ЛЧ, 1/8 фіналу. Арсенал – Порту 1:0 (заг. 1:1, пен. 4:2). Звіт

«Арсенал» вперше за 14 років вийшов до чвертьфіналу Ліги чемпіонів, здолавши «Порту» в серії пенальті.

2024-03-13 01:04

Виїзд до Португалії завершився несподіваною поразкою «Арсенала», хоча сама історія натякала на подібний результат – «каноніри» ніколи не перемагали на «Драгау». Втім, букмекери все одно вірили у прохід північних лондонців. Історія знову додала приводу для роздумів, адже всі три домашки проти «Порту» завершились тріумфом англійців.

Статистика – це, звісно, красиво, але в реальності «Арсенал» мав вирішити дуже серйозну проблему. Перша зустріч з «драконами», як і недавній поєдинок з «Брентфордом», виявив вразливість у боротьбі з компактними блоками. Підопічні Мікеля Артети створювали занадто мало, а команда Сержіу Консейсау тепер ще й мала перевагу в один гол.

На жаль, Зінченко знову залишили у запасі. Там же залишились і Жезус, Парті та Томіясу, хоча усі четверто відновились від травм – і усі, крім японця, вже встигли зіграти в АПЛ. Тренер «гармашів» на питання щодо Зінченка дав зрозуміти, що поява українця залежатиме від ходу матчу-відповіді.

У виїзній зустрічі північні лондонці мали великі проблеми з просуванням м'яча. Команда Мікеля Артети мала дуже багато U-подібного володіння й дуже рідко заходила у штрафний, а моментів з гри не виникало взагалі. Була надія, що Мікель Артета виправить цю ситуацію.

Дійсно, стало трішки краще. Входжень у штрафний вже було 16, а не 11. Момітнішою стала гра на правому фланзі, та й гострі епізоди біля воріт Дієго Кошти виникали. Зокрема, вже на 14-й хвилині Сака прорвався до правого краю карного майданчика й пробив з рикошетом від захисника – удар виглядав незграбно, але кіпер парирував непереконливо.

Подальший розіграш кутового завершився комбінацією з ударом Едегора. Мартін стріляв метрів з 18 під ближню стійку, поціливши у зовнішній бік сітки. Було ще кілька непоганих атак, але ці моменти стали останніми до 41-ї хвилини.

«Порту» в цілому захищався дуже впевнено, а особливо впевнено закривав Едегора. Мартін за весь перший тайм виконав тільки 6 передач.

Що найбільш прикро для лондонців, гості ще й гостро відповідали контратаками. Португальці організували дві непоганих можливості відкрити рахунок. Так, на 16-й хвилині Еванілсон зачепився за м'яч на лінії півікола й бахнув звідти у дальній нижній – трохи неточно!

На 22-й же він прийняв простріл та бахнув з меж карного майданчика під праву стійку, однак Райя врятував «Арсенал»!

В цілому, перший тайм пройшов за планом «Порту». «Каноніри» мучились із середнім блоком. Їм бракувало динаміки та варіативності в атаці. До 41-ї хвилини підопічні Мікеля Артети мали всього 7 ударів сумарною гостротою в 0,31 xG.

Тим більше неочікуваним став гол «Арсенала» – Едегор протягнув м'яч у зону перед лівою частиною штрафного, а Троссар в цей час зміщувався на фланг, розтягуючи оборону Порту. Зрештою, сформувався розрив, у який Мартін одразу ж віддав передачу. Троссар моментально зробив ривок, втік від захисника й переграв Дієго Кошту. 1:0!

Перший тайм завершився за мінімальної переваги «канонірів». Очікувалось, що після такої невиразної гри на полі з'явиться Зінченко – однією з причин млявості лондонців у першій зустрічі з Порту називалася саме відсутність українця. Втім, Мікель Артета вирішив розпочати другий тайм без замін (як і Сержіу Консейсау).

І дарма. Якщо до перерви виникали хоча б моменти, то по перерві не було чого згадати аж до 70-й хвилині, коли Едегор забив у порожні ворота. Перед цим Гаверц отримав закидання з глибини й обікрав Пепе, після чого зітнкувся з ним та голкіпером – Мартін же зіграв на підбирання. Арбітр вирішив, що Кай фолив, тож гол не зарахували.

У пінвічних лондонців завирували емоції (Мікель Артета навіть отримав жовту картку), втративши концентрацію. Майже одразу «Порту» міг покарати. Гонсалвеш на 70-й хвилині однією передачею відрізав сім футболістів «Арсенала», організувавши вихід 3-в-3 – Франсішку Консейсау завершив його ударом метрів з 22. Райя врятував «гармашів»!

На 77-й «дракони» ще й вибігли 4-в-4, однак цього разу м'яч було втрачено Еванілсоном на лінії штрафного. Тим часом, на табло майоріли 1:1, а це означало овертайм. Мікель Артета вирішив не чекати, випустивши на 83-й хвилині Жезуса – замість Жоржінью.

Майже одразу цей хід міг зіграти. Сака й Едегор намались щось вигадати на правому краю штрафного, втратили м'яч, а далі сталася серія відскоків – Жезусу пощастило підхопити останній на куті воротарського. Перед Габріелем залишався тільки Дієго Кошта, однак прошити голкіпера нападнику не вдалося.

На 85-й же хвилині Сака прийняв пас від Едегора, переграв захисника на правому краю штрафного та потужно зарядив по воротах. Дієго Кошта знову врятував! Едегор підхопив м'яч на лінії півкола й одразу ж спробував добити, однак м'яч пройшов повз ворота.

Крім того, північні лодонці заробляли кутові («Порту» не заробив жодного за 90+ хвилин), а у компенсований час в штрафному падав Едегор (без пенальті). «Драконам» стало непереливки – поява Хорхе Санчеса в захисті та Мехді Таремі в атаці не допомагала. Вже на 5-й компенсованій зламався Варела, якого довелося винести на ношах.

Свисток Клемана Тюрпена відправив команди в готуватись до екстра-таймів. Не можна сказати, що «Арсенал» і «Порту» не бажали уникнути серії пенальті, однак цікавих епізодів на полі майже не виникало. Перший із них стався аж на 103-й хвилині – Кай після прийому м'яча влетів за інерцією у Сержіу Консейсау, а потім ще й відштовхнув його.

Другий і останній стався вже у другому овері й міг завершитись взяттям воріт. Північні лондонці розіграли комбінацію за участі Едегора, Сака й свіжого Нкетії. Букайо пробивав з правого краю штрафного, однак удар накрили в останню мить.

Варто відзначити і вихід Зінченка на останню 15-хвилинку. На жаль, українець допустив кілька помилок в центрі поля, ледь не нарвавшись на жовту картку. Вони дуже запам'ятались, однак було б несправедливо говорити тільки про недоліки. Декілька разів наш земляк відоборонявся надійно.

Українець мав 1 успішне перехоплення, 1 єдиноборство (програшне), 3 втрати володіння при 23 дотиках і 16 точних пасів з 18-ти (1 з просуванням). Допомогти «канонірам» завершити справу в овертаймі Сашкові не вдалося, тож усе мала вирішити серія пенальті.

Із першої трійки господарів відзначились Едегор, Гаверц і Сака. У Порту забили Пепе й Груїч, але Венделл поцілив у стійку! Потім точний удар виконав Райс, а от постріл Галену потягнув Райя – таким чином, «Арсенал» вийшов до чвертьфіналу Ліги чемпіонів 2023/24! Вперше за 14 років.

АРСЕНАЛ – ПОРТУ – 1:0 (заг. 1:1, пен. 4:2)
Троссар (41).
Серія пенальті: 1:0 Едегор, 1:1 Пепе Акіно, 2:1 Гаверц, 2:1 Вендел (стійка), 3:1 Сака, 3:2 Груїч, 4:2 Райс, 4:2 Галено (воротар).
Арсенал: Райя, Уайт, Саліба, Габріел, Ківіор (Зінченко, 106), Едегор, Райс, Жоржиньо (Жезус, 83), Сака, Гаверц, Троссар (Нкетіа, 106).
Порту: Кошта, Маріу (Санчес, 85), Пепе, Отавіо, Венделл, Ніко (Еустакіо, 101), Варела (Груїч, 90+7), Консейсау (Боржес, 101), Пепе Акіно, Галено, Еванілсон (Таремі, 86).
Попередження: Саліба (39), Гаверц (116) – Пепе (73).