президента, не виконуються постанови уряду, не виконуються рішення Координаційної ради і Організаційного комітету. Ось в чому питання. Я наголошує на цьому ще і тому, що від того, наскільки ми зможемо налагодити, в тому числі і з вашою допомогою, і буде залежати остаточно практичний результат нашої спільної роботи.

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое! Я хочу напомнить о том, что год назад, когда мы проводили наш первый круглый стол, наши сопредседатели – известные украинские спортсмены – Денис Силантьев и Яна Клочкова обратились к Верховной Раде с предложением создать межфракционный комитет с таким рабочим названием «Спорт над политикой», который бы начал лоббировать интересы проекта Евро-2012 в Верховной Раде, проводя соответствующие законопроекты, однако по сей день по разным причинам мы все видим такой комитет создан не был. И прежде чем передать слово тем народным депутатам, которые здесь присутствуют, я хотел бы, чтобы они услышали еще два экспертных мнения не от чиновников, не от представителей исполнительной власти и не от Федерации футбола, а от тех, кто практически занимается пограничными вопросами – экономическими, туристическими и т. д. Первое слово я хочу предоставить Павлу Цырулю – Председателю правления Комитета общественного контроля ЧЕ-12, а потом Олег Устенко – фонд Блейзера, а после хотелось бы услышать итоговое мнение депутатов Верховной Рады. Пожалуйста Павел Цыруль

Павло ЦИРУЛЬ: – Добрый день. Я сразу же хочу обратить внимание журналистов на то, что я сейчас скажу, потому что они обычно раньше расходятся, пожалуйста – это очень существенно. Это открытая студия, круглый стол и вы можете сразу задавать вопросы, если что-то вас интересует – это во-первых. Во-вторых, если подводить итоги подготовки к Евро-2012, я хотел бы заметить, я сейчас обращаюсь именно к журналистам, к сожалению уровень освещения подготовки именно со стороны журналистов очень слаб! Это факт! К сожалению, уровень подготовки наших журналистов в качестве знатоков, как правильно освещать процесс подготовки, я также ставлю под определенные сомнения! Я хотел бы заявить, что в нашей стране существует норма закона о социальной рекламе – это 5 % от всего объема рекламы, которую предоставляют ваши телеканалы, печатные или другие издания. К сожалению, мы видим на бигбордах поздравления Президента с 8 марта, с Новым годом и другими праздниками. Я хотел бы заметить, что именно эта норма о социальной рекламе при помощи вас журналистов могла бы очень сильно работать на популяризацию Евро-2012. Потому что, как заметил Григорий Михайлович, к сожалению, понимание, что такое Евро-2012 у людей зачастую отсутствует – это правда! Нужно в этом признаться. Теперь, что касается уровня подготовки. Знаете, я провожу не первый круглый стол. Мы были во Львове, в Харькове, Днепропетровске, и, зачастую, все программы, которые были написаны по подготовке к Евро-2012, я это уточнял, были написаны нашими специалистами. Я всегда задавал один и тот же вопрос: «а уровень аккредитации ваших специалистов каков?»

Наши люди – это те специалисты, которые не имеют опыта проведения подобных мероприятий. К сожалению, за эти практически два года не было привлечено ни одного известного организатора европейского или мирового уровня, который имел бы опыт проведения либо олимпийских игр, либо европейских чемпионатов, либо мировых чемпионатов. Было бы логично, заключить с такими людьми государственные контракты. И они бы смогли говорить нам что, как правильно и как вовремя делать. Я хотел бы заметить, что до сих пор не проведена капитализация проекта Евро-2012. Мы до сих пор не знаем, а сколько Украина может заработать. Это правда. Мы говорим о инвестициях, но хочу заметить, что инвестиции идут туда, где есть прибыль. На сегодняшний день никто не может предоставить четкую программу действий, результатом которой был бы разработанный бизнес-план, из которого четкого видна та прибыль, которую может получить инвестор. Поэтому все разговоры о многомиллиардных инвестициях – это только на бумаге. Мы к сожалению, до сих пор не владеем полной информацией. Мы до сих пор не смоделировали проведение Евро-2012. И очень жаль, что только к концу второго года подготовки мы подошли к вопросу, а кто же будет всем этим процессом управлять. Я хотел бы заметить, что для того, чтобы посчитать эту прибыль, было бы логичным привлечь консалтинговые структуры, которые могли бы обсчитать нам эту прибыль. Это должны быть европейские структуры, топовые – входящие в десятку, а может быть и в пятерку лучших европейских или мировых рейтингов. Почему консалтинговые компании? Я привожу один единственный пример, потому что когда они приезжают в любую точку земного шара и когда перед ними стоит задача разработки плана подготовки к большим масштабным проектам, они задают два вопроса: первое – они спрашивают, что у вас есть, второе – они спрашивают: скажите, чего вы хотите.

До сих пор мы не можем себе ответить на вопрос, чего мы хотим. Это факт. Но почему именно консалтинговые структуры именно такого уровня? Потому что именно под их официальные выводы банки дают деньги на реализацию проектов. Это факт. По сути, эта та банковская гарантия, под которую могут идти инвестиции. Это также не сделано, к сожалению. Возвращаясь к журналистскому вопросу, я хотел бы заметить, что журналисты слабо освещают саму тему Евро-2012 в ракурсе, что это: а) национальная идея, б) серьезный социально-экономический план развития страны и в) что это серьезная платформа для объединения всех политических сил. Я до сих пор не могу понять, почему эта карта в принципе не разыгрывается в парламенте. Честно говоря, это серьезный контраргумент для любых оппонентов, но я за то, чтобы это объединяло наши политические силы и на примере Харькова, то, что я сейчас услышал, меня лично радует то, что происходит объединение политических сил в отношении социально-экономических интересов. Хотел бы заметить о туристической составляющей этого проекта. Григорий Михайлович правильно заметил, что все, что нами запланировано построить или реконструировать – дороги, аэропорты, отели – это все туристическая составляющая этого проекта. К сожалению, официально заявляю, что финансирование отрасли «туризм», особенно в части и в разрезе подготовки к Евро-2012 практически вообще отсутствует. Приведу элементарный пример. На всех выставках европейских и мировых, которые прошли за последний год, стенд Украины даже и не подразумевал упоминание о проведении Евро-2012. Мы говорим об основе основ. Это по сути своей готовый туристический продукт, который должен продаваться. Но мы на сегодняшний момент его просто не продаем ни в Европе, ни в мире. Это плохо. И это свидетельство того, что у нас, опять повторюсь, отсутствует четкое понимание того, что это такое и отсутствует системный взгляд и системный подход. Было бы логичным популяризировать Украину и в части проведения Евро-2012. Этого к сожалению, не было сделано.

Я приведу еще один элементарный пример. Уровень государственного менеджмента в Украине очень низок, от этого зачастую, возникают проблемы. Это тоже факт. В этом нужно признаться. Я летом смотрел интервью Назарбаева по ОРТ. Для меня его слова были определенным индикатором развития страны. Он сказал, что за время независимости Казахстан отправил порядка 35 000 абитуриентов в европейские, мировые и российские лучшие ВУЗы. Что он заметил? Очень важно, что все они вернулись по контракту и работают на экономику Казахстана. И очень важно, что он еще заметил, что все они разговаривают и ведут диалог с европейским и мировым бизнесом на одном деловом языке. Я не один раз спрашивал, сколько Украина отправила абитуриентов за границу. И сразу вам авансом отвечаю: ноль! С таким подходом мы, к сожалению, не сможем организовать ни один масштабный проект. И я бы хотел в основу нашего диалога заложить предложение о том, что мы должны признаться, что при всех наших усилиях мы не сможем идеально написать программу подготовки к Евро-2012. Я призываю все-таки привлечь специалистов мирового уровня, заключить с ними контракты. И чтобы они нам говорили, как правильно вести подготовку, что нужно делать и как делать это вовремя. Время еще есть. В любом случае, на 2012 жизнь не заканчивается. Есть 2013, 2014, 2015. Было бы логично использовать Евро-2012 как инструмент развития страны, закладывая фундамент на многие годы вперед, вплоть до 2020 года и дальше. Я хотел бы видеть именно такой подход, именно такое понимание. Спасибо всем!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое. Олег Устенко, пожалуйста.

Олег УСТЕНКО: – Добрый день. Сразу хотел бы оттолкнуться от тезиса предыдущего выступающего в вопросе о том, что чемпионат 2012 года должен стать такой отправной точкой, инструментом, который может помочь в дальнейшем развитию экономики страны. Я поговорю об экономических аспектах. В каких условиях проходит сейчас чемпионат или должен проходить чемпионат 2012? Первое то, что мы наблюдаем, мы наблюдаем международный финансовый кризис, который начался с негативных колебаний, негативных подвижек в финансовом секторе мировой экономики, потом он перекинулся на реальный сектор экономики. Мы знаем с вами о закрытии таких монстров, которые выстояли в период великой депрессии. Мы с вами знаем о падении экономического роста в 2009 году. Мы видим, что Международный валютный фонд прогнозирует его падение по разным странам на уровне 0,5%. Значительный падение темпов роста по развивающимся рынкам, в которые входит Украина. Наш собственный прогноз тоже не очень утешительный. Очевидно, что чемпионат 2012 должен базироваться на том, что будет инвестор как внутренний, так и иностранный инвестор. Наше понимание процесса состоит в том, что 70 % инвестиций должны быть привлечены со стороны частного инвестора. Очевидно, что это становится все более и более сложной задачей в условиях падения мировой экономики и международных финансовых рынков. Мы ожидаем, что турбулентность в экономике Украины будет сохранена и в 2009 году достаточно высокая.

Мы ожидаем падение отраслей, то, что мы видели и в 2008 году по металлургии и по машиностроению, и по химической продукции. Мы видели статистику за ноябрь, которая показывает, что 28% сокращения промышленного производства по отношению к ноябрю 2007 года. Мы видим с вами 14,5 % падения валового внутреннего продукта по ноябрю. Мы ожидаем достаточно негативную статистику и по декабрю. Основные риски на 2009 год – опять таки, сохраняются падение темпов экономического роста на 3-5%, то есть -3-5%, возможное увеличение безработицы и очевидно, здесь важный момент состоит в том, что невозможность в условиях кризиса проводить очень продуманную и строгую фискальную политику. Очевидно, что в этих условиях увеличивать расходы государственного бюджета становится практически невозможно или очень-очень сложно. Поэтому, с этой точки зрения, чемпионат 2012 может действительно стать таким спасательным кругом, который может помочь украинской экономике пережить кризис, так и возможность выделить себя среди других развивающихся рынков, однако следует тоже четко себе представлять, что одними точечными ударами, которые будут делаться только по чемпионату 2012 результата масштабного не будет достигнуто. В данном случае речь идет о более системных механизмах, более системных мерах, которые должны таргетировать всю плоскость вопросов, связанную с бизнес-климатом или с инвестиционным климатом, который существует в стране. В противном случае инвестор вряд ли придет под плохой инвестиционный климат, под некачественный бизнес-климат, то есть необходима система реформ. В данном случае, в Международном фонде Блейзера мы думает по поводу дополнительных усилий, которые должно правительство использовать. Международный банк этот период может использовать для того, чтобы выкристаллизовать ситуацию, и для того, чтобы использовать чемпионат 2012 как момент для того, чтобы проводить системные реформы. Речь идет о реформе по поводу дерегуляции и либерализации бизнеса, по широкомасштабной кампании в иностранных средствах массовой информации о привлекательности Украины, как инвестиционного региона. Речь идет о проведении целого ряда реформ по поддержанию макроэкономической стабильности и т.д. Спасибо!

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое! Сейчас мы переходим все-таки к нашему главному законодательному органу. Олесь Доний, потом Михаил Волынец. Может ли все-таки Верховная Рада год спустя после нашего обращения на сегодня, когда вроде бы опять заработала коалиция более конструктивно подойти к этому вопросу и наконец-то инициировать принятие законом, связанных с инвестиционной привлекательностью Украины, в первую очередь создания единого инвестиционного окна, пожалуйста.

Олесь ДОНІЙ: – Добрий день, шановні пані та панове! Дуже приємно, що вкотре вже Комітет ЧЄ-12 займається організацією подібного круглого столу. Безперечно, це викликає жвавість і в мас-медіа і ще більший інтерес у людей, безпосередньо зацікавлених в проведенні цього дійства, і тих, хто сприяє цьому проведенню. Тобто з сумом мушу констатувати, що з кожним таким круглим столом враження повторення таких самих промов, тих самих тез. Можливо варто перейти до круглих столів без мас-медіа, бо так більшість присутніх зацікавлена в презентації власної позиції, але менше думає над спробою змінити ситуацію. І якщо ми рік тому починали ці круглі столи з обговорення можливих участі шести міст і безперечно ми всі були зацікавлені, дуже хотілось би, щоб якомога більша кількість українських міст брала участь у цьому чемпіонаті, це б давало і розвиток спорту і розвиток інфраструктури. То зараз реальна ситуація, що список може звузитись до двох міст. Про це вже сказав Президент, про це вже сьогодні сказав і Григорій Суркіс. І очевидно, що такі думки вже, нажаль, є і в самому УЄФА. Реальність складається в тому, що підготовка до чемпіонату йде, начебто він не в 2012 році, а 2112 році. Підготовка йде, але йде дуже повільними темпами.

Я хотів би виділити три основних аспекти. В Україні існує три основні блоки проблем, пов’язані з цим чемпіонатом: це політичні проблеми, це інфраструктурні проблеми, це ментальні проблеми. Щодо політичних проблем, нажаль, ті, хто їх створює, потупив очі, не наважуються про це сказати. При тому рівні політичного протистояння, яке є в Україні, великих змін за ці три роки, що залишились, не буде. Тобто при тому рівні протистояння між Ющенко, Тимошенко і Януковичем особисто, нажаль нормальної роботи виконавчої вертикалі влади не буде. Якщо люди неспроможні навіть знайти спільні зусилля для стабілізації національної валюти, а змагаються один з одним і в цей критичний для економіки час, то знаходити порозуміння по питанню Євро-2012 у них також не вистачає сил. І останні два роки це було трошки на дрібнішому рівні, протистояння Червоненко-Павленко, я неодноразово тоді казав відразу після того, як Україна виграла право на проведення Євро-2012, що була помилка відсунення Григорія Суркіса на той момент. Можна було відразу встановити єдиний орган і надати повноваження людині, яка практично здебільшого приклала зусилля для того, щоб цей чемпіонат відбувся в Україні. Цього не було зроблено. Тепер можливо це вже запізно. І точкові зміни зараз які є, нічого не змінять. Добре, що у пана Шевляка добрі стосунки з Павленком, він пропрацював його заступником – це чудово. Але чи не запізно.

Ще раз підкреслюю, без виходу з політичного протистояння, а нажаль, воно може не вирішитися і за рік, і за два, і можливо вирішиться лише з президентськими виборами, у нас залишаться проблеми в економіці, і це може призвести до того, що не буде покращена значною мірою інфраструктура. Це перший блок проблем. Тобто у нас повинні бути вирішені політичні проблеми і футбольна громадськість мусить так само тиснути на владу з конкретними вимогами, щоб заради цього, не тільки заради цього, а і заради цього мусить бути знайдено політичне порозуміння – це перше. Другий момент, щодо інфраструктури. Про інфраструктуру здебільшого у нас говориться на круглих столах, і я думаю, що точково буде вирішено питання з стадіонами. Не скажу, що це найлегше, але це ті речі, які від нас вимагають, і які повинні бути вирішені і в Києві,і в інших обласних центрах. Очевидно, що на цьому інфраструктура не завершується. І зрозуміло, що для приватних інвесторів з такою політичною і економічною ситуацією інтересу іти в Україну зараз немає. Я досі не почув, чи готується у нас план організації автобана Варшава-Київ? Не почув. Чи можна тепер за три роки його спланувати і організувати, я не знаю. Я щиро не знаю. А от що за п’ять років це не заплановано і не зроблено – це факт. А як на мене це одна з проблем. Цей автобан міг би бути одним з тих речей, яка могла бути неодноразовою. Дійсно немає сенсу на два тижні будувати готель.

Немає сенсу на два тижні будувати міжнародний аеропорт в Харкові або в Дніпропетровську. Але можна було б, якщо використовувати тезу про необхідність концепції України як транзитної держави, можна було б побудувати один автобан, один міжнародний великий аеропорт, які б і після того б виконували транзитні функції, як Франкфуртський аеропорт в Німеччині. За місяць і за рік цього не побудувати. Це потрібно було планувати відразу і використовувати єдність всіх політичних сил. Інакше у нас буде те, що було з Євробаченням. Начебто відбулося і не дало поштовху ні для розвитку українського шоу-бізнесу, ні для туристичного бізнесу. В кращому випадку буде як проведення Олімпіади – 80 в Києві, тобто хоча б спортивну інфраструктуру тоді було побудовано. Хоча великого поштовху знов таки для єднання України з Європою не було. Ну і третій блок проблем – це ментальні проблеми. Про це у нас найменше думають. Дуже приємно, що в Харкові наприклад започаткована, наприклад, програма по боротьбі з расизмом, особливо те, що з дитячого віку намагаються це прищепити. Але це одне з позитивних виключень нажаль. Тому що є проблема. А садизм в органах внутрішніх справах. Є проблема з незнанням мов. Тобто яким чином будуть спілкуватися ті туристи, на візит яких ми сподіваємось. Хто їм допомагатиме, чи їх обкрадатимуть на вулиці? Ще раз кажу тут і можливо на закритих нарадах повинні бути представники органів внутрішніх справ. Тут повинен бути директор Бориспільського аеропорту, в якому протягом п’ятнадцяти років відбуваються крадіжки. Тобто перше враження туриста, у якого вкрали валізу буде негативним. Це викликає посмішки, але це не дрібниці. Це те, що створює перше враження від візиту і спотворює це враження. Тобто такі речі потрібно вирішувати.

Щодо садизму і насильства, можу привести останній приклад. Я нещодавно написав звернення в МВС щодо випадку побиття вболівальника в Запоріжжі представниками органів внутрішніх справ. Прийшла відповідь, що робота проведена. Робота дійсно була проведена – вболівальник написав, що більше не має ніяких претензій!!! Претензій нема – справи нема! Так от якщо сподіватися, що кожен побитий німець чи поляк буде відкликати свою заяву, я думаю даремно. Це проблеми ментальні, але їх потрібно вирішувати. Щоб ми не почали про це думати за два місяці, коли це вже буде запізно. Потрібно говорити про це зараз і потрібно намагатися вирішувати. Я сподіваюсь, що принаймні громадський контроль цьому сприятиме. Дякую.

Андрій КАПУСТІН: – Спасибо большое. Несколько слов Иван Никифорович.

Іван ФЕДОРЕНКО: – У нас до тебе декілька прохань. Олесь, на Верховну Раду пішло декілька проектів, які розглядались на Координаційній Раді в 11 годин. Підтримайте ці законопроекти! Вони дуже важливі для Євро. Друге, з урахуванням того, що ти говорив сьогодні, хотілось би на засіданні комітету Верховної Ради сім’ї, молоді, спорту ти, як постійний учасник цих круглих столів був присутнім. На останньому засіданні було створення комісію по розслідуванню будівництва НСК «Олімпійський» і не дійшло до конкретних справ. І останнє, пропаную, давайте в січні місяці зробимо закритий круглий стіл, на якому розглянемо, як пропанував Олесь, без преси, на якому розглянути дійсно є зрушення дуже великі, але потрібні вирішення питань, як наприклад, із земельною ділянкою, яка попала під п’ятно забудови, і перебуває у приватній власності. А внесення законопроекту про вилучення земель для суспільних потреб зразу вирішує цю проблему і ми зможемо зрушитися вперед. Рівно як і у Львові сьогодні та ж саме проблема сьогодні існує. Це прохання і пропозиція до Вас. Якщо, так, то ми готові разом готувати таке засідання.

Григорій СУРКІС: – Щодо твоїх слів з приводу призначення моєї кандидатури в якості головного відповідального за підготовку до Євро-2012. Скажу тобі відверто, що вже недоречно про це наголошувати. В принципі це неможливо. Тому що це буде виглядати, як таке, що Суркіс хоче монополізувати підготовку до Євро. Між іншим це звучало на Інтері у Шустера, коли він ще працював там. Це було 40го липня. І коли почалася дискусія в студії про те, хто ж потрібно щоб очолив як віце-прем’єр цю підготовку по Євро-2012, то Червоненко дуже бажав, щоб було виказано, що це саме він. Але прозвучало я к раз бачення, що це повинен бути я. Я сказав, що беру по-перше, відвід, а по-друге, в перерві пошуткував: «веревку приносить за свой счет или за профсоюзный?» Так от, якщо казати відверто, то кожен повинен свою справу. Тобто ми, як приймаюча на сьогодні асоціація, про лобіювали інтереси і зацікавленість держави у цьому заході. Ми це зробили! Ніхто в це не вірив, жодна людина не вірила в те, що в 2003 році, коли ми підписали з Поляками (між іншим 28 вересня було рівно 5 років з того дня, як ми почали рухатись до цієї перемоги) і ніхто тоді не вважав за реальне.

І Кучма, і спікер, і різні політичні партії, і мерії надали гарантії стосовно того, що вони гарантують підготовку до турніру стосовно інфраструктури, тому що це саме держава повинна зробити. Ніхто не вірив, тому мабуть і підписували. А коли ми перемогли, то мабуть схаменулися, що це ми зробили, навіщо ж ми це підписували. Може я трошки іронізую, але насправді це саме так і є. Навіть ти зараз кажеш, ти тільки не ображайся на мене. Ти зараз кажеш, що от якби в парламенті... А що тобі заважає в Парламенті і в фракції і з людьми, які на сьогодні є можливо все ж таки патріотами своєї країни, і розуміють, що якщо у нас відберуть турнір Євро-2012, то це забирають фактично (трошки менше преси залишилось) забирають майбутнє. Важливо, що твоє. Моє – це така справа. Мені 60 років буде в наступному році – я можу кудись поїхати в гамачку покачатися чи в цій країні чи в іншій. Але тут же мешкають мої діти і онуки. І я сьогодні переймаюся тим, щоб всі безумовно малюки цієї країни мали інші враження від того, коли вони тільки відкривають очі. А не тоді, коли їх батьки везуть у Туреччину, то вони тільки там бачать нові горизонти.

Тобто якщо ми сьогодні кажемо про щирість і відвертість, то давайте почнімо з себе. Будь ласка, круглий стіл – це обмін думками, а конкретні дії – це парламент, де ти сьогодні працюєш, але на останньому засіданні між іншим комітету з спорту, де я був колись першим заступником, йшла мова про те, що потрібно сьогодні окрему слідчу комісію проголосувати в парламенті для того, щоб конкретно прослідкувати за тим, що коїться навколо Олімпійського стадіону. Тобто я ж не проти того, що сьогодні створили певні інструменти для того, щоб був контроль над використанням бюджетних коштів під час будівництва Олімпійського стадіону. Але на всю країну паплюжити головну арену і казати про те, що там ще не почали працювати, а там вже є якесь шахрайство, я рахую так, що це сьогодні моніториться УЄФА і у них таке враження, що ми сьогодні ще нічого не побудували, а вже щось розікрали. Це образливо і гидко для країни, для мене персонально. Тому що можливо хтось не став міністром другий раз, можливо хтось сьогодні переймається цими питаннями. Можливо хтось, хто сьогодні лунав з твоїх уст на сьогоднішній день не зробивши свою нормальну роботу в ліквідованому агентстві сьогодні прийшов працювати в мерію. І це гидко, тому що він паплюжить все те,тому що на засіданнях виконавчого комітету було таке враження, що людина працює проти своєї країни. Що приїздимо ми до стратегічної ради: Васюник, як член уряду, як віце-прем’єр наголошує, що Україна буде робити те-то, а інша людина каже ні, я з цим не погоджуюсь. Скажіть будь ласка, це ж взагалі якась дурниця.

І мені, як з одного боку Голові Федерації футболу України, а з іншого боку, на наступний день, як людині, яка є членом виконкому УЄФА потрібно виправдовуватись за дурість людини, яка паплюжить свою країну. Де це сьогодні можливо зрозуміти, яким чином діється. Ти кажеш про ментальність... Я тобі скажу, що вперше в історії проведення таких турнірів, саме ментальність як складова таких різниць як мова, про яку ти зараз сказав (ми з поляками розмовляємо різними мовами – це українська, російська – у нас, у них – польська). На сьогодні ми маємо різну ментальність, різні культурні і історичні приклади того, щоб об’єднати навколо туристичної галузі. Ми сьогодні не маємо адаптованого туристичного законодавства. Ми сьогодні багато чого не маємо і вперше в історії проведення таких турнірів УЄФА прийняло таке рішення, що якщо в Португалії цей турнір проводився спільним підприємством, яке було на 50% португальською стороною і 50 % УЄФА, то в Австрії – це 100 %-ва структура, підпорядкована УЄФА, а зараз в Польщі і Україні 100 % дочірня компанія, яка повинна бути застосована польським футбольним союзом і українською федерацією – і це 100%-на відповідальність однієї та іншої структури за проведення турніру. 100%-ва!!! Тобто вони навіть не беруться сьогодні, і це Павло Іванович наголошував, про те, що де взяти таку кількість професійних менеджерів, які є фаховими, із знаннями, з досвідом, на сьогоднішній день є патріотично налаштованими і з знаннями мов. Ось 23 людини до 1 березня повинні працювати від Польського футбольного союзу і Федерації футболу України. А протягом 2009, 2010, 2011-х років – це по 200 людей, які будуть в повній мірі відповідати за проведення змагань.

Тобто я вже сьогодні навіть не розглядаю передумови того, що фундаментальною основою при оснащенні нашої інфраструктури – є створення нової сучасної європейської стандартної інфраструктури, реконструкція і модернізація існуючої – я це не розглядаю, тому що я вірю, що це буде зроблено. В мене іншого немає вибору. Ми повинні сьогодні створювати як то кажуть на переправі конкретні структури, які вже будуть відповідати за конкретні ділянки проведення чемпіонату. Ми сьогодні наголошуємо на тому, що ми сьогодні не можемо зробити таким чином, щоб політична стабільність була як гарантія проведення цього турніру. Тобто почніть з себе, почніть з парламенту, де потрібно сьогодні прийняти цілу низку законодавчих актів, в тому числі на тлі фінансово-економічної кризи, які дадуть можливість залученню інвестицій – це необхідно прийняти закон про привабливість інвестицій. Зробити якимось чином руху. Ну я вже дві каденції був в парламенті, і я сьогодні розумію, що таке парламент і розумію, які там речі кояться. Але я сьогодні і розумію інше – що колись в парламенті, коли там був я, можливо було при всьому протистоянні приймати важливі рішення, які йшли на користь держави. Тобто вас два народних депутати, ви представляєте дві фракції. Будь ласка, шановні колеги. Я ж переконаний, що ви сьогодні прийшли сюди так як і я не покрасуватися. Вони прийшли не лише перед камерами сказати певні слова. Візьміть на себе певну відповідальність за те, що ви почнете збирати прибічників, тобто тих людей, які на сьогодні переймаються цими питаннями. Тому що місцева влада і центральні органи виконавчої влади без підтримки законодавчої гілки влади не спроможні знайти ці конкретні інструменти. Як це конкретно в презентації сьогоднішній було зазначено. Для того, що побудувати нову країну, а справа йде про побудову нової країни. Скільки разів на засіданні стратегічної ради УЄФА у мене питали про нестабільність ситуації в Україні. Вони все розуміють, все моніторять. А весь час роблю красиву міну і кажу, ну шановні, ну що ви, у нас все гарно! У нас немає опозиції до Євро-2012. Так, у нас дійсно немає сьогодні опозиції до Євро-2012, тому що жодний політик не каже, що він проти Євро-2012. Але давайте будемо казати, хто окрім сьогодні гасел, що нам турнір цей потрібен, зробив конкретні поштовхи, щоб ми отримали сучасне європейське, адаптоване до Європи законодавство. Хто, скажіть будь ласка! Це ваша справа, шановні! Я готовий з вами на сьогоднішній день цілуватися, обніматися, разом, якщо потрібно, горілку пити.

Але давайте перейматися тим, про що ми гарно сьогодні говоримо, і жодним чином нічого не робимо. Я маю на увазі конкретно гілку влади, яка приймає законодавчі акти. Ми несьогоднішній день навіть уявити собі, що хтось не подав. Ну наприклад, кабінет міністрів не подав якийсь законопроект чи він не подобається вам. Так давайте говорити з вами про те, що ми з вами об’єднаємося спільно і зробимо такий закон, який би відповідав тим побажанням, на яких ми всі сьогодні зосередились, добре кажемо, але знов-таки нічого не робимо. Тільки не ображайся, що я так кажу. Зараз, можливо, коли менше преси стало, я ж усе це кажу не для того, щоб якимось чином здійснити певні речі, акумулювати якийсь негатив. Я кажу, що інформаційна політика повинна сьогодні працювати на позитив як зовнішня, так і внутрішня в державі. Якщо так станеться, то безумовно я переконаний, що багато питань, які сьогодні є на порядку денному вони самі по собі відпадуть. Ми сьогодні багато маємо шелехи. Я не знаю, чи це українське слово. «Лушпин» – давайте так, я перепрошую. Тобто про що сьогодні йде мова. Давайте ми сконцентруємо всі сили, для того щоб від балаканини перейти до конкретних дій. 24 години працює виконавча дирекція по Євро-2012. Коли не працювало навіть агентство... не працювало! Я сьогодні можу про це відверто сказати – не працювало!!! Коли ми, близько 10 місяців намагались всіляко сприяти тому, щоб якісь документи були підготовлені. Мені було соромно, коли члени стратегічної ради і експерти наголошували на тому, що PL.2012, про який ви кажете польський, ось наше агентство повинне на сьогодні перейняти на себе їх стандарти і шаблони, по яких на сьогодні вони працюють. Ви думаєте, що нам це вдалось? Ні. Людина пішла. Справи її залишились. І сьогодні дуже важко уявити собі, як це буде відображатися на підготовці Києва. Потрібно і про це сьогодні говорити. Але сьогодні така річ, начебто всі заплющили очі і думають: «ще рік проходимо з заплющеними очима, а якщо в 2011-му все буде гаразд, то в 2012 -му ми проведемо змагання, якщо будуть стадіони». Так це ж дуже добре, що власники стадіонів незалежно від того, що Україна отримала Євро-2012 почали будувати стадіони. Це дуже добре. Що пан Ярославський будує стадіон і хоче його відкрити на своє 50-тиріччя. Погано? Та це дуже добре! Він хоче подарувати стадіон харківчанам. Він сьогодні будує аеропорт. Це добре? Добре. На сьогоднішній день львівська громада між собою весь час веде дискусію, де взяти кошти, але вони теж рухаються. І я собі кажу.

Я не уявляю, як можливо провести Євро-2012 без Львова. Я не розумію. Ти кажеш про те, що чи будуються шляхи між Варшавою і Києвом. Будуються, будуються через Львів. Будуються через Краківець. УЄФА ставить нам 24 години потрібно дістатися від Варшави до Києва і від Варшави до Донецька. Це дуже великий термін часу, але УЄФА прийняв революційне фактично рішення про проведення Євро-2012, коли перевело фактично вектор з заходу на схід, і продемонстрували, що Європа не закінчується у Відні. Що Європа сьогодні об’єднана, незалежно від мов, від стандартів інфраструктури. Тобто нам дали можливість побудувати ту інфраструктуру, якої б жодним чином у нас не було б на 2012 рік, якщо б не проведення Євро-2012. Тобто навіть якщо уявити, що скажуть, що в травні місяці відберуть у нас Євро-2012. Я не уявляю, що так буде. Але кажуть, що відберуть. А я тобі скажу відверто, що ми за ці п’ять років зробили. Але нам потрібно рухатись і в 2009-му і в 2010-му, і в 2011-му для того, щоб дати імпульси інфраструктурні. Для того, щоб було все це побудоване і реконструйовано. По-друге, щоб люди наші в рамках не того, що цей круглий стіл побуджує всіх сказати, що є проблеми, а навпаки довести суспільству (я завершую тим, з чого почав) довести кожному громадянину, що він отримає від проведення Євро-2012 – свою справу, можливо, вивчення мови, роботи волонтером, роботи на сьогоднішній день в структурі підготовки до Євро-2012 тощо. А по великому рахунку, я повинен бути, якщо казати про поінформованість, найбільш розчарованою людиною, тому що я дійсно рахував, фантазував, що привести Євро-2012 в нашу країну (перш за все в нашу країну. Почитай оце. Тут генеральний секретар Олькович пише, що Суркіс вперше сказав, що давайте Євро-2012 проведемо, а на це сказав Лісткевич: це неможливо!). Але місце в історії кожної людини не в тому, що вона зробила при своєму житті – це нікого не вражає, а коли він піде з життя.

Так було з Лобановським, коли він пішов в інший світ. І я ще раз кажу. Мені не потрібно ніяких нагород, ніяких додаткових посад. Я хочу єдине, щоб було об’єднання, консолідація зусиль. Ось чому я сьогодні тут? Що мені на сьогоднішній день немає чого робити? Чи тобі? Я впевнений, що є. Чи перед камерою покрасуватись. Достатня кількість камер у мене є в житті – я можу хоч кожен день користуватися цією нагодою, даючи якийсь імпульс, але я цього не роблю. Більш того, я ще раз кажу, якщо б я один раз дав прес-конференцію і розповів би, що коїться в рамках підготовки, в тому числі і про державних посадовців, скажу тобі відверто. Було б погано всім політичним діячам. Але я не можу сьогодні сказати. що Кабінет Міністрів, де цим питанням переймається і Прем’єр-міністр і переймається цим питанням Іван Васюник, що вони чогось не роблять. Вони роблять справу. Вони підготували план дій. Вони підготували дорожню карту. Тепер потрібно рухатись по цій дорожній карті, кожний день пересвідчуючись в тому, що моніторинг конкретно нам дає можливість свідчити, що ми побудували ще одну цеглину в готелі на Львівщині, на Харківщині і продовжили на 1 кв.м, на 0.5 м полосу в Дніпропетровську. А ми кажемо, президент рік тому надав указ про те, що потрібно виставити на аукціон чи на конкурс Дніпропетровський аеропорт. Що це зроблено? Чи я це можу зробити, чи ти? Ні. Контроль законодавчої дисципліни – нуль! Як в такій країні можливо сьогодні щось побудувати. І інша проблема, яка сьогодні ще не звучала – корупція, яка на сьогоднішній день у вустах того, хто постійно говорить про корупцію – він сам мабуть хоче долучитися до цього корита, тому і кричить. Що це таке? Тому давайте будемо щирими і відвертими! Давайте на сьогоднішній день не перейматися тим, що ми красені всі, що ми сьогодні поговоримо всі і пішли. Я закликаю, Олесь, тебе передусім, тому що ми всі пам’ятаємо тебе, як молоду людину, коли ти знімав пана Масола, якого між іншим я дуже поважаю і товаришую, як з людиною, яка дуже багато зробила для країни. Тому що його мислення в господарській діяльності для того, щоб народне господарство рухалось. Знання його, він – така людина, яка б і сьогодні могла б давати поради. Саме ти знімав певний уряд. Будь ласка в рамках свого досвіду, тільки нікого не знімай, давай об’єднаємо не сварками, давай об’єднаємо певних людей, щоб вони сіли за круглий стіл. Я прийшов на Інтер – і пан Симоненко, і пан Литвин, і всі представники фракцій, і пані Герман – всі до єдиного: «Велике спасибі, що ви привезли Євро-2012!» я кажу: «Дякую вам! але скажіть будь ласка, ви будете допомагати, чи ні?»

Починається передача, кажуть, що запорожець не може проїхати по наших дорогах. Так Євро-2012 відповідає як раз тому, щоб не тільки запорожець не міг проїхати, а всі машини змогли проїхати по наших дорогах. Тобто я перепрошую, що я відняв чимало часу. Можливо це трошки емоційно. Але я тобі скажу відверто, я засинаю з тим, що я думаю, що буде наступного дня і коли навіть уві сні я думаю про те, що мені потрібно зробити наступного дня. Я не Єльцин, який стояв перед дзеркалом і казав, що я зробив для країни. Тому що, те що було потрібно для країни, зробив – я привіз Євро-2012 в Україну. Всім нам потрібно зробити все, щоб це відбулося. І відбулося не хуторянському рівні. Якщо у нас це пройде, тому що у УЄФА вже не буде можливості демонтувати і перевезти все в іншу країну – часу не буде. Якщо в травні буде прийнято остаточне рішення про вибір міст проведення, тоді потрібно сконцентрувати людський, фінансовий, технічний, технологічний ресурси і взяти за основу політичну волю, як це було під час п’ятирічок, які проводились в Радянському Союзі. Партія говорила, а все це акумулювалось, і ніхто не вірив, що це можливо побудувати – і це будувалось. І якщо сьогодні цей вплив на те, що ви особисто вдвох маєте, ви б розповсюдили на так званий вірус, запалили б своїх колег, я ю вам був би дуже вдячний. Вибачте за те, що так довго говорив.

Олесь ДОНІЙ: – Потрібно ставати над політичними симпатіями. В нас не так багато менеджерів, в тому числі і в спортивній сфері. Біло помилкою призначення Червоненка. Після того одразі як нам було надано право проведення Євро-2012, потрібно було одразу призначати Суркіса, це моя особиста думка. Хоча суто з політичних питань у мене до вашої команди є дуже багато претензій. Але в цій ситуації визнаю ваш професіоналізм і вважаю, що потрібно було дати вам право керувати процесом підготовки до Євро-2012. аналогічно. Я можу мати політичні претензії до пана Добкіна, але він мер Харкова і в цій ситуації потрібно констатувати, що без співпраці з мером Харкова, так само як і Львова, Донецька, Дніпропетровська, Одеси не можна вирішити проблеми. Тобто потрібно навчитися ставати над своїми політичними симпатіями, і для цього варто перейти нам від таких недійних круглих столів, які також дуже потрібні – це безперечно вплив на суспільну думку, до деяких круглих столів в закритому форматі, де можна було б по обговорювати, навіть емоційно. Але щоб були наслідки. Я розумію, що триєдине начало є в кожній справі: 1. мета, 2. шляхи досягнення, 3. дії. Дуже добре було б, як запропонував пан Федоренко, сказав: «Олесь, приходь на конкретне засідання профільного комітету ВРУ». Без проблем. Є запрошення. Я з задоволенням приймаю, буду працювати. Аналогічно зараз було сказано: «наша команда зараз підготувала низку законопроектів. Будете допомагати?» ми б знайшли когось в Партії регіонів і просували б, лобіювали б конкретний законопроект. І так по кожній справі – є проблема з МВС. Хто на переговори? Умовно кажучи, доручення від Комітету, від громадськості. Працюю. Тобто більш працездатно.

Григорій СУРКІС: – Ти ж належиш до помаранчевої еліти. Але я ж про це не кажу. Більш того, я пересвідчив суспільство, що я є аполітичною людиною, що я не паплюжу все те, гарно чи погано. Одним з керівників СДПУо і між іншим, коли Мостова Юлія, таку винахідку зробила, що Медведчук і Суркіс це дві різні людини. Я десь останні декілька років намагаюсь, ти напевне не слідкуєш за мною, ти ж в органах не працюєш. Але висновок ти можеш зробити, що я на сьогоднішній день можу обійняти кожну людину незалежно від того, яку посаду вона обіймає, не залежно від того, якій підпорядковується ідеології, якщо ця людина буде сприймати проведення Євро-2012. Давай з нашого лексикону приберемо, тому що скільки в мене є претензій до того, що ви зробили за останні три роки, не потрібно!

Андрій КАПУСТІН: – Пожалуйста, Михаил Волинець.

Михайло ВОЛИНЕЦЬ: – Тут, Григорію Михайловичу, вами було сказано ключові речі, що Євро-2012 відбудеться. Це дуже важливо, що ви сказали, бо Ви стаєте зараз основною фігурою підготовки. Не маючи повноважень основної фігури, а в силу власного авторитету. І дуже добре, що ви все це тут говорили, ми з вами на одній хвилі. Хотів би сказати про важливу роль громадських організацій. Спочатку ви дивилися ніби з боку. Це дуже важливо – погляд з боку. Потім ви вгризлися в середину. Потім ви почали залучати депутатів. Я другий раз на такому круглому столі і звісно я проник ся темою як голова конфедерації незалежних профспілок – також громадської організації, побачив, яка величезна потужна робота проводиться. І консультативна робота з вашого боку є. і критичні зауваження – ви не залежите ні від прем’єра, ні від Президента, ви робите свою справу – це найважливіше, і ви команда професійних людей. Відносно погляду з боку хочу сказати наступне – мене колись побила міліція в суді, зламала мені ребра. Я поїхав на другий день, щоб освідчили мене, у судово-медичну експертизу. Сховався керівник, я наполіг і знайшов його. Він сказав: «я сховався, тому що отримав наказ міністра внутрішніх справ, щоб тебе не оглядали». Мене там посилали в те ж саме відділення міліції, де мене побили міліціонери. Я наполіг, щоб мені надали документи, якими вони користуються – вони були датовані 1936-им роком. Все зрозуміло. Після цього я написав проекти законів і дав поштовх ці й справі, тому що в них проблеми. Давайте ми про ініціюємо, і я можливо сам візьму ініціативу провести парламентські слухання. Ми будемо з вами радитись, ми будемо радитись з Комітетом. Я в Кабінет Міністрів піду і хотів також зробити якусь пропозицію. Я не знаю достатньо проблеми, і стидно зізнатися, не знаю, скільки вже праці вклали, але відчуває це. І наступне хотів сказати, що криза, яка сьогодні існує, вона не затроне процес підготовки до Євро-2012, ому що Євро-2012 може сконцентрувати робочі руки. Буде більше конкуренції серед будівельних компаній, сервісного сектору. Буде можливість через це відібрати. Зайняті робочі руки на громадських роботах, будівництві доріг. Є ресурси, але їх потрібно залучити. Зрозуміло, що зараз політична нестабільність і це заважає. І наступне хочу сказати дуже коротесенько. Я виїжджав в Донецьк на зустріч з мером Донецька. Я йому сказав: «49 териконів вугільних знаходяться в межах міста – вони займають 350 га дорогоцінного місця. Порода ця перегоріла. Давайте її вивозити. Давайте розробляти проекти будівництва доріг. Беремося за один кусочок і робимо, починаємо рухатись. Завершую, тому що розумію, що говорю останній. Дякую.

Андрій КАПУСТІН: – Коллеги, мы отработали 2 часа честно. Я понимаю, что кому-то я слово не дал. я приглашаю всех перейти в шоколадный зал рядом и пообщаться в неформальной обстановке. Потому что у нас все-таки годовщина. И как и в прошлом году, Иван Никифорович помнит. Угощает не просто Комитет, а это продукция, которую делают студенты Торгово-экономического университета. И вы сможете убедиться в уровне подготовки кадров ресторанного дела на собственном опыте!

www.komitet12.org.ua