ЛЄ, фінал. Аталанта – Байєр 3:0. Бергамо творить історію!

Три м'ячі Адемоли Лукмана нокаутували «Байєр» і принесли «Аталанті» її перший європейський трофей.

Олег МОРОЗОВ, «Футбольний клуб»

2024-05-23 00:05

Леверкузенці прибули до ірландської столиці в статусі фаворита фіналу Ліги Європи і головного хедлайнера майбутнього протистояння. Магія клубу, який не програв в жодному із 51 попереднього матчу сезону, природно привертала до себе левову долю уваги ЗМІ і нейтральних уболівальників.

Проте наставника «Аталанти» Джана П’єро Гасперіні такий стан речей цілком влаштовував. Він звик і вміє діяти із засідки. Саме так, віддаючи ініціативу супернику, але тримаючи його в постійній напрузі й не даючи йому вільно дихати, бергамці в поточному розіграші декласували «Ліверпуль», саме так взяли гору над чемпіоном Португалії «Спортингом».

В Дубліні гравці «Аталанти» спочатку також начебто демонстрували свою готовність діяти від оборони, начебто запрошували номінальних гостей атакувати, проте, відчувалося, що чорно-синя пружина може вистрілити в будь-який момент.

Утім, до гола у ворота Матея Коваржа призвів звичайний кутовий. Розрядити ситуацію німці не зуміли, Теут Коопмейнерс м’яч підібрав, класно знайшов у карному майданчику Давіде Дзаппакосту, той прострелив справа, а далі Адемола Лукман вилетів з-за спини Есек’єля Паласіоса і відкрив рахунок. Той самий Лукман, який за кілька секунд до цього і виконував корнер.

Успіх надихнув 26-річного нігерійця і незабаром він вдруге змусив замовкнути червоно-чорні сектори «Дублін-Арени». Банальні брак та необачність гравців «Байєра» призвели до прикрої втрати в центрі поля, однак попри те, що м’яч відскочив до Лукмана, ситуація ще не виглядала загрозливою. Напевне, так думав і Граніт Джака, але, спритний вінгер легко хитнув і залишив не при справах швейцарця, після чого метрів з 18 завдав ідеального удару в дальній нижній кут – 2:0!

Це вже була вагома заявка на перемогу. Тим більше за двадцять хвилин, що залишалися до перерви, «Байєр» так і не спромігся награти на якусь адекватну відповідь, змусивши Хабі Алонсо вдатися до радикального кроку. Другий тайм чемпіон Німеччини розпочав з Віктором Боніфасом у складі. Схоже, іспанський тренер не очікував, що до послуг найкращого бомбардира команди, який виконував роль певної секретної зброї, доведеться вдаватися так рано.

Однак цього вечора нігерійцю з «Байєра» було далеко до співвітчизника, що творив історію в «Аталанті». Боніфас, вступивши у гру, наче розчинився на полі, тоді як Лукман продовжував розривати лівий фланг і псувати життя своїм візаві.

Леверкузенці в поточному сезоні не раз і не два здійснювали фантастичні порятунки на останніх хвилинах, тож навіть і в таких ахових умовах вони не виглядали приреченими. Алонсо освіжав гру замінами, і, здавалося, продовжував вірити в щасливе для нього закінчення фіналу.

Однак 75-а хвилина, скоріше за все, змусила визнати очевидне і найзатятіших оптимістів з фармацевтичного табору. Отримавши передачу від Джанлуки Скамакки, Лукман створив ще один шедевр, розібравшись із Едмондом Тапсоба і вгативши м’яч у верхній кут!

Це був кінець. Кінець інтризі, кінець надіям прихильників німецької команди і кінець її диво-серії.  Яка, втім, попри, такий прикрий фінал не перестає бути унікальною. Як би там не було, «Байєр» провів історичну кампанію, вперше вигравши бундеслігу і ще зберігши можливість здобути національний кубок.

Ну а для «Аталанти» 66-річного Гасперіні дублінський розгром став кульмінацією величного сезону, який приніс синьо-чорним перший в їх історії європейський трофей.

АТАЛАНТА – БАЙЄР 3:0
Голи: Лукман (12, 26, 75).
Аталанта: Муссо, Джимшиті, Хін, Калашинац (Скальвіні, 46), Едерсон, Коопмейнерс, Дзаппакоста (Хатебур, 84), Руджері (Толой, 90+1), де Кетеларе (Пашалич, 57), Лукман, Скамакка (Туре, 84).
Байєр: Коварж, Станишич (Боніфас, 46), Та, Е.Тапсоба, Джака, Паласіос (Андріх, 68), Фрімпонг (Телла, 81), Інкап’є, Вірц (Шик, 81), Грімальдо (Гложек, 69), Адлі.
Попередження: Джамшиті (22), Скамакка (35), Коопмейнерс (70) – Вірц (35), Тапсоба (67), андріх (73).