Украина

Калейдоскоп

Як Верховна Рада приймала рішення про створення ТСК стосовно Павелка

На п’ятничному засіданні Верховної Ради було створено Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування можливих фактів порушення при реалізації бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України». Пропонуємо для ознайомлення стенограму пленарного засідання Верховної Ради стосовно цього питання.

2019-11-15 17:53ЗАСІДАННЯ ТРИДЦЯТЬ ВОСЬМЕ
Зал засідань Верховної Ради України
15 листопада 2019 року, 10 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, я всім вдячний.
 
Переходимо до наступного питання порядку денного. Вам до розгляду запропонований проект Постанови про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України та в зловживанні службовим становищем президентом Української асоціації футболу, головою Комітету з питань бюджету Верховної Ради України восьмого скликання Павелком при вирішенні питання фінансування та реалізації бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України» у 2017-2018 роках.
 
Дане питання не потребує голосування за включення його до порядку денного. Але, шановні колеги, пропонується розглянути його за скороченою процедурою. Прошу підготуватися до голосування, прошу підготуватися до голосування.
 
Готові голосувати? Прошу підтримати та проголосувати за скорочену процедуру.
 
14:24:16
 
За-250
 
Рішення прийнято.
 
Слово для доповіді надається народному депутату України Костюху Анатолію Вячеславовичу.
 
14:24:33
 
КОСТЮХ А.В.
 
Шановні народні депутати, ні для кого з вас не є таємницею, що українськими засобами масової інформації були підняти питання можливої корупції у Федерації футболу України, чи її в оновленій версії – Української асоціації футболу. Також не є таємницею те, що матеріали, оприлюднені в цих журналістських розслідуваннях, лягли в основу цілої низки кримінальних проваджень, розпочатих ще у 2018 році різними правоохоронними структурами нашої країни, починаючи від НАБУ і закінчуючи Генеральною прокуратурою України. Однак дотепер залишається таємницею, чому розслідування так і не було завершено та чому жодної винної особи не було притягнуто до кримінальної відповідальності або ж, в іншому випадку, виправдано дії керівництва однієї з наймасовіших і точно, що найпопулярнішого спортивного об'єднання України.
 
Саме ці, без перебільшення, резонансні питання нещодавно було адресовано нам як народним депутатам України, представникам української журналістської спільноти, і поки що вони залишаються без відповіді.
 
У зв'язку з цим, нами було прийнято рішення щодо необхідності створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України щодо питань розслідування можливих фактів порушення українського законодавства та зловживання службовим становищем президентом Української асоціації футболу (колишньої Федерації футболу України),  головою Комітету з питань бюджету Верховної Ради України восьмого скликання Павелком Андрієм Васильовичем під час вирішення питання фінансування та реалізації бюджетної програми «Будівництво футбольних полів зі штучним покриття в регіонах України».
 
На нашу думку, діяльність такої ТСК сприятиме здійсненню розслідування ймовірних фактів корупції в українському футболі та допоможе зняти будь-які сумніви щодо нівелювання принципу об'єктивності під час його проведення, що можуть виникнути в суспільстві, зважаючи на високий соціальний статус та впливовість пана Андрія Павелка.
 
То ще раз наголошую на резонансності піднятого питання та надзвичайно високому суспільному інтересі до нього. Пропоную підтримати Постанову про утворення Тимчасової слідчої комісії.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дякую.
 
Слово надається голові Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Кальченко Сергію Віталійовичу.
 
14:26:45
 
КАЛЬЧЕНКО С.В.
 
Шановна президія! Шановні народні депутати! Регламентний комітет на своєму засіданні розглянув проект Постанови про створення Тимчасової слідчої комісії реєстраційний номер 2423, яким пропонується утворити комісію з метою забезпечення повного та всебічного розслідування  можливих фактів корупції в Українській асоціації футболу (раніше мала назву – Федерація футболу України).
 
Комітет звернув увагу на те, що в пункті 9 проекту Постанови Верховна Рада зобов'язує, зокрема, Генеральну прокуратуру, Службу безпеки, Міністерство внутрішніх справ сприяти діяльності цій комісії та надавати доступ її членам до інформації матеріалів, документів. На думку Регламентного комітету, в цій частині проект постанови дещо не враховує позицію Конституційного Суду, викладеного в рішеннях від 11 квітня 2000 року і 10 червня 2000 року щодо здійснення контролю за діяльністю прокуратури.
 
Персональний склад та кількісний запропонований у складі 10 депутатів. Від фракції політичної партії «Європейська солідарність», партії «Голос», депутатської групи «За майбутнє» пропозицій щодо кількісного і персонального складу не надійшло. А відтак комісія формується в тому складі, за участю представників фракцій і депутатських груп, які надали свої пропозиції.
 
На підставі цього комітет прийняв рішення рекомендувати парламенту розглянути проект постанови та прийняти його.
 
Дякую.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
 
Два – за, два – проти, по фракціях запишіться, будь ласка.
 
Стефанишина Ольга Анатоліївна.
 
14:28:37
 
СТЕФАНИШИНА О.А.
 
Прошу передати Ярославу Юрчишину.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрчишин  Ярослав  Романович.
 
14:28:44
 
ЮРЧИШИН Я.Р.
 
Насправді розглядати проблемні питання, такі,  які пов'язані з  корупцією в різних сферах дуже  важливо. Єдине, що при сучасних можливостях тимчасової слідчої комісії нам не варто  очікувати нічого, крім політизації цього процесу.
 
Тому до всіх ініціаторів  створення тимчасових слідчих  комісій велике прохання6 прийміть  адекватний закон про  тимчасові слідчі комісії, які  дадуть  механізми виправлення помилок, а не заявлення політичних позицій. І тоді це матиме сенс.
 
Зараз, звісно, ми підтримуємо, бо розібратися треба, але, насправді, не політизуйте  цей механізм. Механізми контролю мають бути дієвими, а не політичними.
 
Дякую.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Герасимов Артур Володимирович.
 
14:29:45
 
ГЕРАСИМОВ А.В.
 
Шановні колеги,  шановні українці! От я би  хотів вам сказати, що зараз відбувається в цій сесійній залі. Збірна України  з футболу за довгий час вийшла на пряму з  першого місця  у своїй групі на чемпіонат Європи. Це асоціація українська футбольна під керівництвом Андрія Павелка. Молодіжна збірна стає  чемпіоном світу, взагалі в це ніхто не  вірив, асоціація під  керівництвом Андрія Павелка. По всій  країні встановлені поля для дітей, щоб вони грали. Ви подивіться – грають всі, заїдьте в будь-який  час:  з освітленням поля, діти грають.  Який  розвиток пішов дитячого футболу! Який розвиток пішов молодіжних команд!
 
І, ви знаєте, зараз не роздаючи  документи, не говорячи про це, і навіть немає зараз в порядку денному, який  розданий народним депутатам у залі, роздають те, що  комусь дуже муляє. Ви знаєте, у мене  приходить до думки тільки одне порівняння, що дуже муляють вам успіхи українському футболу, комусь, да, як муляє росіянам удар Шевченка в ворота Філімонова.
 
Тому, шановні колеги, фракція політичної партії «Європейська солідарність» не буде підтримувати цю ганебну, з нашої точки зору, постанову і це рішення, і ми просто пропонуємо всім колегам в цій сесійній залі одну просту річ: подумайте.
 
Дякую за увагу.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Загородній Юрій Іванович. І після цього переходимо до голосування. Всі бажаючі виступили?
 
Будь ласка, підготуйтесь до голосування, 2 хвилини – і переходимо до голосування.
 
14:31:25
 
ЗАГОРОДНІЙ Ю.І.
 
Сьогодні кожен свідомий, патріотично налаштований політик намагається знайти спосіб об'єднати український народ, дати привід пишатися нашою країною. Я як людина, яка займається спортом, давно на власному досвіді переконався і розумію, що один з найкращих факторів такого об'єднання є футбол. Саме він дозволяє нам усім на 90 хвилин забути про різні політичні вподобання чи... і на стадіоні чи біля екранів телевізорів згорнутися в національний прапор, співати Гімн України, вболівати за перемогу всіх наших збірних та українських клубів.
 
Але сьогодні український футбол хворий, корупція раковою пухлиною росте на його тілі, вона висмоктує з нього весь позитив. І якщо негайно не зупинити цей руйнівний процес, футбол буде знищено. Причиною кризи, на мою думку, стала тотальна заполітизованість головного футбольного штабу країни. Поступово більшість керівних посад в українському футболі зайняли народні депутати, губернатори областей, інші посадовці, які не мали жодного стосунку до футболу та сприймали його як джерело власного збагачення і задоволення власних амбіцій. І як результат – відчуття безкарності керівництвом Федерації футболу України в приналежності до минулої влади. Це  призвело до створення наймаштабнішої корупційної схеми розкрадання бюджетних коштів. Адже виділення на будівництво футбольних майданчиків одного мільярда бюджетних гривень, розподіл їх і контроль був одними і тими самими людьми – керівниками Федерації футболу.
 
Корупційне свавілля Федерації футболу протягом тривалого часу залишається актуальною темою для журналістів-розслідувачів в Україні і за її межами.
 
Український футбол все більше асоціюється з корупцією, а не з ефективними виступами та перемогами. І створення та робота тимчасової слідчої комісії має неупереджено об'єктивно сказати нам правду і навести порядок в українському футболі.
 
Дякую.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Мокан Василь Іванович, з мотивів.
 
14:33:50
 
МОКАН В.І.
 
Дякую. Хочу сказати ще як один з ініціаторів цієї постанови, ми направляли листи всім бажаючим фракціям. Бажаючі виявилися 3 депутатські фракції ввійти в цю тимчасову слідчу комісію. І хочу запевнити, що мова йде про неупереджене розслідування можливих фактів корупції. Жодної політизації не передбачається.
 
Федерація футболу як найбільша федерація України, вона є найбільш фінансованою, відповідно тема резонансна. Думаю, що варто розібратися і неупереджено дійти висновку про те, чи були там ті зловживання, чи ні.
 
Дякую. Прошу підтримати.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Включіть мікрофон Кальченку, будь ласка.
 
14:34:55
 
КАЛЬЧЕНКО С.В.
 
Враховуючи побажання представників деяких фракцій деяких політичних партій, то цим проектом постанови пропонується: обрати головою Тимчасової слідчої комісії народного депутата Костюха Анатолія Вячеславовича (депутатська фракція «Слуга народу»), заступником голови – народного депутата Мамку Григорія Миколайовича (член фракції партії «Опозиційна платформа – За життя»). Обрати також до складу тимчасової комісії таких народний депутатів: Мокана Василя Івановича (фракція партії «Слуга народу»), Касая Геннадія Олександровича (фракція партії «Слуга народу»), Захарченка Володимира Васильовича (фракція «Слуга народу»), Бобляха Андрія Ростиславовича (фракція «Слуга народу»), Кицака Богдана Вікторовича (фракція «Слуга народу»), Кривошеєва Ігоря Сергійовича (фракція «Слуга народу»), Загороднього Юрія Івановича (фракція партії «Опозиційна платформа – За життя»), Цимбалюка Михайла Михайловича  (фракція партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»).
 
Дякую.
 
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.
 
Шановні колеги, всі бажаючі виступили, переходимо до голосування. Прошу підготуватись до голосування.
 
Ставлю на голосування пропозицію про прийняття в цілому проекту Постанови «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України та зловживання службовим становищем президентом Української асоціації футболу, головою Комітету з питань бюджету Верховної Ради України восьмого скликання Павелком при вирішенні питання фінансування та реалізації бюджетної програми «Будівництво футбольних полів із штучним покриттям в регіонах України» у 2017-2018 роках».
 
Прошу підготуватися до голосування. Готові голосувати? Прошу підтримати та проголосувати.
 
14:36:53
 
За-260
 
Постанова прийнята в цілому. Дякую.
 
По фракціям покажіть. «Слуга народу» – 214, «Опозиційна платформа – За життя» – 26, «Європейська солідарність» – 0, «Батьківщина» – 2, «За майбутнє» – 5, «Голос» – 11, позафракційні – 2.

rada.gov.ua