Турніри
Глобус
Введено нове правило для затримки м'яча воротарями
Міжнародна рада футболу (IFAB) ухвалила низку змін до правил гри у футбол, які набудуть чинності у сезоні-2025/26.
Микола СТЕПАНОВ
2025-03-02 10:17
Введено правило, згідно з яким голкіпери не мають право затримувати у себе м'яч більше 8 секунд. Якщо воротар утримуватиме м'яч більше 8 секунд, арбітр має призначити кутовий удар.
Однією з головних змін стала поправка до Правила 12.2 (Непрямий вільний удар). Після успішного тестування, яке показало позитивний ефект, IFAB одноголосно вирішила змінити покарання для воротарів, які занадто довго утримують м'яч. Відтепер, якщо воротар тримає м'яч понад 8 секунд (з візуальним відліком 5 секунд від арбітра), супернику буде призначено кутовий удар, а не непрямий вільний удар, як це передбачено зараз за перевищення 6 секунд.
Ці та перераховані нижчі зміни набудуть чинності 1 липня 2025 року, але змагання, які розпочинаються раніше, можуть впровадити їх достроково або відкласти до початку наступного сезону. Зокрема, нові правила діятимуть на Клубному чемпіонаті світу 2025, який стартує 14 червня.
Також оприлюднені деякі інші зміни до правил футболу, що були ухвалені на 139-му щорічному засіданні IFAB в Белфасті (Північна Ірландія), організованому Ірландською футбольною асоціацією.
Правило 3.10 (Капітан команди)
До Правил гри внесені рекомендації для змагань, в яких хочуть впровадити принцип, за яким лише капітан команди має право звертатися до арбітра в певних ситуаціях. Таку практику успішно випробували в кількох змаганнях минулого року. IFAB наголосила, що покращена комунікація між арбітрами та капітанами сприятиме більшій справедливості та взаємоповазі у грі.
Правило 8.2 (Спірний м'яч)
Якщо м'яч опинився за межами штрафного майданчика в момент зупинки гри, його передадуть команді, яка володіла м'ячем або могла його отримати (якщо це очевидно для арбітра). Якщо це незрозуміло, м'яч передається команді, гравець якої останнім його торкався.
Правило 9.2 (М'яч у грі)
Непрямий вільний удар без дисциплінарного покарання призначатиметься, якщо офіційна особа команди, запасний, замінений або вилучений гравець, а також гравець, який тимчасово залишив поле, торкнеться м'яча, коли той залишає межі поля, без наміру несправедливо вплинути на гру.
Протокол VAR
Тепер організатори змагання можуть дозволяти арбітру робити оголошення після перегляду VAR або довготривалої відеоперевірки.
Позиція асистентів арбітра при VAR
Оскільки VAR контролює рішення щодо голів та порушень воротарів, асистент арбітра повинен розташовуватися на лінії 11-метрової позначки, яка використовується як орієнтир для офсайду.
Також стало відомо про додаткові ініціативи IFAB та FIFA.
Випробування бодікамер для арбітрів
Після позитивного досвіду використання бодікамер у деяких матчах для навчальних цілей, IFAB підтримала ініціативу FIFA щодо тестування бодікамер у своїх змаганнях, зокрема на Клубному чемпіонаті світу. FIFA планує використовувати ці камери як частину трансляцій матчів.
Тести системи футбольної відеопідтримки (Football Video Support)
IFAB розглядає можливість застосування більш доступної відеосистеми з мінімальною кількістю камер. Її тестували у кількох змаганнях FIFA у 2024 році, і тепер випробування будуть розширені.
Офсайд-експерименти
IFAB планує додаткові тестування змін у трактуванні офсайду, щоб стимулювати атакувальний футбол і збільшити кількість гольових моментів. FIFA випробує ці зміни на кількох своїх турнірах.
Покращення поведінки гравців
Тривають тестування, спрямовані на покращення поведінки учасників, а також FIFA надала оновлення щодо кампанії з підвищення обізнаності про струс мозку: Suspect and Protect, яка наразі перейшла в наступний етап. До неї долучається все більше національних асоціацій FIFA, які беруть участь в інформаційних сесіях для підтримки впровадження кампанії на місцевому рівні.
Засідання IFAB очолила Ірландська футбольна асоціація. У ньому також взяли участь представники FIFA, Футбольної асоціації Англії (FA), Шотландської FA, Футбольної асоціації Уельсу та адміністрації IFAB.