Україна

Регіони

Что будет с «Ареной Львов»?

2018-01-07 11:52

Мінімум пару разів на рік довкола стадіону «Арена Львів» виникають інформаційні приводи щодо утримання, боргів, добудови чи клубу, який там гратиме.

Але останній привід (той що про борги) отримав своє продовження. Постало питання про можливу передачу державного підприємства «Арена Львів» у власність області. Це питання активно обговорюється і вже розпочались дискусії та наради щодо майбутнього стадіону.

Колись про стадіон говорили як про перспективну інвестицію, але зараз він більше нагадує «чемодан без ручки». Всі визнають, що при будівництві було допущено багато помилок: від самого рішення будувати замість реконструкції стадіону «Україна», до встановлення підігріву всіх приміщень на електриці, що стало дуже великою статтею витрат стадіону. Ідей про те аби розібрати стадіон, як це було ще роки три тому, немає, але чіткої зрозумілої візії майбутнього теж нема. Найбільшою перепоною в розвитку стадіону є великі борги перед підрядниками та потреба в добудові другої черги, без якої арена не зможе нормально функціонувати. Вже пройшло більш як п’ять років, а стадіон досі заживлений за тимчасовою схемою. Підстанцію так і не добудували.

Щоб розібратись в ситуації ми поспілкувались з представниками Міністерства спорту, Львівської обласної ради, Львівської міської ради та «Арени Львів». На підставі наших розмов виділили ключові питання та завдання.

Наразі ситуація виглядає так:

Міністерство спорту хоче віддати стадіон органам місцевого самоврядування.

«Ми в загальному тренді, що є в державі в частині управління підприємствами, установами та організаціями. Загальна державна стратегія передбачає передачу невластивих міністерству функцій до спеціалізованих органів. Управляння державними підприємствами є невластивою функцією. В законопроекті, який виносить Мінекономрозвитку, є пункт що визначає певні стратегічні підприємства. Для нас це однозначно НСК «Олімпійськи», який має залишитись в управлінні. Що стосується «Арени Львів», Чернігівського стадіону та інших споруд, то ми готові до діалогу з місцевою владою, як обласною, так і з міською. Тими, хто дасть собі раду, щоб ці споруди в подальшому використовувати», – розповів Олег Немчінов, держсекретар Мінмолодьспорту.

Сукупні борги та потреби «Арени Львів» понад 1 мільярд гривень.

«Є дуже великі борги – 709 мільйонів гривень перед підрядниками. Там треба ще завершувати другу частину проекту. По цінах 2013 року це 334 мільйони гривень (це по курсу 8 гривень за долар). Але це не суто стадіон. Це транспортна розв’язка, підстанція», – розповів  Володимир Гірняк, заступник голови Львівської обласної ради.

Як будуть виплачувати борги?

«Бачення наступне – повна їх верифікація. Зараз, якщо ми дивимось по резонансних двох спорудах (НСК «Олімпійський» та «Арена Львів»), то бачимо, що не всі роботи були виконані якісно і не всі претензійні дії до забудовників були вчинені. Другий момент – «Арена Львів» у гіршому становищі, бо друга черга не введена в експлуатацію офіційно. Якщо НСК «Олімпійський» мав можливість шість років витрачати кошти на підтримання споруди, то жоден з керівників «Арени Львів» не має права витрачати кошти на інженерні споруди, що не введені в експлуатацію. Тому тут вилізло дуже багато проблем. Далі йде питання, яке мало запуститись в грудні. Це списання коштів через Держказначейство. Коли протягом пів року не виконується якесь фінансове зобов’язання держави, то вони автоматично передаються на виконання в Держказначейство. Такий механізм, можливо, буде відпрацьований по НСК, бо там вже є рішення суду всіх інстанцій. На об’єкті, який має приймати фінал Ліги чемпіонів, якість робіт була на низькому рівні і зараз є можливість це провести. Міністерство знайшло такий шлях. Я не буду обманювати, не був прихильником такого шляху. Але тим не менше через інше державне підприємство, яке має статус Олімпійської бази (в Конче-Заспі), можна це зробити. Зараз через нього будуть виконані ремонтні роботи», – продовжив  Немчінов, держсекретар Мінмолодьспорту.

Хто може взяти на баланс «Арену Львів»?

«Львівська обласна рада ще не прийняла рішення про те, чи ми будемо просити і чи готові прийняти «Арену Львів». Ми розглядаємо таку можливість. Ми вважаємо, що «Арена Львів» і територія навколо стадіону має ефективно використовувати. Під спортивні споруди і під інфраструктурні споруди.  Тут, умовно, може бути льодова арена, баскетбольна, поліфункціональна або якийсь виставковий зал. Повинен бути розвинений транспорт. Насправді, є дуже багато питань. Сама обласна рада, як і місто, не «потягне». Це має бути спільний проект, але хтось має грамотно його адмініструвати. Ми (ЛОР – прим. ГС) за останній рік показали непогану динаміку у роботі, економії бюджетних коштів, ефективності. Тому, оскільки міністерство розглядає нас як повноцінних партнерів, ми готові взяти участь в цій дискусії. А кінцеве рішення приймемо, коли будемо розуміти все від А до Я, весь алгоритм дій», – додав  Гірняк, заступник голови Львівської обласної ради.

«Наразі, у тому вигляді, в якому вона є, з тими боргами, «Арена Львів»  не цікава для міста. Якби «Арена Львів» була не з такими боргами, то можна було б говорити. Я не бачу можливостей щоб місто зараз забрало стадіон собі. Там є проблеми з транспортом та заїздами. Також треба знати, як його правильно використовувати далі. Але впевнений, що у діалозі міста, області та міністерства буде можливо досягнути консенсус», – розповів  Антон Нікулін, начальник управління молоді та спорту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Чи може стадіон на себе заробляти сам?

«Фактично «Арена Львів» – це прибуткове підприємство. Основні видатки – на утримання поля, яке використовується 15-20 разів на рік. Це парадоксально, але це своєрідне ярмо, яке стадіон тягне. В чому була користь співпраці з «Шахтарем»? Він брав на себе утримання поля, плюс надходження від продажу квитків у євро кубках. Це хороші заробітки і не треба пов’язувати це із персоналіями, які керують стадіоном.  Це була дуже хороша кон'юнктура. Зараз, якщо буде досягнена угода з «Карпатами» або «Вересом», і повернеться збірна, після завершення дискваліфікації стадіону, то однозначно стадіон не буде збитковим в операційній діяльності», – додав Немчінов, держсекретар Мінмолодьспорту.

Скільки коштів отримує «Арена Львів» з дербюджету?

«2 мільйони 650 тисяч гривень допомоги ми отримали з держбюджету. На наступний рік заплановано 4 мільйони. Це тільки на енергоносії. Ця сума частково покриває витрати на них, десь до 60 %», – розповів  Євген Болкун, директор «Арени Львів».

Проте не факт, що кошти таки будуть надані у 2018 році: «Кошти закладені, але міністерство фінансів категорично проти виділення таких видаткам усім міністерствам», – наголосив Немчінов, держсекретар Мінмолодьспорту.

Все повинно вирішитись до жовтня 2018 року.

«Один із варіантів подальшого розвитку «Арени Львів» – це передача у комунальну власність. Зараз це питання обговорюється у Львівській обласній раді. Якщо таке рішення буде прийнято, то необхідно буде зробити багато документів про передачу. Таке рішення може прийматись тільки постановою Кабінету міністрів України. До того часу треба було б зробити будівельний та фінансовий аудит, визначитись з тим, як далі працювати, щоб державні гарантії збереглись. Бо обласна рада не захоче забирати на себе борги, які є в стадіону. На це все потрібен час. Протягом весни-літа ми зможемо себе нормально утримувати, якщо буде допомога з держбюджету. На осінь вже треба було б мати якесь рішення по «Арені Львів»», – розповів  Євген Болкун, директор «Арени Львів».

Позиція клубів:

Відповіді від «Карпат» та «Вереса» ми не отримали. Проте раніше представники «Вереса» вже заявляли, що цей і наступний сезон проведуть у Львові.  ФК «Рух» ще після свого першого і, наразі, єдиного матчу заявляв, що їм за дорого грати на «Арені Львів» і у них є свій стадіон який збирає багато вболівальників. В ФК «Львів» розповіли, що, можливо, використали б стадіон тільки у випадку виходу в півфінал кубка України та за умови потрапляння на топову команду («Динамо» або «Шахтар»). Наразі вони грають на стадні «Скіф» і їм немає сенсу переплачувати за оренду стадіону. 

galsports.com