Моніторинг

ТВ-Програма

Пул або пропаганда. Телеканали «Футбол» мають обрати самі

Ігор Бойко не розуміє, про який єдиний пул мріють телеканали «Футбол», якщо своїми діями його лише унеможливлюють.

Ігор БОЙКО

2018-05-04 15:32

Багато є таких, хто не дивиться телевізійні новини, цілодобові студії на різноманітних телеканалах та передачі, які мають розповідати про жахливе життя простих людей. Телебаченню навіть не потрібно навмисно займатись гебельсовщиною, воно й так створює якусь свою реальність, яка зазвичай дуже відрізняється від тієї, в якій живуть ті, у кого немає телевізора.

Було б дивно, якби спортивне телебачення в Україні жило за якимись своїми законами. Звичайно, група каналів Футбол може скільки завгодно відмовлятись від своєї суті, але найперше їх завдання – пропагандистські. Вони також створюють свою реальність, й своєю розвиненою мережею створюють свою альтернативну реальність.

В одній із серій Сімпсонів закрили телебачення, але Клоуну Красті вдалось вийти в ефір через якусь давню систему. Він залишився один, без конкуренції та вигукнув: «Можу уявити, які в мене будуть рейтинги!» Приблизно такі ж рейтинги у телеканалів Футбол серед любителів футболу – їм просто нікуди йти та нічого дивитись.

Наступний крок по розповсюдженню своєї мережі робиться за рахунок свого власного контенту. У Футболів його повно, інтерв’ю, репортажі та багато ексклюзивів. Популярні сайти зараз працюють за схемою «давати все, що може сподобатись любителю футболу», проте усі вони орієнтовані на новини, практично не дають ніяких пояснень тим чи іншим ситуаціям. І це допомагає ще краще створювати мережу.

Сайти беруть новини з випусків каналів та ставлять собі. П’ять різних коментарів щодо однієї теми і все – стрічка заповнена. А читач бачить велику кількість новин й підсвідомо починає розуміти, що це, мабуть, щось важливе, якщо про нього так багато пишуть та говорять.

Так вийшло в історії з телевізійним пулом. За ці декілька років постійних розмов про це уже жодне інтерв’ю, жоден матеріал про майбутнє українського футболу не оминає цієї теми. Вона стала важливою та серйозною, а попередній президент УПЛ Володимир Генінсон навіть сказав, що пішов зі своєї посади через те, що не зумів домовитись про цей пул.

Але кому він потрібен в першу чергу? Телебаченню. Припустимо, клуби сьогодні погодяться на цей пул, хто з легкістю виграє права на показ усіх ігор? ТК Футбол. Бо конкуренції немає. Стривайте, пул же потрібен клубам, аби заробляти гроші? Звичайно. Цікаве інше запитання: вони самі про це здогадались, порахували та вивчили досвід інших країн (тільки не треба говорити про АПЛ чи Прімеру, а чемпіонати Польщі, Румунії чи ось Швейцарії, де працював раніше теперішній президент УПЛ Томас Грімм) чи їм просто хтось про це нав’язливо розповів?

Як тільки розпочинаються якісь нові розмови про необхідність пулу, от як зараз після обрання нового президента ліги, ТК Футбол сам знищує основи цього процесу.

Розпочинаючи від неділі і передачі «Великий футбол», ледь не кожного дня на каналах виходять сюжети та коментарі, які орієнтовані проти Зорі. Проти Зорі часто вилучають гравців. Зоря часто б’є пенальті. Володимира Адамюка не треба було вилучати. Олександра Сватка треба було вилучити, або хоча б тепер покарати. Абсолютно незаангажовані експерти надають свої коментарі, а також запитують думку тих, хто вже раніше на інших ресурсах говорив про помилковість рішення арбітра щодо вилучення в грі Зоря – Верес.


Останній сюжет у Великому футболі проти Зорі

Протягом цих кількох днів були розмови з абсолютно різними людьми. Вони зазвичай не дивляться таке, але за якихось обставин потрапили на це, наприклад, в перерві матчу Ліги чемпіонів. Лейтмотив усіх цих розмов був однаковим: що ж там таке страшне сталось, що цьому приділяють стільки уваги?

Нехай, щось зловмисне в пенальті/вилученнях Зорі може й бути, можна припускати все що завгодно. Журналісти навіть доказів не повинні пред’являти. Проте переходити на теорію «совпадєніє-нє-думаю» – це важлива цеглина пропагандистської творчості. Особливо, коли прикладом є тільки дуже спірна червона картка в грі з Вересом. А що всі інші вилучення були такими ж?

Природно, що Юрій Вернидуб відразу ж заборонив спілкуватись своїм гравцям з журналістам. Це стосується не тільки Футболів, але й усіх окрім телетрансляторів 2+2, які платять за це гроші. Природно, що Зоря ні за яких умов не передасть права на показ своїх домашніх ігор в єдиний пул, який дістанеться Футболам.

Те ж саме стосується і Динамо. Ігор Суркіс, до речі, так і говорив після скандалу з ТК Футбол десь на старті сезону – він своїх прав не віддасть. От виходить, що усі так матеріали віддаляють створення такого важливого, як люблять розповідати, єдиного телевізійного пулу. От і тепер можна подумати, що для кого важливіше.

Правди не існує. З цим треба змиритись. Об’єктивності не існує. Це треба прийняти. А пропаганда є, без неї нікуди. На жаль.

sportarena.com