Україна

Регіони

Дяченко: «Полтавщина не пасе задніх»

Володимир СУЛИМЕНКО, ФФУ У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна» кореспондент Інформ-служби ФФУ поспілкувався із головою Федерації футболу Полтавської області (ФФПО) Анатолієм Дяченком. В інтерв’ю він розповів про структуру обласної федерації футболу, та ті турніри якими опікується та розвиває організація.

ffu.org.ua

2008-10-07 05:50

? Анатолію Михайловичу, розкажіть, яким нині є футбольне господарство Полтавщини? Яка структура обласної федерації?

? ФФПО була організована ще за часів Радянського Союзу в 1990 році. Відповідні документи подавали до Москви, де нас і затверджували. Ми визначилися, що футболом повинні займатися організатори-професіонали. У лютому цього ж року юридично затвердили громадську організацію, яка отримала назву Федерація футболу Полтавської області. За цей час відпрацьовано цілий ряд нормативних документів, тобто постійно удосконалюється статут ФФПО. Він повністю відповідає статутам УЄФА та ФФУ. Відпрацьовані ряд нормативних регламентів, календар спортивно-масових заходів. Ми співпрацюємо з обласним управлінням з питань фізичної культури та спорту, яке передало нам повноваження, згідно закону про спорт, щодо розвитку та популяризації футболу в області. Виконком ФФПО, як вищий орган управління футболом на Полтавщині, обирає голову. Останній був 17 березня 2007 року, де мене переобрали головою, а також обрали членів Виконкому. Збирається він згідно статуту та плану роботи раз в два місяці.

? Які змагання та спортивно-масові заходи проводяться в області?

? В них беруть участь майже усі вікові групи населення. Наймолодші, діти від 8 до 13 років, беруть участь в турнірах на призи клубу «Шкіряний м’яч». Це любительські дитячо-юнацькі команди середніх шкіл з міст та районів області. В такому заході в нас на першому етапі взяли участь понад 1600 команд. Потім наші переможці їдуть на всеукраїнські змагання. До речі, цього року у Києві команда юнаків 1995 року народження з міста Гадяч виступала у фіналі.

Юнаки 14 та 15 років грають у турнірах «Юність» та «Надія». Цього року в кожному з турнірів змагалося по 18 команд. Вже близько семи років ми провидимо змагання дитячо-юнацької футбольної ліги Полтавщини. В них беруть участь команди спортивних шкіл міст та районів, а також колективи різних форм власності. Таких в нас на сьогодні заявлено більше шістдесяти і змагання проводяться по трьох вікових підрозділах. Переможці, а це на сьогодні вісім команд, грають в дитячо-юнацькій лізі України.

Також федерація проводить першості міст та районів області, причому усіх, без виключень. Ми провели активну адміністративну роботу і на даний час зареєстровано і працює 14 госпрозрахункових федерацій міст та районів. Вони мають статут, зареєстрований в органах юстиції, та розрахунковий рахунок. Решта наших об’єктів футболу, поки не мають такого статусу, але ми їх зареєстрували шляхом звідомлення. Кожна федерація проводить свої заходи: першість та кубок району. Майже в кожному районі в середньому приймають участь більше 300 аматорських команд. Окрім того, ФФПО проводить першість області, де виступає 21 команда (дві групи) та чемпіонат області, де змагаються 14 команд. Паралельно проводять матчі й дублюючі склади цих колективів.

? Мабуть, в задачі ФФПО входить ще й підготовка арбітрів та кваліфікованих тренерів?

? Дійсно, ми проводимо велику роботу по підготовці арбітрів. Ще один важливий етап нашої діяльності ? підготовка делегатів та інспекторів. Таких людей у нас загалом більше ста чоловік. Певно роботу ми проводимо й по підготовці тренерського складу. Запрошуємо відомих фахівців з центру ліцензування ФФУ, які щорічно приїздять до нас і пропонують спеціальну навчальну програму. Семінари, які тривають по кілька днів, активно відвідують молоді тренери, аби підвищити свою кваліфікацію. У нас є багато наглядних посібників, якими нас забезпечує ФФУ, це відеоматеріали, література.

? Як розвивається на Полтавщині професійний футбол?

? У Прем’єр-лізі Полтаву представляє «Ворскла». На жаль, у першій лізі поки не маємо команд, проте в другій лізі в нас одразу три представники. Серед них молода команда ФК «Полтава», за плечима якої лише один сезон, кременчуцький «Кремінь» та «Гірник Спорт» з Комсомольська.

? Чи проводяться футбольні змагання взимку?

? В цю пору в нас великою популярністю користується футзал. А ось влітку в таких містах, як Полтава, Пирятин, Гребінка, Кременчук популярний пляжний футбол.

? Чи цікавляться жінки футболом, які змагання проводяться за їх участі?

? Жіночий футбол, а особливо футзал Полтавщини на високому рівні. Серед дівчат ми проводимо змагання на призи клубу «Шкіряний м’яч», а також першість області за участю 11 команд.

? А є ще такі категорії, як ветерани, інваліди. Вони теж не обділені увагою?

? Серед інвалідів ми традиційно, у співпраці з «Інваспортом», проводимо турніри. Окрім того є низка турнірів для дітей сиріт. Студентський футбол не залишаємо без уваги. Також у нас налагоджені добрі відносини із спортивними товариствами, багато проводиться турнірів серед працівників МВС та військовослужбовців.

? За рахунок чого забезпечується робота ФФПО. Чи допомагають вам органи державної влади?

? Щодо фінансування ФФПО діє цільова загальнодержавна комплексна програма. В цій справі ми є першопрохідці, адже перша програма була запропонована ще в 1995-му. П’ять основних напрямків: спортивна робота, адміністративна кадрова направленість, правові та юридичні аспекти, матеріально технічне та фінансове забезпечення, співпраця із ЗМІ та медичне забезпечення футболістів. Згідно цієї програми, управління з фізичної культури та спорту виділяє 120 тисяч гривень на рік на проведення чемпіонату та першості області.

Щодо фінансування інших заходів, то федерація співпрацює зі спонсорами. Серед таких фірми «Гол» та Football International. Інші кошти ми отримуємо за рахунок членських внесків клубів на проведення змагань. Вони незначні і ледь становлять 40% від тих коштів, які потрібні на проведення змагань. Загалом наш бюджет складає близько 250 тисяч гривень на рік, що є зовсім небагато.

? В чому виражається підтримка ФФУ?

? Підтримка ФФУ є суттєвою. Це футбольні м’ячі для вирішення програми «Наше майбутнє». Встановлені в області й одинадцять майданчиків із штучним покриттям. За кошти ФФУ ми придбали меблі, значні кошти витратили на господарську діяльність. Якщо порахувати за останні три роки, то допомога ФФУ в середньому близько 300 тисяч гривень на рік. 

? Якщо так образно висловитись, чи велике у вас господарство, скільки людей працює в штаті?

? Якщо загалом порахувати, то до організації входить більше 50 тисяч футболістів різних підрозділів. В штаті ФФПО працює дев’ять фахівців, це небагато, але це ініціативні люди.

? Як виконується федерацією програма розвитку футболу в Україні?

? Термін дії програми, яка була затверджена у 2003-му, завершується в цьому році. Можна сміливо сказати, що виконали ми її відсотків на 80. Причому по всіх її пунктах в нас ведеться інтенсивна робота. Для прикладу: введення третього уроку футболу в школах, по чому ми постійно звітуємося. Зараз близько 68% ЗОШ області ввели третій урок фізкультури з напрямом футболу і ми їх забезпечили м’ячами. Одним з важливих пунктів програми є розвиток матеріально-технічної бази. Спільно з органами місцевої влади ми будуємо з 2005 року полтавський Будинок футболу. В основному це кошти спонсорів, підприємців та ФФУ.

? Чим може пишатися ФФПО?

? За ті 17 років нашої діяльності нам вдалося взяти курс на розвиток футболу, який є одним з найголовнішим соціальним явищем у житті. Задумайтесь, хто може зібрати в одному місці більше ста чоловік? Навіть в будь-якому райцентрі це ? церковне свято, базар і футбол. На фіналі кубка області, що відбувся цього року у Великій Багачці, було понад 2 тисячі чоловік. Футбол об’єднує людей, незалежно від політичних вподобань, віросповідання чи кольору шкіри. Я пишаюся тим, що цьогорічний матч за Суперкубок України пройшов у Полтаві. Примітно, що в цей день не було зафіксовано жодного правопорушення.

? Ваша думка, як фахівця, чи може Полтавщина зіграти більшу роль в підготовці до Євро-2012, адже поки область позиціонується як транзитна?

? Наведу приклад. Я був у складі делегації ФФУ на чемпіонаті світу-2006, що відбувся в Німеччині. Ми жили в невеликому містечку Тельтов, в таких же населених пунктах розміщали й інших представників національних федерацій. Якщо взяти Євро-2012, то як мінімум 16 делегацій зі своїми уболівальниками відвідають нашу країну і Польщу. Їм треба на шляху між містами, де проводитимуться матчі, зупинятися, щоб похарчуватися чи перепочити. Нам треба сповна використовувати цей шанс.

? Якби ви були можновладцем, щоб змінили у розвитку футболу в нашій країні?

? Нам можна сказати пощастило, що ФФУ очолює Григорій Суркіс, людина, яка фанатично любить футбол. Він, будучи успішним бізнесменом, частково полишив свої справи і взявся за футбол. З появою Суркіса з’явилися нові можливості розвитку українського футболу. Я б на такому рівні теж би щось зробив для футболу, адже цим видом спорту займаюся все життя. У моїй трудовій книзі лише чотири записи і всі вони пов’язані з улюбленою грою мільйонів. Хотілося, щоб футбольні федерації мали більше можливостей завдяки різним видам бізнесової діяльності заробляти кошти, які б направлялися виключно на потрібну справу. Футбольним федераціям провідних європейських країн влада у цих питаннях йде назустріч, тому там і футбол більш розвинутий.

ffu.org.ua