Єврo-2012

Підготовка

Гордість і відповідальність

Дванадцять арбітрів зараз відчувають величезну гордість за те, що їх призначили обслуговувати матчі фінального турніру ЄВРО-2012. Тепер для них розпочинається період наполегливої праці, апогеєм якого стане робота на найважливіших поєдинках в їхній кар'єрі.

UEFA.com

2011-12-21 06:05

У вівторок УЄФА оголосив імена 12 арбітрів, що судитимуть матчі довгоочікуваного турніру, який триватиме в Україні й Польщі з 8 червня по 1 липня 2012 року. Формуванням списку рефері після місяців моніторингу й перегляду кандидатів займався Суддівський комітет УЄФА, до складу котрого входять досвідчені колишні арбітри міжнародної категорії.

«Спершу ми визначились із кількістю рефері, яка необхідна, на нашу думку, для роботи на турнірі. Було вирішено, що 12 арбітрів цілком вистачить для цього завдання, – сказав П’єрлуїджі Колліна, колишній італійський рефері, який зараз працює головним офіцером арбітражу УЄФА. – Ми також вирішили гарантувати максимально можливу ротацію, обравши 12 арбітрів із 12 країн. Потім, на початку цього сезону, ми звузили коло претендентів. Вони перебували під наглядом за останні півроку, і ось тепер ми оголосили остаточний перелік».

Колліна розповів, яким набором якостей повинен володіти арбітр для того, щоб обслуговувати матчі фінального турніру ЄВРО. «Усі 12 рефері мають еліт-категорію, отож це топ-судді Європи. Вони всі працювали на поєдинках Ліги чемпіонів УЄФА впродовж останніх двох сезонів і можуть точно гарантувати два основні елементи – якість і досвід. Лише один із них судив на ЄВРО-2008 – Говард Уебб. Відтак ми вдалися до серйозних змін».

У рамках підготовки до ЄВРО-2012 арбітри відвідають низку семінарів і тренувальних зборів. «У принципі, обрані арбітри пройдуть традиційну підготовку, яку УЄФА передбачає для фахівців еліт-категорії, – поділився Колліна. – Наприкінці січня та початку лютого ми проведемо збір у Туреччині, а в середині лютого рефері знову приступлять до обслуговування турнірів УЄФА».

«Потім арбітри відвідають семінар у Варшаві наприкінці квітня-початку травня. Відтепер і до червня за їхньою підготовкою стежитиме тренер із фізпідготовки за спеціальним планом. Наприклад, деякі наші рефері матимуть зимову перерву, а деякі – ні. Це треба враховувати. Відтак їхня підготовка відрізнятиметься і тренер із фізпідготовки для кожного складе індивідуальну програму, яка охоплюватиме проміжок від теперішнього часу до завершення національних турнірів».

У період між закінченням внутрішніх змагань і початком ЄВРО-2012 на перший план виходить відновлення і підготовка. «Зазвичай національні турніри завершуються десь у середині травня, і відповідно в нас буде тритижнева пауза перед стартом ЄВРО, – продовжив Колліна. – Важливо, щоб арбітри відновились після довгого сезону, але водночас щоб не втратили кондицій перед турніром. На період трьох тижнів діятиме спеціальна програма. За станом рефері регулярно стежитимуть  члени Суддівського комітету УЄФА».

На матчах ЄВРО-2012 продовжиться експеримент із трьома додатковими суддями, які розташовуються за воротами й головним чином стежать за подіями в карному майданчику. Подібний експеримент пройде на фінальному турнірі ЄВРО вперше. Відповідне рішення було прийнято УЄФА та Міжнародною радою футбольних асоціацій. Додаткові асистенти утворюють квінтет зі головним арбітром і двома боковими рефері, причому всі п’ять суддів, які обслуговують конкретний матч, повинні бути з однієї країни.

«Ми проведемо роботу з підготовки п’ятірок, створимо бригади з п’яти суддів, в основі яких лежатиме клас і взаємодія, – підкреслив італієць. – Будемо працювати спільно, починаючи з цього моменту й до початку ЄВРО, щоб підготувати солідну команду».

Ветеран суддівського цеху, який відпрацював у тому числі й на фіналах великих турнірів, напередодні ЄВРО-2012 готовий дати арбітрам кілька мудрих порад: «Вони повинні пишатися собою, адже це велике досягнення. Разом із тим це величезна відповідальність – рефері повинні бути готові на сто відсотків, щоб виконати свої професіональні обов’язки. Зараз у них є кілька днів, щоб відсвяткувати призначення, після чого на них очікує тривала підготовка до турніру».

ua.uefa.com