Турніри

Молодь

Шість фактів про Мудрика, які ви могли не знати

Земляк із «Реала», віра, дружба з Судаковим. Розповідаємо про головну зірку молодіжної збірної України.

Богдан БУГА, Uefa.com

2023-07-04 13:23

Рішення головного тренера молодіжної збірної України Руслана Ротаня везти на ЄВРО-2023 травмованого Михайла Мудрика не всі сприйняли з розумінням.

Звичайно, вінгер, який після переходу в «Челсі» (за 70 мільйонів євро плюс можливі 30 як бонуси) став найдорожчим українським футболістом в історії, – однозначне посилення. Але з іншого боку – за плечима у 22-річного гравця найважчий клубний сезон, із неоднозначним періодом у Лондоні, та туманні перспективи вийти на поле.

Дебюту Мудрика на цьому молодіжному ЄВРО довелося чекати аж до плей-офф, але в результаті зі своїми фантастичною швидкістю, видатним дриблінгом і здатністю самостійно вирішити результат матчу вінгер багато в чому зробив гру синьо-жовтих у чвертьфіналі з Францією. Ми розповідаємо про деякі не найвідоміші якості та сторони життя головної зірки молодіжної збірної України.

Земляк гравця «Реала»
Мудрик народився у Краснограді – невеликому місті на Харківщині з населенням близько 20 тисяч жителів. Цікаво, що донедавна, мабуть, не він вважався головною футбольною зіркою рідного міста, а воротар збірної України та мадридського «Реала» Андрій Лунін. Їхній шлях у футболі був схожим: обидва починали у місцевій ДЮСШ, займалися в академії харківського «Металіста», звідки перебралися до «Дніпра».

Але якщо вундеркінду Луніну вдалося піднятися на дорослий рівень у «Дніпрі», то Мудрик у 16-річному віці ще з'їздив на місячний перегляд до «Порту», якому з якихось причин не підійшов, після чого вже осів у «Шахтарі». У жовтні минулого року сталася нетривіальна подія: двоє уродженців 20-тисячного Краснограда зіграли один проти одного на «Сантьяго Бернабеу» у Лізі чемпіонів.

Особливий зв'язок із Судаковим
Фантастичний гольовий пас Мудрика на Георгія Судакова в матчі з Францією вкотре наголосив на особливому зв'язку між гравцями на полі. «Звичайно, ми один одного відчуваємо. Раніше я віддавав йому схожі передачі, а він забивав. Але я знаю, на що він здатний, як він може віддати, тому моє завдання було побігти і відкритися», – пояснив пізніше Судаков. Але джерело цього зв'язку – не лише багаторічні спільні тренування та ігри у «Шахтарі» та різних збірних України. Ці хлопці – великі друзі з раннього дитинства.

«Ми знайомі давно – ще з академії «Металіста», коли мені було 10 років. Але почали дружити вже у «Шахтарі», завжди жили разом у кімнаті, разом дійшли до першої команди», – розповів Судаков в інтерв'ю сайту Tribuna.com. Сам Мудрик жартівливо пояснив, як знайшов друга ідеальним пасом у чвертьфіналі: «Я все для нього зроблю, нехай тільки забиває. Просто я його продаю. У «Челсі»? Було б чудово».

Віра у Бога
З ранніх років Мудрик цікавився релігією. За його словами, вперше Біблію (адаптовану для дітей) прочитав у дев'ятирічному віці, причому ані батьки, ані хтось інший йому віру не нав'язували – це був його особистий і усвідомлений вибір. Зараз він називає віру в Бога найважливішою частиною свого життя і активно висловлює її, у тому числі через татуювання.

Перша і найбільш помітна – Only Jesus (Тільки Ісус) на шиї, але є багато інших. «На вказівному пальці напис англійською «Спасибі Бог». Хрест на кисті теж ознака моєї віри. Якщо скласти долоні, вийде слово FE – португальською мовою це «віра». На правих грудях напис: «Дорогий Господи, якщо я сьогодні втрачу надію, будь ласка, нагадай мені, що твої плани кращі, ніж мої мрії», – розповідав Мудрик прес-службі «Шахтаря».

Не став чемпіоном світу серед молоді у 2019 році
У 2019 році 18-річний Мудрик уже вважався однією з головних зірок українського футболу, але тодішній тренер збірної U20 Олександр Петраков навіть не включив його в заявку на молодіжний чемпіонат світу в Польщі, за що отримав достатньо критики як перед стартом турніру, так і під час нього. «Я розумію, звідки взявся ажіотаж навколо цього гравця. Але як головний тренер можу сказати, що він не гравець цієї команди. Він не підходить нам за стилем», – пояснював Петраков, який згодом довів свою правоту сенсаційним тріумфом на чемпіонаті.

За іронією долі, саме за каденцією Петракова Мудрик дебютував у національній збірній України – 1 червня 2022 року у стиковому матчі кваліфікації чемпіонату світу проти Шотландії (3:1). Наразі в активі Мудрика 11 матчів без забитих голів за синьо-жовтих, але у своїх двох останніх іграх він зробив три результативні передачі – дві з них у рамках фантастичного камбеку команди Сергія Реброва у відбірній зустрічі ЄВРО-2024 у Північній Македонії.

Італійський «футбольний батько»
У юному віці Мудрик прославився завдяки роликам у Youtube, де демонстрував фінти та техніку. Під час матчів він, на думку багатьох, зловживав індивідуальними діями, уникав силової боротьби та чорнової роботи. Деякі «олдскульні» фахівці уїдливо називали його «фрістайлер, а не футболіст». Подумати тільки, ще якихось кілька років тому Мудрик був запасним гравцем у чернігівській «Десні», але завдяки праці та дисципліні зробив неймовірний прорив. «Божечка поцілував його в тім'ячко, – говорив тодішній тренер «Десни» Олександр Рябоконь. – Але ще він готовий тренуватися день і ніч. Не йшов з поля, поки не стемніє».

Розуміючи, що йому явно потрібно додати в атлетизмі, Мудрик почав працювати з персональним тренером, значно підвищивши загальну та швидкісну силу, а також наростивши м'язову масу. Вирішальний імпульс у його кар'єрі, мабуть, дала безмежна довіра колишнього тренера «Шахтаря» Роберто Де Дзербі, якого Мудрик називає своїм «футбольним батьком». «Якщо не виведу Мудрика на топ-рівень, вважатиму це особистою поразкою», – підкреслював свого часу Де Дзербі, за часів якого вінгер нарешті виявив свої найкращі якості.

Вихованець академії
«Шахтар» довго славився тим, що вміє знаходити, розкривати та успішно продавати молодих бразильців. Але в академії клубу завжди добре працювали і з українськими талантами, яким, втім, через зрозумілі причини було важко пробитися до першої команди. Тим не менш, Мудрик став далеко не першим українським футболістом, який був вихований у «Шахтарі» і потім показав себе в одному з топ-чемпіонатів. Відразу на думку спадає, звичайно ж, Олександр Зінченко, який з «Манчестер Сіті» чотири рази виграв англійську прем'єр-лігу і зіграв у фіналі Ліги чемпіонів-2021, а минулого сезону виблискував з «Арсеналом».

Також на слуху Руслан Малиновський, який перебрався до марсельського «Олімпіка» після успішного періоду в «Аталанті». 2009 року сенсацією став перехід за 25 мільйонів євро до «Барселони» Дмитра Чигринського (починав у Львові, але як топ-гравець сформувався вже в донецькій академії). А якщо копнути глибше, можна згадати, що вихованцем гірників був і нинішній тренер збірної України Сергій Ребров, який втім став суперзіркою в київському «Динамо», звідки перебрався до «Тоттенгема» за вражаючі для 2000 року 18 мільйонів. Зараз у «Шахтарі» чудово грає низка інших вихованців, наприклад, Микола Матвієнко зі старшого покоління, а також нинішні партнери Мудрика з «молодіжки» Судаков, Анатолій Трубін, Артем Бондаренко, Дмитро Криськів.

uefa.com