Єврo-2012

Підготовка

Олкович: «Значних проблем немає»

Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Підготовка до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року у наших сусідів-поляків викликає неабиякий читацький інтерес в Україні. Про успіхи та проблеми Польщі на цьому шляху поділився один з найбільш обізнаних фахівців польського футбольного господарства – заступник президента Федерації футболу Польщі (PZPN) з міжнародних контактів...

2009-06-17 15:00

...директор новоствореного центру «Євро-2012 Польща» Адам Олкович.

– Пане директоре, розкажіть, будь-ласка, детальніше про центр, який Ви нещодавно очолили. – Після засідання Виконкому УЄФА в Бухаресті, де обрано польські та українські міста, які прийматимуть Євро-2012, розпочався новий етап підготовки до чемпіонату. Крім створення необхідної інфраструктури – стадіонів, доріг, готелів, аеропортів, залізничних колій, автомагістралей й реалізації інших значних інвестицій – розпочинаємо безпосередню підготовку до проведення ЧЄ-2012. Йдеться про найліпше забезпечення 31 футбольного поєдинку у Польщі та Україні, які будуть вінцем фінальної частини чемпіонату. За організацію матчів відповідатиме УЄФА, а також національні федерації футболу обох країн.

Згідно з рекомендацією УЄФА, PZPN утворила центр «Євро-2012 Польща», який має статус спілки з обмеженою відповідальністю, а його єдиним засновником є Федерація футболу Польщі. Ця інституція від імені PZPN здійснюватиме підготовку, а згодом й організує всі матчі чемпіонату на території країни. Центр на 100% фінансуватиметься за кошти УЄФА і не користуватиметься фінансовою підтримкою польського уряду чи PZPN. З огляду на це, УЄФА визначає нам завдання і, звичайно, координуватиме діяльність центру. Весь спектр підготовки до турніру УЄФА поділив на понад 50 напрямів діяльності, з яких центр «Євро 2012 Польща» реалізовуватиме 17 завдань.

– Напевно, для реалізації такої кількості завдань необхідна ефективна структура? – Структура центру складається з чотирьох відділів, які, у свою чергу, діляться на підгрупи. Перший відділ опікуватиметься підготовкою та проведенням поєдинків на стадіонах під час турніру. Наші фахівці займатимуться питаннями безпеки на стадіонах. Згідно з польським законодавством, за безпеку під час масових заходів несе відповідальність організатор. Він залучатиме волонтерів для обслуговування поєдинків і формування підрозділів охорони. Крім того, плануємо також співпрацю з польською поліцією, яка готова до дій у надзвичайних обставинах.

Водночас, ми контролюватимемо систему управління та функціонування усіх служб стадіону. Йдеться про енергозабезпечення спортивної арени, надання телевізійного та радіосигналів, водопостачання, роботу пожежних команд, прибиральників тощо. Найчастіше ця робота залишається непомітною для глядачів, однак до неї залучається близько 100 осіб.

Наступною справою є церемоніал на стадіоні. Пам’ятаєте, перед кожним матчем на трав’яний газон виходять діти, відбувається презентація емблем чемпіонату, УЄФА та національних команд. Усі ці заходи супроводжуватимуть початок та закінчення матчів і перебуватимуть у нашій компетенції. Крім того, ми братимемо участь у підборі та підготовці теле– та радіокоментаторів для проведення матчів.

Важливим елементом є забезпечення глядачів на стадіоні харчуванням та тонізуючими напоями. Тому ще одним завданням буде підбір постачальників, перевірка санітарно-епідеміологічного стану продукції, яку вони пропонують. У цьому контексті окремо хочу зазначити, що у Польщі триває дискусія: чи дозволяти на стадіонах продаж слабоалкогольних напоїв. Адже сьогодні польське законодавство забороняє їх реалізацію під час масових заходів такого типу.

Крім того, підрозділ займатиметься підготовкою спеціальних маршрутних покажчиків, карт і планів. Більшість людей перебуватиме на польських стадіонах вперше, тому на всіх рівнях спортивних арен буде необхідна інформація, наприклад, про пункти медичної допомоги, довідкове бюро тощо. Передбачається й технічний сервіс. Під час проведення таких спортивних заходів існує близько десяти зон доступу і кожний функціонер має свій ідентифікатор, за допомогою якого визначається, чи має його власник право доступу до відповідного сектору.

Другий відділ центру опікуватиметься організаційними питаннями, які не стосуються стадіонів, але мають безпосереднє відношення до проведення турніру. По-перше, йдеться про співпрацю із спілками, що створені у містах-організаторах турніру з метою підготовки до ЧЄ-2012. Ми також контролюватимемо процес створення баз перебування національних збірних з футболу, які прибуватимуть до Польщі. Сьогодні в країні існує близько 50 потенційних баз, але жодна з них поки що не відповідає поставленим вимогам. На кожній з них має бути по 60 кімнат рівня чотирьох чи п’яти зірок, конференц-зал, місця для відпочинку, їдальня.

– ЯківимогивисуваєУЄФАдотакихоб’єктів? – Центри перебування національних збірних повинні розташовуватися на відстані не більш ніж 20 км від комплексів із стадіонами для тренувань команд. PZPN зі свого боку рекомендував три стадіони: два з натуральним газоном та один із штучним покриттям. При цьому комплекси повинні бути забезпечені освітленням, оскільки деякі тренери віддають перевагу підготовці команд у години проведення матчів. Під час Євро-2012 матчі розпочинатимуться о 18.00 та 20.30.

Ще одним важливим питанням, яким займатиметься цей підрозділ, є готелі для потреб «родини УЄФА». Польща до початку Євро-2012 зобов’язана мати понад 10 тис. місць у найкращих готелях країни для почесних гостей УЄФА, організаторів, а також спонсорів чемпіонату.

– Здається, без серйозних партнерів тут не обійшлося... – З цією метою ми вже підписуємо угоди з міжнародним туристичним агентством TUI, яке є ексклюзивним партнером УЄФА. Слід визнати, що це перший випадок в історії проведення турнірів, коли за три роки до його початку власник готелю мусить погодитися на фіксовану ціну за проживання гостей. Оператори готелів не зовсім охоче погоджуються на це, оскільки через три роки можуть змінитися інфляційні процеси, економічний стан, і тому невідомо, скільки коштуватиме номер у готелі у 2012 році. Але слід зазначити, що більшість угод уже укладено. Представники цього бізнесу розуміють, що готель, який прийматиме Євро-2012, матиме відповідний престиж, оскільки протягом трьох років користуватиметься титулом об’єкту, що обслуговуватиме Євро-2012.

– А як у Польщі планують популяризувати спортивну подію №1 у Європі? – Саме цей відділ центру і займатиметься підготовкою та проведенням заходів у даному контексті. Перед турніром відбудуться численні події для популяризації ЧЄ-2012. Найближча й найважливіша з них запланована на 6-7 лютого 2010 року у Варшавському палаці культури та науки – жеребкування відбіркових груп до ЧЄ-2012. Очкується, що до столиці Польщі прибудуть національні футбольні делегації усіх 53 країн-членів УЄФА. Тоді ми плануємо вперше показати телевізійні ролики з презентаціями Польщі й України, а також міст-організаторів чемпіонату.

Крім того, плануємо провести культурно-спортивні програми, масові заходи спортивного характеру, наприклад, футбольні турніри, що пропагуватимуть Євро-2012. У цьому контексті слід відзначити, що протягом п’яти років ми проводимо польсько-український молодіжний турнір «Єврогенерація», в якому беруть участь 13-річні футболісти з усіх польських та українських міст, які були кандидатами на організацію ЧЄ-2012. До речі, цього року турнір відбудеться з 6 по 12 серпня у Гданську, і ми запрошуємо українські команди з шести міст узяти в ньому участь. Відбудеться і презентація Кубка Європи в усіх польських та українських містах, пройде багато циклічних ознайомчих заходів у ЗМІ.

Цей напрям діяльності центру передбачає також відповідальність за транспорт. У розпорядженні центру – кількасот легкових автомобілів, мікроавтобусів та автобусів для перевезення гостей, футбольних команд, тощо. На особливий акцент заслуговують аеропорти та залізничні вокзали. Там можна буде отримати необхідну інформацію, пов’язану з проживанням, стадіонами, транспортом тощо.

– Ви залучатимете волонтерів? – Роль та участь волонтерів, яких у польських містах має бути близько п’яти тисяч є надзвичайно важливою. Нашою метою є навчити їх працювати за відповідними напрямами, а також забезпечити їх усім необхідним для роботи.

– Ахтоопікуватиметьсяквиткаминаматчі? – Третій відділ, де працюватимуть відряджені з УЄФА фахівці. Вони займатимуться підготовкою бюджету, розповсюдженням та реалізацією квитків на матчі Євро-2012. Крім того, до їхніх завдань належатиме: навчання персоналу, обслуговування VIP-персон, забезпечення міст-учасників турніру плакатами та стендами з тематики Євро-2012. Вони відповідатимуть також за роботу центру надання телевізійного сигналу під час турніру.

– Чим займатиметься четвертий підрозділ центру? – Адміністративно-організаційний відділ є останнім, четвертим підрозділом центру «Євро-2012 Польща». До його функцій відноситься фінансове, кадрове, логістичне забезпечення діяльності всієї інституції, прес-служба, управління центром. До кінця 2009 року за всіма напрямами роботи центру плануємо працевлаштувати близько 25 осіб. А під час чемпіонату в «Євро-2012 Польща» працюватиме близько 200 осіб.

Я знаю, що відповідна робота триває і в Україні, де схожі функції виконуватиме мій колега, директор Центру «Євро-2012 Україна» Маркіян Лубківський.

Коротко підсумовуючи, хочу сказати, що центр «Євро-2012 Польща» відповідає за весь спектр спортивної частини підготовки до проведення чемпіонату. Звичайно, у цьому контексті ми співпрацюємо з містами, урядом Польщі, відповідальними органами і виконавчою структурою уряду – спілкою «PL.2012».

– Аякийбюджетцентру «Євро-2012 Польща?» – Бюджет інституції ще планується й визначиться рішенням найближчого виконкому УЄФА, що відбудеться 1-2 липня цього року. Однак хочу сказати, що він є цілком достатнім для підготовки заходів, які здійснюватиме УЄФА у Швейцарії, а також згідно з напрямами підготовки до турніру в Польщі та Україні. Кошти, які виділяються на організацію Євро-2012, поки що остаточно не затверджені, однак, можу навести приклад, що бюджет підготовки до Євро-2008, який проводився в дещо іншому форматі, становив близько 250 млн євро. Можна припустити, що на підготовку Євро-2012 рівень витрат буде схожим, при цьому враховуватимуться й наслідки фінансово-економічної кризи у світі.

– Якздійснюватиметьсякоординаціядіяльностіміжукраїнськимтапольськимцентрами? – Національні федерації футболу тісно співпрацюють між собою від самого початку. Розпочалося це весною 2003 року, коли під час мого візиту до Києва президент ФФУ Григорій Суркіс звернувся з пропозицією спільної організації турніру. Я завжди наголошував, що організація Євро-2012 є українською ініціативою. 28 вересня 2003 року відбулося спільне засідання керівництв ФФУ та PZPN у Львові, де ми затвердили рішення про координацію зусиль щодо підготовки спільної заявки на отримання права проводити чемпіонат. Перші кілька років фактично лише національні федерації футболу фінансували підготовку, а 18 квітня 2007 під час голосування в Кардіффі ми здобули велику перемогу.

Сьогодні між українською та польською сторонами існує чітка взаємодія, під час спільних зустрічей ми регулярно ділимося інформацією про підготовку до Євро-2012. Зокрема, 18-19 червня разом з Маркіяном Лубківським маємо дводенну зустріч з керівництвом УЄФА у Ньйоні, де детально обговорюватимемо принципи функціонування центрів. Тоді ми й визначимо, як здійснюватиметься двостороння співпраця між інституціями.

– Чи структури українського та польського центру є ідентичними? – Так. В УЄФА визначено структуру, вона має дзеркальне відображення. Крім того, у Ньйоні функціонує спеціальний департамент з питань підготовки до Євро-2012. На чолі цієї структури в УЄФА стоїть Мартін Каллен, який втретє поспіль курує підготовку футбольного дійства на європейському континенті. Це дуже компетентна і позитивно налаштована до Польщі та України людина, але насамперед це – фахівець, який знає все про організацію такого турніру.

– Як ви оцінюєте підготовку Польщі до Євро-2012? Що, на Вашу думку, є найбільшою проблемою країни сьогодні на шляху до чемпіонату? – Оцінюючи підготовку Польщі до Євро-2012, хочу використати риторику Мішеля Платіні, почуту під час візиту до країни у квітні цього року. Він сказав, що всі шість польських міст мають позитивні оцінки й загалом відповідають вимогам УЄФА. Після травневого рішення Виконкому УЄФА визначено чотири польські міста, які прийматимуть турнір: Варшаву, Гданськ, Познань та Вроцлав. Інші два міста /Краків і Хожув. – УКРІНФОРМ./, на жаль, не потрапили до цього переліку. Але у цих містах заплановані інвестиційні проекти реалізуватимуться й далі, а в чотирьох головних містах панує «новий дух» і початок безпосередньої співпраці з PZPN, тобто з центром «Євро-2012 Польща», щодо підготовки як інфраструктури країни, так і самого турніру зокрема.

Якщо говорити про труднощі з підготовкою до Євро-2012, то слід сказати, що Польщу теж зачепила економічна криза. Сьогодні уряд країни оголосив антикризову програму, і мусимо рахуватися з певними фінансовими обмеженнями. Ми з українцями звертаємо на це увагу наших партнерів з УЄФА, і вони розуміють ситуацію й реалістично її оцінюють. Однак, незважаючи на це, потрібно виконати роботу, щоб необхідна інфраструктура була створена до початку чемпіонату. До проблемних сторін підготовки Польщі до ЧЄ-2012 слід віднести стан доріг. З різних причин зменшиться кількість заздалегідь запланованих для будівництва автошляхів. Існує також певна проблема з будівництвом нових відрізків автомагістралей.

– Аяктриваєроботазодного, яквиявилося, знайважливішихпитань – підготовкоюготельноїбази, резервуваннямісць? – Сьогодні у Польщі досягнуто домовленості щодо резервування понад 50% місць у чотирьох містах. При цьому слід розуміти, що готелі – це бізнес, і, з одного боку, ми хочемо, щоб місць було якнайбільше за якомога нижчими цінами, а власники готелів, звичайно, навпаки – прагнуть заробити на цьому. Однак слід відзначити, що ранг і значення Євро-2012 є настільки високим, що, безумовно, сторони підуть на поступки, й ми матимемо необхідну кількість місць до початку Євро-2012.

Хочу наголосити, що в Польщі не потрібно будувати багато нових готелів. Фактично, ті готелі, що вже існують, і ті, які перебувають у стані будівництва, цілком задовольняють потреби УЄФА. Але необхідно пам’ятати про можливість затримок у будівництві, зважаючи на погодні й інші умови.

На мою думку, в країні немає значних проблем, і тут потрібно подякувати містам, які наполегливо працюють, міністерствам та польському парламенту. Уряд та міста-організатори в Польщі підписали з УЄФА 25 гарантійних угод, які стосуються різних напрямків підготовки до чемпіонату. Тому УЄФА впевнений, що підготовка триватиме без запізнень, у такому вигляді, як це передбачено в документах: в організаційній угоді, в угоді з власниками стадіонів, з містами-організаторами, угоді з аеропортами, а також з готелями. Всього маємо п’ять типів угод, які забезпечують інтереси УЄФА у справі організації Євро-2012.

– У Польщі дехто досить критично поставився до рішення УЄФА щодо проведення чемпіонату у форматі 4х4. Яка ваша думка з цього приводу? – Від самого початку маємо партнерські відносини з українськими колегами, і оскільки Євро-2012 – це українська ініціатива, ми погодилися на проведення 15 матчів у Польщі, а 16 – в Україні, у тому числі й фінального поєдинку в столиці країни. Ми домовилися також про чотири міста-організатори від кожної із сторін. Але це є наша внутрішня угода, а рішення про остаточний розподіл міст, на жаль, належить не нам, а УЄФА. Травневе рішення виконкому УЄФА є шансом показати, що всі чотири українські міста можуть прийняти найкращі футбольні команди Європейського континенту. Які є проблеми і що потрібно зробити, найкраще знають керуючі підготовкою на рівні уряду та федерації в Україні. Зі свого боку, я бажаю успіхів, і, думаю, буде найкраще, коли всі матчі чемпіонату відбудуться у восьми містах: чотирьох українських та чотирьох польських.