Єврo-2012
Підготовка
Каплер: «Криза нам допомагає»
Володимир ПРЯДКО, polskieradio.pl До свята футболу під диригуванням поляків і українців ЄВРО 2012, залишилося усього-навсього 1156 днів. Наша розмова про те, як сьогодні виглядає справа реалізації футбольного суперпроекту Сьогодні, напередодні великодніх свят, саме про підготовку до ЄВРО 2012 говорять може й не так активно. Активність мас-медіа зазвичай проявляється хвилями…
polskieradio.pl
2009-04-11 05:45
…Багато пишуть про підготовку до проведення фіналу європейського Чемпіонату з футболу ДО і ПІСЛЯ.
Йдеться про візити діячів УЄФА. Зараз з ЄВРО 2012 якось спокійно, як тільки надходить термін візиту до Польщі і України наприклад, найголовнішого представника європейського футболу, – Мішеля Платіні, то всі зашевеляться, почнуть спекулювати, обговорювати, передбачати. І така медіальна хвиля зазвичай триває ще пару днів після того, як шеф від‘їде.
Хоча, з іншого боку, можливо що тепер наліт сенсаційності довкола проведення ЄВРО 2012 буде пригальмовуватися, бо вже стало остаточно відомо – фінал ЄВРОчемпіонату пройде саме у країнах над Віслою і над Дніпром.
Зокрема і про це впевнено говорив заступник голови правління Компанії PL.2012 Рафал Каплер, який у середу взяв участь у святковому сніданку для преси:
– Ми звичайно говоримо так, оскільки ми переконані, що так і буде. Ми вважаємо, що 2009 рік – це той рік, коли для УЄФА занадто пізно запроваджувати кардинальні зміни.
А крім цього, ми говоримо про те, що змінилося з минулого року. Минулого року ми мали таку ситуацію, коли більшість журналістів у Польщі (не знаю як було в Україні) дещо сумнівалися, чи нам вдасться зробити такий гігантський футбольний турнір. Вони постійно питали, – чи встигнемо ми зі стадіонами, з іншою підготовкою. А сьогодні ми знаємо, що уся робота проходить у відповідному темпі, і я переконаний – вже нічого не зміниться.
– Чи часто доводиться бувати в українських партнерів ?
– Ми буваємо в українських партнерів, українці – бувають у нас. Марцін Герра щотижня розмовляє з паном Іллєю Шевляком, який очолює Координаційне бюро з підготовки та проведення в Україні фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу «Євро-2012».
Українська делегація на чолі з Віце-прем’єр-міністром Іваном Васюником приблизно місяць тому з робочим візитом перебувала у Польщі. І ми мали нагоду досить конкретно порозмовляти про те, як проходить підготовка в Україні і в Польщі, які виклики нам ще треба подолати.
І наша співпраця вже набирає обертів. В Україні сталися зміни: замість Національного Агенства у справах підготовки до ЄВРО, створено Комітет під головуванням пана Шевляка.
Як ми розуміємо, Комітет працює і робота з українського боку проходить безперебійно, що дозволяє так би мовити в режимі он-лайн, співпрацювати з Польщею.
– А що на сьогодні найголовніше у підготовці до ЄВРО 2012 ?
– Відомо, що найголовніше для УЄФА – стадіони і летовища. Усі стадіони сьогодні будуються згідно з планом, щоб вони були готові за рік до фіналу європейського Чемпіонату, і тут сумнівів нема.
Якщо йдеться про летовища, то весь час тривають дискусії, зокрема стосовно аеропорту у Вроцлаві. Але, ми також готові на якісь тимчасові розв‘язки, які дозволять вирішити усі завдання з ЄВРО. Ми не переживаємо за той, інфраструктурний бік, – робота триває, її дуже багато, проте завдання розподілені і ситуація знаходиться під контролем.
Ви мене питаєте про червоний колір на карті виконання завдань. Вони, ці кольори, справді інколи з‘являються у рапортах УЄФА, але це вже не та ситуація, яка була на початку роботи над цим проектом.
– З готелями у Польщі проблем мабуть не буде, а з автострадами?
– Ні-ні, в Польщі стандарт готелів настільки високий, що коли УЄФА класифікує готель на 5 зірок, так у Польщі цим самим критеріям відповідають навіть 4 зіркові готелі. Тому немає проблем з кількістю місць, що їх вимагає УЄФА. А щодо автошляхів, то так насправді це шанс для усієї Польщі. Це не є потреба, яка виникла безпосередньо через проведення ЄВРО 2012. Існують певні пріоритетні відтинки, на яких ми зосереджуємо усю нашу увагу, щоб вони були готові до Чемпіонату. Це зокрема і та автострада, яка перетинає Польщу із Заходу на Схід – А-4. Є також важлива автострада А-2.
Усе це інвестиції, які не призведуть до негативної думки УЄФА про підготовку Польщі – буде ЄВРО чи не буде. Однак, для нас, для поляків, це повинен бути пріоритет, щоб нарешті ті інвестиції, які роками відкладалися і постійно запізнювалися, завершити до проведення футбольного Чемпіонату. Нам залежить на цьому не через потреби УЄФА, а з точки зору потреб самої Польщі.
– Варшава будує євростадіон, яка на сьогодні ситуація з найголовнішим футбольним майданчиком Польщі ?
– Ми закінчили перший етап робіт, який полягав на підготовці ґрунту, вбито залізобетонні сваї і вичищено залишки старого Національного стадіону Десятиліття. Цей етап завершився на місяць раніше терміну, у березні. Тому фірма, яка працювала над виконанням першого етапу робіт, почала виконувати початок другого етапу робіт генерального виконавства.
У цей же час ми, – згідно з планом, – оголосили конкурс на генерального виконавця. Ось-ось ми відкриємо конверти з шістьма пропозиціями від консорціумів, які виявили бажання здійснити ІІ етап робіт на Національному Стадіоні у Варшаві.
– Так виходить, що немає жодних проблем ?
– Ні, ну скрізь існують виклики. Це не так, що немає проблем, али ми знаємо що діється, знаємо які виклики стоять перед нами, ми знаємо що нас чекає найближчі три роки. Найголовніше, – усім цим управляти. Я переконаний, що у наступні три роки викликів і проблем буде дуже багато. Але, важливо, щоб знати куди йти, до чого прагнути, які існують ризики і який (раптом щось не вдається) існує аварійний варіант.
– Чи то правда, що Вашій команді, яка втілює у життя ЄВРО 2012, криза не перешкодила, а навіть допомогла ?
– Як це не парадоксально, якщо йдеться про Польщу, то криза – як дотепер, – допомагає. Тому, що фірми зараз мають менше роботи, а усі пропозиції на тендерах, проходять сьогодні нижче бюджету.
Якщо казати про стадіони, то є чудова пропозиція на будівництво стадіону у Ґданську. Генеральне виконання цього стадіону закрилося сумою в майже 100 млн. євро. А ми так насправді очікували, що пропозиція складатиме 150 мільйонів євро.
Тому, поки що, жодна приватна інвестиція не опинилася під загрозою даної кризи. Тому, (тьфу-тьфу-тьфу), криза лише допомагає.
www.polskieradio.pl