Турніри

Євро-2008

Євро: можливості за рамками гри

Ганна СНІГУР-ГРАБОВСЬКА, Укрінформ У грудні 2002 року Виконком УЄФА прийняв рішення про проведення Євро-2008 в Швейцарії та Австрії. Альпійські країни отримали унікальний шанс спільно влаштувати грандіозне спортивне свято. Про свій досвід у підготовці до чемпіонату, наступний фінал якого проходитиме в Україні та Польщі, розповів координатор австрійського уряду Хайнц Пальме.

2008-08-30 06:00

– Пане Пальме, яке значення мало для Вашої країни проведення Євро-2008? – Можливість приймати у себе одне з найбільших спортивних змагань дала Австрії гарну нагоду отримати широке визнання як успішного організатора і покращити свій імідж у світі. Австрія показала себе як туристична мекка і економічно приваблива країна. Кадри, які побачив світ, привернули увагу до нашої країни. Тисячі туристів уперше під час Євро відвідали Австрію і будуть розповідати про неї далі. Окрім того, завдяки чемпіонату ми покращили спортивну інфраструктуру країни, зокрема, модернізували наші футбольні стадіони.

– Скільки коштувала країні організація Євро-2008? Чи вдалося «заробити» на чемпіонаті? – На організацію Євро-2008 держава виділила 133 млн. євро. Ще 100 млн. євро виділили федеральні землі та влада міст, де проводилися матчі. Загалом можна сказати, що Євро обійшлося країні у 250 млн. євро. Водночас, за попередніми прогнозами, податкові збори відшкодують державі приблизно 150 млн. євро. Окрім того, ми отримали великий прибуток від туризму – 340 млн. євро.

– Коли розпочалася підготовка країни до Євро-2008? Чи все йшло за планом? – Можна сказати, що Австрія почала готуватися до прийняття футбольного Євро ще на початку 90-их років як країна-претендент на проведення Євро-1996. Заявка на проведення Євро-2004 дала «зелене світло» для будівництва стадіонів в Інсбруку та Зальцбургу. Безпосередня підготовка до Євро-2008 почалася у грудні 2002 року.

– Чи виправдала себе ідея проведення Євро на території двох країн? – Лише завдяки спільній заявці стало можливим отримати право на проведення Євро-2008. Передумовою для цього і була тісна співпраця між футбольними союзами та урядами двох країн-організаторів. Проблем у процесі кооперації під час підготовки до Євро не було: кожна сторона вчасно виконувала власні завдання, під час регулярних спільних засідань обох оргкомітетів підводилися підсумки певного етапу підготовки. Гармонічна співпраця між країнами-організаторами була важливим елементом підготовки, аби були виконані всі завдання у встановлені часові строки.

– Що було завданням «номер один» під час підготовки до Євро? Які моменти потребували більше уваги? – Як уже зазначалося, модернізація футбольних стадіонів була найважливішим завданням. Довелося трохи попрацювати над інфраструктурою. Готелі, зручне залізничне сполучення, бездоганні дороги – без цього не провести таку величезну акцію, як Євро. Важливо було також правильно організувати механізм співпраці між УЄФА, футбольними союзами, урядами Австрії та Швейцарії, а також владою на місцях.

– Чи підскочили ціни, зокрема, на готельні послуги, під час Євро? Чи намагалася держава контролювати цей процес? – Ціни підскочили лише в окремих випадках. Контролю з боку держави не було, але ми проводили активну інформаційну кампанію, пояснюючи підприємцям невигідність підвищення цін.

– Які додаткові заходи безпеки були запроваджені під час Євро? Чи мали місце сутички з футбольними хуліганами? – Федеральне міністерство внутрішніх справ Австрії почало заздалегідь працювати над всеохоплюючою концепцією безпеки, яку 2005 року було схвалено австрійським парламентом. За безпеку під час чемпіонату відповідали 27 тис. поліцейських. Важливою також була співпраця з правоохоронними органами країн-учасниць Євро-2008, які делегували до Австрії на час матчів своїх представників. Серйозних сутичок із хуліганами вдалося уникнути. Лише у день першого матчу збірних Німеччини та Польщі у Клагенфурті були затримані близько 150 футбольних фанатів.

– Які розважальні заходи були розпочаті в країні у зв'язку з Євро-2008? – У зв'язку з Євро-2008 у країні ще з березня 2007 року за державної підтримки було реалізовано ряд ініціатив та проектів у розважальній сфері – виставки, концертні програми, інші заходи. У кожному приймаючому місті були створені так звані «фан-зони».

– Щоб Ви порадили українським організаторам Євро-2012, аби наступний чемпіонат Європи з футболу був не менш успішний, ніж цьогорічний? – Дуже важливим, на мій погляд, є сформулювати чіткі цілі, не відхилятися від стратегії і створити дієві організаторські структури, а також правильно розставити пріоритети і сконцентруватися на них. І головне – кожен має зрозуміти, який великий шанс отримала його країна, адже проведення Євро відкриває для держави можливості, які виходять далеко за рамки футболу.