Україна

Перша ліга

Любінскас: «Перед грою – секс»

Інформаційна служба ФК «Львів» Новий наставник футбольного клубу «Львів» Альґімантас Любінскас розповів про свої перші враження від колективу, невдалий політичний етап кар’єри, футбольні прикмети, які його переслідують, та ще багато іншого. В першу чергу, він відзначив, що його підопічні мають високу мету, тепер всі разом долатимуть труднощі на шляху.

fclviv.com.ua

2009-12-26 06:20

Мобілізуватися і долати труднощі

 

– Як розпочалася ваша співпраця з львівським клубом? Чи стало це для вас несподіванкою?

– Усе почалося з телефонного дзвінка. Мене прямо запитали: чи взагалі цікавить пропозиція очолити першолігову команду «Львів». Я відповів, що мені цікаві будь-які пропозиції, які співпадають з моїм футбольним світоглядом. Вперше зустрілися з президентом Юрієм Кіндзерським приблизно два місяці тому. Кілька разів поспілкувалися. Президент клубу відразу сказав, що це команда, яке не просто грає, а ставить перед собою високі завдання. Я бачу, що футбольний клуб «Львів» має мету. Високу мету. Розумію, що буде нелегко. Але коли легко, тоді й не цікаво і мало що виходить. Я ж прийняв пропозицію, і тепер разом з хлопцями будемо долати всі труднощі на нашому шляху. Коли складно, тоді відбувається мобілізація усіх сил. Будемо їх мобілізовувати.

– Самі переїжджаєте до Львова чи берете когось із помічників?

– Приїде один з моїх колишніх асистентів. Прізвище називати поки що не буду, представимо його вже під час зустрічі з уболівальниками у Львові. Але це досвідчений фахівець, якому я повністю довіряю, часто з ним радився у складних питаннях, ми з ним завжди знаходимо спільну мову.

Повірити в себе – тоді й Бог допоможе

– Гру команди вже переглядали?

– Так, подивився відеозаписи матчів. Зробив для себе висновок, що команда цікава, усі футболісти з хорошою школою. Знаю, що політика клубу – грати місцевими вихованцями, хлопцями із західноукраїнського регіону, не шукати великих і дорогих зірок з боку. Тому зірок з боку і справді купувати не будемо, гратимемо українськими виконавцями, і я вже бачу, що ця команда має перспективу.

– На що звернете увагу в першу чергу?

– Основна увага приділятиметься посиленню позиційної атакувальної гри. Потрібно створювати такий малюнок гри, з яким можна плавно перейти з першої у Прем’єр-лігу і грати там, як рівний з рівним. Ну, відразу в призери йти, напевно, не будемо (посміхається – авт.). Але хто його знає, як піде робота. А, може, буде так, як колись «Жальґіріс», який я очолював, після першого кола несподівано перебував на першому місці у вищій лізі Радянського Союзу. Пер ш за все, ми самі повинні повірити в себе, побажати такого успіху, тоді й Бог нам допоможе.

– Яку ігрову ланку, за тими поєдинками, що вдалося переглянути, можете назвати найбільш проблемною у «Львова»?

– Як на мене, варто, підсилити гру у нападі, бо, наскільки я помітив з яскравим гравцем атаки є проблема. Можливо, треба будувати гру так, щоб відсутність такого форварда компенсувалася колективною атакувальною грою великої групи футболістів. Я помітив, що голи забивали різні гравці. Видно, що у всіх хлопців є все необхідне для зростання майстерності, ці навики потрібно розвивати. І вигравати у суперників – іншого завдання немає.

– Ви кажете про підсилення. Будуть нові гравці?

– Кардинальних змін не буде , і їх не може бути, бо команда у «Львова», ще раз повторю, хороша. Можливо, змінимо функції на полі деяких гравців, гратимемо за іншою схемою, з підсиленням гри в нападі. Тобто основний акцент робитиму не на захист, а на атаку. Усвідомлюю, що часовий проміжок у нас невеликий, за півроку треба поставити гру. Мало того, що в першій лізі потрібен результат, треба ще й повній бойовій готовності підійти до Прем’єр-ліги. Відразу ламати нічого не можна, бо тоді зламаєш повністю все, що було збудовано до тебе. Тому у цих питаннях варто обережно і виважено підходити до формування ігрового почерку команди. Але впроваджувати новинки будемо вже тепер, через товариські, контрольні ігри міжсезоння.

Справа гравця – грати, тренера – вимагати

– Які основні критерії у вас в роботі?

– По-перше, я люблю футбол комбінаційного плану. Я не є прихильником силового футболу, біготні полем, натиску без думки. Мої команди у грі використовують аритмію, зміни темпу, тактичних малюнків, щоб м’яч, образно кажучи, ходив між футболістами, щоб і глядачі були задоволені. Другий важливий аспект, який впливає на результати, – це взаємостосунки футболістів між собою та футболістів і тренерів. Ми повинні знайти спільну мову і, впевнений, швидко зробимо це. Я намагатимуся бути для них батьком, який дбає про своїх дітей, і щоб вони відчували це. У нас відтепер одна мета.

– Свого часу ви щось не поділили з гравцем «Сатурна» Чеснаускісом, який навіть відмовлявся приїжджати у збірну Литви…

– Знаєте, ця історія занадто роздута. Там значно менше суті, ніж про це понаписували журналісти. Скажу так: справа гравця – грати, справа тренера – вимагати. Едґарас Чеснаускіс і сам це вже зрозумів…. А тоді був молодий, хотів щось довести. До речі, з його старшим братом, – жодних проблем. А в Едґараса, напевно, закрутилася голова через стрибок у кар’єрі – і київське «Динамо», і «Сатурн», багато грошей, машини – мабуть, це вплинуло на хлопця. Просто були вимоги, яким повинні підпорядковуватися всі. Мені навіть інші гравці звертали увагу на це. Вимоги для всіх однакові – це теж важливий принцип. Якщо будемо для когось робити винятки, тоді нічого у нас не вийде. А тоді були дитячі моменти, які у глобальному масштабі не є визначальними, але на будь-які дрібниці у дисципліні треба звертати увагу.

– Пунктуальність і дисципліна – для вас це важливі пункти?

– Пунктуальність – дуже важлива риса. Ми, наприклад, не будемо збиратися за 10 хвилин до тренування – це точно можу вам сказати. Година – мінімум Людина, яка приходить навіть на тренування, не повинна нікуди поспішати, футболіст повинен спокійно переодягнутися, підготуватися до заняття, можливо, самостійно розім’ятися, пограти у квадрат чи теніс-бол через сітку. А потім уже починається тренування. Звичайно, коли у нас будуть дворазові тренування під час зборів, ми подбаємо, щоб хлопці поїли, поспали…

 

– До речі, як плануєте збори команди в подальшому під час підготовки до весняних матчів?

– Уже запланований перший збір в Криму з 10-го січня – там будемо впродовж двох тижнів. Потім повертаємося, далі – знову два тижні зборів, але цього разу в Туреччині. Знову повертаємося – і ще раз двотижневий збір у Туреччині. За тиждень до першої гри вже будемо у Львові. Зберемося перед грою у Трускавці. Чому такий двотижневий цикл? Бо для психіки молодих футболістів більший термін, ніж два тижні, не рекомендується.

Штрафи погано впливають на футболістів

– Цього сезону, як ніколи, у першій лізі багато претендентів на підвищення у класі. Знаєте щось про суперників?

– Буду відвертим: поки що знаю про них тільки з чуток і розмов. Ну, і про декого з відеозаписів матчів. «Севастополь», «Олександрія», «Волинь» та інші – це сильні суперники, потім будемо переглядати їх матчі, збирати іншу додаткову інформацію. Хлопці, які зараз є у тренерському штабі, допоможуть у цьому. А з іншого боку, добре, що є суперники, є інтрига. Буде боротьба. Буде цікаво. І не тільки дві команди між собою будуть боротися, інші також втрутяться у боротьбу, а це означає, що у такій взаємній боротьбі втрачатимуть очки, відбиратимуть їх один в одного. Це збільшує інтерес до змагань, всі матчі будуть напруженими.

– Чи є ви прихильником штрафів у команді?

– Відразу твердо скажу, що ні. Може, не треба говорити це футболістам, щоб вони по-своєму не інтерпретували цю мою позицію (сміється – авт.). Через штрафи людина втрачає, його сім’я втрачає. Він може через дурницю допустити якусь помилку у житті. Краще поспілкуватися з ним після цього. Ну, а якщо один раз порозмовляв – він не розуміє, другий – теж, тоді вже треба вдаватися до якихось кардинальних заходів. Але загалом, я не прихильник штрафів. Ні у збірній їх не застосовував, ні у клубах, які тренував. Тому що знаю, що це психологічно погано впливає на гравців, цим можна завдати болючого удару. Деколи буває так, що людина сама себе винить за скоєне, а тут її ще й додатково б’ють за це. На мою думку, так чинити не правильно.

У Львові є дербі? Це дуже добре

– Що ви знали про футбольний Львів до цього?

– Стосовно клубу, то знав тільки те, що можна було знайти в Інтернеті, що клуб перебував у Прем’єр-лізі, випав з неї, як проводив матчі. А ще раніше про Львів, звичайно, багато чув. Це футбольне місто. Пам’ятаю ще і ті старі «Карпати», і СКА. Традиції львівського футболу всім відомі.

– Прізвища футболістів теперішнього «Львова» вам про щось говорять?

– Ні, наразі нічого (посміхається – авт.). Тому все будемо починати з чистого аркуша. Я, побувавши на кількох тренуваннях та переглянувши гру з «Арсеналом» (Біла Церква), з деким познайомився, декого впізнаю, але в процесі роботи з’ясую все докладно. Будемо докладно знайомитися на перших тренуваннях у січні.

Ви казали, що бачили відеозаписи матчів «Львова». Чи бачили ви матч-дербі з «Карпатами»?

Ні. Але багато чув про нього. До речі, про ту ситуацію у Львові мені розповідали знайомі ще тоді, коли я жодних контактів з ФК «Львів» не мав. Змалювали, що там творилося, як все відбувалося. Знаю, що у рідному місті не порозумілися дві команди, однією з них застосовувався не зовсім спортивний принцип, стадіоном не дозволили користуватися, були й інші нюанси. Але я намагатимуся менше влізати у ці політичні ігри, для цього є президент, його помічники. Моє завдання – на полі виконувати завдання. А в цю політику лізти дуже не хочу.

– Уболівальники «Карпат» і «Львова» теж розділилися у місті…

– Взагалі, дуже добре, що у «Львова», команди молодої, є свої вболівальники. Наскільки я знаю, команду активно підтримували мешканці міста, навіть більше, ніж «Карпати». Хочу виправдати сподівання цих уболівальників. А те, що в місті є такі дербі, теж дуже добре. Є свої традиції таких матчів у Мілані, Манчестері, інших містах. Це прикрашає футбол.

Зонним захистом переміг Блохіна

– Є інформація, що ви є прихильником зонного захисту. Чи буде впроваджуватися така схема і у «Львові»?

– Зонна гра у захисті – це перспективна схема. Так грає більшість команд. Але треба багато працювати, бо потрібно страхувати один одного, повинні створюватися лінії. Наскільки я знаю, таку схему ввів свого часу Аріґо Саккі, саме в «Мілані», який він очолював, розпочалася ця перебудова у захисті.

– Для того, щоб грати в зону, потрібно, щоб фізичні кондиції гравців відповідали цій схемі. Адже персонально грати, напевно, трохи легше…

– Не скажу, що легше. У кожної схеми свої особливості. Зоною збірна Литви протистояла, наприклад, збірній України, коли перемогла команду Олега Блохіна вдома 2:0. Тоді ми, образно кажучи, загнали команду на чверть поля, українці змушені були робити довгі передачі, і нашим захисникам легше було відбиватися. За великим рахунком, ми змусили суперника діяти беззубо, бо за класом футболістів українці, звісно ж, нас переважали. А така тактика плюс агресивність в нападі дозволили нам перемогти досить упевнено.

– Але гра, про яку ви сказали, передбачає наявність високих на зріст гравців. У Литві такі були, а у «Львові» не густо…

– Нічого, будемо розбиратися в ході тренувань. А те, що гравці тут невисокі на зріст і спритні, це добре. Відповідно змінимо схему гри. От у «Барселоні» тільки не так давно високий на зріст з’явився, я навіть думав, що Ібрагімовіч не підійде каталонцям. Але головні ролі в побудовах команди відіграють невисокі гравці, які діють у комбінаційному стилі. Той же Мессі…

– Тобто орієнтуватися будете на гру «Барселони»?

– Можливо, в ігровій манері щось візьмемо у них. Будемо принаймні старатися…

– Перший офіційний матч у березні – і відразу з основним конкурентом «Севастополем»…

– І не виключено, що погодні умови будуть не найкращими, навіть болото може бути… Будемо все робити протягом зими, щоб футболісти підійшли до цього матчу свіжими. Ще хвилює мене нерівномірний календар – то 5 днів, то 7, то 4 між іграми. Це трохи збиватиме з ритму, який закладемо у команду. Але спробуємо підлаштуватися – тут уже нічого не поробиш.

– Кажуть, що ви у своїй роботі звертаєте особливу увагу на молодь…

– Так, у молоді є перспектива. Оскільки великих зірок, які грають в національній збірній України, у клубі немає, значить, можна їх підтягнути, знайти серед молодих футболістів. Головне – побільше довіряти молодим.

У політиці стільки бруду…

– Після того, як ви пішли у 2008-му з національної збірної Литви, розпочався політичний етап вашої кар’єри…

– Останнім часом я працював у муніципалітеті Вільнюса. До цього за 7 років, що я працював у збірній Литви, у мене накопичилася певна втома. Тим більше, перед нами ставилися нереальні завдання. Судіть самі, ми повинні були посісти перше-друге місце в групі, де нашими суперниками були Італія, Франція, Україна, Шотландія. Навіть у такій групі у підсумку ми набрали однакову кількість очок (по 16) з Україною, якій програли в Одесі 0:1 і виграли вдома 2:0. Тоді й надійшла пропозиція спробувати себе у політиці. Вирішив погодитися. Мовляв, проходив у житті багато що, може, вийде на цьому поприщі. Не вийшло. За короткий період я у політиці побачив стільки бруду… Декларується одне, для народу, для людей, насправді ж виходить по-іншому. Все вирішують фінансові магнати. Той, хто грошей не має, нічого не досягне. За кожним, хто йде у велику політику, стоять люди з грошима. І не завжди з хорошою репутацією.

– Тобто політичний етап вашої кар’єри вийшов невдалим?

– Однозначно. Я не хочу туди повертатися. Із цим я закінчив. У футболі, попри всі його проблеми, все ж чесніше.

– Ви знаєте, що західноукраїнський регіон є доволі специфічним? Будете вивчати українську мову?

– Я абсолютно не знав польської мови до приїзду у Бялосток, де я свого часу тренував місцеву «Яґелонію», а зараз можу вільно спілкуватися польською. Звичайно, коли не вистачало польських слів, тоді переходив на литовську чи російську, бо у стресових ситуаціях по-іншому неможливо, просто не знаходиш слів. Але мову я вивчив. У нас у Литві є люди, які прожили тут усе життя і литовською не розмовляють. Бо не хочуть. А якщо ти хочеш, тоді у тебе все виходить. А бажання вивчити українську в мене є. За скільки часу це зроблю – наразі важко сказати. Але твердо дотримуюся твердження, що кожна мова – це подарунок Бога.

Перед грою хороший секс

– У житті будь-якого футболіста чи тренера важливу роль відіграють прикмети…

– Ви знаєте, з кожною новою роботою з’являються і нові прикмети. Додається і місцевий колорит. Ну, що можу згадати? Наприклад, коли я тренував збірну Литви, ми розпочинали відбіркову кампанію у Бельгії. І мені перед грою не поклали шкарпетки (сміється – авт.). Допоміг мій асистент, який швидко придбав нові. І ми зіграли 2:2 – це був дуже добрий початок сезону. Так і зародилася традиція. Щоразу безпосередньо перед грою асистент на фарт купував нові шкарпетки. Так би мовити, прикмета з’явилася з нічого… Є такі, що не голяться перед грою. Я голюся завжди, не можу без цього. А от прикмети з костюмом, в якому пішла гра у попередньому матчі, дотримуюся. Те ж стосується краваток...

– З усього видно, з почуттям гумору у вас усе гаразд…

– Повинно бути все нормально. Був і такий випадок, що команда поїхала на гру автобусом, а в мене так склалася ситуація, що я змушений був їхати машиною. І зіграли вдало. Після цього я постійно їздив машиною на матчі окремо від футболістів.

– А стосовно жінок як у вас? Берете в автобус перед матчами?

– Ні, не беремо. Це сто відсотків. Жінка на кораблі – до невдачі (сміється – авт.). Але, скажімо, у футболістів перед грою стосовно жіночої статі карантин – це зрозуміло. А в мене є така прикмета – обов’язково мати напередодні матчу статевий акт зі своєю жінкою. Уже перевірено: якщо не було такої можливості, то наступна гра не виходила вдалою. Тому стараюся дотримуватися цієї прикмети (усміхається – авт.). Навіть перед виїзними іграми у мене повинен бути хороший секс.

– І скільки часу збираєтеся дотримуватися цієї прикмети?

– О, за мій вік ви не переживайте. Моїй дружині – 29 років, вона на 29 молодша від мене. Моєму сину – 4 роки. Так що потужність у цьому плані ще є (сміється – авт.).

fclviv.com.ua