Моніторинг

Аналітика

Огляд ЗМІ. Упіймати свого птаха

Чергові єврокубкові матчі українських повпредів, що позначили звітний футбольний тиждень, на жаль, не принесли позитивних емоцій...

Орест ЛЕЛЕКА, «ПРЕСИНГ»

2023-08-14 21:00

Утім, якщо «Динамо» має всі підстави сподіватися на сприятливий підсумковий результат протистояння з грецьким «Арісом», то «Дніпру-1» у дуелі з чеською «Славією» залишається сподіватися хіба що на диво.

«ЯКЩО ВАМ ВІДРІЖУТЬ РУКУ...»

Дніпряни, невдало дебютувавши в розіграші Ліги чемпіонів, перемістилися до кваліфікації Ліги Європи, натрапивши на суперника, котрий навряд чи поступається попередньому опоненту команди Олександра Кучера – грецькому «Панатінаїкосу». До того ж сам «Дніпро-1» напередодні візиту до Праги залишився без двох лідерів: форварда Довбика продано за 6 млн. євро до іспанської «Жирони», а майстер креативу хавбек Пихальонок занедужав і не потрапив до стартового складу.

«Перехід Довбика до «Жирони»? Якщо вам відріжуть руку, це відобразиться на вашому здоров’ї та силі? Відповідь очевидна, – дав свою оцінку трансферу нападника відомий менеджер і експерт В’ячеслав Заховайло (ukrfootball.ua, 9.08.23).Втрата Довбика для «Дніпра-1» – як ампутація руки для здорової людини. Величезна проблема для Олександра Кучера. Знайти гідну заміну цьому гравцю буде максимально складно».

Були питання щодо кондицій іще кількох провідних гравців колективу. Вже на старті гри, на 11-й хвилині, травмувавшись на жахливому газоні, залишив поле Третяков. Напевно, навіть за таких кадрових пертурбацій отримати в свої ворота від «Славії» три «сухі» м’ячі – то занадто жорстко. Втім, рахунок, як кажуть – по грі.

На тлі мотивованої за рідних трибун празької команди, що діяла злагоджено й організовано, «Дніпро-1» мав справді блідий вигляд. За словами О.Кучера, його підопічні не виконали геть нічого з того, що тренер і гравці планували на поєдинок. Наставник припустив, що далися взнаки важкий переїзд і наслідки отруєння в Афінах, перед зустріччю з «Панатінаїкосом».

«Чомусь хлопці злякалися, почали просто бити вперед і дарувати м’яч супернику, через це ми пропустили швидкий перший гол. Якась метушня була у перші хвилини й дуже багато помилок», – цитує післяматчеву пресконференцію Кучера сайт footboom1.com (10.08.23).

На думку оглядача порталу «Футбол 24» Михайла Юхименка, перший тайм для віце-чемпіона України став найгіршим у сезоні, фактично визначивши долю матчу.

«Про футбол дніпровців до перерви немає чого сказати. Його просто не було, – виносить автор свій вирок. – Майже всі передачі від центрбеків пішли в «молоко», а дотиків до м’яча у штрафному «Славії» взагалі не було. Та і не тільки дотиків – у першому таймі «Дніпро-1» програв 0:6 за ударами (0:3 у площину) й 0:5 за кутовими. Ймовірно, чехи переїхали українців і в єдиноборствах (і точно – у високих поверненнях м’яча). В обороні було не менш складно...» (football24.ua, 10.08.23).

Журналіст звертає увагу на старі помилки дніпрян в обороні, що їх команда вперто не хоче виправляти й ось уже в третьому поспіль поєдинку на євроарені пропускає швидкий гол. Подібні м’ячі після флангових прострілів траплялися й в обох зустрічах із греками. Й це при тому, що в захисти Кучер має виконавців національної збірної, за якими, як стверджують ЗМІ, полюють клуби з серйозних європейських ліг.

Ситуацію на полі не змінили ані вилучення гравця «Славії», ані поява Пихальонка. Не виправдав сподівань і новачок «Дніпра-1», якого придбали на заміну Довбику.

«Нова «десятка» Олександр Філіппов був далеким від ідеальної форми. Після «Сент-Трюйдена» та оренди в латвійському «РФШ», очевидно, буде важко грати на високому рівні, який форвард показував раніше у «Десні», – припускає Любомир Сірський (ua-football.com, 10.08.23).

Проте, не відсутність Довбика стала ключовою в поразці, а оборона, вважає анонімний аналітик з footboom1.com.

«Саме дії в захисти призвели до катастрофи, яку всі побачили на табло, – пише ресурс (10.08.23).У чехів була повна перевага. При тому кидалося в очі, що команда грає із запасом. Ніхто максимальні оберти ще не вмикав... У підсумку маємо жахливий результат при жахливій грі. Це був той вечір, коли зовсім нічого не працювало. Навіть якби Довбик був на полі, перспективи були б мінімальні».

Створивши єдиний більш-менш гострий момент, але не реалізувавши його й втративши нагоду скоротити рахунок, гості вже в більшості примудрилися пропустити втретє й поставили під сумнів свої подальші перспективи в Лізі Європи. Тепер, вочевидь, «Дніпру-1» належить перебазуватися в Лігу конференцій, де на шляху до групового турніру також іще треба буде пройти один відбірний бар’єр.

ГРЕЦЬКИЙ ГОРІШОК ДЛЯ «ДИНАМО»

У третьому за рангом континентальному турнірі дебютувало й «Динамо». За великим рахунком, куди більш справедливим підсумком зустрічі киян у Салоніках із місцевим «Арісом» стала б нічия. Проте господарі таки вирвали мінімальну перемогу, забивши єдиний м’яч з 11-метрового. Натомість у їхні ворота рефері пенальті не призначив, хоча всі підстави для цього були, коли наприкінці першого тайму, за нульового результату, сфолили на Буяльському.

«Арбітр мав повне право призначити 11-метровий, – розбирає епізод колишній рефері ФІФА. – Захисник господарів штовхнув динамівця у штрафному майданчику, коли той рвався до воріт. До речі, у цьому епізоді рефері був явно не послідовний. Якщо вже не призначив пенальті, то повинен був показати Буяльському жовту картку за симуляцію. Цього не сталося.

Звичайно, якби на матчі в Салоніках працювала система VAR, то в арбітра була б можливість виправити свою помилку, і тоді справедливість би перемогла», – цитують Ступара Sport.ua, ua-football.com і dynamo.kiev.ua (11.08.23).

Вояж до узбережжя Егейського моря в біло-синіх вийшов іще тривалішим, ніж у «Дніпра-1», зайнявши майже добу. Не обійшлося й без втрат в основній обоймі: через температуру не зміг зіграти основний форвард Ванат, його замінив єдиний легіонер «Динамо» в цьому матчі – нігерієць Беніто.

«Аріс», навпаки, не задіяв упродовж 90 з гаком хвилин жодного грека. Ця інтернаціональна бригада, знайшовши таки свій шанс у справі пошуку чужих помилок, виявилася цілком упертою в процесі руйнування динамівських атак.

«Шапаренко та Ярмоленко мали два чудові шанси гру розгорнути. Не скористались, – констатує оглядач сайту «ФутБум» Павло Булах. – Тому навіть відправляючи промені «вдячності» австралійському арбітрові, не варто забувати й про свої згаяні моменти, й про відбитий впритул Бущаном удар Даріди ще до призначенної «точки». Й про момент Фабіано з подачі Матарріти за «вуха», й про шанс Менендеса на останній хвилині.

П’ять епізодів навіть без тієї «точки». А в динамівців – шанси Шапаренка з Ярмоленком, плюс падіння Буяльського в першому таймі, плюс удар Ярмоленка з рикошетом після скидки грудьми Тимчика» (footboom1.com, 10.08.23).

Автор припускає, що киянам бракувало вигадки в центрі поля. Вочевидь, іще не повернувся до оптимальних кондицій після важкої травми диригент Шапаренко, поступово вписується в формально старий, але зовсім новий колектив Ярмоленко, не відзначаються стабільністю Сидорчук і Кабаєв, а зусиль моторного Буяльського подеколи виявляється замало.

І все ж принаймні на гол динамівці, здається, награли. Сподіватимемося, Фортуна віддасть нашим землякам належне за тиждень, у матчі-відповіді, що пройде в Бухаресті.

«0:1 – не трагедія, – наголошує Леон Вургафт (UA-Футбол, 10.08.23).«Аріс» удома за всю свою єврокубкову історію (вже 33 матчі) програв лише одного разу, нехай і українській команді – «Колосу». В гостях він значно слабший, там і вилітає. Потрібно лише не боятися, активніше пресингувати, грати швидше, задіяти Ярмоленка як у лізі, відновити Ваната, в якого сьогодні була температура, знайти підключення Буяльського, вчасно виконати заміни. Лише...»

А ще – й це одностайна думка вітчизняної преси – динамівцям слід сконцентруватися над тим, щоби навести лад у захисті.

«Матч в Греции подтвердил опасения относительно игры киевлян в обороне, – читаємо на порталі terrikon.com (10.08.23). В УПЛ все это можно исправить результативными атакующими действиями. По крайней мере, в поединках с «Минаем» и «Оболонью» так и было. «Арис» оказался тем соперником, который не дал разгуляться подопечным Мирчи Луческу».

Дійсно, Сирота, Попов, Дубінчак і їхні партнери в захисних діях не уникнули прикрих позиційних і технічних похибок, змусивши в окремих ситуаціях демонструвати дива реакції голкіпера Бущана.

«Качество обороны перекрыло все шансы на положительный результат», – вважає football24.ua (10.08.23).

Визнав це й Мірча Луческу, підтвердивши в коментарі після матчу: «Наші проблеми в другому таймі були наслідком наших помилок...» І нагородивши суперника компліментом: «Аріс» заслужив  на цю перемогу...»

Є надія, що досвід румунського фахівця, в чиєму розпорядженні наразі вельми зіграний, кваліфікований і мотивований ансамбль виконавців, відіграє свою вирішальну роль, і наступного тижня «Динамо» порадує своїх прихильників і результатом, і грою.

«У цій парі нічого ще не вирішено, бо «Аріс» відверто не виглядає непрохідним монолітом, – стверджує П.Булах. – Ґав у обороні ловить не менше за гравців «Динамо», в атаці діє цілком лінійно, надскладних задач не ставить. Для поточного динамівського захисту й цього періодично вистачає, але задача для матчу-відповіді цілком притомна та посильна. Трошки суворіше позаду, трошки дбайливіше попереду. Трошки там, трошки тут. І спокійно вимальовується, мінімум, 1:0 та додатковий час. Але отого «трошки» – треба додати...» (footboom1.com, 10.08.23).

ТРАДИЦІЇ Й АМБІЦІЇ

Щодо труднощів у захисті, а саме – в центральній зоні оборонних редутів, їх позначають як журналісти, так і тренерський штаб «Динамо». Поки розглядається питання можливого кадрового підсилення цієї ланки, в пресі обговорюються грані нагальної проблеми.

«Олександр Сирота тільки приїхав із молодіжного Євро. Фактично в нього відпочинку не було, – заглиблюється в питання Сергій Тищенко (dynamo.kiev.ua, 6.08.23).Крістіан Біловар проводить перший сезон на такому рівні. У Максима Дячука трохи більше досвіду, але явно не достатньо. Якось на рівень стабільності виходитиме Денис Попов. Можливо, потрібен просто час, щоб зігралася основна пара захисників. Підібрали досвіду, увійшли у ритм сезону та відчули у собі впевненість.

Кожен із чотирьох наявних центральних захисників може прогресувати. Найстарший із них не має 25 років. Можливості для резерву очевидні».

Своє бачення виносить на суд футбольної громадськості відомий журналіст Ігор Лінник.

«Пожежа в тилах ДК виникає регулярно, на рівному місці, з нічого, в будь-якому поєднанні центральних захисників, що змінюються, – цитує його пост у Фейсбуці сайт footballgazeta.com (6.08.23).Очевидний дисбаланс, звичайно ж, проявиться протягом сезону через недобір очок та інших турнірних втрат – якщо проблему не буде вирішено оперативно. Можливо, через придбання бодай одного більш класного центрбека чи переведення до центру оборони Бражка чи Сидорчука... Тренерському штабу видніше».

Знов-таки доводиться апелювати до футбольної мудрості та досвіду Луческу, котрий має неабияку мотивацію налаштовувати команду на успішний сезон. І не лише з огляду на невдачі в попередньому спортивному році.

Найближча перспектива «Містера» – побачення в наступному колі відбору Ліги конференцій із своїм колишнім клубом, турецьким «Бешикташем». Стамбульці в четвер упевнено подолали на виїзді бакинський «Нефтчі» (3:1), практично забезпечивши собі путівку в наступне коло, де на них, згідно з жеребом, чекатиме зустріч із переможцем пари «Динамо» – «Аріс».

Іще один стимул для найстаршого тренера-практика світового футболу – закріпитися на почесній позиції в реєстрі найбільш успішних наставників, де він із 38 титулами поступається лише одному колезі.

«Румунський фахівець залишається на другому місці у списку найтитулованіших футбольних наставників усіх часів, – наводять статистику footclub.com.ua та upl.ua (8.08.23).Очолює цей реєстр Алекс Фергюсон: в активі шотландця рівно 50 офіційних титулів за чотири десятиліття (1974-2013) кар’єри.

Залишається висловити сподівання, що Луческу збільшить свій перелік перемог, наблизившись до Фергюсона й не давши обігнати себе Гвардіолі. Тим паче, сам румун і далі сповнений бажання працювати й вигравати!»

Й нарешті Мірча може залишитися в історії «Динамо» як один із авторів справді знакової перемоги. Справа в тому, що в разі здобуття національного чемпіонства над ромбом клубного логотипу засяє третя золота зірка на честь 30-го тріумфу. Без сумніву, про таке ототожнення мріє будь який тренер, незалежно від свого послужного списку.

Однак, поки на порядку денному – матч-відповідь із «Арісом», у якому Луческу сподівається не лише на амбіції підопічних, але й на підтримку трибун футбольної арени рідного йому Бухареста, де, як сподівається клуб, буде чимало українців.

«На аватарке официального инстаграма появилось фото Мирчи Луческу на фоне афиши ответного матча третьего раунда квалификации Лиги конференций против «Ариса», – повідомляє ua.tribuna.com (12.08.23).Кроме того, клуб сделал пост «Поддержи «Динамо» – также в рамках продвижения предстоящего матча с «Арисом». Под фото клуб просит болельщиков о поддержке. В последнее время «Динамо» начало уделять гораздо больше внимания работе с болельщиками в социальных сетях».

Мірчі Луческу на закаті тренерської кар’єри дійсно пощастило працювати в клубі з вибудованою вертикаллю підживлення головної команди. Ми вже бачимо в основному складі юних виконавців із молодших колективів. Решта – виконують турнірні завдання. Ось, скажімо, дружина U19 здобула чергову розгромну перемогу, розтрощивши «Металіст-1925» із рахунком 7:0.

«В стартовом составе хозяев вышли сыновья экс-президента столичного клуба Григория Суркиса и тренера основной команды Олега Гусева – голкипер Вячеслав Суркис и защитник Алексей Гусев, – констатує fanday.net (12.08.23).Во втором тайме на замену в составе бело-синих вышел хавбек Роман Саленко – сын экс-форварда Динамо Олега Саленко.

Хет-триком отметился нападающий киевлян Матвей Пономаренко. Динамо (U-19) провело в текущем сезоне три матча, каждый из которых завершился его крупной победой, и возглавляет турнирную таблицу. Ранее киевляне разгромили Минай (3:0) и Оболонь (7:0)».

Наявність у складі юнацької команди кількох стовідсотково футбольних прізвищ зайве підкреслює тремтливе ставлення до традицій київського клубу, котрий намагається поєднувати минуле з майбутнім.

«Київське «Динамо» продовжує розширювати мережу дитячих футбольних шкіл-філіалів по всьому місту, – читаємо на сайті Шурика. – Як повідомив телеграм-канал столичного клубу, найближчим часом, а саме 19 серпня, «Динамо» разом із своїми партнерами з Dynamo Kids відкриває школу по вулиці Степана Рудницького, 6 (колишня Вільямса, 6), де будуть навчатися дітки віком від 2 до 7 років» (Dynamo.kiev.ua, 8.8.2023).

З цієї ж «опери» – повернення до складу біло-синіх Андрія Ярмоленка, що він статистикою підтверджує свою корисність колективу. Поки конкуренти «Динамо» по внутрішній першості відпускають своїх лідерів (скажімо, «Шахтар» продав у португальську «Бенфіку» воротаря національної збірної Трубіна), кияни підсилюються, втримуючи й загальний рівень національної Прем’єр-ліги. Зокрема й за рахунок трансферів власних вихованців.

«Стали известны условия перехода Богдана Леднева из «Динамо» в СК «Днепр-1», – повідомляє football24.ua (11.08.23) з посиланням на журналіста Михайла Співаковського. – Полузащитник подписал полноценный контракт с днепровским клубом на три года и уже дебютировал за команду Александра Кучера в матче Лиги Европы против пражской «Славии» (0:3).

За переход 25-летнего Богдана Леднева «Динамо» получило 500 тысяч евро. Также киевский клуб будет иметь право на 25% будущего трансфера футболиста».

«Динамо» також претендує на частку з продажу Віктора Циганкова. Той наразі виступає в іспанській «Жироні» разом із партнером по збірній України Артемом Довбиком. Український дует відзначився результативною дією в першому ж турі національної першості, встановивши історичне досягнення.

«Футболісти стали першою українською парою, яка оформила «гол+пас» в одному епізоді матчу, – наголошує Мар'яна Поліщук (kp.ua, 13.08.23).Починаючи з 1991 року, жоден з українців не віддав результативну передачу на іншого в елітному дивізіоні цих турнірів. Про це повідомило «Суспільне Спорт».

Увечері 12 серпня 26-річний Довбик дебютував за іспанський футбольний клуб в іспанській Ла Лізі. Він вийшов на поле після години ігрового часу та через десять хвилин забив гол ударом головою. Навісну подачу на Артема Довбика виконав Циганков».

ПАРЛАМЕНТСЬКА ІНІЦІАТИВА

Поки наші земляки пропагують Україну та загальнолюдські цінності на європейських аренах, вітчизняні парламентарі підтримують атлетів законотворчими ініціативами.

Як ми прогнозували, Верховна Рада засудила дискваліфікацію української фехтувальниці Ольги Харлан і закликала парламенти й уряди світу, Олімпійський комітет і міжнародні спортивні федерації засудити дії Міжнародної федерації фехтування (FIE).

За відповідний документ проголосували 320 парламентарів.

Парламент закликав міжнародні спортивні федерації внести зміни до правил спортивних змагань, скасувавши обов’язковість рукостискання чи поклону у змаганнях, в яких беруть участь українські, російські чи білоруські спортсмени.

Крім того, Верховна Рада України звернулася до лідерів та парламентів іноземних держав з проханням обмежити в’їзд на свою територію російським та білоруським спортсменам та спортивним делегаціям.

У своєму зверненні ВР зауважує, що у Росії та Білорусі спорт є «складовою державної пропаганди війни». «Більшість їхніх спортсменів є представниками силових структур, і частина з них бере участь у бойових діях у загарбницькій війні проти України», – йдеться у тексті» (rada.gov.ua, 11.8.23).

Проекти обох звернень надавалися для обговорення у сесійній залі парламенту Комітетом Верховної Ради України з питань молоді та спорту. Сподіватимемося, що державна підтримка дозволить нашому спорту втримати міжнародні рубежі та зміцнити реноме країни.

pressing.net.ua