Україна

Регіони

Желєзний: «Сумщина вміє працювати»

Інформ-служба ФФУ У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна» кореспондент інформ-служби ФФУ поспілкувався із головою Федерації футболу Сумщини (ФФС) Миколою Желєзним, якій розповів про найбільш актуальні проблеми у роботі обласної федерації, а також описав подробиці футбольного життя Сумського регіону.

ffu.org.ua

2008-09-22 07:00

? Миколо Івановичу, у якому стані перебуває футбол Сумщини? Що робить обласна федерація задля розвитку, популяризації гри?

? З урахуванням складної економічної ситуації, коли навіть утримання сільської футбольної команди стає непростою справою, вважаю, що ФФС, яка об’єднує 15 міських та районних федерацій регіону, вдалося не допустити занепаду футболу, а у чомусь і зробити крок вперед.

На сьогодні в області активно займаються футболом близько 35 тисяч жителів. З них 6630 ? це чоловіки, 200 ? дівчата, 25320 ? діти та юнаки, 2190 ? ветерани, 400 ? особи з вадами зору, слуху, наслідками хвороби ДЦП. Усім їм надана можливість брати участь у різноманітних змаганнях ? як під егідою ФФС, так і за сприяння місцевих федерацій.

Ми традиційно проводимо чемпіонат та Кубок області, в яких беруть участь 32 команди, а також організовуємо матч за обласний Суперкубок. Окрім того, в календарі змагань ФФС значаться Різдвяний турнір для 13-річних юнаків (20 команд), зимовий чемпіонат області (10 команд), змагання на призи клубу «Шкіряний м’яч» у трьох вікових категоріях (1697 команд), першість ДЮФЛ в чотирьох категоріях (60 команд), чемпіонат області серед ветеранів (12 команд), турніри пам’яті президента Федерації футболу Конотопа Володимира Волкогона, учасників Великої вітчизняної війни Олександра Никонця та Анатолія Морозова, турнір ветеранів на Кубок майстра спорту Сергія Страшненка, юнацький турнір «Золота осінь», турнір ветеранів збірних Сумської, Полтавської, Чернігівської та Бєлгородської областей, присвячений Дню Незалежності України, Кубок Президента України…

До того ж в кожному районі і місті Сумщини проводяться власні чемпіонати, розіграші кубків та інші турніри, що дають змогу в повній мірі долучити людей до футболу.

? Така кількість гравців передбачає наявність відповідної кількості стадіонів…

? На сьогодні в області нараховується 28 паспортизованих арен, на 7 з яких встановлені індивідуальні пластикові сидіння загальною кількістю 36 471 штук. За 2004-2008 роки побудовано 31 міні-футбольний майданчик зі штучним покриттям (18 ? розміром 15х24 метри, 13 ? 24х42), ще 4 майданчики в 2007 році були повністю підготовлені до вкладання такого покриття. Щодо паспортизованих футбольних полів, то їх на Сумщині ? 253, плюс 849 спортивних майданчиків.

На жаль, за такої, здавалося б, великої кількості об’єктів для гри у футбол, їх якість в різних містах і районах області ? різна. Відмінний стан футбольної інфраструктури маємо у Сумах, Конотопі, Охтирці, а ось в Середино-Буді, Ямполі, Глухові, Путивлі, Бурині та Великій Писарівці він заслуговує незадовільної оцінки.

? А як справи з підготовкою резерву?

? Маємо одну СДЮШОР «Зміна», а також 23 футбольні відділення в комплексні ДЮСШ, в шести з яких є групи, де займаються дівчата. Навчають футболу в області 405 тренерів, але тільки 21 з них мають ліцензії. Незважаючи на те, що ФФС проводить триденні тренерські курси, більшість спеціалістів потребують підвищення кваліфікації. Та й умови, за яких наставники готують своїх вихованців, в нас здебільшого невдосконалені.

? За рахунок яких надходжень забезпечується робота обласної федерації? Чи допомагають вам органи влади?

Наша федерація існує за рахунок вступних, членських та заявочних внесків, а також підтримки обласного Управління у справах молоді та спорту, яке, відповідно з укладеною з ФФС угодою, щорічно виділяє кошти на проведення запланованих нами заходів. Скажімо, на 2008 рік ця сума становила 110 тисяч гривень.

Також значна допомога в останні роки надходить з боку Федерації футболу України. Завдяки наданим нею коштам в області побудовано 12 міні-футбольних майданчиків, отримано більше 208 тисяч зошитів для використання їх учнями під час проведення уроку футболу, 1335 підручників для вчителів фізкультури, близько 20 тисяч футбольних м’ячів, придбано легковий автомобіль. Окрім того, ФФУ перерахувала близько 150 тисяч гривень на статутну діяльність та допомогу ДЮСШ області, в тому числі близько 27 тисяч ? у поточному році. Варто відзначити і ту методичну допомогу, яка надається футболу Сумщини усіма комітетами, відділами та безпосередньо керівництвом ФФУ.

? Як би Ви охарактеризували атмосферу в очолюваному вами господарстві, чи можна назвати її творчою?

? Взаємини між членами нашої федерації дружні, в більшості моментів футбольної діяльності нам завжди вдається знайти спільну мову. У разі ж виникнення якихось непорозумінь у вирішенні тих чи інших питань згода досягається демократичним шляхом, за столом переговорів, в рамках статутних та регламентних вимог.

? Які проблеми в роботі ФФС сьогодні є найбільш актуальними?

? Деяких з них я вже торкався. Йдеться про нестачу досвідчених тренерів, якісних полів (на Сумщині, зокрема, досі немає жодного стандартного поля зі штучним покриттям) та міні-футбольних майданчиків. Мінмолодьспорту досі не надало нам штучне покриття для чотирьох полів, збудованих ще в 2007 році. Також недостатньою є й кількість встановлених на стадіонах пластикових сидінь, якими, згідно з Програмою розвитку футболу, у 2004-2008 роках мають бути оснащені стадіони усіх міст та районних центрів. Нагальним для регіону залишається й питання будівництва стадіону для змагань з пляжного футболу.

Та, мабуть, найголовнішою проблемою для Сумщини є зменшення кількості дітей, які займаються футболом. Це ? наслідок складної демографічної ситуації в регіоні. Якою б гарною не була інфраструктура, вона рано чи пізно буде зруйнована, якщо на стадіоні не буде кому грати у футбол.

? Говорячи про злободенні проблеми, ви обминули ситуацію зі стадіоном «Ювілейний», утримання якого останнім часом стало головним болем не тільки для його господаря ? ВАТ «Спартак», але й для обласної влади…

? «Ювілейний» ? то окрема історія, і вона, на жаль, поки що дуже сумна. Маючи один з найкращих стадіонів в Україні, ми із великими складнощами знаходимо йому застосування, а відтак ? і гроші на утримання. І хоча ВАТ «Спартак» на чолі з його керівником Сергієм Неліним робить все можливе для використання і збереження спортивної споруди, ситуація залишається складною. Адже коштів від тих заходів, які сьогодні проводяться на цій арені (Всеукраїнський фестиваль духової музики «Сурми Конституції», концерти відомих співаків тощо), та плати за здачу в оренду приміщень для повноцінного утримання стадіону недостатньо. Зараз конче необхідно завершити опоряджувальні роботи металевих конструкцій, які поступово руйнуються, а для цього треба до 10 мільйонів гривень.

Частково виправити ситуацію дозволяє оренда стадіону для потреб ФК «Харків», який тимчасово проводить на «Ювілейному» домашні матчі Прем’єр-ліги. Однак остаточно подолати цю проблему можна лише тоді, коли красень-стадіон стане по-справжньому домашнім для місцевої команди, яка ставитиме перед собою дійсно серйозні завдання. У такому разі можна було б говорити і про подальшу розбудову інфраструктури «Ювілейного» (будівництво поблизу нього тренувальних полів, під’їзних шляхів, автостоянок, кас і т.д.).

 

? Ви згадали про діючу в області програму розвитку футболу. Розкажіть, будь-ласка, про неї детальніше.

? Вона охоплює 2003-2008 роки, охоплюючи такі аспекти роботи, як управління футболом, дитячо-юнацький, масовий, професіональний футбол, підготовка кадрів, система забезпечення тощо.

На жаль, в силу різних причин, і насамперед ? фінансових, частка завдань, виписаних у програмі, на Сумщині не виконується. Це, як я казав, стосується облаштування стадіонів пластиковими сидіннями, будівництва тренувальних полів біля стадіону «Ювілейний», створення навчально-тренувального центру для дітей та юнацтва…

Оскільки термін дії даного документу завершується, вважаю, депутатам треба повернутися до розгляду питання щодо його виконання та прийняття програми розвитку футболу на 2009-2012 роки.

? Як би Ви оцінили інтерес до футболу на Сумщині з боку вболівальників?

? Він величезний. Найкращим підтвердженням цього був вщерть заповнений «Ювілейний» (а це 25 тисяч глядачів!) на матчах середняка першої ліги сумського «Спартака» у сезонах 2003-2005 років. За кількістю вболівальників на цих іграх арена неодноразово встановлювала рекорди відвідуваності навіть серед стадіонів, де проходили матчі вищої ліги. Це ж стосується й інших міст та сіл області, де навіть поєдинок на першість району збирає велику аудиторію.

Сумчани люблять футбол, і вони можуть пишатися його вихованцями, найвідомішими з яких є, безперечно, Михайло Фоменко та Олег Гусєв. Обоє, до речі, свій шлях у великий футбол починали в сільських командах.

? Яким чином пропагується футбол в області?

? У першу чергу ? проведенням великої кількості різноманітних турнірів, а також ? у ЗМІ. Велику увагу висвітленню футбольних подій приділяють газети «Сумщина», «Панорама», «Ваш шанс», «Данкор», «Суми і сумчани», а також обласна держтелерадіокомпанія та ТРК «Відікон», з якими ФФС має тісні стосунки. На місцях про події у футбольному житті розповідають районні видання. Взагалі, гасло федерації звучить так: «Жодного дня без футболу!», і ми у своїй роботі намагаємося втілювати ці слова у життя.

? Насамкінець ? запитання, без якого сьогодні не обійтися: про підготовку області до проведення в Україні Євро-2012…

? На базі головного управління економіки облдержадміністрації створений штаб, який займається підготовкою до майбутньої європейської першості. Щойно в Міністерстві економіки, ФФУ та Агентстві з питань підготовки та проведення в Україні Євро-2012 затверджено відповідну регіональну програму, до якої увійшли два пункти. Перший ? побудова автодороги та створення при ній необхідної інфраструктури на ділянці Кіпті ? Бачівськ міжнародної автомагістралі Київ ? Москва. Другий ? розбудова ресторанно-готельної інфраструктури у напрямках Києва та Харкова з урахуванням культурно-туристичних вимог.

Окрім того, область самостійно бере на себе зобов’язання привести до відповідних вимог ФФУ та УЄФА інфраструктури аеропорту «Суми», а також, за окремими обласними програмами, ? спортивних споруд, в тому числі і стадіонів. Також в рамках підготовки до Євро-2012 триває облаштування прикордонних переходів, митниць, встановлення на в’їзних шляхах до області банерів з відображенням туристично-культурних маршрутів, будівництво і введення в дію нових готелів…

ffu.org.ua