Єврo-2012

Міста

Киев - здесь засияет Божья благодать

Мозаика любого спортивного форума составляется не только из информации об очках, голах и секундах, но и из впечатлений об атмосфере, которая в ней проходит действо. Приезжий болельщик по обыкновению не ограничивается одним лишь стадионом, стараясь составить собственную картину об истории и культуру страны-хозяйки соревнований, ее традиции и обычае. Украине с Польшей есть, что предложить привередливому гостю.

ffu.org.ua

2007-04-14 12:00

Ми презентуємо міста-претенденти на проведення Євро-2012 з позицій їхньої туристичної привабливості.

Натхнення для митців Немає на світі міста гарнішого, ніж Київ. Так сказав про нашу столицю Михайло Булгаков. Їй присвячені сотні літературних, драматичних і музичних творів, багато великих людей шукали тут насолоду для очей і душі. Захоплені висловлювання про Київ знаходимо у Шевченка й Драгоманова, Нечуя-Левицького й Марка Вовчка, Гоголя й Лєскова, Ахматової й Пастернака. Тут черпали натхнення Ломоносов і Пушкін, Врубель, Глінка та інші митці.

Позитивна енергетика Доведено наукою, що київський рельєф насичений схованими біостимулюючими зонами. Ось вам і матеріальне обґрунтування легенди, згідно з якою апостол Андрій Первозванний, опинившись на зорі століть на дніпровських кручах, сказав своїм учням: «Бачите гори ці? Засяє на них благодать Божа!» Позитивною енергетикою заряджені практично всі місця зведення храмів і церков – обов’язкові пункти зупинки будь-якої екскурсії. Так що, окрім нових вражень, туристи зможуть поповнити тут запас сил.

Софія Київська Центральна частина Києва, заснованого в ІХ столітті, має статус історичної спадщини ЮНЕСКО. Серце міста – Софійський собор, зведення якого пов’язують із ім’ям Ярослава Мудрого, котрий володарював на Київській Русі в першій половині XІ століття. Софія була місцем коронації й поховання київських князів, тут знайшли останній притулок сам Ярослав, його син Всеволод і онуки – Ростислав Всеволодович і Володимир Мономах. Дзвіниця собору, монументальна й легка, унікальна за оздобленню й розписами, є однією з візитних карток міста.

Пам’ятка братерства Навпроти Софії виблискує куполами Михайлівський Золотоверхий монастир. Зведений майже тисячу років тому, в 1935-му він був зруйнований більшовиками й відбудований зовсім недавно. Засновники храму – брати Петро-Ярополк і Михайло-Святополк, діти київського князя Ізяслава Ярославовича. А у відновленні взяли діяльну участь два українських богатирі – брати-боксери Клички.

Під десницею Богоматері Любителі давнини не пройдуть повз ще один символ Києва – Золоті ворота, що в XІ столітті служили бастіоном на в’їзді в князівську столицю. Неподалік розташувався Володимирський собор. Побудований до 900-ліття Хрещення Русі, він дожив до наших днів лише завдяки тому, що на зорі радянської влади був «перепрофільований» в... Антирелігійний музей. Розписові храму віддав більше десяти років життя геніальний російський художник Віктор Васнєцов. Його «Богоматір з Дитям» вважається однією з вершин православного іконопису.

Застигла казка Одне з благословенних місць столиці – Києво-Печерська лавра – найбільший і найстарший монастир на території України. Заснований в XІ столітті, він забудовувався протягом наступних дев’яти сторіч, сьогодні вражаючи розмаїттям храмів і церков. «Начебто казка, кимось мудрим розказана, застигла там, за рікою», – сказав про монастир Максим Горький. Над архітектурним ансамблем лаври здіймається 74-метрова дзвіниця, яка до кінця 1970-х безроздільно панувала в рельєфі Києва. Потім у неї з’явилася суперниця – символ тоталітарного монументалізму Мати-Батьківщина.

Ленін у спідниці 102-метрова фігура зі щитом і мечем у руках є найвищою скульптурою країни й входить до четвірки аналогічних пам’ятників планети. Спочатку її планували вкрити золотом, але від цієї ідеї відмовилися, відступивши перед аргументами батьків церкви. З аналогічних причин на кілька метрів укоротили меч – щоб не здіймався вище лаврського хреста. Із «Залізною леді», яка здатна витримати 9-бальний землетрус, пов’язана одна футбольна байка. Якось команда «Бордо» прямувала через Київ на зустріч Кубка чемпіонів з дніпропетровським «Дніпром». Коли автобус, що віз гравців із Борисполя, виїхав на дніпровський міст, знаменитий півзахисник Ален Жиресс, вгледівши на пагорбі величезний пам’ятник, сказав: «Я знаю, хто це. Це – Ленін!»

Чотири Іллічі Вождь світового пролетаріату ніколи не навідувався до Києва. Зате центральна вулиця міста – Хрещатик – була унікальна тим, що на ній стояли цілих чотири Леніни. Гранітний, навпроти Бессарабки, дотепер служить місцем збору комуністичних активістів. Двох – із нинішнього Українського будинку та Майдану Незалежності – прибрали. Четвертий Ілліч захований під землею, на станції метро «Театральна» (колишня «Ленінська»).

Від революцій до трансляцій Хрещатик і Майдан, без сумніву, перетворяться на серце футбольного форуму, якщо нам і Польщі буде доручено провести фінал Євро-2012. Тут уміють організовувати дозвілля – революція це, пісенний фестиваль, народне гуляння чи масовий перегляд спортивної трансляції. Під рукою й сувеніри, у тому числі – футбольні. У торговців біля Поштамту ніколи не закінчуються майки «Динамо» і збірної України, шалики найсильніших вітчизняних клубів, кепки, брелоки й інший дріб’язок. Не проблема відшукати й етнографічно-краєзнавчу продукцію – тарілки, чашки, вироби з дерева й т.ін.

Монмартр у мініатюрі Не влаштовує асортимент Майдану – можна скерувати свій шлях до Андріївського узвозу, на цей київський Монмартр, вулицю-музей, де панує атмосфера стародавності і ярмарковий дух. Тут можна придбати якщо не все, то дуже багато чого, від біжутерії ручної роботи – до нумізматичних раритетів, від полотен сучасних художників – до... знов-таки футбольної атрибутики. І сувенір на пам’ять, і прекрасні види, і центр міста з розмаїттям туристичних стежок і визначних пам’яток.

«Динамо» та інші На професіональному футбольному рівні честь столиці захищають чотири клуби: у вищій лізі – «Динамо» та «Арсенал», у першій – «Оболонь» та ЦСКА.

ffu.org.ua