Моніторинг
Аналітика
Євро-2012 у фокусі польських ЗМІ 2009-07-20
Юрій БАНАХЕВИЧ, Укрінформ Протягом минулого тижня польські ЗМІ продовжували активно відстежувати підготовку України та Польщі до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Найбільший резонанс викликало бурхливе обговорення щодо отримання членами правління в РП Спілки «PL.2012» високих преміальних за 2008 рік з держбюджету Польщі на тлі закликів економії коштів.
2009-07-20 05:30
Як відзначає авторитетне спортивне видання «Пшегльонд Спортови», ряд депутатів комісії Сейму РП з питань фізичної культури та спорту були вражені, коли на власний запит отримали інформацію про надвисокі премії за минулий рік, видані членам правління Спілки «PL.2012». Згідно з нею, кожен з топ-менеджерів інституції отримав понад 110 тис. злотих (близько 37 тис. доларів США). Депутат профільної комісії нижньої палати парламенту Польщі Томаш Гарбовський на шпальтах видань ставить риторичне запитання: «Що такого трапилося, що люди з цієї інституції отримали настільки високі премії?» – і додає, що «сьогодні немає коштів на будівництво басейнів для дітей, а тут з легкої руки виплачуються премії по сто тисяч».
Під тиском польських парламентаріїв та особистого звернення прем’єр-міністра країни Дональда Туска обмежити надмірні премії в період кризи, міністерство спорту та туризму Польщі змушене було відреагувати на це. Як повідомляє Польське агентство преси (РАР), відомство звернулося з проханням до правління та членів спостережної ради Спілки «PL.2012» відмовитися від практики призначення високих виплат для топ-менеджерів інституції. Своє рішення міністерство мотивує економічною кризою та необхідністю заощадження державних коштів. Керівництво Спілки з розумінням сприйняло звернення міністерства, наголошує РАР.
У цьому ж контексті «Газета Виборча» зазначає, що в результаті голосування у Сеймі за внесення доповнень про організацію турніру, прийнято рішення обмежити виплату високих премій членам правління Спілки «PL.2012», однак не схвалено депутатської ініціативи щодо визначення максимального рівня зарплат чиновників інституції у розмірі шести середніх зарплат у країні – 18 тис. злотих (близько 6 тис. доларів США).
РАР також інформує, що польські депутати опрацювали пакет змін, що полегшить підготовку до ЧЄ-2012. Зокрема, буде спрощено юридичні механізми реалізації інвестицій у рамках підготовки до чемпіонату. Наприклад, після внесення відповідних змін до Закону про організацію турніру, дво– чи триетапний процес купівлі державою приватної власності, необхідної для підготовки потрібної інфраструктури, буде зведено до одного.
У Вроцлаві існує проблема купівлі містом у власника ділянки землі, де мають збудувати один із важливих елементів транспортного забезпечення діяльності футбольної арени до Євро-2012, інформує РАР. Йдеться про автобусну та трамвайну зупинки. Проблема полягає в тому, що міська влада планувала витратити на купівлю землі 5,5 млн злотих (понад 1,8 млн доларів США), однак її власниця хоче отримати за ділянку 7,4 млн злотих (близько 2,5 млн доларів). Речник муніципалітету Вроцлава Павел Чума у цьому контексті зазначає, що ведуться активні переговори з власницею, і місцева влада вже має бачення розв’язання цієї проблеми. Водночас, як наголошує інформагентство, міські чиновники переконують, що затримка з купівлею землі містом не впливатиме на терміни спорудження стадіону, оскільки роботи зі створення системи транспортних сполучень повинні розпочатися лише в грудні 2009 року.
Інтернет-портал Onet.pl зазначає, що у Гданьську за участю колишнього президента Лєха Валенси, міністра спорту та туризму Мірослава Джевецького та голови федерації футболу Польщі Гжегожа Лято вмуровано наріжний камінь на місці спорудження спортивної арени до Євро-2012. Видання нагадує, що на будівництво стадіону витратять понад 600 млн. злотих (близько 200 млн. доларів), а його трибуни вміщуватимуть 44 тис. шанувальників футболу.
РАР інформує, що у Гданьську відбулася конференція «Зростання суспільного розвитку завдяки Євро-2012 – потенціал, бачення, напрями». На думку учасників форуму, спортивна подія матиме великий вплив на життя суспільства і призведе до ефектів у непов’язаних зі спортом сферах. «Інвестуємо значні державні кошти, і важливо, щоб вони працювали на нас. Тут не йдеться лише про економічні дивіденди, але й про інші цінності, зокрема, відчуття гордості за країну, включення у суспільне життя маргінальних прошарків населення»,– відзначила в інтерв’ю РАР лідер громадського проекту Євро-2012 у Польщі професор Анна Гіза-Полещук. Конференція такого типу організована вперше, однак її організатори запевнили, що вона відбуватиметься зі встановленою періодичністю.
Польські ЗМІ не оминули своєю увагою й події, пов’язані з підготовкою України до футбольного єврофоруму. Газета «Наш Дзеннік» звертає увагу на заяву Равіля Сафіулліна – голови парламентської слідчої комісії Верховної Ради України, яка здійснює перевірку модернізації Олімпійського стадіону в Києві, – про корупцію чиновників та розкрадання державних коштів, призначених на реконструкцію арени в столиці України. За інформацією депутата, в результаті завищення суми кошторису, вартість будівництва спортивної арени збільшилася, як мінімум, на 30 відсотків. При цьому, зловживання спостерігаються як у підписанні контрактів з підрядниками, так і при призначенні зарплат робітникам, наводить думку українського депутата часопис.
Польське радіо звертає увагу на проблеми зі спорудженням аеропорту у Львові. Відзначається, що до кінця липня УЄФА має отримати повну інформацію про інвесторів, зацікавлених модернізацією чи будівництвом аеропортів у містах-організаторах турніру, а у Львові конкурс на модернізацію об’єкту відкладався кілька разів. Радіо повідомляє, що проблема полягає у відсутності фінансування модернізації аеропорту, а також визначенні порядку подальшого використання об’єкту потенційним інвестором. У результаті переговорів визначено, що інвестор матиме 80 відсотків надходжень від експлуатації аеропорту протягом 49 років, а кошти у розмірі 5 млн. гривень на модернізацію об’єкту від Державіаадміністрації України мають надійти найближчим часом, зазначає радіо.