Моніторинг
Аналітика
Польща вгамовує апетити
Тарас КРАКОВЕЦЬ, «ПРЕССИНГ» У порівнянні з минулими тижнями, у польських ЗМІ дещо вщухли пристрасті навколо непаритетного розподілу міст-господарів Євро-2012. Натомість, велика увага була приділена відкриттю першої фан-зони для вболівальників, що створена в центрі Києва, та запровадженню Україною спеціальних віз категорії «Ф», для перетину кордону на час проведення Турніру.
pressing.net.ua
2009-05-06 14:50
ПАРИТЕТНИЙ РОЗПОДІЛ МІСТ
За минулий тиждень сталося неабияке диво – жоден з польських засобів масової інформації не випустив матеріал щодо непаритетного розподілу міст-претендентів на Євро-2012. Ба навіть більше, 27 квітня sport.pl опублікував матеріал під заголовком «Євро-2012: буде рівний розподіл міст-господарів?» У статті, частково взятої з коментаря екс-кандидата на посаду президента Федерації футболу Польщі Збігнєва Бонека, йдеться, що про намір розподілу міст 4:4 домовилися українські та польські організатори турніру, але офіційного документу ще не підписали. «Офіційного документу про таке рішення українсько-польських стосунків немає, – цитує видання українського віце-прем’єр-міністра Івана Васюника, – проте в кінцевій фазі перед визначенням міст-господарів Євро-2012 цей документ буде надіслано».
На рівному розподілі міст, як йдеться у матеріалі, наполягає українська сторона. Окрім Івана Васюника, про це говоритиме прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, котра невдовзі відвідає Польщу. Натомість українська преса, – пише sport.pl, – й надалі продовжує друкувати матеріали, що Євро-2012 може відбутися лише в двох українських містах. Як запевнив Іван Васюник, це лише медійні спекуляції. Натомість президент Федерації футболу України Григорій Суркіс заявив: «Облишмо ці дискусії. Поляки є нашими союзниками, а не ворогами». І все ж легенда польського футболу Збігнєв Бонек заявив, що упевнений у тому, що поділ міст буде рівним. Проте, на його думку, це рішення буде не остаточним, бо змінити місто-господаря до Євро-2012 УЄФА може й за рік до старту, якщо якесь місто не справлятиметься з підготовкою.
ЗУСТРІЧ ПРЕДСТАВНИКІВ МІСТ-ГОСПОДАРІВ ЄВРО-2012
28 квітня «Gazeta Wyborcza» дала невелику замітку про те, що невдовзі представники міністерства спорту, організації Польща-2012 та і Євро 2012-Польща зустрінуться у Познані для обговорення підготовки до Євро-2012. На цій зустрічі будуть також присутні представники усіх шести польських міст, що заявлені на прийом у себе Євро-2012. Зазначимо, що такі зустрічі у Польщі відбуваються регулярно – раз на два місяці. На відміну від України, де представники міст-господарів між собою зустрічаються хіба на урядових засіданнях оргкомітету.
До речі, анонсуючи зустріч представників міст, що прийматимуть матчі Євро-2012, Мартін Герра (голова організації Польща-2012) заявив, що байдуже, які польські міста вибере 13 травня УЄФА. «Це прерогатива УЄФА, а наше завдання – працювати з усіма шістьма містами-кандидатами на Євро-2012. Такі зустрічі є важливими, оскільки раз у два місяці ми не лише ставимо нові завдання при підготовці до чемпіонату Європи, але ділимося позитивним та негативним досвідом», – цей коментар 29 квітня надрукувала «Gazeta Wyborcza». Проте найважливіше, що сказав Мартін Герра, це те, що не йдеться про жодний піар, коли мова йде про приготування усіх шести міст до Євро-2012. Голова спілки Польща-2012 мав на увазі, що ні про яку боротьбу між містами мова не йде, оскільки це загальнонаціональний польський проект.
Заяви Мартіна Герри прозвучали на фоні загострення боротьби між Краковом та Познанню. В ряді польських ЗМІ переконані, що це буде скоріш боротьба політична. Подейкують, що Познань просто немає значного політичного лобі, тому не виключено, що це місто врешті «ошукають». Натомість жодного слова в матеріалах немає про те, що в принципі, це прерогатива УЄФА – визначати міста-господарі.
ЄВРО-2012. РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ
Як ми вже неодноразово відмічали, польська преса досить обережно сповіщає про недоліки власної підготовки до фіналу континентальної першості. Так неможна назвати суто критичним матеріал, що вийшов 27 квітня у виданні «Nasz Dziennik», про те що влада Кракова, забарилася і не встигне в цьому році розпочати будівництво дороги від центра міста до аеропорту Баліце. Планувалося, що ця дорога мала мати протяжність 6,5 км з двома полосами у кожну сторону. Проте, автор статті наголошує, що окрім цієї дороги в Польщі ще вдосталь проблемних напрямків у підготовці, та й Краків не є основним містом для проведення Євро-2012.
Продовжила тему доріг «Gazetapolska» матеріалом за 27 квітня під заголовком «Автострада до Варшави без добрих доїздів». У статі автор повідомляє, що розпочинається боротьба між будівниками за те, хто ж споруджуватиме трасу з Лодзя до Варшави. Конкурс на будівництво п’яти відрізків дороги буде більш, ніж серйозним: на нього зголосилися 87 фірм, в тому числі з Індії та Китаю. Проте головною проблемою може стати брак якісних доїздів до цієї дороги.
Як відмічається в статті, заспокоїти футбольну спільноту вирішив Міністр з інфраструктури Польщі Цезарій Грабарчик повідомивши, що паперова тяганина закінчиться блискавично і вже незабаром розпочнеться конкурс. Повідомляючи про терміни будівництва об’єкту, автора польського видання не скільки не бентежить той факт, що кінцевим терміном є травень 2012 року, тобто дорогу планують здати за кілька днів до початку Євро-2012.
В тому таки виданні – «Gazetapolska», вийшов невеликий матеріал під гучною назвою «Трамвайна революція перед Євро-2012». У ньому описано те, що у Познані перед Євро-2012 серйозно оновлять трамвайно-дорожню інфраструктуру. Окрім того, що збираються замінити практично усі полотна, також розширять вулицю Грюнвальдську та продовжать гілку до Західного вокзалу.
«НАРОДНИЙ СТАДІОН» У ВАРШАВІ
Польська преса з задоволенням повідомляє про найдрібніші новини з реконструкції головного стадіону у столиці країни. Як надрукувала «Gazetapolska» у матеріалі за 28 квітня, закінчено другий етап конкурсу на будівника стадіону у Варшаві, оскільки вночі 27 квітня вийшов термін, коли можна було подати протест на результат конкурсу. Ніхто протесту не подав, тому стадіон у Варшаві, будуватиме консорціум Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpine Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG S.A. Вартість проекту оцінена приблизно у 300 млн. доларів. Автор статті зазначає, що то була найнижча запропонована ціна, завдяки якій німецький концерн і переміг. А фасад стадіону буде вирішений у польських національних кольорах – біло-червоним.
Натомість матеріал, що вийшов 27 квітня в «Gazeta Wyborcza» повідомляє про те, що завдяки будівництву стадіону у Варшаві, різко скоротилося безробіття. Пояснюється це тим, що до Євро-2012 стадіон у Варшаві повинні збудувати швидко, а головне вчасно. Саме тому, з воєводства Люблінського постійно потрібні на будову арени робітники. Через те рівень безробіття там впав на 2 відсотки.
Відмітимо, той факт, що польські ЗМІ насичують інформаційний простір позитивними аспектами, що вже привнесло до Польщі Євро-2012.
УКРАЇНА У ФОКУСІ ПОЛЬСЬКИХ ЗМІ
Усі матеріали польської преси, що стосувалися підготовки України до Євро-2012 можна розділити на позитивні та негативні. Причому, потрібно нагадати, що негативні оцінки, які стосувалися непаритетного розподілу міст-претендентів, як правило, у сторону збільшення польських міст-господарів, більше не виходили. Це можна пояснити чіткою і консолідованою позицією представників Федерації футболу України та Кабінету міністрів України, заяви яких не наважилися піддавати сумніву польські журналісти. Та на допомогу їм прийшли українські колеги, які перекручуючи, а іноді навіть вигадуючи інформацію, поливають брудом усі починання у підготовці свої держави до прийняття чемпіонату Європи 2012 року.
Та головною новиною у висвітленні підготовки України до Євро-2012 все ж таки стало створення першої фан-зони на території обох країн, що відкрили у Києві. За 28 квітня у виданні «Nasz Dziennik» вийшла стаття під назвою «Євро-2012: Україна випереджає Польщу». Автор з заздрістю повідомляє: «Українці знову нас обігнали. В Києві відкрито першу фан-зону для вболівальників, які до самого чемпіонату Європи з футболу зможуть там дивитися футбол на великому телеекрані. Фан-зону відкрито кілька днів тому у самому центрі Києва».
В матеріалі йдеться також про те, що вже найближчим часом у цій фан-зоні вболівальники зможуть переглядати матчі півфіналу Кубку УЄФА між «Динамо» та «Шахтарем», української Прем’єр-ліги та фінальну частину конкурсу Євробачення. Кожне місто, яке прийматиме матчі Євро-2012 повинно мати такі фан-зони. «Це лише початок наших проектів. – цитує видання керівника фан-зони Анатолія Махиню. – Згодом у нашому місті таких фан-зон буде 10. Найбільша з них матиме 1,2 км завдовжки. У ній буде встановлено 9 гігантських екранів».
В українській фан-зоні, зазначає автор, можна буде подивитися легендарні матчі за участі київського «Динамо», збірної України, також там планується проводити концерти рок-виконавців. У Польщі ж, продовжує автор, не відкрита наразі жодна фан-зона.
Черговий матеріал з приводу підготовки України до Євро-2012 надрукувала «Gazeta Wyborcza». З посиланням на коментар заступника міністра закордонних справ України Костянтина Єлісєєва, газета відзначила, що громадяни Євросоюзу й без того не мають проблем з перетином українського кордону, бо згідно чинного законодавства вони можуть робити це вільно. Натомість не матимуть проблеми з поїздом на матчі Євро-2012 й громадяни, що не є членами Європейського Союзу, для яких запровадять візи категорії «Ф», тобто, «Футбол». До речі, такі візи вже сьогодні зможуть отримати ті особи, хто безпосередньо займається підготовкою до Євро-2012 в Україні. Про це написали більшість польських видань.
Великий матеріал 3 травня надрукував польський інтернет-ресурс sport.pl під заголовком «Три роки перед Євро-2012. Україна: у нас все гаразд». У статті немає якихось нових та цікавих фактів – у ній розповідається про стан справ з підготовки до Євро-2012 в Україні. Автор матеріалу робить припущення, що Євро-2012 точно відбудеться у Києві, Донецьку та Дніпропетровську, а також у Харкові або Львові. Київ, як йдеться у матеріалі, вже потрапив до цього списку, бо там буде фінал, і повним ходом йде реконструкція НСК «Олімпійський», на якому щоденно працює до 1,5 тисяч осіб. Натомість Донецьк та Дніпропетровськ потрапили до цього списку за те, що там майже готові футбольні арени.
Як йдеться у матеріалі, гірша ситуація в Україні з готелями. Єдине місто, за яке у цьому плані можна бути спокійним – це Київ. Решта мають проблеми. Окремо поляки виділили питання українських футбольних баз. «Українці, на відміну від нас, мають бази на світовому рівні. Прекрасна база під Києвом у Кончі-Заспі, де тренується київське «Динамо». В донецького «Шахтаря» база, яку собі не можуть дозволити ні «Барселона», ні мюнхенська «Баварія». У Польщі ж навіть база «Аміки», де тренується команда Лео Бенхаккера (збірна Польщі)… не відповідає вимогам УЄФА».
До речі, матеріал написано зі слів польських журналістів, котрі спеціально в кінці квітня літали до України, аби написати про підготовку до Євро-2012. Підсумовує матеріал коментар керівника Управління інформаційної політики Федерації футболу України Сергія Васильєва: «Ми маємо проблеми, ви теж їх маєте. Не хотілося б, аби ми займалися взаємною критикою. Краще, якби ми один одному допомагали. Потрібно, аби ми більше знали про приготування до Євро-2012. Потрібно, аби була спільна інформаційна політика, – цитує автор Сергія Васильєва». Завершується матеріал словами: «В червні на запрошення організації Польща-2012 до нас мають приїхати українські журналісти. Вперше. Цікаво, що вони напишуть».
Натомість, черговий негативний матеріал в українській пресі – і поляки передрукували цей матеріал у своїх багатьох ЗМІ. Мова йдеться про статтю «Українські медіа віщують власну поразку», що вийшов на сайті sport.pl. За основу в матеріалі взято сюжет на телеканалі СТБ, в якому йшлося про те, що Мішель Платіні начебто готує для України малоприємну несподіванку: лише два українських міста приймуть матчі Євро-2012. «Ми не погодимося на це», – цитуються у матеріалі слова президента Федерації футболу України Григорія Суркіса.
За інформацією телеканалу СТБ, уже прийнято рішення, що Євро-2012 відбудеться лише в шести містах, з яких чотири міста делегуватиме Польща. В Україні Євро-2012 відбудеться в Києві та Одесі. Натомість Григорій Суркіс заявив, що українська сторона не погоджується на непаритетний розподіл міст до Євро-2012, про що уже направила відповідний лист в УЄФА.
Звідки така інформація, журналісти телеканалу СТБ не повідомляють. Та незрозумілим залишається той факт, чого добиваються українські ЗМІ інформацією такого роду?
Аналізуючи такі матеріали приходимо до висновку, що це не поодинокі випадки. Не проходить і тижня, без негативних оцінок підготовки країни українськими ЗМІ. Такі матеріали є ласим шматком для закордонної преси, яка передруковує інформацію посилаючись на українські джерела.
ВИСНОВКИ
Як видно з огляду польської преси за останній тиждень, пристрасті за тим, які міста прийматимуть Євро-2012 не вщухають. Хоча дещо знизився «градус» у цих матеріалах. Не в останню чергу, судячи з усього, завдяки вірно обраній тактиці інформаційного впливу, яка спостерігалася з боку української сторони. Маються на увазі, в першу чергу позиції президента ФФУ Григорія Суркіса, та віце-прем’єр-міністра України Івана Васюника щодо розмов польських діячів про непаритетність поділу міст під час Євро-2012. Це дало свій ефект. Цього тижня жодного коментаря на цю тематику зі сторони польського урядовця або ж політика надруковано не було. Зате надрукували коментар легенди польського футболу Збігнєва Бонєка, котрий заявив, що поділ міст буде рівним.
Проте якщо поляки фактично не чіпали теми розподілу міст, то у цьому в черговий раз підсобили… українські ЗМІ. Розповідь про сюжет телеканалу СТБ, згідно якого Україна матиме на Євро-2012 лише Київ та Одесу передрукували фактично усі польські ЗМІ. Зараз неважливо, звідки СТБ взяло цю інформацію: у будь-якому разі поляки вхопилися за неї, як голодний пес за кістку, і нагнітання ситуації продовжується.
Щоправда, вперше за звітній період довелося визнати, що боротьба за те, які міста прийматимуть матчі Євро-2012 розгортається й у Польщі. Забили на сполох у Познані – основному місті, де має відбутися Євро-2012. Там побоюються, що через політичне лобіювання Краків може забрати у них матчі чемпіонату Європи. Ця невеличка війна дещо відволікла поляків від проблеми паритетності міст з Україною.
Проте про Україну продовжували писати, в тому числі й в позитивному аспекті. Зокрема, у матеріалі про візи «Ф» для футбольних вболівальників – це те, у чому Україна вже випередила Польщу. Та найбільше поляків вразило відкриття фан-зони у Києві. Зазначимо, що у них ще не відкрито жодної. Услід за стадіонами – це головний козир, яким Україна може скористатися у розподілі міст перед Євро-2012. І не будемо забувати, що розподіл міст, оголошений 13 травня, буде не остаточним, і боротьба за те, хто ж врешті прийматиме Євро-2012 буде продовжена! Адже якесь місто може й відстати у своїй підготовці, тоді можна не сумніватися, що УЄФА знайде йому заміну.
pressing.net.ua