Україна

Регіони

Херсонщина потребує професіоналів

Максим ЛОЗОВОЙ, ФФУ У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна» кореспондент Інформ-служби ФФУ поспілкувався з головою Федерації футболу Херсонської області (ФФХО) В’ячеславом Богуном. В інтерв’ю він детально розповів про здобутки херсонського футболу та проблеми з якими стикається обласна федерація.

ffu.org.ua

2008-09-26 06:00

? В'ячеславе Васильовичу, яким нині є футбольне господарство Херсонщини? Які проводяться змагання, скільки команд беруть в них участь?

? Щороку ми проводимо чемпіонат області. У сезоні-2008/2009 у ньому задіяні 23 команди: 11 ? у вищій лізі, 12 ? у першій. Це небагато. На жаль, за останній час кількість колективів суттєво зменшилася...

До основних наших турнірів також варто віднести Кубок області і Кубок газети «Новий день». Окрім цього, щорічно в трьох вікових групах проводяться ігри на призи клубу «Шкіряний м'яч», переможці якого представляють область на всеукраїнському рівні. Існують також різні турніри серед команд ДЮФЛ для хлопчаків та дівчат. У зимовий період проводимо першість Херсонщини з футзалу.

? У яких умовах тренуються і грають футболісти Херсонщини? В якому стані футбольні школи, стадіони?

? Згідно статистики, футболом у нас займаються приблизно сім тисяч чоловік та жінок. Стадіонів у Херсонській області ? 37, футбольних шкіл ? 30. Якщо порівнювати тутешні умови для тренувань із умовами, створеними в сусідніх областях, то в нас начебто все виглядає непогано. Адже існують гарні арени в Каховці, Новій Каховці, Голій Пристані, Цюрупинську, у селищі Горностаївка Новотроїцького району. Але в обласному центрі, де залишилися тільки два стадіони ? «Кристал» і «Старт», справи значно гірші. З огляду на нинішній стан цих арен досить імовірно, що незабаром постане питання: де в Херсоні проводити змагання з футболу?

? Цього сезону місцеві вболівальники сподівалися побачити свою команду в другій лізі. З міського бюджету навіть були виділені гроші. Але в підсумку вже вкотре область залишилися без професіонального футболу. Чому?

? Це питання варто адресувати керівникам херсонського «Кристала». Варіант, про який ви говорите, дійсно розглядався. У зимовий період були проведені збори, велися переговори з Юрієм Максимовим, якого планувалося запросити на посаду головного тренера. Але потім з якихось причин від цієї ідеї відмовилися. А Максимов зараз працює тренером київської «Оболоні».

? Хіба в області не вистачає кваліфікованих фахівців?

? На жаль. Раніше Херсонщина дійсно не відчувала дефіциту тренерських кадрів. Утім останнім часом їхня кількість не збільшується. Наш державний університет, де функціонує кафедра фізичного виховання й спорту, не готує футбольних наставників. Далеко не в кожній футбольній школі працює тренер із спеціальною вищою освітою.

? За рахунок чого забезпечується робота обласної федерації футболу?

? ФФХО ? громадська організація, вона існує за рахунок грошових внесків команд-учасниць обласних змагань. Колектив, який бажає заявитися в першу лігу, платить 1800 гривень, у другу ? 1200. Наш внесок ? один із найменших в Україні, чисто символічний.

? Чи допомагають вам органи місцевої влади?

? Ми уклали договір про співробітництво з управлінням сім’ї, молоді і спорту Херсонської облдержадміністрації. Воно допомагає нам утримувати суддівство, проведення дитячих змагань. Варто додати про неабияку підтримку з боку національної федерації, яка придбала для нас легковий автомобіль, виділяє спеціалізовану методичну літературу, запрошує наших найкращих тренерів до Києва ? задля навчання та ліцензування.

? Які проблеми, крім фінансових, найактуальніші для вашої ФФХО?

? По-перше, засмучує невелика кількість колективів, задіяних в обласних змаганнях. У нас є цілий ряд районів, які взагалі не представлені в чемпіонаті і Кубку Херсонщини. Наприклад, Бериславський, Верхньорогачицький, Іванівський. Аналогічна проблема стосується дитячо-юнацької футбольної ліги, хоча в кожному районі працюють ДЮСШ.

Усі інші безладдя є виключно наслідками дефіциту фінансів. Йдеться про спортивний інвентар, херсонські стадіони тощо. Адже ми ? громадська організація, яка не може вирішувати такі питання. Це ? прерогатива місцевої влади. Скажімо, протягом багатьох років у Херсонському вищому училищі фізкультури (ХВУФК) не вдається організувати відділення футболу. Парадокс, але саме ми маємо єдине в країні училище відповідного профілю, де не викладають найпопулярніший вид спорту! Через це щорічно область втрачає безліч здатних хлопців, які їдуть навчатися в Дніпропетровськ, Київ, Сімферополь, інші міста, де потім і залишаються.

? Чи існує програма розвитку футболу в області?

? Чотирирічна програма діє. Вона передбачає проведення різних турнірів, перспективу залучення до змагань команд із всіх районів області, поліпшення матеріальної бази, розвиток дитячого футболу тощо. На жаль, переважна більшість розділів програми, термін якої вже збігає, так і залишилися на папері, оскільки не були підкріплені грошима. Це, насамперед, стосується запровадження відділення футболу у ХВУФК. Сподіваюся, з наближенням Євро-2012 будуть розроблені інші проекти, і ми зможемо бодай частково вирішити найболючіші питання.

? Чи пропагується футбол на Херсонщині? Наскільки великий інтерес до нього?

? Засоби масової інформації регулярно сповіщають про хід обласних змагань. Окрім цього, ми видаємо щорічник «Футбол Херсонщини». Та, на жаль, через відсутність у регіоні професіональної команди останнім часом кількість вболівальників на трибунах зменшується. Втім, я переконаний, що незважаючи ні на що, футболом цікавиться переважна більшість мешканців області.

? Якими футбольними успіхами, як на ваш погляд, може пишатися область?

? Херсонська школа підготувала чимало відомих у футбольному світі особистостей. Достатньо згадати Євгена Кучеревського, Юрія Максимова, Олександра Головка, Юрія Мартинова, Володимира Роговського, Юрія Бондаренка ? майстрів, які принесли славу нашому футболу. Сподіваюся, що надалі зростатимуть молоді хлопці, якім підкоряться не менш визначні вершини. Ми наразі пишаємося, що вихованці Херсонщини Олександр Нойок та Олександр Караваєв нині тренуються в академії донецького «Шахтаря» та представляють наш регіон в юнацькій збірній України (U-17).

ffu.org.ua