Єврo-2012

Підготовка

Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2010-06-30

«Укрінформ» Упродовж минулого тижня польські ЗМІ продовжували відстежувати підготовку України і Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Польське агентство преси (РАР) цитує слова віце-прем'єр-міністра українського уряду Бориса Колеснікова про те, що Україна виконає усі свої зобов'язання перед УЄФА щодо організації Євро-2012.

2010-06-30 09:40

«Немає жодних сумнівів, що усе обіцяне Україною УЄФА – стадіони, авіаційна інфраструктура, пасажирські термінали тощо – буде збудовано вчасно», – заявив Б.Колесніков, підсумовуючи 100 днів діяльності нового уряду. Він зауважив, що у зв'язку з підготовкою до турніру в Україні буде створено багато нових місць праці, особливо в авіаційній сфері, управлінні спортивними об'єктами. «Якщо плануємо збільшити в найближчі два роки кількість пасажирів в аеропортах на 5-6 млн, то це означає, що українці отримають додатково 20-25 тис. добре оплачуваних місць праці. Проблемою є лише забезпечення високої кваліфікації цього персоналу», – наводить слова віце-прем'єра РАР.

Польське інформагентство також акцентує увагу на тому, що український уряд прийняв рішення спростити процедуру перетину кордону у період підготовки і проведення чемпіонату – з 25 травня до 15 липня 2012 року. Розпорядження стосуватиметься насамперед працівників УЄФА, фірм, які братимуть участь у підготовці до турніру, комерційних партнерів, журналістів та інших офіційно акредитованих осіб, а також організованих груп уболівальників. Згідно з новими умовами, іноземцям не потрібно заповнювати імміграційні декларації. Передбачається також підписання угод з авіакомпаніями щодо проведення перевірки документів іноземців у місцях початку подорожі. Крім того, для пришвидшення перевірки на кордоні можливим буде проведення контролю безпосередньо під час подорожі, наприклад – у потязі чи автобусі.

Крім того, РАР інформує своїх читачів, що депутати Львівської міськради затвердили цільову програму підготовки і проведення у місті ЧЄ-2012. Її загальний кошторис становитиме 11,5 млрд грн. При цьому з держбюджету на підготовку Львова до турніру буде виділено близько 5,5 млрд грн, з місцевого бюджету – 1,8 млрд грн, а з інших джерел – понад 4,2 млрд грн. Понад 1,6 млрд грн з цих коштів буде витрачено на будівництво стадіону до Євро-2012, а близько 215 млн грн. – на реконструкцію п'яти існуючих львівських стадіонів, які використовуватимуться як тренувальні бази для учасників футбольного єврофоруму. Водночас, на будівництво і реконструкцію необхідної готельної бази у Львові та прилеглих містах заплановано витратити 3,7 млрд грн, передає РАР.

Польські ЗМІ активно висвітлювали й підготовку до чемпіонату у Польщі. РАР повідомляє, що на стадіоні PGE Arena Gdansk у столиці Поморського воєводства 24 липня планують завершити монтаж сталевих конструкцій. «Сподіваємося, що вдасться вкластись у терміни. Погода нам сприяє, тому триває активна робота на будівництві», – цитує інформагентство заступника керівника Бюро інвестицій Євро Гданськ 2012 Адама Калату.

Монтаж сталевої конструкції на спортивній арені столиці Поморського воєводства РП розпочався 2 квітня цього року. На сьогодні на стадіоні вмонтовано 24 опори, на які згодом кріпитимуться полікарбонатні листи різних відтінків бурштину. Конструкція об'єкту загалом складатиметься з 82 опор завдовжки 100 метрів й вагою 66 тонн, кожна з яких включає вертикальний і горизонтальний елементи.

Польське інформагентство повідомляє, що УЄФА оголосив конкурс на вибір оператора, який займатиметься розподілом і продажем квитків на Євро-2012. РАР нагадує, що реалізація квитків є виключною прерогативою Союзу європейських футбольних асоціацій, а їх кількість, як правило, значно менша від кількості бажаючих відвідати місця футбольних баталій.

До 2020 року економіка Польщі від проведення Євро-2012 додатково отримає 28 млрд злотих (за нинішнім курсом близько 8,5 млрд доларів США). Як повідомляє інтернет-видання Gazeta.pl, про це свідчать дані дослідження, проведеного спільно експертами Варшавської школи економіки, Лодзького та Ягеллонського університетів на замовлення відповідальної за підготовку до чемпіонату в РП спілки PL.2012. В документі зазначається, що під час турніру в червні 2012 року Польщу відвідає 820 тис. туристів, з яких половина перебуватиме в країні довше, ніж один день. Загалом шанувальники футболу витратять на той час у Польщі 845 млн злотих (понад 256 млн доларів США), однак експерти наголошують, що це незначний ефект порівняно з позитивними наслідками від проведення турніру у подальші роки. «Це відносно незначні кошти порівняно з тими, що, на наше переконання, витратять туристи в Польщі згодом до 2020 року завдяки поліпшенню туристичної привабливості країни. Загалом це буде 4 млрд злотих (понад 1,2 млрд доларів США), тобто у кілька разів більше за витрати туристів безпосередньо під час турніру», – цитує Gazeta.pl головного редактора дослідження з Варшавської школи економіки Якуба Боровського.

Водночас у дослідженні наголошується, що найбільше позитивних ефектів від проведення турніру слід очікувати у транспортній сфері. Завдяки проведенню Євро-2012 Польща пришвидшила реалізацію значної кількості інфраструктурних проектів, зокрема, йдеться про будівництво доріг і нових готелів, розбудову авіаційної інфраструктури, що приведе до створення нових робочих місць. «У 2012 році в Польщі буде на 30 тис. більше робочих місць, ніж було б без проведення чемпіонату», – пояснив Я.Боровський. На його переконання, крім видимих дивідендів, які можна виміряти, турнір принесе й інші позитивні ефекти: досвід, проектні й організаційні ноу-хау тощо.

Продовжуючи цю тему, видання Dziennik.pl зазначає, що у Польщі найбільше від організації чемпіонату виграють три воєводства, в містах яких не проводитимуться матчі ЧЄ-2012. Йдеться про Любуське, Лодзьке і Куявсько-Поморське воєводства РП, де інвестуються значні кошти в будівництво автострад А1 і А2. Регіони отримають дивіденди двічі: спочатку – під час безпосереднього будівництва доріг завдяки купівлі землі у фізичних осіб, роботі будівельних фірм тощо. Однак пік прибутків очікується згодом, коли автостради введуть в експлуатацію. Це пояснюється привабливістю районів уздовж цих важливих комунікацій, що спонукає інвесторів уже сьогодні будувати поблизу них фабрики, логістичні центри, готелі, тощо. Лише у 2012 році економіка Польщі додатково від проведення чемпіонату отримає від 5,5 до 9,5 млрд злотих (1,6-2,8 млрд доларів США), констатує Dziennik.pl.