Україна

Прем'єр-ліга

Ярмоленко: «Ще нічого не зроблено, попереду багато ігор»

Півзахисник київського «Динамо» Андрій Ярмоленко дав велике інтерв’ю YouTube-каналу «GG.Спорт». Пропонуємо вам фрагменти цієї розмови.

2025-02-27 21:46

– Чи справдились твої очікування від повернення до «Динамо»?
– Я чекав на це, я чекав, коли я повернусь додому і, в принципі, всі очікування виправдались. Звичайно, можна говорити про результат, про травми, але я повернувся додому, я бачу знайомі обличчя  це, можна сказати, рідні мені люди. Тому я знав, куди я йду.

– Наскільки гравці вже звикли до всіх випробувань у чемпіонаті України, пов’язаних із війною?
 До цього, напевно, важко звикнути і це завжди неприємно. Але такі реалії. Зараз маємо адаптовуватись до цього всього. Звичайно, важко грати деякі матчі по 5−6 годин. І логістичні питання теж нікуди не подінеш. Інколи це навіть важко назвати футболом.

– «Динамо» зараз на першому місці, гарний у вас такий гандикап. Наскільки можна назвати для вас камбеком мрії повернутись і здобути золоті медалі?
 Ну звичайно, всі футболісти, які знаходяться в «Динамо», хочуть стати чемпіонами. Але поки що можно говорити лише про той гарний гандикап. Ще нічого не зроблено ще грати півчемпіонату, попереду багато важких ігор, багато виїзних ігор з нашими прямими конкурентами. Тому особисто я не дивлюся турнірну таблицю. В кінці чемпіонату на неї подивимося.

– В чому ти для себе зараз знаходиш мотивацію у футболі?
 Та просто мотивація грати в футбол, отримувати задоволення, перемагати. Перемагати в першу чергу не когось, а самого самого себе. Бо для мене мотивація  це не бути в якійсь зоні комфорту, напевно, можна так сказати.

Наприклад, всі люди люблять поспати. А треба змушувати себе прокидатися раніше, для того, щоб піти в тренажерний зал. Я цей тренажерний зал ненавиджу, але мені треба туди ходити. І от в цьому і є мотивація.

Якщо ти хочеш грати в футбол, треба кожен день бути мотивованим. Звичайно, ти напевно вже не станеш найкращим. Але якщо ти хочеш перемагати, то треба кожен день працювати. Раніше чув від деяких футболістів, які казали: «Мені 30 років виповнилось, що мені комусь щось там доводити, всі й так знають, який я гравець». Ну, в когось така позиція, а у мене трошки інша. Я вважаю, що кожен день ти маєш доводити в першу чергу собі, що ти це зможеш. Тобі цього не хочеться робити, але ти це зможеш зробити, і ти це робиш. Тим більше, коли тобі вже за 30: тоді ти в першу чергу борешься тільки сам з собою.

– Твоя роль в «Динамо» зараз така, що можно сказати, що ти тренер на полі. Може, до тебе звертаються «Миколайович». Все це на тебе не тисне?
 Ні, я тиску ніякого не відчуваю. Навпаки, можливо я відчуваю себе старшим братом для хлопців, який може підказати, як слід правильно зробити в тій чи іншій ситуації на футбольному полі. Або хлопці самі приходять до мене за порадою. Я, звичайно, даю якусь пораду. Але я можу тільки підказати.

– Які поради даєшь хлопцям найчастіше?
 Не знаю... Таких порад багато. В деяких ситуаціях треба когось заспокоїти. В деяких ситуаціях, коли ти бачиш, що футболіст занадто вже спокійний, треба його завести. Досвідчені футболісти розуміють, про що я говорю. Ти повинен бути всередині колективу, щоб це відчувати.

– А чи пам’ятаєш ти якусь пораду, яку тобі дали хлопці, коли ти сам був молодий?
 Дивіться, тоді був інший час, і тобі ніхто поради не давав. І я радий, що це змінилося. Я от намагаюся зараз бути, напевно, тим, кого мені не вистачало в свій час. Щоб мені не тільки «напхали», а щоб дали якусь пораду, щоб я міг просто сісти і поговорити з досвідченим футболістом, щоб він мені сказав про якісь нюанси. І тоді, можливо, я побачив би, що те, про що мені підказав досвідчений футболіст, дійсно працює на футбольному полі, і я б раніше почав це робити.

– У «Динамо» зараз багато молодих гравців. Ванат, Шапаренко, Бражко, Нещерет. Наскільки вони вже готові до переходу в Європу?
 Вони всі до цього вже готові. Тому що вони грають у найкращій команді України. Просто для когось час зараз перейти, для когось  через півроку. Але я вважаю, що потенційно це футболісти високої якості і це майбутнє нашої збірної.

– А як зрозуміти, коли вже час йти в Європу?
 Я думаю, всі бачать рівень того чи іншого футболіста і ти розумієш, що все  він переріс, наприклад, чемпіонат України, йому для того, щоб продовжувати рости, треба просто змінити змінити чемпіонат на більш сильніший, щоб він конкурував з найкращими. І тоді його рівень буде рости.

Але немає такого, щоб от ми прокинулися і сказали: «О, сьогодні день, коли треба продавати». Якщо клуб хоче продати, то треба щоб знайшовся інший клуб, який буде купувати, який будет готовим задовільнити умови по зарплатні футболіста. Тобто є багато-багато нюансів, які мають зійтися, щоб футболіст перейшов.

– Що б ти міг порадити Мудрику в його ситуації з допінгом?
 Та я навіть не знаю, що тут порадити. Я впевнений, що він не вживав ніякого допінгу. Я не знаю, як так сталося. Сподіваюся, що його виправдають і він продовжить грати в футбол та отримувати задоволення. Я знаю, наскільки він любить цю гру.

– Ти грав в закордонних чемпіонатах, був в Бундеслізі, АПЛ, ОАЕ. Як ти охарактеризуєш кожен з цих чемпіонатів трьома словами?
 Важко буде там трьома словами. Для мене німецький футбол на той момент здавався більш тактичним, напевно. Англійський  більш фізичним. Але з роками англійський змінився, і в ньому також більш тактики стало, тому що багато почало приїздити тренерів-іспанців, тренерів-німців. Звичайно, це два класні чемпіонати, але, на мою думку, англійський вищий за рівнем. Але німецький також класний, там теж класно вболівають. Люди що в Англії, що в Німеччині живуть футболом, в кожному місті є свої фанати, класні стадіони. Одне задоволення там грати.

А якщо ми говоримо про Емірати, то якщо чесно, мене там здивувало абсолютно все  від рівня до інфраструктури. Бази, стадіони  все це було класно. Ну і плюс погодні умови: я ніколи не грав за +45 градусів. Було цікаво випробувати свій свій організм.

– Наскільки складно грати в таких умовах?
 Дуже важко до цього звикнути, але твій організм звикає і потім стає легше. Пам’ятаю, в нас були збори в Австрії, чи Швейцарії, потім ми повернулися і за тиждень у нас була перша гра, яку поставили на 17:00. Тобто на спеку, 45 градусів було. Я за той матч зкинув 4,5 кг. Це дуже, дуже багато.

– Найяскравіший момент у твоїй кар’єрі?
 Мені важко так обирати. Розумієте, практично кожен свій гол, кожну перемогу я пам’ятаю. І всі ці миттєвості для мене по-своєму особливі. Десь я повернувся після травми та забив гол і цей гол надав мені впевненості. Інший гол допоміг вийти збірній на чемпіонат Європи. Гол «Тоттенгему»  це мій перший гол за «Боруссію». Перший гол за «Динамо»  «Ворсклі», останні нещодавні  «Галатасараю». Тобто ці всі голи дають тобі емоції. Як і перемоги. Я практично всі ігри пам’ятаю.

– Я який тоді найважчий момент у кар’єрі?
 Дуже важко відновлюватись після після серйозних травм. І чим ти старше стаєш, тим важче відновлюватись. І ось тут і включається боротьба проти проти себе самого. Наприклад, коли в мене була травма ахіла, я відновлювався практично 8−9 місяців. Ти ходиш в цей зал, працюєш там 4−5 годин зранку, і так сам працюєш ввечері. Ти злий, а у тебе ще дружина, діти  треба приділити час їм, а тобі важко, в тебе думки десь в іншому місці знаходяться. Тому це такий складний період.

Потім ти починаєш виходити на поле, виконувати якусь бігову роботу, воно в тебе все болить, ти думаєш, що вже так і буде завжди. Потім проходить ще якийсь місяць, стає трошки краще, ти починаєш тренуватися в групі, але бачиш свій рівень, бачиш, що ти відстаєш від інших футболістів, і тобі здається, що це все. Ти докладаєш максимум зусиль для того, щоб наздогнати тих хлопців, які в формі, і так крок за кроком повертаєшся на той рівень, на якому був до травми.

– Чи були в таких ситуаціях думки завершити футбольну кар’єру?
 Такого не було. Були думки таки: «Невже із-за цієї травми мені доведеться закінчити?».

– Часи в футболі змінилися, і зараз футболісти грають на високому рівні навіть в 40 років. За рахунок чого це сталося?
 Якщо ми говоримо, що раніше футболісти закінчували в 30−32 роки, то треба казати й про навантаження, які їм давали. Тому вони і закінчували: їх організм просто не витримував  суглоби, коліна, зв’язки... Якби нам дали, наприклад, пробігти тести, які існували за часів Валерія Васильовича Лобановського, то півкоманди, напевно, «вмерло» би. І я в тому числі.

 Як відчути момент, коли час завершувати кар’єру?
 Я думаю, що це кожен футболіст, кожна людина має відчувати по собі. Якщо в тебе немає мотивації прокидатися та йти тренуватися, то, напевно, треба закінчувати.

– Ти починав на позиції лівого захисника, потім став вінгером. Як ти перейшов до цієї позиції? Чи готовий ти був взагалі грати в захисті?
 Я починав грати нападником, потім з мене зробили лівого захисника і вже потім я грав лівого півзахисника. Коли я грав нападником, в «Динамо» прийшов Газзаєв і він хотів зробити з мене півзахисника. Тому, для того, щоб в мене були навички гри в обороні, він мене поставив грати на зборах захисником. Звичайно я до нього через день підійшов і кажу: «Я не отримую задоволення. Краще не ставте мене в захист». Він мені каже: «Потерпи, потерпи».

Я тоді жив в кімнаті з Сергієм Кравченком. Пам’ятаю, як він казав мені: «Що ти робиш, куди ти йдеш? Ти що, не розумієш, він там такий строгий, такого не потерпить». А якщо я не отримую задоволення від футболу? Я не хочу грати в захисті. Я мріяв про інше. Як казав Кварцяний, вийти м’яч на носі поносити, людям радість подарувати, а з мене зроблять захисника! (Сміється).

Потім коли почався чемпіонат, я почав грати в півзахисті. Ну, думаю, ладно, вже ближче до атаки, нехай буде так  я все ж таки граю за «Динамо», за команду, за яку вболівав з дитинства.

– Коли ті прийшов у збірну, тобі було 19, а там вже грали такі легенди, як Шевченко, Шовковський, Гусєв, Воронін. Якими в тебе тоді булі відчуття?
 Мені 19, а вони  вже легенди українського футболу. І не тільки українського. Тому, звичайно, було важко. Звичайно, десь соромився. Але розумів, що мені треба на футбольному полі показувати якість. Це не завжди виходило, але з часом прогресував і вийшло те, що вийшло.

Звичайно, було класно. Ти дитиною бачиш Серію А, вболіваєш за Шевченка, у тебе його футболка, а проходить 10 років і ти з ним граєш в одній команді, в збірній. Звичайно це «вау!». Так само можу сказати про Шовковського, Реброва, про всіх. І ти розумієш, що, значить, ти рухаєшся в правильному напрямку і треба не зупинятися, продовжувати.

dynamo.kiev.ua