Моніторинг
Полеміка
Чи заслуговує Польща на Євро-2012?
Огляд польської преси Польські ЗМІ (з 1 по 9 серпня 2007 року) піднімають чергову хвилю репортажів, пов’язаних із підготовкою до Євро-2012. Загострення інтересу викликане заявами новопризначеної Міністра спорту РП та відповідальної за підготовку до фіналу Ельжбєти Якуб’як, яка, зокрема, оголосила про скасування тендеру на будівництво Національного стадіону у столиці Польщі.
2007-08-13 10:18
08.08.2007. «Пшеґльонд» критикує перші кроки Якуб’як, яка почала роботу зі зміни команди, причому, як зазначає автор матеріалу, призначає людей, далеких від спорту. Зокрема, йдеться про призначення Міхала Боровського, колишнього головного архітектора Варшави, який «замість вирішувати проблеми, розмножував їх», а тепер навіть не має концепції будівництва чи реконструкції Стадіону Десятиріччя у столиці. Констатується, що Євро-2012 може стати великою катастрофою Польщі.
«Газета Виборча» в електронному варіанті подала статтю Томаша Ахрема, економіста, члена Консорціуму метрополії Познань, редакції місячника «Метрополія» та редактора metropoliapoznan.org «Євро-2012 не допоможе ні економіці, ні дорогам». Автор зазначає, що після оголошення перемоги в тендері, у Польщі не було проведено ґрунтовних розрахунків потрібних на проведення чемпіонату коштів та ймовірних прибутків. Т.Ахрем також висвітлює десять міфів, пов’язаних із організацією чемпіонату з футболу у 2012 році.
Це, зокрема:
1 – Економічне зростання.
2 – Тисячі нових робочих місць.
3 – Дороги і летовища будуть збудовані швидше і дешевше.
4 – Додаткові фонди з ЄС та УЄФА.
5 – Вигоду отримає PZPN (Польська футбольна федерація) та польський футбол.
6 – Потрібні нові стадіони.
7 – Мегапромоція Польщі.
8 – Промоція міст-господарів Євро-2012 .
9 – Великі заробітки на туризмі.
10 – Заробить телекомунікація та реклама.
До розвінчування кожного з міфів автор додає аргументи, використовуючи європейську статистику та досвід попередніх господарів чемпіонату. У висновку цитує працівників Інституту глобалізації, які стверджують, що найбільші прибутки від організації чемпіонату отримають політики, урядовці та діячі, що вже сьогодні підтверджує затримання деяких із них за підозрою у хабарництві.
«Газета Виборча» 7 серпня значне місце, в тому числі, на першій сторінці, присвятила зазначеній темі у статті «Винятковий стан 2012». У матеріалі власних кореспондентів газети вказується на те, що проведення чемпіонату – під загрозою. Варшава і Ґданськ не встигнуть вчасно збудувати стадіонів, а без спеціального закону про Євро-2012 Польща не встигне провести відповідної підготовки.
Президент PZPN застерігає, що УЄФА може відібрати у Польщі право на проведення чемпіонату. М.Боровський зазначив, що Управління публічних замовлень повинно вже зараз зняти перешкоди організаторам, зокрема, не заперечувати здійсненню інвестицій без тендерів. «Якщо не погодяться, треба писати до Прем’єр-міністра, щоб відмінив Євро-2012 », – додав М.Боровський.
Голова Управління публічних замовлень Томаш Чайківський відповідає, що таке нововведення мало змінить, оскільки основну частину часу займає підготовка документації, а не власне тендер, і додає, що сьогодні потрібно більше конкретних справ, а не полеміки. На сьогодні ще немає чіткого уявлення, де буде розміщений Національний стадіон, будівництво якого повинно розпочатися навесні 2009 року. Уряд планує прийняти два спеціальних закони про Євро-2012 .
Перший має стосуватися створення великого товариства, до якого входитиме близько 1000 спеціалістів, які займатимуться усіма аспектами підготовки. Другий закон дозволить оминути процес тендерів. М.Боровський зазначає, що Сейм повинен негайно прийняти згадані закони, інакше можна не встигнути з підготовкою. Передбачається, що підготовку встигнуть завершити Познань і Вроцлав, де роботи розпочалися завчасно.
Газета подала оцінку заяви Е.Якуб’як анонімним працівником PZPN, який вказав на негатив, а саме, що у світ пішов сигнал про затримку вже на старті. М.Лісткєвіч турбується з приводу змарнованих чотирьох місяців.
Газета подала об’ємне інтерв’ю з Міхалом Боровським, у якому він зазначає, що Оргкомітет із підготовки до Євро-2012 на чолі з Прем’єр-міністром РП, – це почесний орган, а дієвим органом стане товариство Національний центр спорту, яке організує М.Боровський. За його інформацією, товариство почне діяти через два місяці. Поки що опрацьовується закон, без якого підготовка не може бути ефективною. Ключовим стане інтерпретація закону про публічні замовлення. М.Боровський оцінює можливість закінчення будівництва Національного стадіону до літа 2011 р., якщо через місяць буде готовий проект. В інтерв’ю М.Боровський оголосив винятковий стан Євро-2012 .
Газета подала коментар ситуації власним кореспондентом Р.Імєльським, який зазначив, що прохання про відтермінування закінчення будівельних робіт, з яким повинна звернутися Е.Якуб’як до УЄФА,– це яскрава поразка на старті. Ідея прийняття спеціальних законів оцінюється позитивно, але зазначається, що вона є запізнілою у зв’язку з парламентськими канікулами. Тепер уряд повинен зробити все, щоби закон був прийнятий блискавично, а також має переконати всіх, що організація Євро-2012 – справа загальнонаціональна, позапартійна і професійна. «Якщо влада цього не зробить, треба буде оголосити відмову від Євро. Цього ще ніколи не було, але нам може вдатися»,– зазначив Р.Імєльський.
«Дзєннік» подав великий матеріал, в тому числі, на першій сторінці, «Закон повинен врятувати Євро-2012 », в якому зазначається, що на прес-конференції 07.08.07 Е.Якуб’як оголосила про новий початок підготовки до Євро-2012 і зазначила, що першою перешкодою на цьому шляху є невідповідне законодавство, яке треба негайно змінити. Повідомила також про наміри вести переговори з УЄФА щодо термінів виконання робіт. Подала план дій та список відповідальних осіб. Зазначила, що найбільшу стурбованість організаторів викликають роботи у Варшаві, які, за найоптимістичнішими прогнозами, можуть початися лише навесні 2009 року. Е.Якуб’як підкреслила, що відкликання конкурсу на проект Національного стадіону дозволить оминути довгу тендерну процедуру і замінити її іншою, значно простішою. Міністр підкреслила, що подібні проблеми мали попередні організатори чемпіонатів, однак, їх вдалося подолати.
Газета подала коментар д-ра Анджея Маліновського, Президента Конфедерації польських працедавців та співзасновника Коаліції польсько-українських працедавців для Євро-2012 . Він, зокрема, зазначив, що нововведення Е.Якуб’як свідчать про те, що протягом часу, що минув, нічого не зроблено і все починається спочатку. Для працедавців дуже важливим є оголошення про намір прийняття нового закону. Необхідно провести багато розрахунків та експертиз, потребує чіткості процедура відчуження. На сьогоднішній день усе, зазначене вище, зв’язує руки виконавцям робіт. Крім того, дуже гостро стоїть проблема браку робочої сили.
08.08. 2007. «Жечпосполіта» продовжує тему перших кроків новопризначеної Міністра спорту РП Ельжбєти Якуб’як, яка одночасно є відповідальною за організацію чемпіонату з футболу Євро-2012 . Газета подає оцінки експертів, які вважають, що плани міністерства можуть закінчитися так само, як план будівництва об’їзної дороги через заповідну долину річки Роспуди (Єврокомісія опротестувала у Європейському Суді наміри польського уряду розпочати будівництво з метою збереження заповідної території). Як доказ експерти подають інформацію, що ЄС буде проти відміни тендерів і тому втрутиться в хід робіт. Також закон, який запроваджував би спрощені тендерні процедури, на думку експертів, не буде схвально оцінений ЄС.
У замітці «Параграф 2012, або Польща в європастці» йдеться про те, що членство Польщі в ЄС допомогло Україні та Польщі виграти конкурс на право проведення чемпіонату, і саме це членство може стати причиною поразки. Автор матеріалу зазначає, що у такій самій пастці знаходяться всі країни-члени ЄС, і в майбутньому несвідомо використовувана тактика послаблення внутрієвропейської конкуренції може призвести до стратегічного зниження зовнішньої конкурентоспроможності всіх країн-членів ЄС.
Газета подала також думку експерта Інституту публічних замовлень Ґжеґожа Віціка щодо тез, висловлених в інтерв’ю 07.08.07 для «Газети Виборчої» координатором будівництва стадіонів для Євро-2012 Міхалом Боровським. Ґ.Віцік стверджує, що можливість надання замовлень без процедури тендеру передбачена в Європі виключно для виняткових ситуацій, таких, як катастрофи. «Виглядає на те, що Євро-2012 є для Польщі власне такою катастрофою», однак цей аргумент не переконає Єврокомісію,– вважає експерт. Він наголошує, що час ще є, але, якщо не почати активної роботи негайно, то за 2-3 роки складно буде пояснити Єврокомісії відсутність вини з боку Польщі.
09.08. 2007. «Дзєннік» опублікував інтерв’ю з Ельжбєтою Якуб’як, у якому Міністр спорту РП та відповідальна за організацію Євро-2012 відповідає на питання польської преси, які піднімалися після її прес-конференції. Міністр запевняє, що Польща встигне провести всі необхідні підготовчі роботи, зазначає, що приплив іноземних уболівальників та туристів до Польщі у ході чемпіонату не становитиме проблеми, оскільки країна має досвід організації візитів Папи Римського, в ході яких відбувалися Літургії за участі 2 млн. осіб і додає, що на своїй посаді зробить все можливе, щоб нова людина, яка, ймовірно, прийде на її посаду після дострокових виборів, лише продовжила започатковану роботу.