Україна

Калейдоскоп

Вибори ПФЛ: програма Караванського

«Український футбол» Як відомо, 21 січня Центральна рада ПФЛ прийняла рішення про проведення позачергових виборів президента цієї організації, які відбудуться 4 березня. Представляєм вашій увазі програму кандидата на посаду президента ПФЛ Олега Караванського. Нині проведення чемпіонату в другій лізі під загрозою зникнення й ці слова підтверджуються конкретними фактами.

2010-02-06 06:00

У сезоні 2008/2009 року заявку на участь в групі «А» другої ліги подали 18 клубів. З них ФК «Десна-2» і ФК «Коростень», відігравши п'ять-сім матчів, знялися зі змагань. Результати команд, які встигли зіграли з цими колективами, були анульовані. Клуби зазнали витрат – виїзд на матч, проживання в готелі, харчування, преміальні, деякі футболісти травмувалися. Це були марні, нікому не потрібні витрати, які не вплинули на результати в турнірній таблиці. У другому колі чемпіонату знімаються ще три команди: «Оболонь-2», «Дніпро» (Черкаси), «Княжа-2». У підсумку – з вісімнадцятьох клубів вибули п'ять.

Того ж таки сезону в групі «Б» було заявлено 17 клубів, два з яких знялися під час проведення турніру. Проаналізуймо ситуацію нинішнього сезону в групі «А». Заявки на участь подали 11 клубів. Київське ЦСКА, почавши чемпіонат без вступного внеску, через три гри знімається зі змагань. Знову витрати й травми футболістів даремні. Нині на межі зняття Хмельницьке «Динамо» й рівненський «Верес».

У підсумку, на друге коло з 11 команд залишиться вісім. Президенти клубів, які залишилися, сплачують 12 місяців зарплату приблизно 25 футболістам, двом тренерам і 8-10 працівникам клубу. При цьому чемпіонат триває лише чотири місяці з дванадцяти. Ця безглузда ситуація розчаровує президентів, багатотисячну армію вболівальників, які з жадібністю чекають на ці поодинокі матчі, щоб повболі-вати й отримати задоволення від гри улюбленої команди.

Хочеться відзначити, що багато матчів першої та другої ліг відвідують більше вболівальників, ніж поєдинки елітної прем'єр-ліги.

У групі «Б» заявку на сезон-2009/2010 подали 15 клубів. Один вже вибув, й, імовірно, що ще три колективи не вийдуть на друге коло змагань. Картина жахлива.

Тож на другу половину чемпіонату в другій лізі вийдуть вісім клубів групи «А» й 11 клубів групи «Б».

Що чекає наші клуби й вболівальників у міжсезоння? Скільки команд подадуть заявки на участь в чемпіонаті-2010/2011 ? У кращому випадку – 14! Президенти клубів побачать географію розташування заявлених команд на карті України, які розкидані по всій території держави. Після чого порахують додаткові витрати, пов'язані з оплатою готелів, переїздів й харчування, а це, в свою чергу, збільшить автоматично бюджет кожного клубу на 200—300 тисяч грн. Як результат – половина президентів відкличуть свої заявки на участь в чемпіонаті. Підсумок – зникнення другої професійної ліги України!

Проаналізуймо ситуацію, яка склалася в першій лізі.

У сезоні-2007/2008 заявилося 18 команд. Упродовж чемпіонату знялися два клуби.

У сезоні-2008/2009 заявилося 18 команд, вибуло три.

Усезон-2009/2010, вірогідно, зніметься чотири-п'ять команд.

Спостерігається негативна тенденція зникнення клубів першої ліги. Дві команди другої ліги з трьох, які увійшли до першого дивізіону минулого року, знімаються. Неважко уявити, скільки команд зніметься в сезоні-2010/2011? Під великим питанням, чи захочуть, а якщо й захочуть, то чи зможуть переможці груп другої ліги підвищитися в класі й брати участь у змаганнях за такого підходу до проведення чемпіонату з боку ПФЛ і ФФУ. І що робитимуть працівники ПФЛ і ФФУ, якщо не буде другої ліги взагалі, а перша матиме максимум 12 команд? Що робитимуть майже 130 судців, які проходять збори в Криму, і з ними 16 викладачів? Для кого їх навчають, і, найголовніше – кого вони судитимуть? А що робитимуть близько 500 футболістів, які залишаться без роботи? І яка доля 500 футболістів, котрі вже залишилися без роботи? Адже грають в футбол і бачать себе тільки в ньому. А що робитимуть і що вже роблять десятки тренерів, які теж, окрім футболу, нічому не навчені? Для кого сотні футбольних шкіл готують футболістів? Як мінімум, 10 відсотків найкращих хлопців хочуть присвятити себе футболу. З ким ми плануємо брати участь і перемагати на чемпіонатах Європи та світу?

За статистикою в команди прем'єр-лі-ги, а потім і в збірну країни потрапляють близько 70 відсотків футболістів, які грають в першій та другій лігах. І лише ЗО відсотків виховуються у футбольних школах прем'єр-ліги, власністю яких вони і є. А це означає, що переважна більшість цих хлопців виросли і стали професіоналами в другій лізі, яка припинить своє існуванс ня цього року, і першої ліги, яка найближчими роками зникне.

Моя мета не критикувати ПФЛ і ФФУ, чи ще когось, а донести інформацію. Моя ціль докорінно змінити ситуацію, що склалася, і для цього в мене є чітка програма для подальшого процвітання ПФЛ. Але оскільки чемпіонатом керують дві організації, ПФЛ і ФФУ, пропоную ФФУ також провести кардинальні зміни.

Я щиро люблю наш футбол. Я виховую трьох синів, двоє з них вже з великим задоволенням грають у футбол. І це ще одна з причин, які спонукали мене до дій. Я хочу вболівати за збірну України не лише у відбіркових турах. Читаю на сайтах клубів першої й другої ліг звернення вболівальників, які просять що-небудь зробити, аби їх улюблені клуби залишилися в ПФЛ. Я бачу безліч хороших і перспективних футболістів, які приїздять з бажанням працевлаштуватися, але всіх прийняти немає можливості.

Клуб «Нива» Вінниця відкриває в березні новий спортивний комплекс, який складається з трьох полів, готелю та басейну. Комплекс одночасно використовуватиметься як тренувальна база «Ниви» і ще п'яти футбольних шкіл міста. Чого прагнутимуть діти? Чим їх можна буде зацікавити, якщо команди майстрів зникнуть? У будь-якому виді спорту потрібно бачити перспективу зростання. Нині в футболі ця перспектива зводиться нанівець. І це теж вагома причина змінити ситуацію.

У нас в країні багато талановитих футболістів і відданих уболівальників, заради яких потрібно йти на рішучі кроки. Я володію середнім налагодженим бізнесом і готовий без оплати згаяти свій час і сили на відновлення ПФЛ і перетворення її чемпіонатів на стабільні й цікаві. За два-три місяці готовий вирішити ситуацію, що склалася. Усі зміни й доповнення, які я хочу привнести в життя професійних футбольних клубів, будуть узгоджені як з президентами команд, так із керівництвом ФФУ. Лише разом, об'єднавши зусилля, а сьогодні це вкрай необхідно, ми досягнемо позитивного результату.

1. Внесок в ПФЛ команди, яка заявиться на чемпіонат другої ліги, повинен становити 5000 грн. і 20000 грн. – для клубів першої ліги. ПФЛ у своїх витратах, пов'язаних з контролем і проведенням змагань, повинна виходити з можливостей більшості клубів, а не трьох-чоти-рьох, які поставили завдання виходу в першу чи прем'єр-лігу. Вважаю, що й цим клубам не завадить економія коштів. Як приклад, нині внесок становить: друга ліга – 70000 грн. (економія 65000 грн.); перша ліга – 250000 грн. (економія 230000 грн.).

Це важлива економічна зміна, і я гарантую, що ПФЛ при таких внесках матиме в своєму штаті кваліфікованих фахівців, які професійно виконуватимуть поставлені перед ними завдання. Сплата п'яти і двадцяти тисяч дає таку змогу. Це – рівень обласного внеску.

Це неминуче призведе до скорочення співробітників ПФЛ. Людям, що потрапили під скорочення, це буде оголошено наперед, за кілька місяців, і я, за необхідності, спрямую зусилля на пошук для них іншої роботи.

2.   Запропонувати ФФУ на розгляд потребу зменшення оплати суддів і інспекторів:

– друга ліга – з 3595 грн. до 2500 грн. за матч (економія клубу близько 20 тисяч);

– перша ліга – з 8295 грн. до 5000 грн. за матч (економія близько 40 тисяч).

Я впевнений, команд, охочих брати участь у змаганнях, стане набагато більше, а загальна сума, перерахована суддям, не зменшиться.

3.  Запропонувати ФФУ на розгляд можливість оплати клубами за обслуговування матчів суддівським складом не відразу, на рік вперед, а за 10 днів перед кожним домашнім матчем. Таким чином, наприклад, для цього року:

–  командам другої ліги не потрібно буде відразу сплачувати 80000 грн., а лише по 3595 грн. раз на два тижні;

–  командам першої ліги – не відразу 150000 грн., а по 8295 грн. раз на два тижні.

Ця поступовість при сплаті дасть змогу полегшити фінансування клубу.

4. Запропонувати на розгляд ФФУ спрощення вимог до клубів – учасників другої ліги процедури щодо оформлення всіх видів документів та інших вимог за прикладом участі клубів в чемпіонаті вищої обласної ліги за всіма пунктами. Це означатиме, що кількість працівників у клубі може бути такою, як вважатиме за потрібне президент.

5. Запропонувати на розгляд ФФУ зменшення оплати за атестацію:

друга ліга з 500 у.о до 500 грн. на рік;

перша ліга з 3000 у.о до 3000 грн. на рік.

6. Мною підготовлений оптимальний кошторис для участі ФК в другій лізі. Згідно з ним, бюджет команди – учасниці другої ліги чемпіонату – становить 600 тис. грн. на рік або 50000 грн. на місяць.

Керівництво ПФЛ і ФФУ спільно повинні організувати чотири регіональні збори, на які запросити президентів і головних тренерів, найкращих і найстабільні-ших обласних клубів (які орієнтовно посіли 1—3 місця в останньому чемпіонаті вищих ліг області). Учасникам зборів доповісти, які кардинальні зміни відбулися щодо участі в чемпіонаті другої ліги, ознайомити з кошторисом, відповісти на запитання й запросити їх у члени ПФЛ.

7. Пропоную спільно з керівництвом ФФУ відвідати обласні центри, які не мають професійних футбольних команд. А це – Черкаси, Житомир, Херсон, Рівне, а також обласні центри, де команди на межі зникнення. Зустрітися з керівництвом цих міст і областей і показати реальний оптимальний кошторис щодо участі їхніх команд у другій лізі. Цей кошторис, я упевнений,- кардинально відрізняється (думаю, в п'ять-шість разів за сумою) від тих кошторисів, які їм представляли.

Якщо бюджет ФК розподілити між міськрадою й облрадою по ЗО тис. грн. на місяць, то це буде під силу будь-якому місцевому бюджету, не кажучи вже про обласний центр. До речі, в кожній області на дитячо-юнацький футбол реально виділяється від двох до п'яти млн. грн. на рік!

У Києві немає клубів першої та другої ліг, за винятком «Дина-мо-2», хоча місто з понад тримільйонним населенням повинне мати не менше п'яти команд за прикладом столиць інших країн. Знову ж таки, я готовий працювати в цьому напрямі, озброївшись змінами, про які йдеться.

8. На жаль, біля футболу є багато, м'яко кажучи, непорядних людей, які відбили бажання опікуватися цією справою в багатьох успішних бізнесменів (колишніх власників клубів) з фінансового та морального боку.

Обіймаючи посаду президента ПФЛ, я готовий зустрітися з цими людьми й показати їм новий кошторис фінансування клубів, який кардинально відрізняється від тих, за якими вони сплачували витрати клубу. Я теж спочатку утримував клуб в чотири-п'ять разів дорожче, ніж зараз, не погрішивши при цьому рівнем і стабільністю проведення матчів.

9. У ПФЛ повинні працювати люди, які зобов'язані радити, інформувати, а не ставити палиці в колеса й шукати в кожному вирішенні питання свою вигоду, як це часто відбувається.

Ставши президентом ПФЛ, я хочу створити неофіційні списки, доступ до яких матимуть винятково власники клубів. У ці списки вноситиму прізвища футболістів і працівників клубів, які були помічені в брехні та інших відомих в світі футболу непорядних вчинках. Це допоможе власникам клубів уникнути прогнозованих неприємностей. А також охолодить бажання людей у футболі до нечесних дій.

10.  По телебаченню взагалі не висвітлюється чемпіонат другої ліги. Я вважаю, що сотні тисяч вболівальників не повинні бути обмеженими в цій інформації. Всім цікаво побачити гру улюбленої иаманди на виїзді, і як грають їхні суперники по турнірній таблиці.

Будучи президентом ПФЛ, я гарантую організацію, як мінімум на супутниковому каналі та щотижневий огляд матчів другої ліги з сюжетами забитих м'ячів і цікавих моментів. А також компактний показ цікавих матчів турів.

11. У мене є бачення реалізації плану, спрямованого на зменшення помилок суддів під час проведення матчів. Для того й існують дві окремі організації – ПФЛ і ФФУ, щоб вчасно побачити і позбутися суддів, які погано розбираються в правилах.

Пропоную розглянути ФФУ можливість присутності представників ПФЛ з правом голосу на розгляді заявок від клубів про неправомірні дії суддів. А дисциплінарний комітет при ПФЛ анулювати. Вважаю, що ухвалювати рішення без можливості прямої дії на суддів немає сенсу.

12. Вважаю, що потрібно спільно з ФФУ створити базу вільних футболістів і тренерів, лікарів і масажистів з подальшим щомісячним її оновленням. Це допоможе клубам у підборі кадрів. Списки повинні містити повну контактну інформацію.

13.  Я упевнений, що, маючи наступного сезону кілька груп, потрібно проводити виїзні розширені збори ПФЛ – регіонально. Це нововведення допоможе кожному охочому висловити свої думки й пропозиції. Це буде зручно для власників клубів та їхніх працівників (щоб вони не витрачали інколи добу на дорогу до Києва).

Такого роду зустрічі дадуть змогу кожному присутньому дізнатися більше потрібної і важ ливої інформації, адже це зустрічі однодумців. Вважаю, що вони повиннивідбуватися в дружній атмосфері, без натяку на головних і підпорядкованих. Для власників клубів це, передусім, хобі, а не робота. Працівники ПФЛ і ФФУ повинні це розуміти й усвідомлювати.

14.  Інтерес вступу до другої професійної ліги деякою мірою знизився через те, що хто хоче, той може заявитися. Думаю, після відродження команд другої ліги в подальших сезонах допускати до заявки в другу лігу треба колективи, які посіли перші-другі місця в обласному чемпіонаті або перші-другі місця в чемпіонаті України серед аматорів, володарів кубка області.

Зміни ПФЛ і ФФУ будуть актуальні в світлі проведення Євро-2012. Пропоновані мною зміни не суперечать футбольним положенням і правилам, а спрямовані на те, щоб полегшити фінансовий тиск на футбольні клуби, збільшити кількість команд у чемпіонаті ПФЛ, зробити турніри стабільними й захоплюючими для клубів і вболівальників.

ДОСЬЕ

Караванський Олег Едуардович

Народився 25 червня 1974 року в м. Шаргород Вінницької області.

У 1991 році закінчив середню школу.

У 1992 році заснував і очолив приватне підприємство «Фарм-сервіс».

У 2005 році був обраний депутатом обласної ради V скликання.

У 2008 році став президентом і співвласником футбольного клубу

«Нива» Вінниця.

У 2009 році закінчив Одеську юридичну академію.