Турніри

Молодь

«Рух». Спочатку – повага, потім – футбол

«Рух» опановує нові обрії. 19-річні вихованці львівського клубу сенсаційно стали першими в країні й тепер представлятимуть її в Юнацькій лізі УЄФА. Утім, успіх команди Віталія Пономарьова – це лише вершина айсбергу.

Костянтин ПАТКЕВИЧ, «Футбольний клуб»

2022-08-21 22:41

Інноваційну систему підготовки молоді львівський клуб взяв на озброєння торік, коли на всю потужність запрацювала його професійна академія, очолювана відомим тренером Сергієм Зайцевим. «Фішка» ж «Руху» полягає в тому, що академія не є єдиним підрозділом, який опікується зміною. Паралельно функціонує клубна дитячо-спортивна школа, директор якої Олег ШПУР і погодився детально розповісти про роботу всієї структури.

Олегу – лише 28, проте чималий досвід дозволяє менеджеру давати собі раду й на такій надважливій посаді.

Про шлях до «Руху»
– Футбол завжди був зі мною. Свого часу я сам грав, потім перекваліфікувався в організатори. Дебютний проект, базований на всебічному розвитку дитини з футбольним ухилом, ми розпочинали фактично з нуля. Підсумком стале формування школи, яка стала чи не найбільшою в країні – в ній займалися понад 2,5 тисяч дітей. І все це – без гучного імені, без якогось лобіювання, лише за підтримки батьків. Роботу, яку провела наша команда, не залишилася непоміченою. І ось тепер я – з «Рухом». Клубом, співпраця з яким водночас є для мене і честю, і гордістю, і викликом.

Про унікальність і «підвищення»
– Наша програма підготовки є унікальною для України. Адже в структуру клубу «Рух» входять два окремі підрозділи – ДЮСШ, де зібрані в основному дітки зі Львова та Львівської області, а також професійна академія, куди приїжджають хлопці з усієї країни. Академією опікується Сергій Зайцев, який проводить кропітку роботу, контролюючи спортивні складники. На мені здебільшого – організаційні питання.

В обох підрозділах займаються футболісти однакових вікових груп – від 5 до 17 років. Вся різниця полягає в рівні майстерності – для потрапляння в академію він має бути достатньо високим. Туди ти можеш бути зарахований відразу, якщо пройдеш певний відбір, або можеш бути переведений з ДЮСШ і ввійти до вже створеної групи, якщо працюватимеш належним чином і демонструватимеш прогрес. І такі от «підвищення» останнім часом почастішали, що лише вселяє оптимізм.

Очі в очі. Олег ШПУР і один з численних вихованців ФК «Рух»

Про досвід «Аталанти»
– Всі наші вихованці розділяються на дитячі групи (від 5 до 13 років) і старші команди. Останні беруть участь у змаганнях ДЮФЛУ (Дитячо-юнацької футбольної ліги України – ред.). Академія – в елітній, ДЮСШ – у вищій лігах. Усі колективи працюють за однією програмою в рамках єдиної клубної вертикалі. Одні й ті самі спортивні куратори контролюють і синхронізують процес підготовки в обох підрозділах, що вкупі з належною матеріально-технічною базою є запорукою успішної роботи всієї системи.

Хто в Європі взяв на озброєння таку схему? Наприклад, італійська «Аталанта», яка має 52 клуби-партнери – всі вони фактично працюють на академію бергамців. У підсумку діти, які приходять туди, вже є підготовленими і знайомими з принципами гри «Аталанти».

Про інфраструктуру 
– Наша основна локація знаходиться у Винниках – це власне база ФК «Рух», де й функціонує професійна академія. Там є трав’яні, синтетичні, гібридні поля, є тренажерний і спортивний зали, обладнаний всім необхідним спортивно-медичний центр. В найближчих планах – побудова закритого манежу для повноцінних занять в холодну пору року.

Друга локація – територія стадіону імені Богдана Маркевича у тих таки Винниках. Це також сучасний об’єкт, що відповідає всім відповідним вимогам. Окрім двох великих трав’яних полів, тут в нашому розпорядженні є поле зі штучним газоном, два майданчики 20 на 40 метрів і один майданчик для найменших – 30 х 15. Поля перестелені, роздягальні переоформлені згідно з новим ребрендінгом, займатися – суцільне задоволення. Окрім того, ми використовуємо майданчики львівських шкіл, орендуючи і підтримуючи їх в належному стані.

  
Про передачу знань і досвіду
– Наші тренери працюють з певною віковою групою протягом двох років. Це той термін, якого достатньо для передачі хлопцям чималого обсягу знань і навичок, а вже надалі в більшості випадків у фахівців, як-то кажуть, замилюється око. Це – об’єктивний фактор, і тому подібна ротація застосовується в багатьох спортивних футбольних школах.

З огляду ж на те, що всі наші наставники мають ідентичні вимоги до своїх вихованців, працюють за однією й тією самою методикою, для дитини зміна тренера взагалі не становить проблему. Створення комфортного середовища для юних футболістів, яке буде сприяти їх всебічному розвитку, є одним з наших пріоритетів. 

Про критерії відбору
– Попри те, що ми намагаємося дати шанс якомога більшій кількості дітей і не робимо передчасних висновків, іноді все одно доводиться казати «ні». Адже і в академії, і в школи є певні критерії, яким хлопці мають відповідати. І чи не найголовнішим з цих критерієм є рівень успішності в навчанні. Якщо дитина має погані оцінки, відверто не встигає з багатьох предметів, вона буде відрахована.

Друге, на що ми звертаємо увагу, це ставлення до своєї справи та обов’язків. І тільки на третьому місці стоїть власне спортивний складник.

Чому саме так? Ми розуміємо, що тільки невеличка кількість наших учнів стануть професіональними футболістами. Це знову таки – об’єктивна річ. Зате ми намагаємося робити все, аби переважна більшість хлопців стали достойними людьми – ввічливими, чесними, відповідальними, освіченими, патріотами своєї держави. Юнак має вміти поводити себе в колективі, з повагою ставитися до старших. Ми постійно акцентуємо увагу на цих важливих  речах.

Принцип спортивного інтернату, для учнів якого не існує нічого окрім футболу, – це точно не наш випадок. За рік існування академії ФК «Рух» тут фактично не було серйозних інцидентів, пов’язаних з порушеннями дисципліни чи чимось подібним.

  
Про початок війни
– Перше, про що ми мали подбати 24 лютого, – безпека наших вихованців. Приймати рішення треба було оперативно попри відсутність достовірної інформації – і про масштаби вторгнення ворога, і про рівень загрози для нашого регіону. Чіткого плану, як діяти в такій ситуації, звісно, не існувало…

Було зроблено безліч дзвінків нашим зарубіжним партнерам, в результаті чого вже 25-го числа вихованці нашої професійної академії, які приїхали до «Руху» з Одеси, Маріуполя, Харкова, інших міст України, були на автобусах переправлені в Румунію, Словаччину і Польщу. Натомість і для хлопчиків із ДЮСШ, з яких майже всі представляють Львівщину, були запропоновані варіанти облаштування за кордоном. Для дітей із родин, що організовували виїзд самотужки, ми шукали варіанти для занять футболом в школах, з якими давно підтримували дружні стосунки.

Про втрати
– Ми зробили все, щоб зберегти дитячі групи в тому вигляді, в якому вони існували в мирний час. Завдяки знову ж таки нашим іноземним партнерам хлопці були забезпечені житлом, харчуванням, усіма умовами для тренувань. Звісно, були дітки, котрі евакуювалися в інші країни, але згодом, коли стало зрозуміло, що Львів – цілком безпечне місто, вони стали повертатися. Так, дехто залишився за кордоном, приставши на пропозиції іноземних клубів (наприклад, один з хлопців зараз пробує закріпитися в німецькому «Гоффенгаймі»), але, гадаю, принаймні 95 відсотків наших вихованців продовжили підготовку в системі «Руху». 

Про відновлення роботи
– Думаю, що не помилюся, якщо скажу, що саме наша дитяча футбольна школа першою повернулася до роботи після початку війни. Це сталося вже 13 березня. Причому мова йде про повноцінний навчально-тренувальний процес – в усіх групах. Більше того, за два тижні після цього ми відкрили офіційний філіал академії «Руху» –  в Івано-Франківську.

Загалом в наших дитячо-юнацькій школі та професійній академії займаються близько півтори тисячі юних футболістів віком від 5 до 17 років.

Наразі триває набір нових діток 2011-го і 2012 років народження, який проходить в кілька етапів на конкурсній основі. Щодо донаборів, то вони взагалі не мають термінів і відбуваються будь-коли – ми переглядаємо потенційних кандидатів для всіх команд без виключення.

Про маркетинг і визнання
– Ми хочемо, аби люди, зокрема діти та їхні батьки, бачили, чим живе школа «Руху», чим живе його академія. Обов’язково висвітлюємо всі клубні події, приділяючи велику увагу зовнішній рекламі, соціальним мережам. В цьому сенсі працівникам нашої маркетингової служби можна тільки аплодувати.

Імідж клубу – це і міжнародні успіхи. Нещодавно, наприклад, наша команда U19 брала участь у юнацькому турнірі Cotif, що традиційно проводився в Іспанії. Серед інших хлопці грали проти однолітків з «Валенсії» (0:1) та молодіжної збірної Аргентини U20 (0:0), яку тренує Хав’єр Маскерано! Не випадково підопічні Віталія Пономарьова складають кістяк юнацької збірної України, а згодом представлятимуть нашу країну в Юнацькій лізі УЄФА.
 
Крім того, ми проводимо багато футбольних акцій, постійно влаштовуємо прямі ефіри, які знову таки привертають велику увагу до «Руху». Чого тільки варті такі турніри, як Leo Cup, Rukh Cup! А нещодавно ми влаштували справжню казку, організувавши на базі клубу Trendets Camp – найбільший спортивний табір в Україні. Навіть в наш непростий час, попри війну, ця подія об’єднала понад 900 дітлахів!

Юнаки «Руху» проти молоді з Аргентини  

Про феномен ФК «Рух»
– Вважаю, основними чинниками наших успіхів є ентузіазм, завзяття, натхнення з яким ставиться до своєї справи керівництво клубу. Його президент Григорій Козловський, генеральний директор Ігор Дедишин, менеджери, люди, які займаються академією і дитячою школою, є справжньою командою професіоналів. 

Тут все спрямовано на те, щоб діти займалися в найкращих умовах, але і це – не найголовніше. Цінність нашої структури – не тільки в якісних полях, комфортних роздягальнях та сучасних залах. Цінністю є ставлення до дітей. Вони мають відчувати тут себе як вдома, завжди розраховувати на розуміння і допомогу з боку тренерів і кураторів. Це той козир, який допомагає нам конкурувати зі знаними дитячими школами українських грандів.      

footclub.com.ua